48th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

Age Group Results

August 07, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female 2 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sarah Huang                       Waterford  CT         268   18      249    1:35:33.0    8:14/M             
       2    Hannah Maret                      Sandy Hook  CT        127   16      281    1:38:10.0    8:28/M             
       3    Allison Marn                      Smithfield  RI        438   18      300    1:39:18.0    8:34/M             
       4    Sarah Tobias                      Glastonbury  CT       322   15      383    1:47:51.0    9:18/M             
       5    Sarah Sullivan                    Bedford  NH           290   17      444    1:55:37.0    9:58/M             
       6    Pamela Allen                      Jamestown  RI         465   02      506    2:10:43.0   11:16/M             
       7    Ashley Fogarty                    Abington  MA          369   15      536    2:35:12.0   13:23/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laura Brustolon                   Mystic  CT            104   22       28    1:13:20.0    6:19/M             
       2    Cathleen Balantic                 Niantic  CT           466   23      119    1:25:20.0    7:21/M             
       3    Megan Bonney                      Rocky Hill  CT        347   24      127    1:26:37.0    7:28/M             
       4    Nicole Souza                      Stonington  CT        774   29      132    1:27:02.0    7:30/M             
       5    Haley Newman                      Marblehead  MA        277   21      172    1:29:21.0    7:42/M             
       6    Alexa Teevens                     Pembroke  MA          276   20      175    1:29:28.0    7:43/M             
       7    Nicole Williamson                 Northampton  MA       441   23      178    1:29:50.0    7:45/M             
       8    Meghan Purdy                      Saddle Brook  NJ      830   23      181    1:30:07.0    7:46/M             
       9    Kathryn Boshko                    North Reading  MA     573   23      195    1:31:12.0    7:52/M             
      10    Kate Best                         Amherst  MA           440   26      196    1:31:12.0    7:52/M             
      11    Heather Ferrick                   Groton  CT            114   26      244    1:34:54.0    8:11/M             
      12    Libby Maret                       Sandy Hook  CT        128   20      251    1:35:46.0    8:15/M             
      13    Elizabeth Moreno                  Colchester  CT        897   24      262    1:36:21.0    8:18/M             
      14    Rena Burbey                       Groton  CT            312   25      270    1:36:54.0    8:21/M             
      15    Emily Nassetta                    New London  CT        887   21      277    1:37:55.0    8:26/M             
      16    Andrea Maret                      Sandy Hook  CT        129   20      280    1:38:09.0    8:28/M             
      17    Nina Huang                        Waterford  CT         266   21      314    1:41:01.0    8:43/M             
      18    Jessica Borders                   New Britain  CT       235   26      319    1:41:17.0    8:44/M             
      19    Shana McDermott                   Marlborough  CT       152   26      330    1:42:20.0    8:49/M             
      20    Cary Chadwick                     Higganum  CT          504   28      345    1:44:04.0    8:58/M             
      21    Caitlin Fenn                      Malden  MA            374   24      346    1:44:22.0    9:00/M             
      22    Heahter Cashman                   Plainville  CT          5   29      361    1:45:51.0    9:08/M             
      23    Kristyn Wojtewicz                 Bozrah  CT            305   26      362    1:45:53.0    9:08/M             
      24    Kelley Dimock                     Pawcatuck  CT         507   27      372    1:46:39.0    9:12/M             
      25    Jacqueline Simonis                Groton  CT            828   28      373    1:46:47.0    9:12/M             
      26    Hannah Cooke                      East Granby  CT       778   20      376    1:47:25.0    9:16/M             
      27    Alyse Faraone                     Worcester  MA         163   25      385    1:47:53.0    9:18/M             
      28    Annmarie Pard                     Millbury  MA          142   28      389    1:48:29.0    9:21/M             
      29    Jessica Klein                     Vernon Rockville  C   251   28      394    1:48:55.0    9:23/M             
      30    Krista Borkowski                  Old Lyme  CT          482   25      431    1:53:31.0    9:47/M             
      31    Christina Dovras                  Worcester  MA          88   29      435    1:54:28.0    9:52/M             
      32    Erin Blette                       New London  CT        183   25      437    1:54:48.0    9:54/M             
      33    Shanna Burke                      Florence  MA          373   25      440    1:55:23.0    9:57/M             
      34    Kim Tantlinger                    Stowe  VT             338   25      447    1:56:11.0   10:01/M             
      35    Julie Simpson                     Waterford  CT         545   20      451    1:56:40.0   10:03/M             
      36    Olivia Kousky                     Hamden  CT            172   29      452    1:56:43.0   10:04/M             
      37    Diana Cohen                       Columbia  CT          379   29      475    2:01:54.0   10:31/M             
      38    Jill Werthman                     Waterford  CT         348   28      492    2:04:51.0   10:46/M             
      39    Savanna Griffin                   New London  CT        105   23      496    2:06:50.0   10:56/M             
      40    Kate Terry                        Sutton  MA            232   26      502    2:07:50.0   11:01/M             
      41    Sarah Ford                        Waterford  CT         895   28      513    2:13:02.0   11:28/M             
      42    Katherine Hartnett                Stonington  CT        401   26      537    2:35:46.0   13:26/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Melissa Perkins-Banas             Danielson  CT         500   39       59    1:17:07.0    6:39/M             
       2    Megan Valentine                   Jericho  VT           487   31       69    1:18:50.0    6:48/M             
       3    Annette Barbay                    Uncasville  CT        511   39      108    1:23:38.0    7:13/M             
       4    Cindy Ouillette                   Central Village  CT   483   34      111    1:23:49.0    7:14/M             
       5    Keron Smith                       Manchester  CT        462   34      112    1:24:23.0    7:16/M             
       6    Deborah Livingston                Bolton  CT            872   35      123    1:26:11.0    7:26/M             
       7    Lillian Norton                    Danbury  CT           242   31      145    1:27:46.0    7:34/M             
       8    Rebecca Burke                     Middletown  CT        116   34      202    1:31:39.0    7:54/M             
       9    Tori Lott                         Sturbridge  MA        171   30      210    1:31:59.0    7:56/M             
      10    Jodi Richmond                     Groton  CT            281   39      213    1:32:05.0    7:56/M             
      11    Michelle Kenyon                   Waterford  CT         429   39      217    1:32:38.0    7:59/M             
      12    Kristen Corderman                 Niceville  FL         371   39      241    1:34:49.0    8:10/M             
      13    Mary Foley                        Niantic  CT           246   33      246    1:35:15.0    8:13/M             
      14    Renae Tuffy                       Pembroke  MA          177   30      271    1:37:10.0    8:23/M             
      15    Kelly Gordano                     Norwalk  CT           240   34      274    1:37:24.0    8:24/M             
      16    Amy Grundt                        Providence  RI        518   37      286    1:38:33.0    8:30/M             
      17    Marissa Finn                      Meriden  CT           120   33      288    1:38:38.0    8:30/M             
