Run Around the Block

15K

Age Group Results

September 12, 2015


Results by SNERRO (www.snerro.com) SNERRO,LLC


Men: Top Finishers 1-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steven Brightman                  Providence  RI         26   46        1        55:15.0      5:56/M
Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephanie Leones                  New City  NY          305   29        1      1:06:53.0      7:11/M
Top

Men 1-29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bill Cahill                       Tariffville  CT        32   21        2        58:12.0      6:15/M
       2    Evan King                         North Attleboro  MA   280   25        7      1:08:05.0      7:19/M
       3    Patrick Blaney                    Hoboken  NJ            22   28       10      1:08:36.0      7:22/M
       4    Derryck Coleman                   Warwick  RI            44   25       14      1:10:33.0      7:35/M
       5    Kurt Fields                       New York  NY           82   26       20      1:14:51.0      8:03/M
       6    Michael Seekell                   Charlestown  RI       231   28       25      1:15:47.0      8:09/M
       7    Thomas Hamilton                   New York  NY          106   26       39      1:19:57.0      8:36/M
       8    Phil Milnarik                     Niantic  CT           275   28       48      1:25:36.0      9:12/M
       9    Steven King                       Attleboro  MA         128   28       91      1:37:30.0     10:29/M
      10    Mike Cianfaglione                 Madison  CT            40   24       94      1:38:33.0     10:36/M
      11    Joseph Santanasto                 Hoboken  NJ           188   28       95      1:38:49.0     10:37/M
      12    Robert Roman                      Newington  CT         185   28      106      1:43:58.0     11:11/M
      13    Gavin Betts                       Shannock  RI           18   14      118      1:52:57.0     12:09/M
      14    Erik Hanson                       Groton  CT            107   27      121      2:02:25.0     13:10/M
Top

Female 1 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Patron                  North Kingstown  RI   160   26        7      1:13:15.0      7:53/M
       2    Brittany Plante                   Warwick  RI           166   25       17      1:18:00.0      8:23/M
       3    Emilie Winckel                    New York  NY          217   26       22      1:19:31.0      8:33/M
       4    Jessie Coffey                     Medford  MA            42   27       23      1:19:33.0      8:33/M
       5    Elizabeth Franzek                 New York  NY           87   29       27      1:21:32.0      8:46/M
       6    Rebecca Lorick                    Ann Arbor  MI         133   29       41      1:28:28.0      9:31/M
       7    Jade Geif                         Newport  RI            93   23       55      1:31:52.0      9:53/M
       8    Courtney Fanning                  Providence  RI         80   29       71      1:37:14.0     10:27/M
       9    Erin Burm                         Newport  RI           293   26       85      1:41:23.0     10:54/M
      10    Abigail Forget                    Astoria  NY           254   25       90      1:43:56.0     11:10/M
      11    Brittany Ortega                   Saint Simons Island   158   29       96      1:47:14.0     11:32/M
      12    Hannah Stohter                    West Hartford  CT     225   24       97      1:48:34.0     11:40/M
      13    Avery Muir                        Providence  RI        267   29      111      2:03:27.0     13:16/M
Top

Men 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael O Donnell                 New Rochelle  NY      156   33        3      1:03:22.0      6:49/M
       2    Eric Cote                         Lowell  MA             52   34        6      1:07:13.0      7:14/M
       3    William Bertschinger              Manchester  CT         17   33        9      1:08:35.0      7:22/M
       4    Charlie Belvin                    Cheshire  CT          256   30       12      1:10:09.0      7:32/M
       5    Paul Fotovat                      New York  NY           86   30       21      1:14:52.0      8:03/M
       6    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       108   34       32      1:16:58.0      8:16/M
       7    Jack Fanning                      Providence  RI         81   31       55      1:27:57.0      9:27/M
       8    Ben Winslow                       Tiverton  RI          302   31       59      1:28:12.0      9:29/M
       9    Alexander Alvarez                 Bolton  CT              6   39       65      1:29:40.0      9:38/M
      10    Alun Jones                                              122   32       66      1:30:14.0      9:42/M
      11    Jonathan Bittner                  Providence  RI         21   30       67      1:30:17.0      9:42/M
      12    Josa Lehman                       Newport  RI           307   32       72      1:30:53.0      9:46/M
      13    Sean Gass                         Medford  MA            91   37       89      1:36:32.0     10:23/M
      14    Kevin McGath                      New Haven  CT         286   34      100      1:41:05.0     10:52/M
      15    Andrew Smith                      Avon  CT              252   37      105      1:43:15.0     11:06/M
      16    Michael Hrach                     West Hartford  CT     299   36      111      1:46:19.0     11:26/M
      17    Benjamin Reder                    West Hartford  CT     174   34      113      1:47:30.0     11:33/M
      18    Earl Gauthier                     North Providence  R    92   36      114      1:47:36.0     11:34/M
      19    Tim Reck                          West Hartford  CT     284   38      117      1:52:11.0     12:04/M
      20    Devin Muit                        Providence  RI        268   34      122      2:03:27.0     13:16/M
Top

