Delaney Dash (CT09025JHP)

4 Mile Race

Age Group Results

May 25, 2019


Results by SNERRO (www.snerro.com) Using MyLaps BibTags SNERRO,LLC


Men: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Female Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Courtney Knapp                    Cheshire  CT          101   28       25        23:12.0     23:15.0      5:49/M
Top

Male Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tyler Lyon                        West Hartford  CT     288   25        1        20:21.0     20:23.0      5:06/M
Top

Female 12 and Under

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sadie Iselin                      Chester  CT           275   11      148        33:03.0     33:13.0      8:18/M
       2    Addison Courtemanche              Old Lyme  CT           39   11      221        38:51.0     39:17.0      9:49/M
Top

Male 1-12

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Travis Willcox                    South Windsor  CT     253   11      203        37:52.0     37:59.0      9:30/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Eliana Duclos                     Jewett City  CT        52   13       89        29:10.0     29:11.0      7:18/M
       2    Lia Franciszkiewicz               Old Saybrook  CT      233   14      132        31:49.0     32:06.0      8:01/M
       3    Anna Gosselin                     Jewett City  CT        77   13      177        35:00.0     35:15.0      8:49/M
Top

Male 13-19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brandon Mehlinger                 Jewett City  CT       121   19       12        21:16.0     21:17.0      5:19/M
       2    Tom Blanchard                     Portland  CT          268   19       21        22:40.0     22:41.0      5:40/M
       3    Conor Seifors                     Old Saybrook  CT      290   15       43        24:41.0     24:42.0      6:10/M
       4    Hayden Ravek                      Norwich  CT           301   13       72        26:47.0     27:42.0      6:55/M
       5    Massimo Corrick                   Branford  CT           37   13       77        28:07.0     28:22.0      7:05/M
       6    Hunter Willcox                    South Windsor  CT     252   14      166        34:30.0     34:39.0      8:40/M
       7    Curtis Willcox                    Bridgeport  CT        211   16      205        38:01.0     38:12.0      9:33/M
       8    Cameron Willcox                   Bridgeport  CT        210   13      246        42:56.0     43:04.0     10:46/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Rebecca Snelson                   New London  CT        184   25       29        23:22.0     23:26.0      5:51/M
       2    Brandy Leclair                    Groton  CT            240   24       40        24:03.0     24:08.0      6:02/M
       3    Elizabeth Campbell                Stamford  CT           21   28       42        24:30.0     24:36.0      6:09/M
       4    Erin Hub                          Westerly  RI           87   24       60        26:42.0     26:47.0      6:42/M
       5    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT       46   21      103        30:01.0     30:15.0      7:34/M
       6    Sarah Eagan                       Norwich  CT           234   27      115        30:29.0     30:49.0      7:42/M
       7    Katherine Longworth               Meriden  CT           116   21      120        30:43.0     31:03.0      7:46/M
       8    Stephanie Novotny                 Middletown  CT        142   29      134        32:01.0     32:12.0      8:03/M
       9    Molly Bushey                      Coventry  CT           18   24      168        34:26.0     34:41.0      8:40/M
      10    Mary Sedensky                     Mystic  CT            297   25      219        38:30.0     38:56.0      9:44/M
Top

Male 20-29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chris Angelo                      East Hartford  CT     250   24        2        20:20.0     20:23.0      5:06/M
       2    Samuel Alexander                  Waterford  Ct  CT     251   29        3        20:28.0     20:30.0      5:07/M
       3    Christopher Helminski             Glastonbury  CT       264   24        4        20:32.0     20:33.0      5:08/M
       4    Chris Rosenberg                   Middletown  CT        169   28        5        20:45.0     20:46.0      5:11/M
       5    Mason Rouches                     New Haven  CT         170   23        7        20:52.0     20:53.0      5:13/M
