47th Annual Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6 Mile Road Race

Age Group Results

August 01, 2009


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Female 2 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ariel Beccia            Rutland  MA            80   17      117    1:26:22.6    7:27/M             
       2    Christine Kong          Westerly  RI           16   16      174    1:33:16.3    8:02/M             
       3    Sarah Huang             Waterford  CT         272   17      233    1:40:32.5    8:40/M             
       4    Kelsey Rooth            Portland  CT          258   17      250    1:42:06.5    8:48/M             
       5    Hannah Maret            Sandy Hook  CT        224   15      275    1:44:45.4    9:02/M             
       6    Libby Moret             Sandy Hook  CT        176   19      277    1:44:56.9    9:03/M             
       7    Jennifer Mitteness      Quaker Hill  CT        17   17      300    1:48:18.4    9:20/M             
       8    Andrea Maret            Westbrook  CT         144   19      310    1:49:29.0    9:26/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laura Brustolon         Mystic  CT            104   21       33    1:14:47.3    6:27/M             
       2    Bess Ritter             Quaker Hill  CT       424   21       64    1:19:42.0    6:52/M             
       3    Stephanie Lenihan       Groton  CT            439   23       71    1:20:37.9    6:57/M             
       4    Emily Williams          Wilton  CT             81   23       92    1:23:01.5    7:09/M             
       5    Cathleen Balantic       Niantic  CT           334   22       95    1:23:09.7    7:10/M             
       6    Latieanne Christian     Agawam  MA            396   27      115    1:25:58.2    7:25/M             
       7    Karen Bertasso          Worcester  MA         123   25      122    1:26:52.7    7:29/M             
       8    Suzanne Chaves          Danvers  MA           347   27      141    1:29:13.7    7:41/M             
       9    Jaclyn Cmero            Manchester  CT        408   25      149    1:30:06.3    7:46/M             
      10    Dominique Rakec         New Haven  CT         281   29      198    1:36:45.3    8:20/M             
      11    Analisse Rios           Oakdale  CT           275   23      216    1:39:09.3    8:33/M             
      12    Amy D'Amico             Ledyard  CT           169   26      245    1:41:53.1    8:47/M             
      13    Kelley Dimock           Pawcatuck  CT         484   26      246    1:41:55.1    8:47/M             
      14    Meghan Purday           Saddle Brook  NJ      395   22      254    1:42:25.8    8:50/M             
      15    Michelle Rushin         Allston  MA           157   26      265    1:43:42.4    8:56/M             
      16    Eunice Mah              Storrs Mansfield  C   299   25      284    1:46:06.2    9:09/M             
      17    Heather Cashman         Middletown  CT        356   28      291    1:47:16.1    9:15/M             
      18    Anna Lemahieu           Brooklyn  NY          481   22      294    1:47:56.8    9:18/M             
      19    Nina Huang              Waterford  CT         271   20      295    1:47:57.3    9:18/M             
      20    Erin Kordis             Westerly  RI          268   26      298    1:48:16.4    9:20/M             
      21    Elizabeth Gieleghem     Norwich  CT           228   29      314    1:50:43.7    9:33/M             
      22    Danielle Ciccone        Westbrook  CT         494   24      324    1:51:52.7    9:39/M             
      23    Tracy Swartz            Chicago  IL            83   26      337    1:54:32.8    9:52/M             
      24    Kim Howard              New York  NY          813   28      371    2:00:31.2   10:23/M             
      25    Savanna Griffin         New London  CT        175   22      378    2:01:57.5   10:31/M             
      26    Lauren Davern           West Haven  CT        274   28      380    2:02:27.7   10:33/M             
      27    Elizabeth Andrews       Boulder  CO           482   22      385    2:03:26.8   10:38/M             
      28    Jolene Zupnik           New York  NY          242   28      388    2:04:09.1   10:42/M             