Female 30-39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tiffany Brunelle                  Holyoke  MA            29   35        2      1:07:07.0      7:13/M
       2    Leah Becki                        Newport  RI           292   37        3      1:07:14.0      7:14/M
       3    Elizabeth Marchetti               Wakefield  RI         142   36        4      1:09:33.0      7:29/M
       4    Kris Longo                        Charlestown  RI       230   37        8      1:13:28.0      7:54/M
       5    Jerlyn Thomas                     Brooklyn  NY          204   30       12      1:14:52.0      8:03/M
       6    Christina Zendt                   Block Island  RI      258   30       13      1:16:28.0      8:13/M
       7    Emily Horgland                    Concord  MA           264   35       15      1:17:45.0      8:22/M
       8    Lindsey Malchow                   Vernon Rockville  C   137   30       16      1:17:48.0      8:22/M
       9    Kerry Quinn                       Concord  MA           170   38       18      1:18:27.0      8:26/M
      10    Katy Smith                        West Whately  MA      260   37       21      1:19:12.0      8:31/M
      11    Greta Heinz                       Block Island  RI      224   34       25      1:20:32.0      8:39/M
      12    Jennifer Scioscia                 Oxford  CT            191   39       29      1:23:32.0      8:59/M
      13    Erin Depot                        Gales Ferry  CT        66   33       35      1:27:06.0      9:22/M
      14    Rebecca Blum                      Providence  RI         23   30       39      1:27:57.0      9:27/M
      15    Shannon Booth                     Newport  RI           294   39       44      1:28:58.0      9:34/M
      16    Justine Belvin                    Somerville  MA         15   32       46      1:29:04.0      9:35/M
      17    Caitlin Booth                     Newport  RI           291   33       47      1:29:14.0      9:36/M
      18    Danielle Ciccone                  New Milford  CT       303   31       48      1:30:08.0      9:41/M
      19    Kalea Lenman                      Newport  RI           308   30       51      1:30:54.0      9:46/M
      20    Carla Ando                        Seekonk  MA             9   38       56      1:32:00.0      9:53/M
      21    Sarah Gabriel                     Somerville  MA         88   33       57      1:32:07.0      9:54/M
      22    Molly Wilson                      Jersey City  NJ       216   39       58      1:32:49.0      9:59/M
      23    Julie Wessinger                   Killingworth  CT      214   38       66      1:36:04.0     10:20/M
      24    Kate Cook                         Boston  MA             50   39       68      1:37:01.0     10:26/M
      25    Jennifer Bogdan                   Providence  RI         24   30       73      1:37:46.0     10:31/M
      26    Rachel Presnell Reck              West Hartford  CT     283   37       74      1:38:15.0     10:34/M
      27    Sarah Melnitsky                   West Hartford  CT     146   35       77      1:39:29.0     10:42/M
      28    Jill Reilley                      Highlands  NJ         175   33       79      1:40:34.0     10:49/M
      29    Erin Roberts                      Guilford  CT          181   33       82      1:40:50.0     10:50/M
      30    Jill Azar                         Canton  MA            285   37       83      1:41:06.0     10:52/M
      31    Yuet Ying Moon Chan               New York  NY           37   31       88      1:41:43.0     10:56/M
      32    Lauren Bristol                    Albany  NY             27   35       91      1:44:09.0     11:12/M
      33    Monique Tran                      La Grange  IL         210   36       92      1:44:35.0     11:15/M
      34    Leah Atkins                       Harrisville  RI        11   30      109      1:58:34.0     12:45/M
      35    Deana Braganca                    Jamaica Plain  MA      25   33      110      1:58:57.0     12:47/M
Top