       6    Scott Bushey                      Hebron  CT             19   25        8        20:56.0     20:57.0      5:14/M
       7    Ken Whitney                       West Hartford  CT     205   27       10        21:09.0     21:11.0      5:18/M
       8    Nick Blanchard                    Glastonbury  CT       266   24       14        21:36.0     21:38.0      5:24/M
       9    Nicholas Migani                   Southington  CT       126   29       15        21:47.0     21:50.0      5:27/M
      10    Edward Wilson                     West Hartford  CT     212   25       17        22:01.0     22:03.0      5:31/M
      11    Emmett Coughlin                   Portland  CT           38   24       22        22:41.0     22:43.0      5:41/M
      12    Michael Fleming                   New London  CT         63   27       41        24:24.0     24:29.0      6:07/M
      13    Thomas Stasiuk                    Westerly  RI          282   26       53        26:14.0     26:19.0      6:35/M
      14    Xin Yan Zheng                     Colchester  CT        216   26       63        26:43.0     26:48.0      6:42/M
      15    Joshua Brown                      Newington  CT         265   22       96        29:56.0     29:59.0      7:30/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Carolyn Nye                       Essex  CT             143   36       33        23:40.0     23:44.0      5:56/M
       2    Laura Tignonsini                  Manchester  CT        192   35       46        25:39.0     25:43.0      6:26/M
       3    Sara Cates                        New Haven  CT          23   38       68        27:13.0     27:19.0      6:50/M
       4    Sara Belles                       Brookfield  CT          7   38       70        27:29.0     27:35.0      6:54/M
       5    Chelsea Krombel                   Wallingford  CT       104   31       74        27:59.0     28:06.0      7:01/M
       6    Kristyn Ploszay                   East Hampton  CT      157   37       86        28:44.0     29:01.0      7:15/M
       7    Amy Edwards                       South Glastonbury      55   39       87        28:57.0     29:07.0      7:17/M
       8    Elizabeth Wright                  Newington  CT         213   39      104        30:09.0     30:20.0      7:35/M
       9    Lisa Liesener                     Middletown  CT        112   38      114        30:28.0     30:45.0      7:41/M
      10    Becky Grant                       Milford  CT            80   37      121        31:03.0     31:11.0      7:48/M
      11    Allison Stroili                   Deep River  CT        190   35      127        31:34.0     31:50.0      7:57/M
      12    Erin Keller                       Middletown  CT         97   35      165        34:12.0     34:27.0      8:37/M
      13    Ali Cardoso                       White Plains  NY      221   31      170        34:28.0     34:49.0      8:42/M
      14    Jackie Baumgartner Rowin          Old Saybrook  CT      230   35      173        34:39.0     34:57.0      8:44/M
      15    Nicole Francis                    Colchester  CT         66   39      188        36:33.0     36:48.0      9:12/M
      16    Amanda Hurlburt                   Madison  CT           231   33      209        38:09.0     38:23.0      9:36/M
      17    Laura Garstka                     Colchester  CT         71   36      216        38:21.0     38:52.0      9:43/M
      18    Brianna Savoie                    New Haven  CT         175   39      224        39:09.0     39:32.0      9:53/M
      19    Maureen Mulcay                    East Haven  CT        136   35      232        39:57.0     40:26.0     10:06/M
      20    Crystal Poitras                   Ivoryton  CT          279   34      238        41:09.0     41:23.0     10:21/M
      21    Meghan Watson                     South Glastonbury     299   35      256        44:18.0     44:42.0     11:10/M
      22    Kye Doeringer                     Westbrook  CT          51   37      260        45:17.0     45:38.0     11:24/M
      23    Debra Gosselin                    Jewett City  CT        78   35      267        47:46.0     48:13.0     12:03/M
      24    Amanda Paull                      Moodus  CT            153   37      268        47:53.0     48:22.0     12:05/M
      25    Felicia Genca                     West Hartford  CT      74   37      270        49:26.0     49:56.0     12:29/M