      29    Lauren Spivack          Whitman  MA           185   21      395    2:08:24.7   11:04/M             
      30    Nadine Namoff           Westerly  RI          266   27      397    2:08:32.8   11:05/M             
      31    Kelly Burns             Plantsville  CT       186   28      398    2:08:34.2   11:05/M             
      32    Abi Cushman             New London  CT        801   28      407    2:13:07.2   11:29/M             
      33    Emilie Olivier          League City  TX       377   25      429    2:24:14.3   12:26/M             
      34    Amy Chopp               New York  NY          812   25      432    2:30:37.2   12:59/M             
      35    Emily Gianquinto        Hartford  CT          257   29      434    2:34:39.7   13:20/M             
      36    Kelly Bondanza          Canton  CT            108   23      435    2:36:29.7   13:29/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Melissa Banas-Perkins   Norwich  CT             5   38       47    1:16:38.1    6:36/M             
       2    Katrina Gustafson       Hebron  CT            270   35       76    1:21:00.5    6:59/M             
       3    Jackie Jackman          Warwick  RI           351   31       82    1:22:06.7    7:05/M             
       4    Annette Barbay          Uncasville  CT        340   38      108    1:24:46.1    7:18/M             
       5    Alison Caruso           Bolton  CT            269   31      112    1:25:23.1    7:22/M             
       6    Rebecca Burke           Middletown  CT        198   33      128    1:27:30.8    7:33/M             
       7    Keron Smith             Manchester  CT        318   33      133    1:28:04.5    7:36/M             
       8    Jennifer Decaro         Westerly  RI          277   34      160    1:31:03.8    7:51/M             
       9    Cliora Rosa             Groton  CT            390   35      190    1:35:20.3    8:13/M             
      10    Kelly Kincaid           New London  CT        294   30      192    1:35:33.7    8:14/M             
      11    Jean Searle             Taftville  CT         435   39      209    1:38:08.2    8:28/M             
      12    Amy Sorensen            Middlefield  CT        37   37      210    1:38:19.2    8:29/M             
      13    Debbie Rouillard        Moosup  CT            805   39      224    1:39:37.1    8:35/M             
      14    Lena Borst              New York  NY          368   33      229    1:40:13.1    8:38/M             
      15    Amy Grundt              Providence  RI        380   36      236    1:40:56.1    8:42/M             
      16    Dianna Hyland           North Windham  CT      24   39      240    1:41:31.2    8:45/M             
      17    Beth Goulding           Old Lyme  CT          483   34      247    1:41:56.6    8:47/M             
      18    Carrie Mosher           Somerville  MA         33   33      249    1:42:05.5    8:48/M             
      19    Barbara Grant           Norwich  CT           409   39      257    1:42:41.9    8:51/M             
      20    Kate Leach              Westerly  RI          117   32      262    1:43:03.4    8:53/M             
      21    Becky Muldoon           Marlborough  CT       231   36      269    1:44:13.5    8:59/M             
      22    Carolyn Dillian         West New York  NJ     201   35      285    1:46:11.2    9:09/M             
      23    Kristen Hoxie           Milford  CT            28   39      289    1:47:14.1    9:15/M             
      24    Cindy Bourassa          Hampton  CT           342   36      290    1:47:14.8    9:15/M             
      25    Chris Austin            Boston  MA            255   39      313    1:50:18.2    9:31/M             
      26    Lisa Courtemanche       Unionville  CT         76   38      315    1:50:47.2    9:33/M             
      27    K4risten Champagne      Higganum  CT          314   37      338    1:54:38.2    9:53/M             
      28    Melissa Goddard         Burlington  CT         85   38      345    1:56:03.9   10:00/M             
      29    April Amard             Wakefield  RI         447   38      348    1:56:31.8   10:03/M             
      30    Jessica Babineau        Charlestown  RI       476   36      349    1:56:32.3   10:03/M             
      31    Katrina Buckles         Norwich  CT           324   31      353    1:57:10.5   10:06/M             