      18    Carrie Wager                      New London  CT        356   38      289    1:38:43.0    8:31/M             
      19    Kristin Champagne                 East Hartford  CT       3   39      307    1:40:07.0    8:38/M             
      20    Jennifer Fredricks                New London  CT        115   39      312    1:40:59.0    8:42/M             
      21    Kelly Kincaid                     New London  CT        888   31      321    1:41:20.0    8:44/M             
      22    Susan Thaxton                     Annapolis  MD         224   37      327    1:41:49.0    8:47/M             
      23    Geoffrey Shannon                  West Hartford  CT     261   30      328    1:42:04.0    8:48/M             
      24    Heather McGee                     New Haven  CT         899   30      341    1:43:43.0    8:56/M             
      25    Stacy Cawley                      Newton  MA            131   35      348    1:44:34.0    9:01/M             
      26    Jessica Marcotte                  Dover  MA              30   30      353    1:44:58.0    9:03/M             
      27    Katrina Loomis                    Mystic  CT            280   37      356    1:45:06.0    9:04/M             
      28    Nga Do                            Groton  CT             74   37      360    1:45:40.0    9:07/M             
      29    Heidi White                       Charlton  MA          498   37      369    1:46:21.0    9:10/M             
      30    Beth Goulding                     Old Lyme  CT          506   35      371    1:46:39.0    9:12/M             
      31    Krista Beerman                    Watertown  MA         336   30      375    1:47:03.0    9:14/M             
      32    Gina Pecoraro                     Abington  MA           34   34      388    1:47:57.0    9:18/M             
      33    Amy Parsons                       Glastonbury  CT       244   37      396    1:49:19.0    9:25/M             
      34    Lea Crown                         Meriden  CT           208   33      406    1:50:55.0    9:34/M             
      35    Amy Teper                         Jewett City  CT       307   35      408    1:51:10.0    9:35/M             
      36    Jill Diorio                       Worcester  MA         139   31      414    1:51:44.0    9:38/M             
      37    Erin Ryan                         Brighton  MA          263   30      415    1:51:45.0    9:38/M             
      38    Kelly Nunes-Donohue               Westerly  RI          775   36      418    1:52:08.0    9:40/M             
      39    Yvonne Lee                        Middletown  CT        421   34      420    1:52:24.0    9:41/M             
      40    Heidi Velthelm                    New London  CT        108   35      421    1:52:25.0    9:41/M             
      41    Amanda Batty                      New London  CT        332   32      429    1:53:21.0    9:46/M             
      42    Traci Pozerski                    Abington  MA          341   38      433    1:54:12.0    9:51/M             
      43    Kate Kelliher                     Westerly  RI          534   33      434    1:54:15.0    9:51/M             
      44    Mary Franck                       Easthampton  MA       876   32      438    1:55:06.0    9:55/M             
      45    Brandy Pelliccio                  Groton  CT            576   34      443    1:55:36.0    9:58/M             
      46    Patti Scholtz                     Springfield  MA       298   34      456    1:56:47.0   10:04/M             
      47    Debby Anderson                    East Longmeadow  MA   378   36      457    1:56:51.0   10:04/M             
      48    Jennifer Shannon                  West Hartford  CT     260   31      459    1:57:25.0   10:07/M             
      49    Gwen Henry                        Westerly  RI          597   39      460    1:57:37.0   10:08/M             
      50    Mary Oreilly                      Ridgewood  NJ         366   39      462    1:57:41.0   10:09/M             
      51    Kara Plikaitis                    Ridgefield  CT        499   32      464    1:57:54.0   10:10/M             
      52    Jacqueline Benway                 Niantic  CT           452   34      465    1:57:59.0   10:10/M             
      53    April Phillips                    Groton  CT            253   38      482    2:02:56.0   10:36/M             
      54    Christina Stadolnik               Plainfield  CT        213   34      498    2:07:05.0   10:57/M             
      55    Molly Silca                       Waterford  CT         833   33      516    2:13:10.0   11:29/M             
      56    Lori Laforte                      Worcester  MA         158   38      518    2:13:11.0   11:29/M             
      57    Rebecca Akerlind                  East Granby  CT       121   33      522    2:14:40.0   11:37/M             
      58    Katie Anderson                    Springfield  MA       457   35      532    2:31:58.0   13:06/M             
      59    Marisa Stankiewicz                Jewett City  CT        85   30      534    2:33:57.0   13:16/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Claire Gadrow                     Wakefield  RI          17   41       52    1:16:39.0    6:36/M             
       2    Karin George                      Florence  MA          293   45       90    1:21:02.0    6:59/M             
       3    Lori Gatheral                     Waterford  CT         150   48      106    1:23:22.0    7:11/M             
       4    Janet Walker                      Longmeadow  MA         66   44      133    1:27:04.0    7:30/M             
       5    Mary Norelli                      Franklin Lakes  NJ    427   43      134    1:27:05.0    7:30/M             
       6    Sherry Duff                       Stratford  CT         497   42      146    1:27:48.0    7:34/M             
       7    Roseann Berluti                   Durham  CT            582   43      159    1:28:47.0    7:39/M             
       8    Kimberly Williams                 Boulder  CO           589   41      161    1:28:49.0    7:39/M             
       9    Holly Courville                   Brooklyn  CT          109   40      162    1:28:56.0    7:40/M             
      10    Michele Grieves                   North Attleboro  MA   130   46      174    1:29:25.0    7:43/M             
      11    Kerry Milner                      Stratford  CT         214   43      190    1:30:52.0    7:50/M             
      12    Grace Jensen                      Hadlyme  CT           776   47      198    1:31:17.0    7:52/M             
      13    Jennifer Carroll                  South Glastonbury     309   40      207    1:31:48.0    7:55/M             
      14    Christine Hurley                  Glastonbury  CT       191   41      208    1:31:49.0    7:55/M             
      15    Bekkie Wright                     East Hartford  CT     569   47      225    1:33:18.0    8:03/M             
      16    Linda Cordova                     Hamden  CT            446   45      227    1:33:35.0    8:04/M             
      17    Debbie Rouillard                  Moosup  CT             90   40      232    1:34:24.0    8:08/M             
      18    Cheryl Marquardt                  Abington  MA          335   42      235    1:34:32.0    8:09/M             
      19    Maureen Barbosa                   Bridgewater  MA       296   41      238    1:34:45.0    8:10/M             
      20    Geraldine Owen                    Abington  MA          297   49      239    1:34:46.0    8:10/M             
      21    Gail Martin                       Sharon  MA            442   45      248    1:35:26.0    8:14/M             
      22    Vicky Kosakowski                  East Lyme  CT         491   47      250    1:35:36.0    8:14/M             
      23    Suzin Webb                        Stonington  CT         49   40      261    1:36:20.0    8:18/M             
      24    Dianna Hyland                     North Windham  CT     387   40      263    1:36:23.0    8:19/M             
      25    Barbara Grant                     Norwich  CT           874   40      279    1:38:08.0    8:28/M             
      26    Laurie Tobias                     Glastonbury  CT       321   47      302    1:39:25.0    8:34/M             