      26    Jen Bosco                         Old Saybrook  CT        9   39      272        50:24.0     50:54.0     12:43/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mark Olivier                      North Stonington  C   145   34        6        20:48.0     20:50.0      5:12/M
       2    Adam Gootnick                     Unionville  CT         76   33        9        21:03.0     21:05.0      5:16/M
       3    Thomas Weston                     Meriden  CT           202   30       11        21:12.0     21:13.0      5:18/M
       4    Jon-Paul Mandelburg               Quaker Hill  CT       118   34       13        21:21.0     21:24.0      5:21/M
       5    Tom Geer                          South Windsor  CT      72   36       16        21:51.0     21:53.0      5:28/M
       6    Phil Mitchell                     Glastonbury  CT       130   31       19        22:15.0     22:18.0      5:34/M
       7    John Longo                        Arlington  MA         114   31       20        22:34.0     22:37.0      5:39/M
       8    Alex Dunn                         Easton  CT             54   30       24        22:55.0     22:59.0      5:45/M
       9    Brian Whitney                     Niantic  CT           204   30       27        23:15.0     23:19.0      5:50/M
      10    Chaz Koch                         Niantic  CT           232   36       32        23:35.0     23:37.0      5:54/M
      11    Brian Colonnese                   Charlotte  NC          33   32       35        23:49.0     23:52.0      5:58/M
      12    Adam Newton                       New Haven  CT         141   35       45        25:39.0     25:43.0      6:26/M
      13    Patrick Byrne                     Bolton  CT             20   34       55        26:24.0     26:28.0      6:37/M
      14    Robert Buttermore                 Waterford  Ct  CT     285   31       62        26:42.0     26:48.0      6:42/M
      15    Bobby Collins                     Uncasville  CT         32   32      109        30:25.0     30:36.0      7:39/M
      16    Sean Hayes                        Stamford  CT          222   30      125        31:01.0     31:22.0      7:50/M
      17    Bryan Ouellette                   Avon  CT              150   33      159        34:00.0     34:14.0      8:33/M
      18    Derek Bereski                     Hamden  CT            273   37      164        34:05.0     34:20.0      8:35/M
      19    Tyler Roasa                       Westbrook  CT         164   35      206        37:48.0     38:14.0      9:33/M
      20    George Evans                      New Haven  CT          58   37      234        40:34.0     40:59.0     10:15/M
      21    John Carta                        Waterford  Ct  CT      22   31      235        40:48.0     41:04.0     10:16/M
      22    Ryan Kennedy                      Middletown  CT        100   32      276        53:37.0     54:05.0     13:31/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lori Marcantonio                  Middlebury  CT        119   41       44        24:54.0     25:01.0      6:15/M
       2    Aimee Patel                       Hamden  CT            152   44       50        25:50.0     25:57.0      6:29/M
       3    Nicole Semanchik                  Milford  CT           267   40       69        27:16.0     27:24.0      6:51/M
       4    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          291   49       71        27:32.0     27:36.0      6:54/M
       5    Melissa Emmerich                  Manchester  CT         57   47       79        28:20.0     28:30.0      7:07/M
       6    Becky Iselin                      Chester  CT           274   43       84        28:47.0     28:57.0      7:14/M
       7    Nicole Graham                     Clinton  CT            79   47       97        29:43.0     30:00.0      7:30/M
       8    Michele Kay                       Lebanon  CT           257   47      131        31:47.0     32:00.0      8:00/M
       9    Anna Iacovella                    Branford  CT           89   47      137        32:06.0     32:21.0      8:05/M
      10    Kirsten Wilkins                   Milford  CT           208   43      138        32:07.0     32:25.0      8:06/M
      11    Natasha Pucillo                   Killingworth  CT      223   40      146        32:55.0     33:09.0      8:17/M
      12    Jen Burns                         Niantic  CT           237   46      160        33:54.0     34:14.0      8:33/M
      13    Jennifer Fatone                   Orange  CT             59   41      181        35:31.0     35:50.0      8:57/M