      32    Angela Klopson          Mystic  CT            815   37      357    1:57:59.1   10:10/M             
      33    Yvonne Lee              Middletown  CT        463   33      358    1:58:14.4   10:12/M             
      34    Kristen Hallett         Southington  CT       322   33      365    1:59:49.4   10:20/M             
      35    Amy Jacobitz            New London  CT        816   31      375    2:01:26.0   10:28/M             
      36    Helga Tolles            Ledyard  CT           403   35      382    2:03:19.2   10:38/M             
      37    Nancy Hu                New York  NY          247   31      393    2:08:00.0   11:02/M             
      38    Esmerelda Thornton      Norwich  CT            32   32      404    2:12:24.2   11:25/M             
      39    Sarah Matney            Bristol  CT            57   33      410    2:13:40.3   11:31/M             
      40    Sally Sanchez           Highland Mills  NY    161   36      411    2:14:15.2   11:34/M             
      41    Kaen Pelletier          Niantic  CT           306   39      413    2:14:52.5   11:38/M             
      42    Elizabeth Ridger        Norwich  CT           249   36      416    2:18:05.7   11:54/M             
      43    Meredith Oreilly        Hampden  ME           437   30      417    2:18:42.9   11:57/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Claire Gadrow           Wakefield  RI          29   40       61    1:19:20.5    6:50/M             
       2    Karin George            Florence  MA          221   44      118    1:26:27.3    7:27/M             
       3    Grace Jensen            Hadlyme  CT           809   46      167    1:31:51.5    7:55/M             
       4    Janet Aronson           Longmeadow  MA        220   42      168    1:32:22.9    7:58/M             
       5    Mary Kong               Westerly  RI           44   44      175    1:33:23.9    8:03/M             
       6    Gail Matin              Sharon  MA            159   44      183    1:34:49.3    8:10/M             
       7    Bekkie Wright           East Hartford  CT     336   46      186    1:35:09.0    8:12/M             
       8    Karen Short             New London  CT        466   48      197    1:36:44.6    8:20/M             
       9    Pam Dolan               Mystic  CT            498   42      207    1:37:33.2    8:25/M             
      10    Linda Cordova           Hamden  CT            341   44      219    1:39:14.9    8:33/M             
      11    Geralyn Tagatao         Hamden  CT            280   46      237    1:41:06.7    8:43/M             
      12    Jennifer Zingus         Mystic  CT            473   40      238    1:41:17.4    8:44/M             
      13    Dana Schneider          East Lyme  CT         477   47      258    1:42:45.5    8:51/M             
      14    Brenda Morris           Worcester  MA         300   42      261    1:43:02.8    8:53/M             
      15    Deirdre Ahern           Salem  CT             217   42      264    1:43:36.9    8:56/M             
      16    Susan Berlam            Pawcatuck  CT         426   48      266    1:43:44.6    8:57/M             
      17    Tammy Jones             Groton  CT            119   43      270    1:44:23.1    9:00/M             
      18    Joann Demicco           Plainville  CT         48   48      287    1:47:04.8    9:14/M             
      19    Karen Rafferty          Westerly  RI          385   43      302    1:48:34.2    9:22/M             
      20    Maryellen Doran         Dedham  MA            106   47      305    1:49:04.3    9:24/M             
      21    Barbara Cohen           New Haven  CT          56   46      311    1:49:51.9    9:28/M             
      22    Marsha Regan            New London  CT        374   44      326    1:52:51.1    9:44/M             
      23    Stephanie Potts         Hope Valley  RI       806   41      330    1:53:23.6    9:46/M             
      24    Sara Kay                East Haddam  CT       207   40      335    1:54:28.7    9:52/M             
      25    Mary Conway             East Longmeadow  MA   496   45      336    1:54:29.0    9:52/M             
      26    Amy Apostoleris         Moodus  CT            489   45      340    1:54:44.2    9:53/M             