      27    Michele Brokmeier                 Rockland  MA          355   46      310    1:40:48.0    8:41/M             
      28    Donna Schneider                   East Lyme  CT          35   48      311    1:40:55.0    8:42/M             
      29    Geralyn Tagatac                   Hamden  CT            451   47      316    1:41:13.0    8:44/M             
      30    Sarah Kiritsis                    Florence  MA          218   48      322    1:41:25.0    8:45/M             
      31    Robin Demerell                    Danbury  CT           194   45      329    1:42:18.0    8:49/M             
      32    Carol Litscher                    West Des Moines  IA   176   49      331    1:42:23.0    8:50/M             
      33    Kathy Horner                      Clinton  CT           375   42      340    1:43:43.0    8:56/M             
      34    Suzin Webb                        Stonington  CT         45   40      357    1:45:09.0    9:04/M             
      35    Karen Short                       New London  CT        558   49      365    1:46:01.0    9:08/M             
      36    Amalia Aposfoleris                Moodus  CT            372   46      366    1:46:15.0    9:10/M             
      37    Karen Gagliastre                  Worcester  MA         147   47      368    1:46:20.0    9:10/M             
      38    Marie Tompkins                    Groton  CT             25   41      374    1:46:53.0    9:13/M             
      39    Stephanie Potts                   Hope Valley  RI       870   42      386    1:47:53.0    9:18/M             
      40    Jill Ramos                        Manchester  CT        288   44      393    1:48:53.0    9:23/M             
      41    Kathleen Skrabacz                 New London  CT        381   42      398    1:49:24.0    9:26/M             
      42    Lowana Marien                     Norwich  CT           488   44      401    1:49:53.0    9:28/M             
      43    Sharon Fisher                     Norwich  CT           428   41      402    1:49:54.0    9:28/M             
      44    Tiffany Gothie                    Groton  CT            574   40      407    1:50:57.0    9:34/M             
      45    Crissie Norris                    Kailua  HI            547   46      409    1:51:13.0    9:35/M             
      46    Patricia Reilly                   South Weymouth  MA    327   44      412    1:51:38.0    9:37/M             
      47    Courtney Sheehan                  Tolland  CT           835   40      416    1:52:00.0    9:39/M             
      48    Caroline Parcel                   Flemington  NJ        193   48      417    1:52:08.0    9:40/M             
      49    Marsha Regan                      New London  CT        559   45      425    1:53:08.0    9:45/M             
      50    Louise Hanrahan                   New London  CT        560   47      427    1:53:15.0    9:46/M             
      51    Sheila Otwell                     Herndon  VA           575   41      439    1:55:09.0    9:56/M             
      52    Mary Simpson                      Waterford  CT         544   45      455    1:56:47.0   10:04/M             
      53    Marianne Morgan                   Stonington  CT        596   43      461    1:57:38.0   10:08/M             
      54    Tammy Lyons                       Charlestown  RI       100   42      466    1:58:09.0   10:11/M             
      55    Jennifer Freeman                  Marlborough  CT       532   44      471    1:59:25.0   10:18/M             
      56    Suzanne Podurgiel                 Groton  CT            832   41      472    1:59:31.0   10:18/M             
      57    Susan Stefanowicz                 Enfield  CT           271   47      474    2:01:36.0   10:29/M             
      58    Patricia Miceli                   Colchester  CT         82   41      477    2:02:10.0   10:32/M             
      59    Susan Leo-Johnson                 Worcester  MA         145   43      495    2:06:16.0   10:53/M             
      60    Debby Valin                       Woodbridge  CT        249   43      499    2:07:14.0   10:58/M             
      61    Wendy Burdett                     Spencer  MA           199   44      510    2:12:25.0   11:25/M             
      62    Laurene Ellis                     Brockton  MA          274   46      515    2:13:09.0   11:29/M             
      63    Beth Jepsen                       New London  CT        250   43      520    2:13:21.0   11:30/M             
      64    Kim Shackway                      Tolland  CT           539   41      523    2:15:56.0   11:43/M             
      65    Katy Vachula                      Amherst  MA           182   40      527    2:19:50.0   12:03/M             
      66    Pam Suprenant                     Webster  MA           143   44      531    2:31:26.0   13:03/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cheryl Abert                      Belchertown  MA       227   53      158    1:28:34.0    7:38/M             
       2    Ellen Griffing                    East Granby  CT       122   53      224    1:33:16.0    8:02/M             
       3    Cecilia Vallee                    Bristol  RI           480   54      296    1:39:08.0    8:33/M             
       4    Teresa Dickson                    Quaker Hill  CT       533   51      351    1:44:42.0    9:02/M             
       5    Susan Smith                       New London  CT          6   52      364    1:46:01.0    9:08/M             
       6    Luanne Roy                        Seymour  CT           537   55      370    1:46:37.0    9:11/M             
       7    Cathy King                        South Windsor  CT     315   50      390    1:48:33.0    9:21/M             
       8    Ellen Scala                       New London  CT        377   56      399    1:49:25.0    9:26/M             
       9    Stephanie Croswell                Glastonbury  CT       190   53      404    1:50:18.0    9:31/M             
      10    Mary Crowley                      Brooklyn  NY          893   51      405    1:50:28.0    9:31/M             
      11    Amy Nixon                         New London  CT        571   52      442    1:55:36.0    9:58/M             
      12    Margie Case                       Ledyard  CT           561   50      470    1:59:15.0   10:17/M             
      13    Chin-Hu Huang                     Waterford  CT         267   52      501    2:07:36.0   11:00/M             
      14    Elizabeth Andstrom                Plainfield  CT         78   55      503    2:08:04.0   11:02/M             
      15    Michelle Gingras                  Worcester  MA         144   53      507    2:11:32.0   11:20/M             
      16    Jancie Fountain                   Downers Grove  IL     119   57      511    2:12:27.0   11:25/M             
      17    Cindy Conley                      Abington  MA          328   52      514    2:13:08.0   11:29/M             
      18    Helen Lancaster                   New London  CT        198   50      525    2:16:57.0   11:48/M             
      19    Judy Cooke                        East Granby  CT       782   53      526    2:17:58.0   11:54/M             
      20    Lesley Fearnley                   Middletown  CT        535   54      530    2:30:18.0   12:57/M             
      21    Gale Balavender                   Salem  CT             398   57      540    2:56:11.0   15:11/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            62   62      387    1:47:56.0    9:18/M             
       2    Jane Sable                        Deep River  CT        165   63      413    1:51:41.0    9:38/M             
       3    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT        417   63      479    2:02:30.0   10:34/M             
       4    Monique Robitaille                Norton  MA             98   68      487    2:03:25.0   10:38/M             
       5    Donna Cramond                     Monroe  CT             60   60      504    2:08:21.0   11:04/M             
       6    Suzanne Waldron                   Worcester  MA         154   63      533    2:33:09.0   13:12/M             
Top

Male 1 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dumb Sneaks In2 Free Race         Canton Center  CT     901   0       264    1:36:26.0    8:19/M             