      14    Kathy Koziel                      East Hampton  CT      103   49      189        36:33.0     36:49.0      9:12/M
      15    Dana Striby                       Clinton  CT           189   49      198        37:03.0     37:31.0      9:23/M
      16    Diana Murphy                      East Hampton  CT      138   41      200        37:26.0     37:42.0      9:25/M
      17    Catherine Zaneski                 Madison  CT           215   45      222        39:04.0     39:21.0      9:50/M
      18    Ashley Orefice                    Niantic  CT           148   48      233        40:34.0     40:59.0     10:15/M
      19    Sandra Millan-Tripp               Norwich  CT           127   47      236        40:52.0     41:06.0     10:16/M
      20    Eva White                         East Hampton  CT      203   41      248        42:56.0     43:12.0     10:48/M
      21    Kim Mercier                       Westfield  MA         124   42      250        43:04.0     43:35.0     10:54/M
      22    Beth Provost                      East Lyme  CT         158   49      251        44:04.0     44:29.0     11:07/M
      23    Corinne Rivera                    East Lyme  CT         163   48      252        44:04.0     44:29.0     11:07/M
      24    Michele O'Neill                   Colchester  CT        144   44      254        44:18.0     44:41.0     11:10/M
      25    Sara Hughes                       Coventry  CT           88   41      255        44:17.0     44:42.0     11:10/M
      26    April Phillips                    Groton  CT            156   47      266        47:42.0     48:07.0     12:02/M
      27    Kate Jackson                      Danbury  CT            91   41      269        48:35.0     49:04.0     12:16/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    James Osborn                      Ridgefield  CT        149   40       18        22:00.0     22:04.0      5:31/M
       2    Chris Pagliuco                    Ivoryton  CT          151   41       23        22:55.0     22:57.0      5:44/M
       3    Kevin Boughman                    Sandy Hook  CT         10   43       26        23:13.0     23:17.0      5:49/M
       4    Chris Vollaro                     Chester  CT           200   47       31        23:32.0     23:36.0      5:54/M
       5    Mario Longo                       Cheshire  CT          115   47       34        23:46.0     23:49.0      5:57/M
       6    Matt Santillo                     New Haven  CT         174   44       36        23:53.0     23:57.0      5:59/M
       7    Suresh Jatti                      Glastonbury  CT       261   49       37        23:58.0     24:02.0      6:00/M
       8    David Fusfeld                     Manchester  CT         68   43       38        24:01.0     24:06.0      6:01/M
       9    Christopher Ladyga                Jewett City  CT       107   40       39        24:04.0     24:07.0      6:02/M
      10    Michael Westfall                  Manchester  CT        201   48       52        26:02.0     26:10.0      6:32/M
      11    David Laughran                    Branford  CT          244   41       54        26:12.0     26:23.0      6:36/M
      12    Chris Ruleman                     Waterford  Ct  CT     227   47       56        26:26.0     26:34.0      6:38/M
      13    Matt Davis                        Vernon  CT             42   41       64        26:47.0     26:56.0      6:44/M
      14    Manii Stephenson                  Old Saybrook  CT      243   40       82        28:45.0     28:49.0      7:12/M
      15    Ivan Alexander                    Westport  CT          247   47       85        28:51.0     28:57.0      7:14/M
      16    Eric Patermo                      Glastonbury  CT       272   49      101        30:05.0     30:14.0      7:33/M
      17    Joseph Palumbo                    Old Saybrook  CT      220   48      102        29:48.0     30:15.0      7:34/M
      18    Brad Willcox                      Westport  CT          209   47      136        32:08.0     32:20.0      8:05/M
      19    Cliff Dimon                       East Greenwich  RI     47   49      140        32:07.0     32:31.0      8:08/M
      20    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       14   45      141        32:31.0     32:37.0      8:09/M
      21    Jim Corrick                       Branford  CT           36   47      143        32:39.0     32:54.0      8:13/M
      22    Kaarlo Moran                      Branford  CT          133   48      153        33:37.0     33:50.0      8:27/M
