55th Ocean Beach John & Jessie Kelley Half

Marathon Age Group Results

August 05, 2017


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC


Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79

Top

Female 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caitlin Swanson                   Tolland  CT           711   19       49      1:30:20.0      6:54/M
       2    Hayley Collins                    Tolland  CT           694   18       50      1:30:20.0      6:54/M
       3    Allie Jacques                     Manchester  NH        337   17      104      1:41:51.0      7:46/M
       4    Katie Andrews                     Pompton Lakes  NJ     111   18      107      1:42:21.0      7:49/M
       5    Ellen Arvidson                    New London  CT        118   17      125      1:44:34.0      7:59/M
       6    Katelyn Li                        Southborough  MA      387   17      144      1:47:29.0      8:12/M
       7    Samara Johnson                    Lebanon  CT           345   19      158      1:48:35.0      8:17/M
       8    Maggie Owen                       New Canaan  CT        489   18      165      1:49:10.0      8:20/M
       9    Elise Huysman                     Pawcatuck  CT         792   19      170      1:49:57.0      8:24/M
      10    Rachel Joyce                      Wallingford  Ct       348   17      182      1:50:53.0      8:28/M
      11    Annette Costanzo                  Canterbury  CT        213   19      197      1:52:41.0      8:36/M
      12    Alexandra Drexler                 North Scituate  RI    675   15      240      1:56:52.0      8:55/M
      13    Chelsea Chatterton                Vernon  CT            189   18      286      2:02:18.0      9:20/M
      14    Kaitlyn Nigro                     West Suffield  CT     466   19      322      2:06:03.0      9:37/M
      15    Megan Sturm                       Waterford  CT         590   18      397      2:16:39.0     10:26/M
      16    Emily Lukowski                    Amston  CT            399   17      402      2:17:36.0     10:30/M
      17    Jonica Degrasse                   White River Junctio   717   19      403      2:17:43.0     10:31/M
      18    June Norton                       Quaker Hill  CT       908   04      438      2:24:44.0     11:03/M
      19    Ariah Willeman                    Belchertown  MA       790   19      448      2:26:44.0     11:12/M
      20    Aleisha Price                     Salem  CT             662   16      475      2:32:12.0     11:37/M
      21    Emily Johnson                     Quaker Hill  CT       343   18      484      2:33:07.0     11:41/M
      22    Amber Prose                       Willimantic  CT       684   19      512      2:44:54.0     12:35/M
      23    Rayne Rivera                      Waterford  CT         706   17      533      3:00:01.0     13:45/M
      24    Kennedy Davignon                  Woodstock  CT         914   18      541      3:10:10.0     14:31/M
      25    Leah Randolph                     Woodstock  CT         913   18      542      3:10:10.0     14:31/M
Top

Male 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trey Cormier                      West Hartford  Ct     734   16        8      1:17:29.0      5:55/M
       2    Connor Gralton                    Gales Ferry  CT       752   17       10      1:19:31.0      6:04/M
       3    Patrick Daly                      West Hartford  CT     878   17       20      1:24:02.0      6:25/M
       4    Harry Harwood                     Woodbury  CT           43   15       27      1:25:24.0      6:31/M
       5    Miles Aronow                      West Hartford  CT     851   17       28      1:25:25.0      6:31/M
       6    Grant Bannister                   West Hartford  CT     727   18       34      1:27:01.0      6:38/M
       7    Maxwell Chace                     Brooklyn  CT          777   17       35      1:27:09.0      6:39/M
       8    Brennan Mitchell                  West Hartford  CT     863   18       38      1:28:48.0      6:47/M
       9    James Marks                       West Hartford  CT     879   15       41      1:29:16.0      6:49/M
      10    Kory Powell                       West Hartford  CT     672   17       48      1:30:11.0      6:53/M
      11    Ryan Cleaves                      Wethersfield  CT      766   18       55      1:31:35.0      6:59/M
      12    Seth Drexler                      North Scituate  RI    674   15       61      1:32:28.0      7:03/M
      13    James Rose                        Ledyard  CT           893   19       83      1:38:32.0      7:31/M
      14    Nicholas Roth                     Old Lyme  CT          550   16      121      1:44:15.0      7:57/M
      15    Julian Frare                      Suffield  CT          768   18      129      1:45:07.0      8:01/M
      16    Jacob Jankowski                   Mystic  CT            339   17      142      1:47:21.0      8:12/M
      17    Mike McDermott                    Suffield  CT          783   19      171      1:49:58.0      8:24/M
      18    Lukas Baker                       Suffield  CT          767   19      173      1:50:00.0      8:24/M
      19    Ben Lachance                      West Chesterfield     371   18      181      1:50:48.0      8:27/M
      20    Logan Hansen                      Baltic  CT            313   19      206      1:53:51.0      8:41/M
      21    Richard Hernandez                 North Branford  CT    787   19      255      1:58:38.0      9:03/M
      22    Tanner Imelio                     Granby  MA            732   16      336      2:07:26.0      9:44/M
      23    Aidan Carney                      North Franklin  CT    890   16      361      2:11:21.0     10:02/M
      24    Brendan Burley                    Chicopee  MA          810   18      499      2:40:19.0     12:14/M
      25    Miles Fleisher                    Glastonbury  Ct       274   14      526      2:51:00.0     13:03/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Olivia Beltrani                   Pleasant Valley  NY   145   23       29      1:25:34.0      6:32/M
       2    Laura Brustolon                   Littleton  MA         780   29       32      1:26:40.0      6:37/M
       3    Dawn Hubbell                      New Britain  CT       720   22       54      1:31:30.0      6:59/M
       4    Anne Medley                       Cambridge  MA         113   26       62      1:32:37.0      7:04/M
       5    Shannon Hickey                    South Easton  MA      324   23       64      1:33:10.0      7:07/M
       6    Elizabeth Lyons                   Charlotte  NC         660   28       68      1:34:19.0      7:12/M
       7    Samantha Leonard                  Trenton  NJ           382   20      113      1:43:34.0      7:54/M
       8    Amanda Chapman                    Groton  CT            715   29      139      1:47:01.0      8:10/M
       9    Sarah Parker                      North Stonington  C    93   26      166      1:49:29.0      8:21/M
      10    Lauren Duran                      Newington  CT         248   26      183      1:50:55.0      8:28/M
      11    Alli West                         New London  CT        868   26      184      1:50:55.0      8:28/M
      12    Katy Shorey                       Fiskdale  MA          568   29      185      1:51:04.0      8:29/M
      13    Kelly Baker                       Ridgefield  CT        123   24      188      1:51:34.0      8:31/M
      14    Bridget Noyes                     Marshfield  MA        471   26      208      1:54:03.0      8:42/M
      15    Sarah McCauley                    Bridgeport  CT        425   21      224      1:55:23.0      8:48/M
      16    Bethany Croxton                   North Windham  CT      44   26      226      1:55:31.0      8:49/M
      17    Sarah Straker                     Colchester  CT        739   24      236      1:56:31.0      8:54/M