Top

Male 19 & under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Asher Brandt                      Orange  CT            486   19        9    1:08:48.0    5:56/M             
       2    Michael Conway                    West Hartford  CT     595   17       15    1:10:47.0    6:06/M             
       3    Jake Alderman                     Lebanon  CT           283   17       30    1:13:44.0    6:21/M             
       4    Brian Solinsky                    West Hartford  CT     592   18       32    1:14:21.0    6:25/M             
       5    Chris Chapman                     Groton  CT             15   18       33    1:14:26.0    6:25/M             
       6    Tyler Rouillard                   Moosup  CT             16   16       78    1:19:37.0    6:52/M             
       7    Daniel Linkinhoker                Oakdale  CT           527   14       82    1:20:07.0    6:54/M             
       8    Scott Bushey                      Hebron  CT            286   16       84    1:20:18.0    6:55/M             
       9    Stefan Cox                        West Kingstown  RI    393   19       92    1:21:07.0    7:00/M             
      10    Patrick Lathrop                   Colchester  CT        430   18      185    1:30:43.0    7:49/M             
      11    Kristopher Jackson                East Hartford  CT     265   19      252    1:35:49.0    8:16/M             
      12    Michael Iorns                     Groton  CT            252   15      490    2:04:02.0   10:42/M             
      13    Owen Neistat                      New London  CT        463   12      538    2:37:36.0   13:35/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Douglas Wright                    Darien  CT            352   20        2    1:04:20.0    5:33/M             
       2    Ryan Murdoch                      Niantic  CT             7   22        3    1:06:36.0    5:44/M             
       3    Ben Lazarus                       Waterford  CT         477   20       10    1:09:27.0    5:59/M             
       4    David Billing                     Ledyard  CT           526   21       12    1:09:50.0    6:01/M             
       5    Nick Aguila                       West Hartford  CT      68   20       14    1:10:47.0    6:06/M             
       6    Joseph Clark                      West Islip  NY         61   20       16    1:10:52.0    6:07/M             
       7    Everett Hackett                   West Hartford  CT      70   20       17    1:10:54.0    6:07/M             
       8    Brian Colonnese                   Easton  CT            554   23       19    1:11:48.0    6:11/M             
       9    Anthony Gonsalves                 Pawtucket  RI         234   20       21    1:12:12.0    6:13/M             
      10    Casey Neistat                     New London  CT        464   29       24    1:13:00.0    6:18/M             
      11    Tommy McNamara                    Farmington  CT        525   22       25    1:13:08.0    6:18/M             
      12    Steven Lavoie                     Willington  CT        555   22       26    1:13:11.0    6:19/M             
      13    John Longo                        Southington  CT       553   22       31    1:13:59.0    6:23/M             
      14    Stephen Dowsett                   Pittsfield  MA        245   22       38    1:15:04.0    6:28/M             
      15    Mark Brissette                    Stonington  CT        600   26       43    1:15:38.0    6:31/M             
      16    Patrick Ward                      Philadelphia  PA       76   26       44    1:15:38.0    6:31/M             
      17    Andrew Levy                       Storrs  CT            493   23       48    1:16:16.0    6:34/M             
      18    Josh Good                         Brookline  MA          29   29       49    1:16:28.0    6:36/M             
      19    Kevin Bickerstaff                 North Attleboro  MA    24   26       50    1:16:30.0    6:36/M             
      20    Frank Messina                     Coventry  RI          568   20       53    1:16:40.0    6:37/M             
      21    Kevin Patterson                   Branford  CT          394   26       56    1:16:53.0    6:38/M             
      22    Robert Buttermore                 Waterford  CT         478   23       76    1:19:34.0    6:52/M             
      23    Samuel Alexander                  Waterford  CT         598   20       77    1:19:36.0    6:52/M             
      24    Nectarios Platsis                 Hartford  CT          134   24       83    1:20:18.0    6:55/M             
      25    Gerson Flores                     New London  CT        420   24       97    1:22:22.0    7:06/M             
      26    Adam Wascholl                     New Haven  CT         900   27      140    1:27:35.0    7:33/M             
      27    Craig Stevenson                   Norwich  CT           593   25      143    1:27:44.0    7:34/M             
      28    Shaun Obrien                      Newport  RI           594   23      148    1:27:51.0    7:34/M             
      29    David Marshall                    Yantic  CT            509   22      149    1:27:52.0    7:34/M             
      30    Billy Linehan                     Southington  CT       383   28      155    1:28:02.0    7:35/M             
      31    John Golden                       Milford  CT           829   25      268    1:36:49.0    8:21/M             
      32    Scott Lucy                        Pawcatuck  CT         404   22      269    1:36:49.0    8:21/M             
      33    Nicholas Aubin                    New London  CT        106   25      278    1:37:56.0    8:27/M             
      34    Kevin Sliech                      Nashua  NH            342   26      290    1:38:53.0    8:31/M             
      35    Nathaniel Walker                  Nashua  NH            343   27      292    1:39:06.0    8:33/M             
      36    Tyler Tuomisto                    Cumberland  RI        325   29      297    1:39:11.0    8:33/M             
      37    Jack Brown                        Suffield  CT          458   27      298    1:39:13.0    8:33/M             
      38    James Devoe                       Jewett City  CT        26   26      301    1:39:21.0    8:34/M             
      39    Clay Frost                        Meriden  CT           549   29      336    1:43:27.0    8:55/M             
      40    Richard Picard                    Randolph  MA          317   29      349    1:44:40.0    9:01/M             
      41    Patrick Dacek                     Richmond  VT          337   27      378    1:47:30.0    9:16/M             
      42    Tim Nolan                         Manchester  CT        572   28      400    1:49:52.0    9:28/M             
      43    Michael Brenker                   Nashua  NH            344   27      410    1:51:22.0    9:36/M             
      44    Branden Trudeau                   Norwich  CT           567   24      432    1:53:32.0    9:47/M             
      45    John Lucy                         Pawcatuck  CT         403   26      478    2:02:14.0   10:32/M             
      46    Albert Chen                       Ann Arbor  MI           4   22      483    2:03:00.0   10:36/M             
      47    Alex Agrinsoni                    Worcester  MA         162   24      494    2:06:12.0   10:53/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carlos Rivera                     Springfield  MA       410   36        4    1:06:59.0    5:46/M             
       2    Thomas Young                      Boston  MA            885   33        5    1:07:23.0    5:49/M             
       3    Tomoaki Uchlki                    Jamaica Plain  MA     886   36        6    1:07:23.0    5:49/M             
       4    Michael Keenan                    South Glastonbury     585   37        7    1:07:27.0    5:49/M             
       5    Stephen Herrera                   Waterford  CT           1   39        8    1:08:10.0    5:53/M             
       6    Dan Campbell                      Oakdale  CT            12   31       18    1:11:39.0    6:11/M             
       7    Aaron Croteau                     Willimantic  CT       155   34       22    1:12:20.0    6:14/M             