      27    Nancy MacDonald         Weymouth  MA          394   44      343    1:55:54.0    9:59/M             
      28    Cathy King              South Windsor  CT     488   49      346    1:56:08.2   10:01/M             
      29    Jennifer Meninno        Waterford  CT         234   41      362    1:59:32.3   10:18/M             
      30    Lisa Bragaw             Niantic  CT           378   40      363    1:59:34.0   10:18/M             
      31    Louise Hanahan          New London  CT        367   46      366    2:00:01.5   10:21/M             
      32    Jill Ramos              Manchester  CT        335   43      367    2:00:08.2   10:21/M             
      33    Pennie Gilliland        Middletown  CT        273   49      372    2:01:00.4   10:26/M             
      34    Kathleen Skrabacz       New London  CT        264   41      376    2:01:28.3   10:28/M             
      35    Eileen Duggan           Waterford  CT         386   41      405    2:12:37.2   11:26/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Pat Lachance            Warwick  RI            51   51      217    1:39:10.8    8:33/M             
       2    Marianne Withington     Plymouth  MA          182   54      268    1:43:57.0    8:58/M             
       3    Ellen Bellicchi         Holyoke  MA           804   59      309    1:49:21.3    9:26/M             
       4    Stephanie Croswell      Glastonbury  CT       177   52      317    1:51:05.7    9:35/M             
       5    Mary Crowley            Brooklyn  NY          821   50      328    1:53:18.5    9:46/M             
       6    Kathy Smolenski         Colchester  CT         34   52      342    1:55:24.6    9:57/M             
       7    Amy Nixon               New London  CT        370   51      356    1:57:58.4   10:10/M             
       8    Judy Romvos             Framingham  MA        492   59      391    2:06:39.1   10:55/M             
       9    Dale Granger-Eckert     Newburyport  MA       209   56      392    2:07:58.1   11:02/M             
      10    Sharon Spivack          Whitman  MA           127   51      396    2:08:25.2   11:04/M             
      11    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT         54   54      399    2:09:31.3   11:10/M             
      12    Donna Cramond           Monroe  CT             86   59      401    2:10:08.2   11:13/M             
      13    Lesley Fearnley         Middletown  CT        469   53      421    2:20:26.6   12:06/M             
      14    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT         89   58      438    3:52:37.3   20:03/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckinsham         Norwich  CT            47   61      301    1:48:26.9    9:21/M             
       2    Rose Famiglietti        Wethersfield  CT      359   60      359    1:58:29.5   10:13/M             
       3    Diane Taylor            Springfield  MA       138   61      377    2:01:55.7   10:31/M             
       4    Shirley Iselin          Essex  CT             493   65      419    2:19:09.0   12:00/M             
       5    Carol Vertefeuile       Wethersfield  CT      358   69      433    2:31:07.9   13:02/M             
Top

Male 19 & under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Samuel Alexander        Waterford  CT          23   19        1    1:03:02.7    5:26/M             
       2    Nick Aguila             West Hartford  CT     432   19        6    1:07:16.6    5:48/M             
       3    Evertt Hackett          West Hartford  CT     433   19        8    1:07:44.3    5:50/M             
       4    Chris Chapman           Groton  CT             19   17       19    1:12:21.4    6:14/M             
       5    Harry Mullin            West Hartford  CT     434   18       29    1:14:24.5    6:25/M             
       6    Harrison Holtz          West Hartford  CT     431   18       32    1:14:46.3    6:27/M             
       7    Nick Miller             Norwich  CT           421   18       34    1:14:53.7    6:27/M             
       8    Bradley Beausoleil      Plainfield  CT        413   18       39    1:15:41.5    6:31/M             
       9    Brenner Green           Jewett City  CT       461   19       40    1:15:43.3    6:32/M             