      18    Melissa Orlando                   Washington  NJ        484   22      247      1:57:35.0      8:58/M
      19    Sarah Tatgenhorst                 Winterport  ME        874   21      254      1:58:37.0      9:03/M
      20    Jessica Inkel                     Colchester  CT        335   24      257      1:58:55.0      9:05/M
      21    Katie Kehoegreen                  Colchester  CT        842   27      269      1:59:42.0      9:08/M
      22    Karla Santiago                    New London  CT        555   29      273      2:00:00.0      9:10/M
      23    Brianna Gallo                     Beacon  NY            284   29      281      2:01:04.0      9:14/M
      24    Kaitlin Hill                      Pawcatuck  CT         325   29      285      2:02:10.0      9:19/M
      25    Carly Quinn                       Mansfield Center  C   521   21      288      2:02:29.0      9:21/M
      26    Alicia Bonin                      Somers  CT            158   26      291      2:02:41.0      9:22/M
      27    Bianca Timpano                    Waterford  CT         602   21      297      2:03:10.0      9:24/M
      28    Haylee Olson                      Thompson  CT          481   20      301      2:03:49.0      9:27/M
      29    Kelsey Quinn                      Mansfield Center  C   522   24      308      2:04:39.0      9:31/M
      30    Lindsey Ryan                      Willimantic  CT       124   26      314      2:05:14.0      9:34/M
      31    Kristine Bessette                 Colchester  CT        130   25      315      2:05:16.0      9:34/M
      32    Tegan Helms                       Wilton  CT            322   21      318      2:05:46.0      9:36/M
      33    Alexis Munro                      Weatogue  CT          454   21      325      2:06:32.0      9:39/M
      34    Micaela Hussey                    West Hartford  CT     668   23      355      2:10:53.0      9:59/M
      35    Marykate Malone                   Gales Ferry  CT       412   23      356      2:11:01.0     10:00/M
      36    Stacie Cornell                    Hudson  NH            211   21      358      2:11:02.0     10:00/M
      37    Jacqueline Qhetti                 Pittsfield  MA        813   25      363      2:11:36.0     10:03/M
      38    Jessica Rahrig                    Shelton  CT            26   27      364      2:11:40.0     10:03/M
      39    Molly Boigon                      Brookline  MA         911   23      380      2:13:16.0     10:10/M
      40    Courtney Bruno                    Braintree  MA          48   27      381      2:13:30.0     10:11/M
      41    Katherine Carlebach               Hartford  CT           67   27      382      2:13:31.0     10:11/M
      42    Jackie Longworth                  Meriden  CT           391   22      384      2:13:54.0     10:13/M
      43    Justina Terino                    West Lebanon  NH      716   20      398      2:16:49.0     10:27/M
      44    Dori Carpenter                    Bradford  Ri  RI      682   29      405      2:18:02.0     10:32/M
      45    Lauren Conte                      Methuen  MA           207   21      419      2:21:13.0     10:47/M
      46    Emily Taylor                      Salem  CT             901   21      422      2:22:11.0     10:51/M
      47    Kacy Zaborowski                   East Hampton  CT      652   28      425      2:23:20.0     10:56/M
      48    Gretchen Greene                   New London  CT        848   21      433      2:24:29.0     11:02/M
      49    Deanna Flaherty                   Brooklyn  NY          272   27      446      2:26:16.0     11:10/M
      50    Caitlyn Hoschtetler               South Hadley  MA      705   21      449      2:26:45.0     11:12/M
      51    Danielle Chevalier                Groton  CT            190   23      454      2:27:52.0     11:17/M
      52    Emma Bernard                      Springfield  MA       665   22      461      2:29:11.0     11:23/M
      53    Rachel Greene                     New London  CT        909   28      466      2:31:08.0     11:32/M
      54    Liberty Calakos                   Waterford  Ct         178   27      479      2:32:35.0     11:39/M
      55    Nicole Gottier                    Manchester  CT        657   29      489      2:37:27.0     12:01/M
      56    Christine Galinski                Somers  CT            282   26      491      2:37:45.0     12:02/M
      57    Amber Dupont                      Windham  CT           763   21      498      2:39:38.0     12:11/M
      58    Hannah Hayes                      Newington  CT         316   28      511      2:44:45.0     12:35/M
      59    Samantha Cash                     Willimantic  CT       663   24      515      2:45:51.0     12:40/M
      60    Corinne Noonan                    Exeter  NH            468   21      530      2:57:39.0     13:34/M
      61    Krystal Aimi                      Middletown  CT        855   28      532      3:00:00.0     13:44/M
      62    Shea O Connor                     Woodstock  CT         912   21      543      3:10:10.0     14:31/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Everett Hackett                   West Hartford  CT     877   27        1      1:09:11.0      5:17/M
       2    Michael Conway                    Alexandria  VA        828   24        2      1:10:38.0      5:23/M
       3    Ari Klau                          West Hartford  CT     865   20        3      1:11:23.0      5:27/M
       4    Grant O'Connor                    West Hartford  CT     474   20        4      1:11:23.0      5:27/M
       5    Nick Aguila                       Lee  NH               778   27        5      1:11:59.0      5:30/M
       6    Sean Ferguson                     Smithtown  NY         704   23        6      1:13:49.0      5:38/M
       7    Nicholas Lemon                    Brighton  MA          837   25        7      1:15:33.0      5:46/M
       8    Scott Bushey                      Hebron  CT            833   23       11      1:20:44.0      6:10/M
       9    Mike Ditocco                      Pembroke  MA          234   24       12      1:20:57.0      6:11/M
      10    Spencer Holland                   Boston  MA            328   28       15      1:22:20.0      6:17/M
      11    Matthew Rich                      Woodstock  CT         530   20       16      1:22:44.0      6:19/M
      12    Geralson Withrow                  Ledyard  Ct  CT        20   20       18      1:23:00.0      6:20/M
      13    Samuel Katlen                     West Hartford  CT     771   20       25      1:24:57.0      6:29/M
      14    Zachary Magin                     West Hartford  Ct     507   21       26      1:24:57.0      6:29/M
      15    Matt Chalupa                      Newburgh  NY          185   27       30      1:26:15.0      6:35/M
      16    Tom Miner                         North Franklin  CT    442   25       33      1:26:46.0      6:37/M
      17    Zackery Stevens                   Taftville  CT         585   20       36      1:28:04.0      6:43/M
      18    Russell Stevens                   Colchester  Ct  CT    584   23       37      1:28:44.0      6:46/M
      19    Michael Joyce                     Wallingford  CT       852   24       39      1:28:51.0      6:47/M
      20    Noah Hallisey                     Niantic  CT           836   20       45      1:30:02.0      6:52/M
      21    Max Aronow                        Newington  Ct         116   20       58      1:31:59.0      7:01/M
      22    Michael Lam                       Cranston  RI          788   28       67      1:34:00.0      7:10/M
      23    Michael Fleming                   New London  CT        867   25       72      1:35:05.0      7:15/M
      24    Bryan McNamara                    Washington  DC        431   24       74      1:35:31.0      7:17/M