       8    Adam Bulewich                     Windsor  CT           529   34       23    1:12:36.0    6:16/M             
       9    Michael Stadolnik                 Plainfield  CT        212   36       41    1:15:31.0    6:31/M             
      10    Jeff Billing                      East Hartford  CT      19   31       45    1:15:44.0    6:32/M             
      11    Chad Greene                       Attleboro  MA         219   34       51    1:16:35.0    6:36/M             
      12    Rick Otoole                       South Glastonbury     578   39       54    1:16:42.0    6:37/M             
      13    George Jennings                   Jewett City  CT       599   37       57    1:16:54.0    6:38/M             
      14    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       581   31       62    1:17:34.0    6:41/M             
      15    Phillip Loiselle                  Colchester  CT        562   31       64    1:17:58.0    6:43/M             
      16    Chris Shardlow                    Foster  RI            577   32       65    1:18:13.0    6:45/M             
      17    Rich Ritchie                      Rocky Hill  CT        494   36       70    1:18:56.0    6:48/M             
      18    Benjamin Connell                  Groton  CT            269   38       71    1:18:59.0    6:49/M             
      19    Matt Yoder                        Manchester  CT        308   35       86    1:20:39.0    6:57/M             
      20    Jorge Kuljis                      Newington  CT         422   30       88    1:20:51.0    6:58/M             
      21    Josh Harwell                      Mystic  CT             36   36       96    1:22:08.0    7:05/M             
      22    Ted Kenyon                        Waterford  CT          38   38      100    1:22:34.0    7:07/M             
      23    Kevin Myles                       Attleboro  MA         291   31      104    1:23:06.0    7:10/M             
      24    Joseph Bushey                     Tolland  CT           151   37      121    1:25:39.0    7:23/M             
      25    Eric Doshna                       Waterford  CT         419   37      131    1:27:00.0    7:30/M             
      26    Kun Song                          Waterford  CT         140   33      135    1:27:12.0    7:31/M             
      27    Scott Livingston                  Bolton  CT            873   37      136    1:27:13.0    7:31/M             
      28    Kyle Norton                       Danbury  CT           243   30      144    1:27:45.0    7:34/M             
      29    John Coppola                      Middletown  CT        524   37      163    1:28:57.0    7:40/M             
      30    William Yates                     Brooklyn  NY          891   39      167    1:29:07.0    7:41/M             
      31    Jonathan Norton                   Oakdale  CT           349   34      182    1:30:08.0    7:46/M             
      32    Scot Mente                        Mystic  CT            454   38      183    1:30:24.0    7:48/M             
      33    Step[hen Carolson                 Manchester  CT        262   39      186    1:30:44.0    7:49/M             
      34    Joe Fois                          South Hadley  MA      470   35      193    1:31:11.0    7:52/M             
      35    Jon Smedley                       Norwich  CT            39   39      194    1:31:11.0    7:52/M             
      36    Michael Fromerth                  East Hartford  CT     233   39      201    1:31:35.0    7:54/M             
      37    Richard Kairnes                   Cranston  RI          110   39      205    1:31:44.0    7:54/M             
      38    Stephen Edwards                   Ledyard  CT           405   34      216    1:32:31.0    7:59/M             
      39    Timothy Crowley                   Brooklyn  NY          890   39      218    1:32:41.0    7:59/M             
      40    Stephen Marchillo                 Colchester  CT        365   32      221    1:32:45.0    8:00/M             
      41    David Doyle                       Norwich  CT           318   32      233    1:34:31.0    8:09/M             
      42    Thomas Pincince                   West Hartford  CT     230   35      240    1:34:47.0    8:10/M             
      43    Joshua Eudy                       Groton  CT            311   32      266    1:36:40.0    8:20/M             
      44    Robert Tuffy                      Pembroke  MA          237   36      285    1:38:31.0    8:30/M             
      45    Benjamin Burkey                   Colchester  CT        294   35      287    1:38:36.0    8:30/M             
      46    John Carson                       Manchester  CT        258   34      293    1:39:06.0    8:33/M             
      47    Frank Arias                       New London  CT        889   36      294    1:39:07.0    8:33/M             
      48    Robert Buckles                    Norwich  CT           875   32      303    1:39:28.0    8:34/M             
      49    Gabriel Kendall                   Coventry  CT          257   38      304    1:39:34.0    8:35/M             
      50    Hans Velthelm                     New London  CT        107   36      313    1:41:00.0    8:42/M             
      51    Brian Linda                       Newington  CT         278   33      318    1:41:16.0    8:44/M             
      52    Jesse Cook                        East Lyme  CT         435   33      320    1:41:19.0    8:44/M             
      53    Evan Cartell                      Trumbull  CT          184   33      325    1:41:45.0    8:46/M             
      54    Melissa Thaxton                   Newport  RI           223   39      326    1:41:49.0    8:47/M             
      55    Scott Cietanno                    Westbrook  CT         884   39      332    1:42:25.0    8:50/M             
      56    Jared Seavey                      Boston  MA            153   33      333    1:42:35.0    8:51/M             
      57    Chad Frost                        Mystic  CT            564   33      337    1:43:27.0    8:55/M             
      58    Ryan Cawley                       Avon  CT              123   33      342    1:43:44.0    8:57/M             
      59    David Menzies                     Mystic  CT            279   36      355    1:45:01.0    9:03/M             
      60    Thomas Sheehan                    Tolland  CT           836   39      379    1:47:30.0    9:16/M             
      61    Robert Hanna                      Ledyard  CT            80   39      381    1:47:48.0    9:18/M             
      62    Matthew Halligan                  Old Saybrook  CT      400   37      384    1:47:52.0    9:18/M             
      63    Kory Hunter                       Waterford  CT         406   35      391    1:48:34.0    9:22/M             
      64    Jon Ehm                           Waterford  CT         476   37      423    1:52:48.0    9:43/M             
      65    Scott Williams                    Gales Ferry  CT       590   34      436    1:54:29.0    9:52/M             
      66    Mike Butler                       West Springfield  M   469   37      445    1:56:03.0   10:00/M             
      67    Jimmy Cook                        Groton  CT            831   31      449    1:56:33.0   10:03/M             
      68    Justin Kousky                     Shelton  CT           173   30      453    1:56:43.0   10:04/M             
      69    Donald Pothier                    Plainfield  CT         93   35      454    1:56:44.0   10:04/M             
      70    Jay Levy                          Waterford  CT         181   36      458    1:56:56.0   10:05/M             
      71    Jason O'Reilly                    Hampden  ME           239   32      468    1:58:30.0   10:13/M             
      72    Jason Randolph                    Jewett City  CT       364   39      489    2:03:38.0   10:39/M             
      73    Matthew Suarez                    Uncasville  CT        295   39      508    2:11:42.0   11:21/M             
      74    Tim Silva                         Waterford  CT         834   35      517    2:13:11.0   11:29/M             