Men 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martin Mickus                     New York  NY          148   46        4      1:06:21.0      7:08/M
       2    Jan Schole                        South Windsor  CT     273   48       23      1:15:15.0      8:05/M
       3    Bradley Nutter                    Canton  CT            153   41       27      1:16:04.0      8:11/M
       4    Rob Rimmer                        Killingworth  CT      178   45       29      1:16:22.0      8:13/M
       5    Mark Masiello                     Block Island  RI      298   47       30      1:16:32.0      8:14/M
       6    Kevin Kane                        Norwalk  CT           124   45       34      1:17:19.0      8:19/M
       7    Jeremy Titus                      Durham  CT            207   45       36      1:18:43.0      8:28/M
       8    Daniel Manning                    Manchester  NH        140   41       37      1:19:24.0      8:32/M
       9    Gary Spindler                     New York  NY          200   49       41      1:20:41.0      8:40/M
      10    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         271   48       42      1:20:57.0      8:42/M
      11    Kevin Condon                      Wilton  CT             46   45       45      1:23:46.0      9:00/M
      12    James Burgess                     Lincoln  RI           272   49       53      1:27:30.0      9:24/M
      13    Ivan Alexander                    Bronx  NY               3   43       56      1:28:01.0      9:28/M
      14    Greg Mlynar                       Medina  OH            149   43       57      1:28:01.0      9:28/M
      15    Kevin Perron                      Concord  NH           163   45       58      1:28:04.0      9:28/M
      16    Michael Hsieh                     Ossining  NY          244   42       61      1:28:30.0      9:31/M
      17    Thomas Pugliese                   Southington  CT       243   42       64      1:28:56.0      9:34/M
      18    Jason Denney                      Jamestown  RI          64   45       78      1:33:35.0     10:04/M
      19    Thomas Brett Chisholm             Lexington  MA          39   43       79      1:33:58.0     10:06/M
      20    Vito Dagostino                    Hackettstown  NJ       59   49       82      1:35:32.0     10:16/M
      21    Jim Byrne                         Enfield  CT           233   46       85      1:36:03.0     10:20/M
      22    Mark Rohlfs                       Killingworth  CT      184   46       86      1:36:05.0     10:20/M
      23    Tom Donohue                       Boston  MA             73   41       90      1:37:02.0     10:26/M
      24    Richard Wong                      Newington  CT         219   42       92      1:37:42.0     10:30/M
      25    Brian Scott                       Southport  CT         193   47       97      1:39:22.0     10:41/M
      26    Brian Hendrickson                 Farmington  CT        110   40       99      1:40:58.0     10:51/M
      27    Marc Cook                         Medway  MA             51   49      101      1:41:32.0     10:55/M
      28    Eric Gabrielle                    Pompano Beach  FL      89   49      102      1:41:45.0     10:56/M
      29    Norman Jeche Jr                   Southbury  CT         119   48      109      1:45:13.0     11:19/M
      30    Joseph McGlinchey                 Cumberland  RI        144   43      112      1:46:52.0     11:29/M
Top