      25    Jack Gunderson                    New York  NY          306   25       79      1:37:44.0      7:28/M
      26    Mitchell Smolen                   Quaker Hill  CT       906   28       82      1:38:11.0      7:30/M
      27    Andrew Taylor                     Westerly  RI          899   28       88      1:39:33.0      7:36/M
      28    Christopher Ritchie               Glastonbury  CT       801   29       91      1:39:53.0      7:37/M
      29    Philip Mee                        Waterford  CT         434   28       98      1:41:05.0      7:43/M
      30    Matthew Au                        Somerville  Ma        121   27      152      1:48:13.0      8:16/M
      31    Stephen Kolifrath                 Burlington  MA        820   24      155      1:48:24.0      8:16/M
      32    Joseph Solermene                  Norwalk  CT           578   24      175      1:50:12.0      8:25/M
      33    Bert Lachance                     West Chesterfield     372   20      189      1:51:52.0      8:32/M
      34    Ryan Donnelly                     Warwick  RI           237   20      196      1:52:41.0      8:36/M
      35    Drew Lyon                         Groton  CT            876   29      202      1:53:21.0      8:39/M
      36    Sean Carney                       North Franklin  CT    889   21      207      1:53:51.0      8:41/M
      37    Patrick Dougherty                 Niantic  CT           238   24      214      1:54:42.0      8:45/M
      38    Andrew Berardi                    Jewett City  CT       146   21      228      1:55:41.0      8:50/M
      39    Brain Lebow                       West Hartford  CT     825   25      230      1:55:46.0      8:50/M
      40    Matthew Trenk                     Middletown  CT        608   28      242      1:56:58.0      8:56/M
      41    Matthew Boast                     Plainfield  CT        156   27      252      1:58:20.0      9:02/M
      42    Michael Mallery                   Vernon  CT            702   28      253      1:58:24.0      9:02/M
      43    Matthew Dugan                     Stafford Springs  C   245   24      295      2:03:02.0      9:23/M
      44    Owen Evans                        North Haven  CT       262   23      296      2:03:04.0      9:24/M
      45    Shawn Edwards                     Manchester  CT        254   28      305      2:04:11.0      9:29/M
      46    Billy Satti                       New London  CT        872   26      321      2:05:50.0      9:36/M
      47    Kevin Corcoran                    Waterbury  CT         210   20      385      2:13:54.0     10:13/M
      48    Matthew Quistorff                 Vernon  CT            524   25      413      2:19:56.0     10:41/M
      49    Daniel Lemon                      Middletown  CT        886   20      432      2:24:28.0     11:02/M
      50    Frank Balantic                    Niantic  CT           884   29      441      2:25:13.0     11:05/M
      51    Joshua Nedelka                    Brooklyn  NY          459   29      447      2:26:16.0     11:10/M
      52    Robert Sayre                      Ledyard  CT           557   29      455      2:27:53.0     11:17/M
      53    Justin Branham                    New Haven  CT         167   28      463      2:30:18.0     11:28/M
      54    Jeremy Bower                      Groton  CT            166   24      488      2:37:27.0     12:01/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brianna Demers                    Ashford  Ct           228   30       21      1:24:08.0      6:25/M
       2    Kristina Miner                    Newington  CT         756   32       56      1:31:39.0      7:00/M
       3    Emma Rincon                       Pawcatuck  CT         830   30       57      1:31:47.0      7:00/M
       4    Hilary Baude                      Waterford  CT         831   35      103      1:41:31.0      7:45/M
       5    Jillian Ellefson                  Vernon  CT            257   37      110      1:43:28.0      7:54/M
       6    Jessie Loss                       Branford  CT          793   32      111      1:43:29.0      7:54/M
       7    Caitlin Sheasley                  Boston  MA            565   30      120      1:44:14.0      7:57/M
       8    Natalie Edwards                   Waterford  CT          17   38      135      1:46:01.0      8:05/M
       9    Jessie Makela                     Mystic  CT             25   33      167      1:49:32.0      8:22/M
      10    Carlye Anderson                   Waterford  CT         108   39      176      1:50:13.0      8:25/M
      11    Raquel Scotto                     Griswold  CT          826   34      177      1:50:14.0      8:25/M
      12    Brooke Lopedota                   Meriden  CT           394   35      195      1:52:40.0      8:36/M
      13    Erin Longino                      Groton  CT            738   33      232      1:56:06.0      8:52/M
      14    Laura Craven                      Niantic  CT           743   31      234      1:56:23.0      8:53/M
      15    Karolina Urbanowicz               Niantic  CT           617   37      235      1:56:24.0      8:53/M
      16    Elizabeth Dolce                   Smithfield  RI        235   32      245      1:57:17.0      8:57/M
      17    Nicole Lopes                      Milford  CT           395   36      267      1:59:41.0      9:08/M
      18    Meaghan Lehoegreen                Colchester  CT        841   33      268      1:59:41.0      9:08/M
      19    Samantha Goldstein                Unionville  CT        295   31      275      2:00:12.0      9:10/M
      20    Kelly Heon                        Hampton  CT           323   30      311      2:04:55.0      9:32/M
      21    Gwynne Widlicka                   Ledyard  CT           829   38      320      2:05:49.0      9:36/M
      22    Joanna Pheasant                   Haydenville  MA       506   35      341      2:08:29.0      9:48/M
      23    Tek Ung                           Cranston  Ri          616   35      353      2:10:20.0      9:57/M
      24    Kimberly Gay                      East Hampton  CT      286   38      371      2:12:19.0     10:06/M
      25    Christna Chin Hing                South Glastonbury     754   35      383      2:13:34.0     10:12/M
      26    Erin Keller                       Hartford  CT          355   33      392      2:16:08.0     10:23/M
      27    Alyssa Corning                    Boulder  CO           212   31      399      2:17:00.0     10:27/M
      28    Morie Gryszowka                   Spencer  MA           757   32      401      2:17:23.0     10:29/M
      29    Sarah Anderson                    Meriden  CT           109   33      407      2:18:30.0     10:34/M
      30    Sarah Nguyen                      Revere  MA            463   34      412      2:19:33.0     10:39/M
      31    Jenny Aldrich                     Enfield  CT           775   39      424      2:23:01.0     10:55/M
      32    Maria Rosa                        Groton  Ct  CT        546   32      428      2:23:50.0     10:59/M
      33    Jill Norton                       Quaker Hill  Ct        35   35      434      2:24:39.0     11:02/M
      34    Lori Connelly                     Northford  CT         205   36      439      2:25:05.0     11:04/M
      35    Lauren Lombardi                   Milford  CT           208   31      440      2:25:05.0     11:04/M
      36    Michelle Merced                   Groton  CT            758   34      443      2:25:55.0     11:08/M
      37    Sara Hughes                       Coventry  CT          670   39      459      2:28:05.0     11:18/M
      38    Jesse Mattei                      Watertown  CT         422   36      465      2:30:55.0     11:31/M
      39    Jamie Thom                        Windsor  CT           599   39      470      2:31:34.0     11:34/M
      40    Janine Orman                      Groton  CT            485   39      480      2:32:40.0     11:39/M