      23    Kenneth Tumolo                    Southington  CT       195   46      172        34:37.0     34:50.0      8:42/M
      24    Shannon Flynn                     Hamden  CT             65   48      178        35:03.0     35:19.0      8:50/M
      25    Stephen Moskaluk                  Ledyard  CT           134   45      193        36:55.0     37:07.0      9:17/M
      26    Matthew Seaforth                  Old Saybrook  CT      180   40      245        41:51.0     42:25.0     10:36/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kathleen Shaw                     East Hartland  CT     181   51       47        25:47.0     25:51.0      6:28/M
       2    Kris-Anne Kane                    Preston  CT            95   55       92        29:10.0     29:20.0      7:20/M
       3    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           177   53       94        29:26.0     29:36.0      7:24/M
       4    Vicky Hilton                      Norwich  CT            86   55      105        30:13.0     30:22.0      7:35/M
       5    Alison Gallerani                  Uncasville  CT         69   52      112        30:29.0     30:41.0      7:40/M
       6    Sarah Wiliarty                    Middletown  CT        207   50      119        30:41.0     30:57.0      7:44/M
       7    Linda Cordova                     Hamden  CT             35   54      126        31:23.0     31:36.0      7:54/M
       8    Denise Descheneaux                Groton  CT            241   50      142        32:32.0     32:43.0      8:11/M
       9    Aleasha Coburn                    Waterford  Ct  CT      27   50      145        32:48.0     33:03.0      8:16/M
      10    Spring Cole                       Foster  RI             31   54      147        32:56.0     33:11.0      8:18/M
      11    Jenny Glass                       Branford  CT          296   53      157        33:47.0     34:04.0      8:31/M
      12    Sharon Cohen                      Boston  MA             30   55      161        34:10.0     34:16.0      8:34/M
      13    Katharine Van Itallie             Old Saybrook  CT      197   59      163        34:04.0     34:19.0      8:35/M
      14    Debra Rempt                       North Franklin  CT    161   50      179        35:05.0     35:33.0      8:53/M
      15    Kathleen Brown                    White Plains  NY       15   50      183        35:54.0     36:14.0      9:03/M
      16    Elizabeth Gemmell                 South Windsor  CT      73   52      187        36:13.0     36:36.0      9:09/M
      17    Lynne Ringer                      Old Saybrook  CT      162   50      190        36:29.0     36:50.0      9:12/M
      18    Carol Chiappone                   Woodbridge  CT        278   59      191        36:46.0     36:54.0      9:13/M
      19    Simone Gladstone                  Waterford  Ct  CT     271   53      192        36:36.0     36:57.0      9:14/M
      20    Karol Gardner                     Deep River  CT        242   54      201        37:27.0     37:48.0      9:27/M
      21    Michelle Berlinghoff              Portland  CT            8   51      202        37:35.0     37:49.0      9:27/M
      22    Stacy Abramson                    Melville  NY          256   59      212        38:14.0     38:34.0      9:38/M
      23    Louise Melanson                   Bloomfield  CT        122   58      217        38:32.0     38:54.0      9:43/M
      24    Nanci Feitel                      Durham  CT            284   52      220        38:39.0     38:58.0      9:44/M
      25    Martha Krane                      Westbrook  CT         246   54      223        39:06.0     39:23.0      9:51/M
      26    Julia Irwin                       Madison  CT            90   50      227        39:43.0     40:06.0     10:01/M
      27    Gloria Dimon                      Old Lyme  CT           48   54      230        39:57.0     40:23.0     10:06/M
      28    Carol Burke                       Colchester  CT         17   56      239        41:11.0     41:26.0     10:21/M
      29    Jeannette Vizzuto                 Port Matilda  PA      300   57      241        41:29.0     42:00.0     10:30/M
      30    Christine Vanvliet                Old Saybrook  CT      198   50      243        41:46.0     42:13.0     10:33/M
      31    Marie Mozzi                       Old Saybrook  CT      135   56      253        44:12.0     44:37.0     11:09/M