Female 40-49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jodi Richmond                     Mystic  CT            263   44       10      1:14:03.0      7:58/M
       2    Yoshino Kitajma                   Somerville  MA        129   48       11      1:14:16.0      7:59/M
       3    Denise Descheneaux                Groton  CT             67   46       19      1:18:33.0      8:27/M
       4    Joann Jeche                       Southbury  CT         118   47       20      1:19:02.0      8:30/M
       5    Kristin Scott                     Southport  CT         194   41       24      1:20:31.0      8:39/M
       6    Amelia Manning                    Manchester  NH        139   41       26      1:21:07.0      8:43/M
       7    Kimberly Condon                   Wilton  CT             47   43       28      1:22:32.0      8:52/M
       8    Gina Larson                       Lake Peekskill  NY    287   40       34      1:25:53.0      9:14/M
       9    Jennifer Despirito                New York  NY           69   42       36      1:27:15.0      9:23/M
      10    Christine Chisholm                Lexington  MA          38   41       37      1:27:29.0      9:24/M
      11    Catherine Spindler                New York  NY          199   48       38      1:27:39.0      9:25/M
      12    Elizabeth Dorgan                  Astoria  NY            74   41       42      1:28:37.0      9:32/M
      13    Jennifer Dirico                   Milton  MA             71   48       45      1:29:01.0      9:34/M
      14    Traci Hazelton                    South Windsor  CT     309   40       49      1:30:30.0      9:44/M
      15    Maureen McCarthy                  Zip Not Provided  C   295   45       50      1:30:48.0      9:46/M
      16    Rachel Kalinsky                   Somerville  MA        123   41       52      1:31:15.0      9:49/M
      17    Elizabeth Titus                   Durham  CT            206   44       54      1:31:41.0      9:51/M
      18    Sarah Denney                      Jamestown  RI          65   42       60      1:33:34.0     10:04/M
      19    Melissa Byrne                     Enfield  CT            31   49       65      1:35:46.0     10:18/M
      20    Paige Sato                        Bloomfield  NJ        240   49       67      1:36:24.0     10:22/M
      21    Karen Benetti                     Somerset  MA           16   47       69      1:37:06.0     10:26/M
      22    Heather Sibley                    Cheshire  CT          196   46       72      1:37:26.0     10:28/M
      23    Jackie Gallagher                  North Attleboro  MA   279   46       76      1:39:04.0     10:39/M
      24    Lauren Hartnett                   North Attleboro  MA   109   46       78      1:39:32.0     10:42/M
      25    Karen Shea                        Milford  CT           195   42       80      1:40:39.0     10:49/M
      26    Eileen Tichy                      Guilford  CT          205   45       81      1:40:50.0     10:50/M
      27    Mary Ellen Kosturko               Shelton  CT           130   48       84      1:41:09.0     10:52/M
      28    Gail Grosbeck                     Sutton  MA            101   44       86      1:41:31.0     10:55/M
      29    Carolyn Ball                      Hopkinton  MA          12   45       87      1:41:40.0     10:56/M
      30    Tammy Lyons                       Charlestown  RI       245   47       94      1:44:52.0     11:16/M
      31    Sarah Poriss                      West Hartford  CT     169   44       95      1:46:00.0     11:24/M
      32    Bethany Simoes                    Fall River  MA        197   41       99      1:50:09.0     11:51/M
      33    Jennifer Katz                     Branford  CT          125   41      100      1:51:21.0     11:58/M
      34    Jennifer Brightman                Providence  RI         20   44      102      1:52:47.0     12:08/M
      35    Lori Betts                        Shannock  RI           19   42      103      1:52:57.0     12:09/M
      36    Rebecca Paquette                  Kingston  RI          159   45      104      1:52:58.0     12:09/M
      37    Johanna Feirone                   Collinsville  CT      228   47      105      1:53:04.0     12:09/M
      38    Felicia Fontaine                  Cumberland  RI        304   46      107      1:56:37.0     12:32/M
      39    Lisa O§brien                      South Windsor  CT     154   47      118      2:13:03.0     14:18/M
Top