      41    Victoria Depaulis                 Shelton  CT           229   37      486      2:34:40.0     11:48/M
      42    Amiela Ouellette                  Ellington  CT         776   39      492      2:37:46.0     12:03/M
      43    Melissa Stasko                    Groton  CT            735   37      509      2:44:17.0     12:32/M
      44    Amy Rames                         Milford  CT           904   35      517      2:47:14.0     12:46/M
      45    Erin Hatt                         New Haven  CT         283   31      522      2:48:38.0     12:52/M
      46    Katherine Malafronte              Groton  CT            410   36      547      3:11:31.0     14:37/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Norton                        Cherry Hill  NJ       470   32        9      1:17:48.0      5:56/M
       2    Adam Gootnick                     Unionville  CT        297   31       13      1:21:06.0      6:11/M
       3    Joe Shaw                          Belmont  MA           870   36       14      1:21:54.0      6:15/M
       4    Romain Carmeille                  Storrs Mansfield  C   181   31       19      1:23:22.0      6:22/M
       5    Bill Tindall                      Marlton  NJ           698   34       42      1:29:38.0      6:50/M
       6    Justin Madry                      Waterford  Ct  CT      90   35       44      1:29:55.0      6:52/M
       7    John Brindamour                   Narragansett  RI       77   37       65      1:33:33.0      7:08/M
       8    Matthew Bennett                   Fiskdale  Ma           36   36       71      1:34:52.0      7:14/M
       9    Sean Law                          Gales Ferry  CT       824   30       76      1:36:12.0      7:21/M
      10    Matt Dyer                         Chicopee  MA          812   31       78      1:36:38.0      7:23/M
      11    Jason Barricklow                  New London  CT        135   39      117      1:44:01.0      7:56/M
      12    Carl Sheasley                     Boston  MA            566   31      119      1:44:13.0      7:57/M
      13    Brian Williams                    Middletown  CT        814   38      122      1:44:16.0      7:57/M
      14    Allen Pangilinan                  South Windsor  CT     493   30      130      1:45:11.0      8:02/M
      15    Eddie Martinez II                 Greenfield  MA        419   34      133      1:45:53.0      8:05/M
      16    Dave Michaud                      Enfield  CT           437   36      134      1:45:54.0      8:05/M
      17    Franklyn Gandiaga                 Derby  CT             285   30      140      1:47:06.0      8:10/M
      18    Victor Yelevich                   Farmington  CT        650   35      146      1:47:37.0      8:13/M
      19    Michael Speer                     Morrisville  PA       580   34      153      1:48:15.0      8:16/M
      20    Jon Montovani                     Philadelphia  Pa      445   38      156      1:48:31.0      8:17/M
      21    Henry Kydd III                    New London  CT        369   37      187      1:51:33.0      8:31/M
      22    Casey Gager                       New London  CT        281   39      194      1:52:37.0      8:36/M
      23    Caleb Bailey                      Mystic  CT            896   32      217      1:54:58.0      8:46/M
      24    Chris Hall                        Goose Creek  SC       823   37      220      1:55:08.0      8:47/M
      25    John Jordan                       Mystic  CT            347   34      241      1:56:54.0      8:55/M
      26    Christopher Bromley               Stonington  CT        170   37      249      1:57:49.0      9:00/M
      27    Kristijan Begic                   Wallingford  CT       142   31      283      2:01:45.0      9:18/M
      28    Christopher Hart                  Groton  CT            314   30      290      2:02:36.0      9:21/M
      29    Jesse Hurlburt                    Hamden  CT             31   31      292      2:02:54.0      9:23/M
      30    Tyler Tuomisto                    Cumberland  RI        772   36      300      2:03:40.0      9:26/M
      31    Robert Johnson                    Waterford  CT         902   37      323      2:06:18.0      9:38/M
      32    Nicholas Booth                    Manchester  CT        159   35      335      2:07:25.0      9:44/M
      33    Josh Thompson                     Old Lyme  CT          600   32      345      2:09:36.0      9:54/M
      34    Joel Tudisco                      Groton  Ct            610   38      347      2:09:59.0      9:55/M
      35    Jason Burdick                     New London  CT        797   37      365      2:11:45.0     10:03/M
      36    Darryl Marcaurele Jr              Uncasville  CT        417   32      370      2:12:09.0     10:05/M
      37    Shawn Rooney                      Oakdale  CT           545   34      374      2:12:59.0     10:09/M
      38    Michael Jakubowski                Wethersfield  CT      338   31      435      2:24:41.0     11:03/M
      39    Frank Paparazzo                   Woodbury  CT          494   36      456      2:28:03.0     11:18/M
      40    Michael Prine                     Groton  CT            761   37      468      2:31:15.0     11:33/M
      41    Adam Sova                         Waterford  Ct         579   32      478      2:32:35.0     11:39/M
      42    Joshua Kirchmeier                 Manchester  CT        658   33      490      2:37:34.0     12:02/M
      43    George Reid Peiri                 Salem  CT             796   31      493      2:37:54.0     12:03/M
      44    Danny Slovel                      Groton  CT            885   38      494      2:38:28.0     12:06/M
      45    Mitul Patel                       Wallingford  CT       495   30      502      2:41:57.0     12:22/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Osgood                      Oakdale  Ct  CT         6   42       73      1:35:28.0      7:17/M
       2    Jamie Giordano                    Groton  CT            853   47      100      1:41:15.0      7:44/M
       3    Dianna Hyland                     North Windham  Ct      95   47      124      1:44:30.0      7:59/M
       4    Kerrie Axt                        New London  CT        873   44      132      1:45:20.0      8:02/M
       5    Beth-Ann Grant                    Hamden  CT            677   45      143      1:47:25.0      8:12/M
       6    Kimberly Gould                    Old Saybrook  CT      299   46      151      1:48:07.0      8:15/M
       7    Shawna Kohl                       West Hartford  CT      45   45      161      1:48:42.0      8:18/M
       8    Ahsley Dickinson                  Quaker Hill  CT       819   41      186      1:51:08.0      8:29/M
       9    Denise Descheneaux                Groton  CT             23   48      190      1:52:01.0      8:33/M
      10    Tiffany Glasier                   Westborough  MA       292   41      223      1:55:22.0      8:48/M
      11    Anni Rodgers                      Mystic  CT            539   41      227      1:55:35.0      8:49/M
      12    Brenda Bianculli                  Charlton  MA          782   48      229      1:55:43.0      8:50/M
      13    Mary Foley-Marszalek              Niantic  CT           745   40      233      1:56:09.0      8:52/M
      14    Jane Van Heteran                  Brookline  MA         840   45      238      1:56:37.0      8:54/M
      15    Jenifer Egan                      Groton  CT            256   43      261      1:59:19.0      9:06/M
      16    Wanda Hodsen                      Wethersfield  Ct  C   326   46      264      1:59:30.0      9:07/M
      17    Trephene Andrea                   Milford  CT           110   43      266      1:59:40.0      9:08/M
      18    Melissa Jankowski                 Mystic  CT            340   44      272      1:59:59.0      9:09/M