      10    Jason Wagner            Norwich  CT           310   19       59    1:18:51.0    6:48/M             
      11    Hollard Floriah         Southington  CT       822   17       68    1:20:04.9    6:54/M             
      12    Chris Wiles             New London  CT        355   19       70    1:20:30.1    6:56/M             
      13    Tyler Rouillard         Moosup  CT            807   15       93    1:23:03.4    7:10/M             
      14    Mike Harris             New Britain  CT       823   18      109    1:24:49.8    7:19/M             
      15    Jordan Richard          Bolton  CT            303   17      134    1:28:10.7    7:36/M             
      16    Daniel Manuzzi          Monroe  CT            478   19      158    1:30:56.0    7:50/M             
      17    David Stevenson         Andover  CT           284   19      196    1:36:07.9    8:17/M             
      18    Nick Mugavro            Groton  CT            296   17      225    1:39:49.2    8:36/M             
      19    Brian Biekert           Groton  CT            297   17      230    1:40:14.9    8:38/M             
      20    gunnar tonnesen         Norwich  CT           301   17      259    1:42:54.6    8:52/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ryan Murdoch            Niantic  CT             8   21        2    1:03:52.2    5:30/M             
       2    Kevin Martin            Waterford  CT          21   21        4    1:06:27.5    5:44/M             
       3    Mark Olivier            Groton  CT            438   24       10    1:08:55.2    5:56/M             
       4    Jon Paul Mandelburg     Quaker Hill  CT       470   24       11    1:08:55.6    5:56/M             
       5    Robert Jackman          Warwick  RI           331   27       14    1:11:17.3    6:09/M             
       6    Joe Shaw                Groton  CT            389   28       16    1:11:47.9    6:11/M             
       7    Zachary Kudlak          West Kingston  RI     332   26       17    1:11:52.6    6:12/M             
       8    Luke Albertson          Norwich  CT            20   20       25    1:13:39.5    6:21/M             
       9    Brendan Atkins          Old Lyme  CT          467   24       31    1:14:30.9    6:25/M             
      10    Jamie Sherson           Andover  CT           285   20       53    1:18:01.0    6:44/M             
      11    James Stolaronek        Norwich  CT           101   24       67    1:19:53.8    6:53/M             
      12    Jacob Montoya           Chesapeake  VA        490   24       72    1:20:42.9    6:57/M             
      13    Matthew Conyers         Manchester  CT        468   24       85    1:22:25.5    7:06/M             
      14    Marc Blandin            West Yarmouth  MA     121   29       94    1:23:04.7    7:10/M             
      15    Tim Pisacich            Waterford  CT         465   24       98    1:23:53.9    7:14/M             
      16    Jermey Zelinski         Groton  CT            393   23      100    1:23:55.6    7:14/M             
      17    Kevin Patterson         Branford  CT          259   25      102    1:24:09.3    7:15/M             
      18    Jaime Morren            Brooklyn  NY          480   25      103    1:24:18.3    7:16/M             
      19    John Shuster            Braintree  MA          84   27      113    1:25:41.2    7:23/M             
      20    Jorge Kuljis            Newington  CT         442   29      121    1:26:50.7    7:29/M             
      21    Go Kamiyama             Medford  MA           190   22      153    1:30:35.3    7:49/M             
      22    Eddie Martinez II       New London  CT         25   25      163    1:31:29.2    7:53/M             
      23    Pete Hunt               Pawcatuck  CT         416   29      185    1:35:00.2    8:11/M             
      24    Kyle Richard            Bolton  CT            304   24      205    1:37:10.1    8:23/M             
      25    Mike Casey              Wyandanch  NY         235   29      226    1:39:58.0    8:37/M             
      26    Erin Blette             New London  CT        174   24      273    1:44:29.3    9:00/M             
      27    Michael Russo           Middletown  CT        309   23      280    1:45:12.4    9:04/M             
