ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

Overall Finish List

June 17, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Nick Miller                       Norwich  CT           131    19   M       1 19-39      17:26.0    5:37/M             
       2    Brad Overturf                     Norwich  CT           137    43   M       1 40-49      17:49.0    5:45/M             
       3    Brien Friedman                    Glastonbury  CT       147    20   M       2 19-39      18:10.0    5:52/M             
       4    Sean Hanrahan                     Chaplin  CT           119    16   M       1  1-18      18:51.0    6:05/M             
       5    Todd Bennett                      Columbia  CT          138    39   M       3 19-39      18:58.0    6:07/M             
       6    Daniel Campbell                   Norwich  CT            83    31   M       4 19-39      19:01.0    6:08/M             
       7    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       155    25   M       5 19-39      19:26.0    6:16/M             
       8    Melissa Perkins Banas             Danielson  CT         156    39   F       1 19-39      19:47.0    6:23/M             
       9    Joe Banas                         Danielson  CT         157    53   M       1 50-59      19:48.0    6:23/M             
      10    Tim Smith                         Norwich  CT           109    62   M       1 60-99      19:54.0    6:25/M             
      11    Chris Messier                     Plainfield  CT        148    14   M       2  1-18      20:01.0    6:27/M             
      12    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           93    59   M       2 50-59      20:05.0    6:29/M             
      13    Jared Farley                      Preston  CT           118    18   M       3  1-18      20:17.0    6:33/M             
      14    Kerri Ruffo                       Plainfield  CT        106    13   F       1  1-18      20:41.0    6:40/M             
      15    Robert Buttermore                 Waterford  CT         149    22   M       6 19-39      20:54.0    6:45/M             
      16    Lance Reed                        Preston  CT           153    37   M       7 19-39      21:14.0    6:51/M             
      17    Glenn Coughlin                    Jewett City  CT       144    41   M       2 40-49      21:22.0    6:54/M             
      18    Jon Smedley                       Norwich  CT           139    39   M       8 19-39      21:39.0    6:59/M             
      19    Hal Bennett                       Columbia  CT          135    68   M       2 60-99      21:46.0    7:01/M             
      20    Mason Andruskiewicz               Preston  CT            74    18   M       4  1-18      21:50.0    7:03/M             
      21    Gabrielle McGrath                 Ledyard  CT            76    35   F       2 19-39      21:55.0    7:04/M             
      22    Rachel Johanson                   Ledyard  CT           158    34   F       3 19-39      21:57.0    7:05/M             
      23    David Bessette                    Pawcatuck  CT         127    56   M       3 50-59      22:08.0    7:08/M             
      24    Kyra Coughlin                     Jewett City  CT       145    15   F       2  1-18      22:11.0    7:09/M             
      25    PauL Andruskiewicz                Preston  CT            75    51   M       4 50-59      22:13.0    7:10/M             
      26    John Sacrey                       Preston  CT           108    58   M       5 50-59      22:24.0    7:14/M             
      27    Albert Phillips                   Groton  CT            104    49   M       3 40-49      22:26.0    7:14/M             
      28    Paul Rebenald                     Avon  CT              162    57   M       6 50-59      22:42.0    7:19/M             
      29    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        110    30   M       9 19-39      22:50.0    7:22/M             
      30    Jon Peterson                      Norwich  CT           169    34   M      10 19-39      22:53.0    7:23/M             
      31    Lorenzo Morales                   Preston  CT            98    17   M       5  1-18      23:03.0    7:26/M             
      32    Ken Cassar                        Norwich  CT           126    49   M       4 40-49      23:04.0    7:26/M             
      33    Craig Pettit                      Norwich  CT           161    52   M       7 50-59      23:37.0    7:37/M             
      34    Shannon Havers                    Bloomfield  CT        146    37   F       4 19-39      23:53.0    7:42/M             
      35    Les Bellis                        Jewett City  CT        78    46   M       5 40-49      24:02.0    7:45/M             
      36    Laurie Waldron                    Preston  CT           115    47   F       1 40-49      24:03.0    7:45/M             
      37    Eugene Butts                      Ledyard  CT            82    40   M       6 40-49      24:11.0    7:48/M             
      38    Amy Wilson                        Ledyard  CT           168    31   F       5 19-39      24:21.0    7:51/M             
      39    Mason Perrone                     Preston  CT           101    19   M      11 19-39      24:22.0    7:52/M             
      40    Preston Spicer                    Preston  CT           111    15   M       6  1-18      24:42.0    7:58/M             
      41    Steve Dinsmore                    East Lyme  CT         166    50   M       8 50-59      24:47.0    8:00/M             
      42    Robert Hanna                      Ledyard  CT           172    39   M      12 19-39      24:50.0    8:01/M             
      43    Lars Luhrsen                      Waterford  CT         142    41   M       7 40-49      24:51.0    8:01/M             
      44    Nathan Koght                      Preston  CT           171    18   M       7  1-18      25:00.0    8:04/M             
      45    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         73    66   M       3 60-99      25:05.0    8:05/M             
      46    Leonard Kostek                    Preston  CT            94    62   M       4 60-99      25:09.0    8:07/M             
      47    Charles Underhill                 East Greenwich  RI    112    53   M       9 50-59      25:11.0    8:07/M             