      32    Katie Ansbro                      Roslindale  MA          2   58      263        46:22.0     46:53.0     11:43/M
      33    Aly Spedding                      Old Saybrook  CT      186   50      273        50:24.0     50:55.0     12:44/M
      34    Carmen Grillo                     Waterford  Ct  CT     293   56      274        51:07.0     51:26.0     12:51/M
      35    Penny Slocum                      Middletown  CT        281   50      275        53:05.0     53:26.0     13:21/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Billy Barone                      Stamford  CT            4   54       28        23:20.0     23:22.0      5:50/M
       2    Kevin Vallez                      Ellington  CT         298   51       30        23:31.0     23:35.0      5:54/M
       3    John Minervino                    Higganum  CT          129   55       57        26:31.0     26:35.0      6:39/M
       4    Frank Tiroletto                   Orange  CT            193   59       58        26:35.0     26:38.0      6:39/M
       5    Thomas Soisson                    Glastonbury  CT       185   56       61        26:39.0     26:48.0      6:42/M
       6    Todd Juenger                      Irvington  NY          94   51       65        26:50.0     27:00.0      6:45/M
       7    John Mullaney                     Amston  CT            137   54       66        26:56.0     27:03.0      6:46/M
       8    Michael Graziosi                  Glastonbury  CT       283   57       67        27:00.0     27:06.0      6:46/M
       9    Charlie Iselin                    Chester  CT           276   56       76        28:07.0     28:17.0      7:04/M
      10    Tracy Montoya                     Waterford  Ct  CT     132   55       78        28:19.0     28:27.0      7:07/M
      11    Keith Coburn                      Waterford  Ct  CT      28   51       81        28:33.0     28:43.0      7:11/M
      12    Stephen Dinsmore                  East Lyme  CT          50   59       91        29:06.0     29:16.0      7:19/M
      13    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT      262   56       93        29:11.0     29:22.0      7:20/M
      14    Brendan Begley                    Suffield  CT          259   59       99        29:49.0     30:10.0      7:32/M
      15    Robert Cook                       South Windsor  CT      34   51      107        30:19.0     30:30.0      7:37/M
      16    Michael Schlesselman              Niantic  CT           178   55      113        30:29.0     30:42.0      7:40/M
      17    Steve Lesko                       Old Saybrook  CT      260   50      116        30:37.0     30:51.0      7:43/M
      18    Henry Schaeffer                   Oakdale  CT           176   52      118        30:45.0     30:56.0      7:44/M
      19    Kevin Tranberg                    Wethersfield  CT      194   50      122        31:08.0     31:17.0      7:49/M
      20    Mac Ordonio                       Mystic  CT            294   55      129        31:41.0     31:54.0      7:58/M
      21    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      292   53      144        32:47.0     32:58.0      8:14/M
      22    Timothy Manning                   Middletown  CT        280   56      151        33:03.0     33:23.0      8:21/M
      23    David Barr                        Groton  CT              5   55      155        33:36.0     33:57.0      8:29/M
      24    James Laudone                     Preston  CT           110   54      156        33:37.0     33:59.0      8:30/M
      25    Peter Vanvliet                    Old Saybrook  CT      199   51      158        33:47.0     34:13.0      8:33/M
      26    Jay Okeefe                        Mansfield Center  C   236   56      169        34:25.0     34:45.0      8:41/M
      27    Albert Phillips                   Groton  CT            155   58      171        34:42.0     34:50.0      8:42/M
      28    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         287   52      174        34:46.0     34:59.0      8:45/M
      29    Jeff Cohen                        Hebron  CT             29   56      180        35:23.0     35:43.0      8:56/M
      30    Doug Kneeland                     Ivoryton  CT          102   55      184        36:01.0     36:21.0      9:05/M
      31    Carl Faust                        Haddam  CT             60   59      197        37:08.0     37:26.0      9:21/M
      32    Mark Rapuano                      Clinton  CT           159   55      213        38:15.0     38:39.0      9:40/M