      19    Aleasha Coburn                    Waterford  Ct  CT     203   48      276      2:00:20.0      9:11/M
      20    Susan Peterson                    Deep River  CT        505   46      310      2:04:42.0      9:31/M
      21    Ruth Condon                       North Stonington  C   206   49      317      2:05:35.0      9:35/M
      22    Patty Girard                      Simsbury  Ct          291   40      319      2:05:48.0      9:36/M
      23    Jennifer Kaneau                   Waterford  CT         895   49      331      2:07:00.0      9:42/M
      24    Dawn Liddick                      Groton  CT            388   40      338      2:07:50.0      9:45/M
      25    Heidi Bergeron                    Westbrook  CT         148   40      343      2:08:52.0      9:50/M
      26    Michelle Bartholic                Dayville  CT          563   40      348      2:10:02.0      9:55/M
      27    Lisa Semancik                     Pomfret Center  CT    709   45      349      2:10:03.0      9:56/M
      28    Diane Ellsworth                   Unionville  CT        822   42      350      2:10:12.0      9:56/M
      29    Angelica Valencia                 Stamford  CT          619   40      351      2:10:18.0      9:57/M
      30    Lisa Gour                         Willimantic  CT       838   42      366      2:11:50.0     10:04/M
      31    Leslie Driscoll                   Mystic  CT            242   45      368      2:12:04.0     10:05/M
      32    Kim Wales                         New Fairfield  CT     806   47      376      2:13:04.0     10:09/M
      33    Kristen Pearlman                  Guilford  CT          731   40      379      2:13:14.0     10:10/M
      34    Lisa Menard Manlove               Ashaway  RI           815   43      396      2:16:16.0     10:24/M
      35    Cassandra Day                     Middletown  CT        221   49      406      2:18:27.0     10:34/M
      36    Meredith Madison                  Lancaster  MA         406   49      409      2:19:04.0     10:37/M
      37    Kristen Pinchera                  Wethersfield  CT      805   46      410      2:19:12.0     10:37/M
      38    Laura Burchell                    Boca Raton  FL        174   46      417      2:20:43.0     10:44/M
      39    April Head                        Ledyard  CT           827   41      420      2:21:20.0     10:47/M
      40    Heather Fried                     Groton  CT            280   45      421      2:21:27.0     10:48/M
      41    Devra Daigle                      Manchester  CT        220   40      423      2:22:31.0     10:53/M
      42    Sarah Debenedictis                Milford  CT           224   40      426      2:23:32.0     10:57/M
      43    Karen Santacroce                  Groton  Ct  CT        554   48      427      2:23:49.0     10:59/M
      44    Jennifer Apes                     Mystic  CT            781   45      431      2:24:25.0     11:01/M
      45    Karen Scully                      Gales Ferry  CT       798   41      457      2:28:04.0     11:18/M
      46    Kelly Pabilonia                   Tolland  CT           490   48      458      2:28:05.0     11:18/M
      47    Kasia Trapszo                     Farmington  CT        606   43      464      2:30:50.0     11:31/M
      48    Kim Barcelona                     Groton  CT            760   45      467      2:31:14.0     11:33/M
      49    Marcy Ritsick                     West Hartford  CT      51   41      469      2:31:29.0     11:34/M
      50    Nancy Szruba                      Moosup  CT            721   48      474      2:32:11.0     11:37/M
      51    Robyn Errickson                   Newington  CT         261   42      482      2:32:43.0     11:39/M
      52    Stacey Barka                      Middletown  CT        700   49      483      2:32:46.0     11:40/M
      53    Lori Robtoy                       Dayville  Ct          537   49      487      2:34:46.0     11:49/M
      54    Pam Smith                         Lisbon  CT            803   49      495      2:38:28.0     12:06/M
      55    Amy Tiernan                       Pawcatuck  CT         785   43      496      2:39:25.0     12:10/M
      56    Deanna Shipman                    Groton  CT            567   47      501      2:41:47.0     12:21/M
      57    Holly Santasiere                  Mechanicsville  VA    667   43      503      2:42:03.0     12:22/M
      58    Felicie Wyatt                     Port Gibson  MS       647   42      506      2:43:16.0     12:28/M
      59    Amy Donle                         Enfield  Ct  CT       236   43      516      2:45:59.0     12:40/M
      60    Joanne Volovski                   Harwinton  CT         627   47      523      2:49:43.0     12:57/M
      61    Elizabeth Schuberth               Manchester  CT        887   42      528      2:51:56.0     13:07/M
      62    Suzanne Rinaldi                   Goshen  CT            534   43      529      2:53:17.0     13:14/M
      63    April Phillips                    Groton  CT             11   46      537      3:04:41.0     14:06/M
      64    Angie Clay                        Groton  CT            201   46      545      3:11:22.0     14:36/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stanley Mickus                    Mystic  CT             49   49       17      1:22:57.0      6:20/M
       2    Carlos Rivera                     Springfield  MA       875   43       22      1:24:27.0      6:27/M
       3    Suresh Jatti                      Glastonbury  CT        47   47       24      1:24:49.0      6:28/M
       4    Luke Mayo                         Coventry  CT          424   41       31      1:26:25.0      6:36/M
       5    Andrew Baird                      Amherst  MA           871   44       46      1:30:07.0      6:53/M
       6    Rick O'Toole                      Glastonbury  CT       477   46       52      1:30:37.0      6:55/M
       7    Dennis Backofen                   Wallingford  CT       122   40       63      1:33:06.0      7:06/M
       8    Erik Soderstrom                   Ashaway  RI           577   42       69      1:34:32.0      7:13/M
       9    Michael Baimenot                  Pawcatuck  CT         759   49       70      1:34:41.0      7:14/M
      10    Lance Baier                       Salem  CT             794   47       85      1:38:52.0      7:33/M
      11    Jeff Brown                        Norwich  CT           808   40       86      1:38:59.0      7:33/M
      12    Chris Ruleman                     Waterford  CT         551   45       87      1:39:04.0      7:34/M
      13    Ted Kenyon                        Montville  CT         818   45       89      1:39:38.0      7:36/M
      14    Richard Ritchie                   Rocky Hill  CT        799   43       92      1:39:53.0      7:37/M
      15    Ram Gordon                        Woodbridge  Ct        298   46       93      1:40:03.0      7:38/M
      16    Chad Fleming                      Mystic  CT            786   46       99      1:41:06.0      7:43/M
      17    Jonathan Dunn                     Enfield  Ct           247   41      102      1:41:23.0      7:44/M
      18    Andrew Zyrek                      Manchester  Ct        654   49      109      1:43:18.0      7:53/M
      19    John Rumberger                    Middletown  Ct         79   47      114      1:43:46.0      7:55/M
      20    Robert Paton                      Thompson  CT          817   47      136      1:46:14.0      8:06/M
      21    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT       751   49      137      1:46:17.0      8:07/M
      22    Rui Lopes                         Charlestown  Ma       396   44      138      1:46:47.0      8:09/M
      23    Jake Fisher                       Berlin  CT            270   43      147      1:47:38.0      8:13/M
      24    Alan Snow                         Gales Ferry  CT       575   49      160      1:48:38.0      8:17/M