      75    Fred Wilcox                       Oakdale  CT           879   38      528    2:23:47.0   12:24/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Keven Oneil                       North Kingstown  RI   456   40        1    1:03:47.0    5:30/M             
       2    Brad Overturf                     Norwich  CT            10   43       11    1:09:34.0    6:00/M             
       3    Jon Fearnley                      Farmington  CT        542   43       13    1:10:46.0    6:06/M             
       4    Mike Early                        Huntington  VT        101   46       20    1:11:53.0    6:12/M             
       5    Clay Howland                      Providence  RI        502   44       27    1:13:17.0    6:19/M             
       6    Peter Convard                     New Haven  CT         869   42       34    1:14:42.0    6:26/M             
       7    Rob Speers                        Rocky Hill  CT        125   42       35    1:14:48.0    6:27/M             
       8    David Pantin                      Hamden  CT            416   48       36    1:14:57.0    6:28/M             
       9    Erik Saszik                       Evanston  IL          399   42       39    1:15:09.0    6:29/M             
      10    Bryan Feitel                      Haddam  CT            445   42       40    1:15:16.0    6:29/M             
      11    Jeffrey Vuono                     Westerly  RI           14   47       46    1:15:47.0    6:32/M             
      12    Jim Roy                           Stonington  CT        579   49       55    1:16:43.0    6:37/M             
      13    David Czarneski                   Bristol  CT           211   45       63    1:17:48.0    6:42/M             
      14    Charlie Iselin                    Chester  CT           541   47       66    1:18:25.0    6:46/M             
      15    Rick Cota                         Wakefield  RI         285   41       72    1:19:06.0    6:49/M             
      16    Bruce Beebe                       Madison  CT           418   48       73    1:19:09.0    6:49/M             
      17    David Marchini                    Newport  RI           588   42       75    1:19:32.0    6:51/M             
      18    Dennis Marshall                   Simsbury  CT          536   40       80    1:19:42.0    6:52/M             
      19    John Paggioli                     Marlborough  CT       566   44       81    1:19:58.0    6:54/M             
      20    John Mullaney                     Amston  CT            448   46       85    1:20:30.0    6:56/M             
      21    Michael Dalton                    Hamden  CT            881   44       89    1:20:59.0    6:59/M             
      22    Peter Hornak                      Wallingford  CT       777   47       91    1:21:06.0    6:59/M             
      23    Francis Navillus                  West Hartford  CT       8   46       93    1:21:30.0    7:02/M             
      24    James Lyons                       South Windsor  CT     490   45       95    1:21:58.0    7:04/M             
      25    Roger Davis                       Eastford  CT          453   49       99    1:22:32.0    7:07/M             
      26    Jeff Sturm                        Waterford  CT         472   40      105    1:23:16.0    7:11/M             
      27    Ed Mokoski                        Clinton  CT           563   44      107    1:23:31.0    7:12/M             
      28    Jeff Idelson                      Cooperstown  NY        86   46      109    1:23:44.0    7:13/M             
      29    Kevin Esposito                    Webster  MA           167   47      110    1:23:47.0    7:13/M             
      30    Harry Duvall                      Boston  MA            220   46      113    1:24:29.0    7:17/M             
      31    Joe Corderman                     Niceville  FL         370   49      114    1:24:53.0    7:19/M             
      32    Scott Deslongchamps               Putnam  CT            473   40      117    1:25:05.0    7:20/M             
      33    John Collins                      Tolland  CT           103   44      118    1:25:11.0    7:21/M             
      34    Stephen O'Donnell                 Waltham  MA           203   48      120    1:25:21.0    7:21/M             
      35    Neil Parrott                      Newport  RI           329   49      122    1:25:59.0    7:25/M             
      36    Eddie Hogan                       Lisbon  CT             40   40      128    1:26:40.0    7:28/M             
      37    Daniel Senecal                    West Hartford  CT     528   43      129    1:26:41.0    7:28/M             
      38    Kevin Conway                      Springfield  MA       424   47      130    1:26:42.0    7:28/M             
      39    Charles Dumas                     Glendale  ME          543   46      142    1:27:39.0    7:33/M             
      40    Ed Coleman                        Auburn  MA             97   47      150    1:27:53.0    7:35/M             
      41    Michael Didato                    Waterford  CT         459   48      151    1:27:59.0    7:35/M             
      42    Ray Bigalba                       Oakdale  CT           289   47      156    1:28:21.0    7:37/M             
      43    Brad Karkavy                      Cambridge  MA         455   45      173    1:29:21.0    7:42/M             
      44    Eric Arvidson                     New London  CT        345   43      176    1:29:36.0    7:43/M             
      45    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT       548   42      177    1:29:42.0    7:44/M             
      46    John Walter                       Niantic  CT           896   44      180    1:30:00.0    7:46/M             
      47    David Healea                      New London  CT        166   41      184    1:30:43.0    7:49/M             
      48    Gregory Gannotti                  Quaker Hill  CT       898   45      187    1:30:45.0    7:49/M             
      49    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        282   42      192    1:31:06.0    7:51/M             
      50    Tom Fatone                        Shelton  CT           299   41      199    1:31:26.0    7:53/M             
      51    William Varhue                    Middletown  CT        516   46      203    1:31:40.0    7:54/M             
      52    Manuel Duval                      New London  CT        310   44      204    1:31:41.0    7:54/M             
      53    Gregory Preston                   Salem  CT             489   49      206    1:31:47.0    7:55/M             
      54    Greg Sluggett                     Ledyard  CT           392   43      215    1:32:22.0    7:58/M             
      55    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            407   46      219    1:32:43.0    8:00/M             
      56    Michael Kornacki                  Darien  CT            323   42      223    1:33:02.0    8:01/M             
      57    Daniel Azevedo                    Swansea  MA           273   49      229    1:33:45.0    8:05/M             
      58    Bobby Genereau                    South Weymouth  MA    314   40      230    1:34:03.0    8:06/M             
      59    Rodeo Rodeo                       Wakefield  RI         412   46      234    1:34:31.0    8:09/M             
      60    Erik Leeming                      Guilford  CT          376   47      243    1:34:51.0    8:11/M             
      61    Shaun O'Dea                       Niantic  CT           209   40      247    1:35:18.0    8:13/M             
      62    Jeff Gardner                      Canterbury  CT        780   40      257    1:36:12.0    8:18/M             
      63    Paul Daversa                      Wilton  CT            583   46      260    1:36:20.0    8:18/M             
      64    Jeffrey Rouillard                 Moosup  CT             75   42      265    1:36:39.0    8:20/M             
      65    Patrick McCord                    Norwich  CT            48   48      267    1:36:42.0    8:20/M             
      66    Kevin Hanrahan                    New London  CT        515   46      273    1:37:21.0    8:24/M             
      67    David Rivera                      Holyoke  MA           409   44      276    1:37:42.0    8:25/M             
      68    Pete Colaizzo                     Hyde Park  NY         390   45      282    1:38:12.0    8:28/M             