      33    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT       45   56      229        40:04.0     40:22.0     10:05/M
      34    Robert Abrahgon                   Melville  NY          255   54      262        46:25.0     46:46.0     11:41/M
      35    Bill Romero                                             167   57      278      1:00:21.0   1:00:46.0     15:11/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Lucile Gerlow                     Enfield  CT           269   60       83        28:21.0     28:50.0      7:12/M
       2    Dani Kennedy                      Vernon  CT             98   60       98        29:58.0     30:06.0      7:31/M
       3    Barbara Pearce                    Guilford  CT          270   64      128        31:45.0     31:52.0      7:58/M
       4    Mary Zorzanello                   New Haven  CT         217   63      167        34:27.0     34:40.0      8:40/M
       5    Mary Regalbuto                    Milford  CT           160   61      176        34:45.0     35:03.0      8:46/M
       6    Maura D'Andrea                    Branford  CT           41   60      194        36:43.0     37:11.0      9:18/M
       7    Peggy Flood                       New London  CT         64   62      199        37:05.0     37:33.0      9:23/M
       8    Pat Swim                          Groton  CT            295   65      204        37:46.0     38:04.0      9:31/M
       9    Suzanne McLaughlin                Jewett City  CT       228   61      208        37:58.0     38:21.0      9:35/M
      10    Cheryl Coquhoun                   Quaker Hill  CT       258   63      214        38:10.0     38:42.0      9:40/M
      11    Deborah Chessari                  Bloomfield  CT         25   67      225        39:21.0     39:35.0      9:54/M
      12    Nancy Olsen                       Clinton  CT           146   66      231        39:57.0     40:25.0     10:06/M
      13    Luanne Roy                        Seymour  CT           171   64      242        41:34.0     42:02.0     10:30/M
      14    Karin Larsen                      Middletown  RI        108   60      247        42:38.0     43:07.0     10:47/M
      15    Linda Narducci                    Westbrook  CT         139   63      264        47:14.0     47:46.0     11:56/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ned Kennedy                       Vernon  CT             99   60       48        25:47.0     25:54.0      6:28/M
       2    Kevin MacDonald                   Norwich  CT           117   62       49        25:53.0     25:57.0      6:29/M
       3    John Shepherd                     Essex  CT             225   63       51        25:58.0     26:05.0      6:31/M
       4    Michael Brown                     Gales Ferry  CT       239   62       59        26:37.0     26:43.0      6:41/M
       5    John Hadcock                      Cambridge  MA          82   60       73        27:46.0     27:53.0      6:58/M
       6    William Finlayson                 Higganum  CT           62   65       75        28:04.0     28:10.0      7:02/M
       7    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           93   68       80        28:24.0     28:32.0      7:08/M
       8    John McCarthy                     Branford  CT          120   65       88        29:02.0     29:09.0      7:17/M
       9    Kenneth Johnson                   North Windham  CT      92   60       90        29:09.0     29:16.0      7:19/M
      10    Emad Haerizadeh                   Orange  CT             83   66       95        29:44.0     29:49.0      7:27/M
      11    Rich Levin                        Madison  CT           111   60      100        29:56.0     30:12.0      7:33/M
      12    Peter Briggeman                   Vernon  CT             13   61      106        30:19.0     30:28.0      7:37/M
      13    Chris Wuerth                      Hamden  CT            214   66      108        30:28.0     30:34.0      7:38/M
      14    Luciano Gallerani                 Uncasville  CT         70   64      111        30:29.0     30:41.0      7:40/M
      15    Mark Chiaramonte                  Clinton  CT            26   60      117        30:43.0     30:52.0      7:43/M
      16    Neal Slobin                       Old Saybrook  CT      224   63      123        31:15.0     31:20.0      7:50/M
      17    Peter Hawley                      New Hartford  CT       84   69      124        31:13.0     31:22.0      7:50/M