      25    Joel Dickinson                    Quaker Hill  CT       821   40      163      1:48:50.0      8:18/M
      26    Chris Fisher                      Mystic  CT            269   45      168      1:49:52.0      8:23/M
      27    Bryan Quach                       Worcester  MA         891   41      169      1:49:55.0      8:23/M
      28    Keith Coburn                      Waterford  Ct  CT     204   49      172      1:49:59.0      8:24/M
      29    Jeff Sturm                        Waterford  CT         791   47      179      1:50:24.0      8:26/M
      30    Kris Kokofski                     Amston  CT            362   40      180      1:50:36.0      8:26/M
      31    Steven Finegan                    Gales Ferry  CT       268   46      191      1:52:07.0      8:33/M
      32    Brian Krasowski                   Ansonia  CT           779   46      211      1:54:27.0      8:44/M
      33    Michael MacDonald                 Salem  CT             404   42      212      1:54:35.0      8:45/M
      34    Jeff Bartholomay                  Farmington  CT        740   42      221      1:55:11.0      8:47/M
      35    Brad Magyar                       Enfield  Ct           408   49      244      1:57:16.0      8:57/M
      36    Scott Ryder                       Enfield  CT           553   43      251      1:58:17.0      9:02/M
      37    Julian Quintero                   Flemington  NJ        523   49      258      1:58:57.0      9:05/M
      38    Jeff Emerich                      Quaker Hill  CT       259   41      265      1:59:39.0      9:08/M
      39    Miguel Castro                     Meriden  CT           770   48      271      1:59:54.0      9:09/M
      40    Mark Dursin                       Marlborough  CT       250   46      280      2:01:01.0      9:14/M
      41    Hoon Kim                          West Haven  CT         40   40      282      2:01:17.0      9:15/M
      42    Jake Greene                       Stonington  CT        302   49      293      2:02:57.0      9:23/M
      43    Rob Maffeo                        Key West  FL          656   40      299      2:03:21.0      9:25/M
      44    Keith Culver                      West Lebanon  NH      218   44      324      2:06:23.0      9:39/M
      45    Patrick Daily                     Old Lyme  CT          897   43      332      2:07:00.0      9:42/M
      46    Henry Roenke                      Waterford  Ct  CT     540   41      333      2:07:07.0      9:42/M
      47    Oscar Medina                      Stamford  CT          433   43      352      2:10:18.0      9:57/M
      48    Jorge Sosa                        South Hadley  Ma      129   40      360      2:11:17.0     10:01/M
      49    Nik Razali                        Norwalk  CT           528   42      367      2:11:56.0     10:04/M
      50    Michael Pascento                  New Fairfield  CT     807   45      377      2:13:05.0     10:09/M
      51    Greg Driscoll                     North Weymouth  MA    750   45      388      2:15:07.0     10:19/M
      52    Sergio De Sousa                   Wethersfield  Ct      222   45      390      2:15:34.0     10:21/M
      53    Jonathan Norton                   Quaker Hill  Ct  CT    41   41      437      2:24:43.0     11:03/M
      54    Michael Johnson                   New London  CT        869   41      442      2:25:29.0     11:06/M
      55    Jonathan Zane                     Quaker Hill  CT       695   40      444      2:25:55.0     11:08/M
      56    Carlton Price                     Salem  CT             661   45      473      2:32:10.0     11:37/M
      57    Randall Prose                     Willimantic  CT       664   48      513      2:45:14.0     12:37/M
      58    Robert Hanna                      Ledyard  CT            46   46      518      2:47:19.0     12:46/M
      59    Adam Fleisher                     Glastonbury  Ct       273   47      525      2:51:00.0     13:03/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kerry Arsenault                   Guilford  Ct  CT       12   52       97      1:40:58.0      7:42/M
       2    Dawn Dunn                         North Scituate  RI    673   52      108      1:42:57.0      7:51/M
       3    Lisa Lapointe-Strom               Norwich  CT            15   50      131      1:45:17.0      8:02/M
       4    Jennifer Darnell                  Pelham  NY            736   55      157      1:48:34.0      8:17/M
       5    Carol Rose                        Ledyard  CT           894   51      174      1:50:10.0      8:25/M
       6    Cheryl Ryba                       Berlin  CT            860   51      178      1:50:15.0      8:25/M
       7    Susan Berlam                      Pawcatuck  Ct  CT     149   56      203      1:53:27.0      8:40/M
       8    Margaret Haire                    Waterford  CT         816   56      204      1:53:35.0      8:40/M
       9    Gail Martin                       Gales Ferry  CT        52   52      248      1:57:47.0      8:59/M
      10    Rose Turano                       Westerly  RI          611   55      259      1:58:57.0      9:05/M
      11    Linda Provencher                  Ledyard  Ct  CT       520   55      262      1:59:23.0      9:07/M
      12    Jennifer Black                    Glastonbury  CT       898   57      274      2:00:10.0      9:10/M
      13    Pamela Porter                     Mystic  CT             85   55      278      2:00:38.0      9:12/M
      14    Sabina Gellrich                   Swansea  MA           724   57      289      2:02:32.0      9:21/M
      15    Pat Lachance                      Seekonk  MA           374   59      312      2:05:03.0      9:33/M
      16    Shayla Coutu                      Lebanon  Ct  CT       216   55      316      2:05:16.0      9:34/M
      17    Karen Short                       New London  CT        859   56      327      2:06:45.0      9:40/M
      18    Susan Smith                       New London  CT        864   59      328      2:06:45.0      9:40/M
      19    Evan O Neill                      Amherst  MA           880   52      329      2:06:47.0      9:41/M
      20    Kathryn Stoker                    Norwalk  CT           589   50      334      2:07:23.0      9:43/M
      21    Cathy Imelio                      Granby  MA            334   50      337      2:07:33.0      9:44/M
      22    Marsha Regan                      New London  CT        845   52      346      2:09:39.0      9:54/M
      23    Sandy Navarro                     Pomfret  CT           858   57      357      2:11:02.0     10:00/M
      24    Lucy Regan                        New London  CT        849   53      375      2:13:00.0     10:09/M
      25    Donna Schneider                   Niantic  CT           561   55      378      2:13:08.0     10:10/M
      26    Tamara Maloney                    Hebron  Ct             84   53      393      2:16:12.0     10:24/M
      27    Cheryl Konsavitch                 North Stonington  C   364   55      404      2:17:52.0     10:31/M
      28    Amy Nixon                         New London  CT        846   59      408      2:18:33.0     10:35/M
      29    Sherri Condon                     Middletown  CT         92   52      418      2:20:45.0     10:45/M
      30    Faith Raymond                     Groton  CT            774   52      429      2:23:52.0     10:59/M
      31    Trish Andrews                     Pompton Lakes  NJ     112   54      436      2:24:42.0     11:03/M
      32    Lorraine Giantonio                Manchester  CT        755   54      462      2:29:13.0     11:23/M
      33    Melissa Buttermore                Groton  CT            175   54      497      2:39:36.0     12:11/M
      34    Doreen Laliberte                  Middletown  CT        375   50      507      2:43:26.0     12:28/M
      35    Julie Aresco                      Middletown  CT        115   50      508      2:44:04.0     12:31/M