      69    Tony Gardner                      Norwich  CT           781   42      291    1:39:03.0    8:32/M             
      70    Andrew Beeber                     Portsmouth  RI        160   42      295    1:39:07.0    8:33/M             
      71    Dan Champagne                     Wethersfield  CT        2   45      306    1:40:07.0    8:38/M             
      72    Dean Berardi                      Griswold  CT          287   49      309    1:40:12.0    8:38/M             
      73    Tim Pozerski                      Abington  MA          340   47      323    1:41:31.0    8:45/M             
      74    John Rumberger                    Middletown  CT        300   40      324    1:41:36.0    8:46/M             
      75    Paul Gray                         Pawcatuck  CT          43   43      343    1:43:55.0    8:58/M             
      76    Anthony Buglione                  Niantic  CT           284   46      352    1:44:57.0    9:03/M             
      77    Lars Luhrsen                      Waterford  CT          81   41      358    1:45:34.0    9:06/M             
      78    Kevin Tranberg                    Wethersfield  CT      587   42      363    1:45:54.0    9:08/M             
      79    Daniel Potts                      Hope Valley  RI       871   43      377    1:47:29.0    9:16/M             
      80    Christian Morrison                Shelton  CT             9   46      382    1:47:49.0    9:18/M             
      81    Phil Schneider                    East Lyme  CT          32   46      392    1:48:49.0    9:23/M             
      82    Jerry Kairnes                     Cogan Station  PA     161   40      395    1:49:07.0    9:24/M             
      83    Jamie Sanger                      Fairfield  CT         187   42      419    1:52:13.0    9:40/M             
      84    Ed Sullivan                       Colchester  CT         91   40      441    1:55:30.0    9:57/M             
      85    Paul Schaffer                     Stonington  CT         52   41      448    1:56:31.0   10:03/M             
      86    Mohammad Eslami                   Holden  MA             47   47      450    1:56:36.0   10:03/M             
      87    Nathan Aycoch                     Deep River  CT        556   43      467    1:58:15.0   10:12/M             
      88    Michael Parker                    Enfield  CT            72   47      481    2:02:33.0   10:34/M             
      89    Mike Gerwien                      Milford  CT            58   43      500    2:07:15.0   10:58/M             
      90    Carmen Garcia-Rivas               Leicester  MA          23   41      505    2:10:19.0   11:14/M             
      91    Greg Ozark                        West Hartford  CT     546   47      512    2:12:36.0   11:26/M             
      92    Lance Shackway                    Tolland  CT           538   47      535    2:34:28.0   13:19/M             
Top

Male 50 tp 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Martin Keibel                     Manchester  CT        170   59       29    1:13:35.0    6:21/M             
       2    Robert Chasen                     South Weymouth  MA    301   55       37    1:15:01.0    6:28/M             
       3    Donald Burke                      Mansfield  MA         432   53       42    1:15:35.0    6:31/M             
       4    Michael Fritz                     Ledyard  CT           521   53       47    1:15:52.0    6:32/M             
       5    John Trahan                       Mystic  CT            519   54       58    1:16:58.0    6:38/M             
       6    Thomas Buckley                    Avon  CT              591   50       61    1:17:28.0    6:41/M             
       7    Joe Banas                         Danielson  CT         501   53       67    1:18:25.0    6:46/M             
       8    Scott Freeman                     Marlborough  CT       531   50       68    1:18:42.0    6:47/M             
       9    Kevin Glenn                       Bolton  CT            492   52       74    1:19:18.0    6:50/M             
      10    Patrick Jacksin                   North Franklin  CT    508   51       79    1:19:38.0    6:52/M             
      11    Bill Finlayson                    Higganum  CT          520   56       87    1:20:50.0    6:58/M             
      12    Mike Bendzinski                   Hebron  CT            485   57       94    1:21:57.0    7:04/M             
      13    Mitch Bielenda                    South Windsor  CT     316   53       98    1:22:29.0    7:07/M             
      14    Steven Smolenski                  Windham  NH           414   55      101    1:22:39.0    7:08/M             
      15    Kevin McCoy                       Johnston  RI          550   54      102    1:22:40.0    7:08/M             
      16    Alan Rondeau                      Putnam  CT            475   59      103    1:22:48.0    7:08/M             
      17    Michael Tirrell                   Tolland  CT           397   55      115    1:24:55.0    7:19/M             
      18    Mike Parulis                      East Lyme  CT         513   52      116    1:24:56.0    7:19/M             
      19    John Dent                         South Hadley  MA      423   56      124    1:26:20.0    7:27/M             
      20    Lou Conforte                      Wallingford  CT       113   52      125    1:26:24.0    7:27/M             
      21    Gregory Nilles                    Stonington  CT        773   50      126    1:26:26.0    7:27/M             
      22    John Sacrey                       Preston  CT            22   58      137    1:27:24.0    7:32/M             
      23    Cliff Collins                     East Hampton  CT      433   50      138    1:27:24.0    7:32/M             
      24    Bob Hefflerginger                 Niantic  CT           580   51      139    1:27:27.0    7:32/M             
      25    Gianni Ficarra                    Westerly  RI          514   59      141    1:27:38.0    7:33/M             
      26    Marty Schaivone                   Stratford  CT         496   56      147    1:27:48.0    7:34/M             
      27    Frank Fiala                       East Haddam  CT       584   50      152    1:28:00.0    7:35/M             
      28    Fred Scalzi                       Naugatuck  CT         468   52      153    1:28:00.0    7:35/M             
      29    Jay Wilson                        Niantic  CT            50   59      154    1:28:01.0    7:35/M             
      30    Bill Adams                        West Kingstown  RI    894   52      157    1:28:23.0    7:37/M             
      31    Kevin Markowski                   Middletown  CT        565   53      160    1:28:48.0    7:39/M             
      32    Joe Lemiux                        Norwich  CT            21   58      164    1:28:59.0    7:40/M             
      33    Joe Balavender                    Salem  CT              37   56      170    1:29:14.0    7:42/M             
      34    Marc Shok                         Fabyan  CT            540   51      171    1:29:19.0    7:42/M             
      35    William Romito                    Leeds  MA             231   56      179    1:29:51.0    7:45/M             
      36    Duane Beffa-Negrim                Stafford Springs  C   523   58      188    1:30:47.0    7:50/M             
      37    James Leonard                     Gales Ferry  CT       467   56      189    1:30:48.0    7:50/M             
      38    Kevin Kearns                      Windsor Locks  CT     202   53      191    1:30:53.0    7:50/M             
      39    Doug Barlow                       Norwich  CT           449   53      197    1:31:13.0    7:52/M             
      40    Joel Boucher                      Hampden  MA           413   56      200    1:31:33.0    7:54/M             
      41    Dave Lathrop                      Norwich  CT           425   56      209    1:31:53.0    7:55/M             
      42    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           69   59      211    1:32:00.0    7:56/M             
      43    Mike Murray                       East Hampton  CT      197   53      212    1:32:00.0    7:56/M             