      48    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         154    43   M       8 40-49      25:13.0    8:08/M             
      49    Kylen Perrone                     Preston  CT           100    16   F       3  1-18      25:22.0    8:11/M             
      50    Steven Mele                       North Haven  CT       128    55   M      10 50-59      25:26.0    8:12/M             
      51    Jerry Brown                       East Lyme  CT         129    68   M       5 60-99      25:42.0    8:17/M             
      52    Tom Baker                         Oakdale  CT            77    66   M       6 60-99      25:46.0    8:19/M             
      53    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         165    41   F       2 40-49      26:05.0    8:25/M             
      54    Kurt Hess                         Tuckerton  NJ          90    27   M      13 19-39      26:14.0    8:28/M             
      55    Diego Palacios                    Groton  CT            141    24   M      14 19-39      26:15.0    8:28/M             
      56    Robert Niedbala                   Norwich  CT           132    62   M       7 60-99      26:19.0    8:29/M             
      57    Jamie Bogan                       East Haddam  CT        81    40   M       9 40-49      26:34.0    8:34/M             
      58    Nancy Mignault                    Preston  CT            97    50   F       1 50-59      26:37.0    8:35/M             
      59    Rob Harris                        Preston  CT           164    53   M      11 50-59      26:38.0    8:35/M             
      60    Spring Cole                       Coventry  CT          133    45   F       3 40-49      26:55.0    8:41/M             
      61    Ronald Gale                       Norwich  CT            86    74   M       8 60-99      27:04.0    8:44/M             
      62    Bruce Grisafe                     Salem  CT             150    56   M      12 50-59      27:13.0    8:47/M             
      63    Simon Phillips                    Niantic  CT           152    34   M      15 19-39      27:16.0    8:48/M             
      64    William Bentley                   Lisbon  CT             79    44   M      10 40-49      27:27.0    8:51/M             
      65    Norma Vivar                       Jewett City  CT       114    47   F       4 40-49      27:30.0    8:52/M             
      66    Hunter Browning                   Preston  CT           116    13   M       8  1-18      27:45.0    8:57/M             
      67    Craig Barnes                      North Stonington  C   123    54   M      13 50-59      27:46.0    8:57/M             
      68    Christopher Rein                  Oakdale  CT           136    35   M      16 19-39      27:47.0    8:58/M             
      69    Rick Mitton                       Oakdale  CT           170    52   M      14 50-59      28:31.0    9:12/M             
      70    Ray Krause                        Hope Valley  RI       130    51   M      15 50-59      29:08.0    9:24/M             
      71    Heather Hollenbach                Ledyard  CT           160    32   F       6 19-39      29:17.0    9:27/M             
      72    Patricia Phillips                 Niantic  CT           143    63   F       1 60-99      29:31.0    9:31/M             
      73    Karl Fritch                       Oakdale  CT            85    60   M       9 60-99      29:32.0    9:32/M             
      74    Sarah Martin                      Hope Valley  RI       140    31   F       7 19-39      29:34.0    9:32/M             
      75    Sally Mabesoone                   Uncasville  CT        120    62   F       2 60-99      29:42.0    9:35/M             
      76    Leslee Treadwell                  Preston  CT           121    33   F       8 19-39      29:43.0    9:35/M             
      77    Nicole Brownson                   Gales Ferry  CT       159    32   F       9 19-39      29:44.0    9:35/M             
      78    Geraldine Palonen                 Canterbury  CT         99    67   F       3 60-99      30:09.0    9:44/M             
      79    Michael Irons                     Groton  CT             92    15   M       9  1-18      30:12.0    9:45/M             
      80    Michael Price                     Coventry  CT          151    52   M      16 50-59      30:37.0    9:53/M             
      81    April Phillips                    Groton  CT            103    38   F      10 19-39      30:51.0    9:57/M             
      82    Brian, Sr. Mignault               Preston  CT            95    53   M      17 50-59      31:02.0   10:01/M             
      83    Leilani Laroco-Chance             Voluntown  CT          96    30   F      11 19-39      31:36.0   10:12/M             
      84    Lynn Marie Perry                  Norwich  CT           102    34   F      12 19-39      31:44.0   10:14/M             
      85    Valerie Bentley                   Jewett City  CT        80    49   F       5 40-49      32:33.0   10:30/M             
      86    Diane Cain                        North Stonington  C   125    51   F       2 50-59      33:08.0   10:41/M             
      87    Jeannine Hampton                  Norwich  CT           134    55   F       3 50-59      33:27.0   10:47/M             
      88    Jan Marnicki                      Middletown  CT        167    28   F      13 19-39      34:16.0   11:03/M             
      89    Jennifer Cobey                    Gales Ferry  CT       163    29   F      14 19-39      34:17.0   11:04/M             
      90    Ronald Piccoli                    Preston  CT           105    60   M      10 60-99      34:28.0   11:07/M             
      91    Sue Gordon                        Charlestown, Ri  RI    87    54   F       4 50-59      37:47.0   12:11/M             
      92    Tammy Duffy                       Preston  CT            84    41   F       6 40-49      39:09.0   12:38/M             
      93    Colburn Graves                    North Stonington  C    88    76   M      11 60-99      44:00.0   14:12/M             
      94    Anita Wooten                      Riverhead  NY         122    44   F       7 40-49      49:11.0   15:52/M             
      95    Peggi Boyd                        Gales Ferry  CT       124    44   F       8 40-49      49:12.0   15:52/M