      36    Susan Hayes                       Newington  CT         317   53      510      2:44:45.0     12:35/M
      37    Wilma Jones                       Niantic  CT            55   55      519      2:47:19.0     12:46/M
      38    Linda Romejko                     Vernon  CT            542   51      527      2:51:12.0     13:04/M
      39    Beth Lyon                         Groton  CT             54   54      538      3:04:41.0     14:06/M
      40    Melanie Champion                  Meriden  CT           186   59      539      3:07:40.0     14:20/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Smith                      Wethersfield  CT      747   50       23      1:24:43.0      6:28/M
       2    Joseph Jaconetta                  Glastonbury  CT       336   56       40      1:29:09.0      6:48/M
       3    John Minervino                    Higganum  CT          749   53       43      1:29:42.0      6:51/M
       4    Clay Howland                      Providence  RI        834   51       47      1:30:09.0      6:53/M
       5    John Collins                      Tolland  CT           693   51       53      1:31:18.0      6:58/M
       6    Tony Ryba                         Berlin  CT            861   52       59      1:32:05.0      7:02/M
       7    Edward Fitzpatrick                Providence  RI        888   51       60      1:32:17.0      7:03/M
       8    Kevin Rice                        Manchester  Ct  CT     27   53       66      1:33:46.0      7:09/M
       9    Sri Bodkhe                        Charlemont  MA        719   51       75      1:35:45.0      7:18/M
      10    James Lyons                       South Windsor  CT     883   52       77      1:36:33.0      7:22/M
      11    Kevin Hanrahan                    New London  CT        312   53       80      1:37:53.0      7:28/M
      12    Harry Duvall                      Boston  Ma            100   53       90      1:39:50.0      7:37/M
      13    Brendan Toth                      Mystic  CT             73   57       94      1:40:23.0      7:40/M
      14    Michael Vallee                    Southbridge  MA       623   50       95      1:40:50.0      7:42/M
      15    Charles Mitchell                  Guilford  CT          678   58       96      1:40:56.0      7:42/M
      16    Timothy Beach                     Prospect  CT          762   57      101      1:41:17.0      7:44/M
      17    Bruce Beebe                       Madison  CT           804   55      112      1:43:34.0      7:54/M
      18    Jim Roy                           Mystic  CT            843   56      115      1:43:49.0      7:55/M
      19    Paul Morrissey                    Barrington  RI        903   55      116      1:43:59.0      7:56/M
      20    Mike Lee                          Manchester  CT        850   55      127      1:45:00.0      8:01/M
      21    Jeff Anderson                     Mystic  CT            795   55      128      1:45:05.0      8:01/M
      22    Peter Noyes                       Marshfield  MA         94   56      141      1:47:16.0      8:11/M
      23    Paul Duff                         Lebanon  Ct           244   59      145      1:47:33.0      8:13/M
      24    Dave Bruzik                       Rocky Hill  CT        725   51      148      1:47:49.0      8:14/M
      25    Al Phillips                       Groton  CT             10   57      149      1:47:53.0      8:14/M
      26    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            892   53      150      1:48:02.0      8:15/M
      27    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         784   53      162      1:48:42.0      8:18/M
      28    Paul Gray                         Pawcatuck  CT          50   50      164      1:48:53.0      8:19/M
      29    John Walter                       Niantic  CT           866   51      192      1:52:09.0      8:34/M
      30    David Martin                      Sharon  Ma  MA         57   57      193      1:52:27.0      8:35/M
      31    Christian Morrison                Shelton  Ct  CT        42   53      199      1:52:57.0      8:37/M
      32    Frank Williams                    Bradford  RI          718   57      201      1:53:11.0      8:38/M
      33    Michael Vallee                    Woonsocket  RI        622   58      205      1:53:45.0      8:41/M
      34    Ben Chowaniec                     Glastonbury  CT       723   52      210      1:54:19.0      8:44/M
      35    Gregory Preston                   Mendon  MA            832   56      213      1:54:41.0      8:45/M
      36    Dave Munday                       Mystic  CT            453   52      216      1:54:53.0      8:46/M
      37    Thomas Conboy                     Westbrook  CT         726   56      218      1:55:01.0      8:47/M
      38    Ken Biega                         Old Lyme  CT          789   51      219      1:55:05.0      8:47/M
      39    Eric Arvidson                     New London  CT        119   50      222      1:55:16.0      8:48/M
      40    Ray Bigalbal                      Oakdale  CT           155   54      231      1:55:59.0      8:51/M
      41    James Kading                      Pawcatuck  CT         349   58      237      1:56:32.0      8:54/M
      42    Robert Rivard                     Chelmsford  MA        811   55      239      1:56:46.0      8:55/M
      43    Joe Giannetti                     East Longmeadow  MA   703   50      243      1:57:11.0      8:57/M
      44    William Posage                    New London  CT        516   58      256      1:58:39.0      9:03/M
      45    Anthony Whiteside                 Stamford  CT          635   52      260      1:59:14.0      9:06/M
      46    David Hoople                      Simsbury  CT          173   59      263      1:59:30.0      9:07/M
      47    Thomas Fischer                    Branford  CT          438   51      277      2:00:28.0      9:12/M
      48    Paul Reid                         Old Lyme  CT          800   58      279      2:00:46.0      9:13/M
      49    Bert Lachance                     West Chesterfield     373   52      287      2:02:27.0      9:21/M
      50    Timothy Atyeo                     Pompano Beach  FL     699   54      294      2:03:00.0      9:23/M
      51    Jay Gionet                        Niantic  CT           290   57      302      2:03:51.0      9:27/M
      52    Dean Berardi                      Griswold  CT           56   56      303      2:03:53.0      9:27/M
      53    Tom Mosey                         Boca Raton  FL        451   52      307      2:04:28.0      9:30/M
      54    John Santillo                     Portsmouth  RI        708   56      313      2:05:08.0      9:33/M
      55    Kevin Fletcher                    Warrenton  VA         275   53      326      2:06:33.0      9:40/M
      56    Stephen Haluga                    Groton  CT            710   53      330      2:06:51.0      9:41/M
      57    Dave Provencher                   Ledyard  CT           519   53      339      2:07:58.0      9:46/M
      58    Mark Chiaramonte                  Clinton  CT           193   58      342      2:08:37.0      9:49/M
      59    Patrick Kappenman                 Granby  MA            351   57      354      2:10:26.0      9:57/M
      60    Ray Krause                        Hopkinton  Ri  RI      58   58      359      2:11:14.0     10:01/M
      61    Norm Diggs                        Gales Ferry  CT       802   55      369      2:12:05.0     10:05/M
      62    Glenn Forest                      Branford  Ct          277   56      373      2:12:31.0     10:07/M
      63    James Worth                       Fabyan  CT            835   57      387      2:14:52.0     10:18/M
      64    Rob Perry                         Lisbon  CT            504   56      391      2:15:48.0     10:22/M