      18    Brent Stratton                    Middletown  CT        188   62      130        31:49.0     31:56.0      7:59/M
      19    Charles Whynacht                  Glastonbury  CT       206   69      133        32:00.0     32:09.0      8:02/M
      20    John Sacrey                       Preston  CT           172   67      135        32:06.0     32:18.0      8:04/M
      21    Thomas Bouton                     Stratford  CT          11   63      139        32:13.0     32:30.0      8:07/M
      22    Dave Lathrop                      Norwich  CT           109   65      149        33:02.0     33:16.0      8:19/M
      23    Ted Cowles                        West Granby  CT        40   60      150        33:17.0     33:21.0      8:20/M
      24    Jerry Meshell                     Orange  CT            125   63      154        33:35.0     33:53.0      8:28/M
      25    Jim Eagan                         Norwich  CT           235   63      162        33:58.0     34:19.0      8:35/M
      26    Bob Mondani                       Norwich  CT           131   63      175        34:51.0     35:02.0      8:45/M
      27    Fred Miller                       Milford  CT           128   67      182        35:48.0     35:59.0      9:00/M
      28    Richard Bagwell                   Old Saybrook  CT        3   61      185        36:00.0     36:25.0      9:06/M
      29    Ira Mills                         Branford  CT          289   63      207        38:00.0     38:18.0      9:34/M
      30    Jeff McLaughlin                   Jewett City  CT       226   62      210        38:05.0     38:27.0      9:37/M
      31    Brian Andstrom                    Plainfield  CT          1   63      215        38:28.0     38:50.0      9:42/M
      32    Way Hedding                       Niantic  CT            85   69      218        38:18.0     38:56.0      9:44/M
      33    Michael Kane                      Madison  CT            96   61      228        39:44.0     40:11.0     10:03/M
      34    Edward Riiordam                   Woodbridge  CT        277   64      237        41:07.0     41:15.0     10:19/M
      35    Jim Grimaldi                      Higganum  CT           81   67      244        41:58.0     42:16.0     10:34/M
      36    Angus McDonald                    Deep River  CT        229   61      249        43:11.0     43:33.0     10:53/M
      37    Reagan Krane                      Westbrook  CT         245   61      258        44:45.0     45:02.0     11:15/M
      38    Ed Jamerson                       Old Lyme  CT          218   62      261        45:36.0     45:59.0     11:30/M
      39    Alan Schwarz                      Old Saybrook  CT      179   68      265        47:32.0     47:55.0     11:59/M
Top

Female 70 and Over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Janit Romayko                     East Hartford  CT     166   73      240        41:15.0     41:27.0     10:22/M
       2    Marva Field                       Orange  CT             61   70      257        44:28.0     44:46.0     11:11/M
       3    Kathleen Scotti                   West Hartford  CT     238   77      277        57:41.0     58:06.0     14:31/M
Top

Male 70 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tim Smith                         Norwich  CT           183   71      110        30:31.0     30:39.0      7:40/M
       2    John Courtmanche                  New Haven  CT         254   76      152        33:41.0     33:47.0      8:27/M
       3    Joe Hefferman                     Portland  CT          249   75      186        36:27.0     36:33.0      9:08/M
       4    Bob Ward                          Vernon  CT            248   74      195        37:11.0     37:13.0      9:18/M
       5    John-Eric Nelson                  Milford  CT           140   73      196        36:57.0     37:16.0      9:19/M
       6    Guy Pulino                        Moodus  CT            263   74      211        38:21.0     38:32.0      9:38/M
       7    Paul Chagnon                      Madison  CT            24   74      226        39:17.0     39:44.0      9:56/M
       8    Lee Bradley                       Newington  CT          12   77      259        45:14.0     45:32.0     11:23/M
       9    George Gillespie                  Oakdale  CT            75   77      271        49:50.0     50:03.0     12:31/M
      10    Ed Root                           Middletown  CT        168   73      279      1:01:31.0   1:01:58.0     15:29/M