Men 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Cerclay                     New York  NY          278   50        5      1:06:44.0      7:10/M
       2    Lee Stover                        Narragansett  RI      202   51        8      1:08:24.0      7:21/M
       3    Patrick Gookin                    Cambridge  MA          97   54       13      1:10:18.0      7:33/M
       4    Eric Anderson                     Old Greenwich  CT     274   53       15      1:11:33.0      7:42/M
       5    Timothy Coffey                    Wakefield  RI         262   56       16      1:13:06.0      7:52/M
       6    Donald Cyr                        Westbrook  CT          57   50       18      1:14:13.0      7:59/M
       7    John Gorman                       North Andover  MA      99   57       19      1:14:33.0      8:01/M
       8    Tom Cross                         Nashville  TN          55   52       22      1:14:58.0      8:04/M
       9    Scott Todd                        Uncasville  CT        208   59       24      1:15:21.0      8:06/M
      10    David Sherman                     Springfield  MA       236   54       26      1:15:52.0      8:09/M
      11    Peter Brondos                     Alexandria  VA         28   55       28      1:16:12.0      8:12/M
      12    Andrew Scott                      Caldwell  NJ          192   51       31      1:16:52.0      8:16/M
      13    Phil Hartnett                     Southfield  RI        269   58       33      1:17:09.0      8:18/M
      14    William Young                     Glastonbury  CT       221   56       35      1:18:01.0      8:23/M
      15    Kevin Burr                        Westerly  RI          247   51       43      1:22:16.0      8:51/M
      16    David Seddon                      Zip Not Provided  C   237   57       44      1:22:36.0      8:53/M
      17    Eric Schuman                      Cranston  RI          190   51       46      1:24:30.0      9:05/M
      18    Mark Roberts                      Attleboro Falls  MA   182   50       47      1:25:17.0      9:10/M
      19    Dan Callahan                      Wethersfield  CT       34   56       49      1:26:21.0      9:17/M
      20    Raymond Reddington                Caldwell  NJ          173   58       60      1:28:20.0      9:30/M
      21    Howard Roemer                     Bow  NH               183   53       62      1:28:42.0      9:32/M
      22    Joe McDonald                      Bow  NH               289   59       70      1:30:44.0      9:45/M
      23    Mike Cummings                     Narragansett  RI      246   58       71      1:30:46.0      9:45/M
      24    Tim Foley                         Mystic  CT             84   57       73      1:31:42.0      9:52/M
      25    Francis Parisi                    Providence  RI        234   53       74      1:32:00.0      9:53/M
      26    Joseph Hamilton                   Northborough  MA      105   59       75      1:32:14.0      9:55/M
      27    Bill Beizer                       Newton Center  MA      13   52       76      1:32:56.0      9:59/M
      28    Justin Serbert                    Exeter  RI            257   53       80      1:34:34.0     10:10/M
      29    Jim McDonald                      Hermosa Beach  CA     301   55       84      1:35:57.0     10:19/M
      30    Edward Dombroski                  Stratford  CT          72   55       88      1:36:27.0     10:22/M
      31    John Spier                        Block Island  RI      259   55       96      1:39:11.0     10:40/M
      32    Chuck Stohter                     West Hartford  CT     227   59       98      1:40:33.0     10:49/M
      33    William Buckingham                Milford  CT            30   52      103      1:41:49.0     10:57/M
      34    Michael Lucchesi                  South Hadley  MA      134   57      104      1:42:45.0     11:03/M
      35    Randy Forget                      Chartley  MA          253   53      107      1:44:01.0     11:11/M
      36    David Roosa                       Block Island  RI      186   59      116      1:51:55.0     12:02/M
Top

Female 50-59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marion Ortel                      Block Island  RI      297   50        5      1:10:46.0      7:36/M
       2    Kris Anne Kane                    Preston  CT           281   51        9      1:13:37.0      7:55/M
       3    Dorothy Zullo                     Wakefield  RI         222   55       14      1:17:32.0      8:20/M
       4    Lesley Cotten                     Ridgefield  CT         53   54       32      1:24:56.0      9:08/M
       5    Helen Gorman                      North Andover  MA      98   54       40      1:28:14.0      9:29/M
       6    Alix Cross                        Nashville  TN          54   52       43      1:28:54.0      9:33/M
       7    Sherry Stohler                    West Hartford  CT     226   57       59      1:33:03.0     10:00/M
       8    Marcia Gookin                     Cambridge  MA          96   54       61      1:33:39.0     10:04/M
       9    Loren Alexander                   South Hadley  MA        4   55       62      1:35:31.0     10:16/M
      10    Rae Allain                        Watertown  MA           5   50       63      1:35:40.0     10:17/M
      11    Janet English                     Boston  MA             79   54       64      1:35:44.0     10:18/M
      12    Nancy Nunes                       Plainville  MA        255   52       70      1:37:08.0     10:27/M
      13    Karen Edwards                     Stockton  NJ           75   52       75      1:38:40.0     10:36/M
      14    Eileen Hamilton                   Northborough  MA      104   58       89      1:42:54.0     11:04/M
      15    Annette Richard                   Carlisle  MA          177   54       93      1:44:49.0     11:16/M
      16    Joanne Dagostino                  Hackettstown  NJ       58   50      112      2:03:50.0     13:19/M
      17    Carolyn Reading                   Glastonbury  CT       172   56      113      2:09:59.0     13:58/M
      18    Bernadette Moore                  Brick  NJ             150   57      114      2:10:00.0     13:59/M
      19    Anne Walsh                        Brick  NJ             213   58      115      2:10:00.0     13:59/M
      20    Lynn Sullivan                     East Rochester  NY    203   53      116      2:12:28.0     14:15/M
      21    Penny Young                       Glastonbury  CT       220   57      119      2:14:31.0     14:28/M
Top