      65    Thomas Maloney                    Hebron  CT             82   56      394      2:16:13.0     10:24/M
      66    Gayle Smith                       Waterford  CT         809   58      400      2:17:02.0     10:28/M
      67    Charlie Chatterton                Vernon  CT            188   52      411      2:19:27.0     10:39/M
      68    Agent Orange                      Weatogue  CT          483   59      415      2:20:14.0     10:42/M
      69    Johann Cooper                     Portland  CT           38   58      451      2:27:12.0     11:14/M
      70    Tim Chevalier                     Lebanon  PA           192   54      453      2:27:52.0     11:17/M
      71    Bala Ramasamy                     South Windsor  CT     527   50      471      2:31:41.0     11:35/M
      72    Del McCartney                     Voluntown  CT         686   50      476      2:32:26.0     11:38/M
      73    Matt Greene                       New London  CT        847   58      477      2:32:33.0     11:39/M
      74    David Luna                        Willimantic  CT       403   54      504      2:42:35.0     12:25/M
      75    Michael Jones                     Uncasville  Ct  CT    346   58      514      2:45:40.0     12:39/M
      76    Mark Kratter                      Norwalk  CT           366   53      535      3:02:03.0     13:54/M
      77    Robert Wisz                       Chicago  IL           641   57      536      3:03:01.0     13:58/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Barbara Pearce                    Guilford  CT           81   62      225      1:55:28.0      8:49/M
       2    Cecilia Vallee                    Bristol  RI           621   61      250      1:57:51.0      9:00/M
       3    Mary Jo Benny                     Schenectady  Ny        39   62      306      2:04:19.0      9:29/M
       4    Rose Buckingham                   Norwich  CT            70   69      414      2:20:13.0     10:42/M
       5    Barbara Matulaitis                Manchester  CT        423   60      416      2:20:19.0     10:43/M
       6    Deborah Chessar                   Bloomfield  CT        764   65      452      2:27:51.0     11:17/M
       7    Linda Sullivan                    Quaker Hill  CT       666   61      520      2:47:19.0     12:46/M
       8    Susan Moore                       Nashville  TN         447   61      524      2:50:39.0     13:02/M
       9    Lesley Fearnley                   Middletown  CT        263   61      540      3:10:00.0     14:30/M
      10    Cecelia Grisfase                  Salem  CT             765   61      546      3:11:23.0     14:37/M
      11    Doree Wisz                        Chicago  IL           640   60      549      3:21:05.0     15:21/M
      12    Gale Balavender                   Salem  CT             773   64      552      3:45:00.0     17:11/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martin Keibel                     Manchester  CT         18   66       51      1:30:31.0      6:55/M
       2    Kevin MacDonald                   Norwich  CT            19   60       81      1:37:56.0      7:28/M
       3    Vance Carter                      Danielson  Ct  CT     183   61       84      1:38:40.0      7:32/M
       4    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           69   66      105      1:42:03.0      7:47/M
       5    Richard Clark                     Feeding Hills  MA      78   63      106      1:42:13.0      7:48/M
       6    Richard Hefner                    Gastonia  NC          320   65      118      1:44:09.0      7:57/M
       7    John Sloan                        Manchester  Ct  CT    570   60      123      1:44:21.0      7:58/M
       8    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT          7   62      126      1:44:40.0      7:59/M
       9    Thomas Galotto                    Stafford Springs  C   857   62      154      1:48:15.0      8:16/M
      10    Tim Smith                         Norwich  CT             9   69      159      1:48:35.0      8:17/M
      11    John Sacrey                       Preston  CT            65   65      198      1:52:56.0      8:37/M
      12    Gianni Ficarra                    Westerly  RI          856   66      200      1:52:58.0      8:37/M
      13    William Yost                      Manchester  CT        651   65      209      1:54:14.0      8:43/M
      14    Chuck Brenker                     Milford  CT           746   65      215      1:54:48.0      8:46/M
      15    Mitch Bielenda                    South Windsor  Ct     153   60      246      1:57:21.0      8:57/M
      16    Bob Logano                        Bristol  CT           633   62      270      1:59:42.0      9:08/M
      17    John Bahouth                      Niantic  CT           687   61      284      2:01:55.0      9:18/M
      18    Armon Benny                       Schenectady  Ny  NY    53   63      298      2:03:12.0      9:24/M
      19    Don Weller                        Niantic  CT            64   64      304      2:04:03.0      9:28/M
      20    Joe Balavender                    Salem  CT             862   66      309      2:04:41.0      9:31/M
      21    Bruce Grisafe                     Salem  CT              63   63      344      2:08:57.0      9:51/M
      22    Greg O'Connor                     Weymouth  MA           91   67      362      2:11:26.0     10:02/M
      23    Richard Moore                     Nashville  TN         446   62      372      2:12:20.0     10:06/M
      24    Richard Conant                    Mystic  CT            844   62      386      2:14:44.0     10:17/M
      25    Randy Tuomisto                    Cumberland  RI        769   69      389      2:15:27.0     10:20/M
      26    Arturo Lopez                      East Lyme  CT         397   65      430      2:24:13.0     11:00/M
      27    Ric Villarreal                    Essex  CT             907   60      450      2:27:08.0     11:14/M
      28    David Aronson                     Monson  MA            839   62      460      2:28:55.0     11:22/M
      29    Terry Taylor                      Hastings On Hudson    900   60      505      2:42:35.0     12:25/M
      30    Ngac Ung                          Cranston  RI          615   64      521      2:47:33.0     12:47/M
      31    Alan Glass                        West Hartford  Ct     293   61      531      2:59:30.0     13:42/M
      32    Bernard Mahoney                   Groton  CT            409   61      544      3:11:21.0     14:36/M
Top

Female 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shirley Iselin                    Essex  CT             905   73      534      3:01:03.0     13:49/M
       2    Pat Baker                         Oakdale  CT           748   72      550      3:25:00.0     15:39/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Cietanno                     Westbrook  CT         854   74      340      2:08:02.0      9:46/M
       2    Geoffrey Akers                    Norwich  CT           104   71      395      2:16:14.0     10:24/M
       3    Philip Maniscalco                 Westerly  Ri  CT      416   74      445      2:26:12.0     11:10/M
       4    Lee Bradley                       Newington  Ct          75   75      481      2:32:42.0     11:39/M
       5    Peter Colonis                     Waterford  Ct  CT      76   76      485      2:33:49.0     11:44/M
       6    Charles Merlis                    West Hartford  CT     435   76      548      3:13:31.0     14:46/M
       7    Tom Baker                         Oakdale  CT            74   74      551      3:25:00.0     15:39/M
Top

Male 80 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Henry Grills                      Westerly  RI           80   80      472      2:32:02.0     11:36/M
       2    Paul Shanahan                     Cheshire  CT          564   80      500      2:41:26.0     12:19/M