      44    Tim Wilbur                        East Lyme  CT         215   51      214    1:32:13.0    7:57/M             
      45    Tom Dwyer                         Hampden  MA           411   52      220    1:32:43.0    8:00/M             
      46    Randy Dickson                     Quaker Hill  CT       530   50      222    1:32:50.0    8:00/M             
      47    Joseph Poliquin                   East Hartford  CT     570   58      226    1:33:18.0    8:03/M             
      48    Alan Gousie                       Lincoln  RI           118   54      228    1:33:45.0    8:05/M             
      49    Richard Chromik                   Tolland  CT           586   52      231    1:34:20.0    8:08/M             
      50    Paul Toth                         New London  CT        408   56      237    1:34:36.0    8:09/M             
      51    Brian Malholt                     Pawcatuck  CT         389   54      242    1:34:50.0    8:11/M             
      52    Albert Phillips                   Groton  CT            254   50      245    1:35:04.0    8:12/M             
      53    John Denatale                     Brooklyn  NY          892   51      253    1:35:53.0    8:16/M             
      54    Rick Urban Jr                     Windham  CT            55   55      254    1:36:06.0    8:17/M             
      55    Craig Pettit                      Norwich  CT           444   52      256    1:36:11.0    8:18/M             
      56    David Brady                       Niantic  CT            13   57      258    1:36:18.0    8:18/M             
      57    David Aronson                     Monson  MA            552   55      275    1:37:26.0    8:24/M             
      58    Krzysztof Wasielewski             Dover Plains  NY      391   56      283    1:38:12.0    8:28/M             
      59    Stephen Adams                     Cape Coral  FL        304   51      284    1:38:17.0    8:28/M             
      60    Gary Marn                         Smithfield  RI        436   52      299    1:39:17.0    8:34/M             
      61    David Martin                      Sharon  MA            443   50      305    1:39:52.0    8:37/M             
      62    Richard Conant                    Mystic  CT            557   55      308    1:40:09.0    8:38/M             
      63    Michael Vallee                    Bristol  RI           481   51      315    1:41:08.0    8:43/M             
      64    Gerard Exley                      Baltic  CT            450   50      334    1:42:43.0    8:51/M             
      65    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         77   54      338    1:43:33.0    8:56/M             
      66    Mark Fitton                       Lebanon  CT            54   54      344    1:44:02.0    8:58/M             
      67    Ric Villarreal                    Essex  CT             878   53      347    1:44:22.0    9:00/M             
      68    Ed Duclos                         Ellington  CT         827   52      350    1:44:41.0    9:01/M             
      69    Mike Chzmerynski                  Marlborough  CT        57   54      354    1:45:00.0    9:03/M             
      70    Jerry Meshell                     Orange  CT            248   55      359    1:45:37.0    9:06/M             
      71    David Thomas                      Winter Park  FL       517   58      411    1:51:24.0    9:36/M             
      72    Bruce Grisafe                     Salem  CT              56   56      422    1:52:36.0    9:42/M             
      73    Clifford Lombardo                 Cromwell  CT          396   57      446    1:56:11.0   10:01/M             
      74    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      461   55      463    1:57:52.0   10:10/M             
      75    Randall Potterton                 Andover  CT           510   51      473    1:59:36.0   10:19/M             
      76    Alan Glass                        West Hartford  CT     126   54      484    2:03:08.0   10:37/M             
      77    Kelly Odonnell                    Cessy  FR             447   54      486    2:03:18.0   10:38/M             
      78    Edward Marczyszak                 Seymour  CT           179   57      488    2:03:28.0   10:39/M             
      79    Jerry Cuellar                     Middleboro  MA        292   50      493    2:04:54.0   10:46/M             
      80    Daniel Baumert                    Levant  ME            479   57      497    2:06:58.0   10:57/M             
      81    Robert Darragh                    Northford  CT         415   55      521    2:14:09.0   11:34/M             
      82    Ronald Flanders                   Worcester  MA         362   54      524    2:16:53.0   11:48/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith                         Norwich  CT            11   62       60    1:17:08.0    6:39/M             
       2    Dexter Goyette                    Danielson  CT          64   64      165    1:29:01.0    7:40/M             
       3    Gary Burfoot                      Mystic  CT            522   61      166    1:29:07.0    7:41/M             
       4    Edgar Girard                      Woonsocket  RI        437   62      169    1:29:08.0    7:41/M             
       5    Guy Pulino                        Moodus  CT             65   65      236    1:34:34.0    8:09/M             
       6    Jose Gomez                        New York  NY          426   60      255    1:36:08.0    8:17/M             
       7    Carl Aster                        New London  CT        474   61      259    1:36:18.0    8:18/M             
       8    Stephen Cook                      Danielson  CT         512   63      272    1:37:15.0    8:23/M             
       9    Randy Tuomisto                    Cumberland  RI        324   62      317    1:41:15.0    8:44/M             
      10    John Cietanno                     Westbrook  CT         883   67      335    1:42:55.0    8:52/M             
      11    Stephen Holt                      Waterford  CT         495   61      367    1:46:15.0    9:10/M             
      12    Gerald Porricelli                 Lincoln  RI           326   66      380    1:47:38.0    9:17/M             
      13    Bill Marshall                     Yantic  CT            503   65      403    1:50:04.0    9:29/M             
      14    Carl Fuller                       East Haddam  CT       395   67      424    1:52:56.0    9:44/M             
      15    Alan Chadwick                     East Hampton  CT      505   62      426    1:53:09.0    9:45/M             
      16    Peter Colonis                     Waterford  CT          41   69      428    1:53:19.0    9:46/M             
      17    Robert Najarian                   Meriden  CT           255   65      469    1:58:40.0   10:14/M             
      18    Sergio Gomez                      New York  NY          431   62      476    2:02:03.0   10:31/M             
      19    Paul Brandt                       Orange  CT            484   64      480    2:02:31.0   10:34/M             
      20    Raymond Wenninger                 Chicopee  MA          471   61      485    2:03:11.0   10:37/M             
      21    Robert  Omara                                           882   65      509    2:12:22.0   11:25/M             
      22    George Papuga                     East Haven  CT         67   67      519    2:13:20.0   11:30/M             
      23    George Wislo                      Newington  CT         320   60      529    2:26:29.0   12:38/M             
Top

Male 70 to 79

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Harry Carter                      Blackstone  MA        439   73      168    1:29:08.0    7:41/M             
       2    Clem McGrath                      Colchester  CT         71   71      339    1:43:38.0    8:56/M             
       3    Henry Grills                      Westerly  RI           73   73      397    1:49:22.0    9:26/M             
       4    Ronald Robitaille                 Norton  MA             99   70      430    1:53:22.0    9:46/M             
       5    Barry Stoner                      Glastonbury  CT       460   70      491    2:04:41.0   10:45/M             
       6    Victor Haddad                     Somerset  MA           79   79      539    2:56:00.0   15:10/M