Men 60-69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT         90   60       11      1:08:52.0      7:24/M
       2    Gary Own                          Warwick  RI           270   60       17      1:14:02.0      7:58/M
       3    David McDermott                   Fryeburg  ME          290   61       38      1:19:52.0      8:35/M
       4    Eric Winn                         Charlestown  RI       277   60       40      1:19:59.0      8:36/M
       5    Dennis Poland                     North Attleboro  MA   238   64       50      1:26:27.0      9:18/M
       6    Chris Pels                        East Greenwich  RI    248   61       51      1:26:35.0      9:18/M
       7    Joe Balavender                    Salem  CT             288   61       54      1:27:49.0      9:26/M
       8    David Skraninski                  Old Saybrook  CT      250   65       63      1:28:43.0      9:32/M
       9    Geoff Hart                        Hope Valley  RI       306   61       68      1:30:28.0      9:44/M
      10    Douglas Stevenson                 Maplewood  NJ         201   67       69      1:30:39.0      9:45/M
      11    Jim Cotter                        Wakefield  RI         235   65       77      1:33:11.0     10:01/M
      12    Brad Martin                       Madison  CT           296   64       81      1:35:15.0     10:14/M
      13    Stephen Sylvestro                 Fairfield  CT         300   65       83      1:35:36.0     10:17/M
      14    Robert Pompei                     Charlestown  RI       167   67       87      1:36:10.0     10:20/M
      15    John Varadian                     Charlestown  RI       212   64      108      1:44:52.0     11:16/M
      16    Mark Zullo                        Wakefield  RI         223   62      110      1:45:42.0     11:22/M
      17    Steve Conroy                      Brewster  MA           49   67      115      1:48:36.0     11:41/M
      18    Bill Kirby                        Salem  MA             282   60      119      1:53:27.0     12:12/M
      19    Keith Andrews                     North Kingstown  RI    10   61      120      1:58:39.0     12:45/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marge Bellisle                    Warren  RI            266   60        6      1:12:10.0      7:45/M
       2    Jan Laughlin                      Westerly  RI          229   60       30      1:24:19.0      9:04/M
       3    Mary Cassidy                      Smithfield  RI        265   62       31      1:24:52.0      9:07/M
       4    Barbara Ruocco                    South Windsor  CT     187   61       33      1:25:21.0      9:11/M
       5    Pat Swim                          Groton  CT            241   61       53      1:31:23.0      9:49/M
       6    Cheryl Moore                      Richmond  VA          151   63      101      1:51:56.0     12:02/M
       7    Margaret Doengel                  Somers  CT            249   63      106      1:55:59.0     12:28/M
       8    Sarah Schneiderman                Glastonbury  CT       189   61      117      2:12:47.0     14:17/M
Top

Men 70-99

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Behl                          Charlestown  RI       251   71       52      1:26:50.0      9:20/M
       2    Arthur Loewenthal                 Pelham  NY            132   73       93      1:38:11.0     10:33/M
       3    Tom Swim                          Groton  CT            242   70      123      2:12:55.0     14:17/M
       4    Gary McLaughlin                   Westerly  RI          232   71      124      2:14:03.0     14:25/M
Top

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy McGrath                      Stuart  FL            145   73       98      1:50:01.0     11:50/M
       2    Susan Adams                       Underhill  VT           2   75      108      1:58:13.0     12:43/M

*Overall place within gender.