      28    William Pasnao          Pawtucket  RI          26   26      381    2:02:44.6   10:35/M             
      29    Chris Chopp             New York  NY          814   26      431    2:30:36.7   12:59/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kevin Oneil             North Kingstown  RI     4   39        3    1:04:20.8    5:33/M             
       2    Carlos Rivera           Springfield  MA       455   35        5    1:07:11.5    5:48/M             
       3    Brian McNeiece          Narragansett  RI      321   37       13    1:10:56.4    6:07/M             
       4    Jacob Johnson           Mystic  CT            826   30       15    1:11:33.0    6:10/M             
       5    Spencer Rogers          Quaker Hill  CT       499   33       21    1:12:53.3    6:17/M             
       6    Mike Mosca              New Britain  CT       305   30       22    1:13:02.6    6:18/M             
       7    Adam Bulewich           Salem  CT             407   33       23    1:13:10.8    6:18/M             
       8    Kevin Guarnotta         Jamaica Plain  MA     189   37       35    1:15:09.2    6:29/M             
       9    Jon Dipippo             Brooklyn  CT           78   39       43    1:15:56.1    6:33/M             
      10    Adam Daniels            Stamford  CT           79   30       44    1:16:11.5    6:34/M             
      11    Roy Krause              Glastonbury  CT        71   37       46    1:16:26.7    6:35/M             
      12    Jeff Billing            West Hartford  CT      30   30       50    1:17:26.3    6:41/M             
      13    Dan Campbell            Oakdale  CT           145   30       52    1:17:46.0    6:42/M             
      14    Joe Fois                Springfield  MA       497   34       54    1:18:07.5    6:44/M             
      15    Brennan Downes          Gales Ferry  CT       445   30       65    1:19:42.7    6:52/M             
      16    Rich Ritchie            Rocky Hill  CT        381   35       78    1:21:42.2    7:03/M             
      17    John Gadrow             Wakefield  RI          31   39       79    1:21:49.1    7:03/M             
      18    Dennis Marshall         Simsbury  CT          354   39       83    1:22:11.3    7:05/M             
      19    Scott Deslongchamps     Grosvenor Dale  CT    344   39       84    1:22:23.2    7:06/M             
      20    Tim Donahue             Gales Ferry  CT       343   39       90    1:23:00.0    7:09/M             
      21    Andrew Schneider        Arlington  MA         140   33      101    1:24:04.9    7:15/M             
      22    Thomas Stracqualursi    Stoughton  MA         256   34      106    1:24:40.4    7:18/M             
      23    Marc Berry              East Greenwich  RI    486   31      110    1:25:07.7    7:20/M             
      24    Tony Sorcinelli         West Springfield  M   253   30      114    1:25:53.9    7:24/M             
      25    Ryan Gieleghem          Norwich  CT           227   32      124    1:27:10.6    7:31/M             
      26    Scott Matney            Bristol  CT            65   38      129    1:27:34.2    7:33/M             
      27    Josh Harwell            Mystic  CT            428   35      137    1:28:42.8    7:39/M             
      28    Bruce Dworak            Cromwell  CT          371   37      159    1:31:00.8    7:51/M             
      29    Timothy Crowley         Brooklyn  NY          820   38      161    1:31:10.2    7:52/M             
      30    Jon Smedley             Norwich  CT           111   38      180    1:33:47.9    8:05/M             
      31    Joe Funaro              New London  CT        364   36      194    1:35:54.0    8:16/M             
      32    Michael Fromerth        East Hartford  CT     122   38      204    1:37:07.8    8:22/M             
      33    Matthew Halligan        Old Saybrook  CT      308   36      206    1:37:23.8    8:24/M             
      34    Michael MacDonald       Salem  CT             387   34      213    1:38:46.5    8:31/M             
      35    Richard Kairnes         Cranston  RI           27   38      223    1:39:31.5    8:35/M             
      36    Marcus Brucoli          Waterford  CT         819   38      234    1:40:40.8    8:41/M             
      37    Phillip Bucchi          Newington  CT         402   39      243    1:41:48.6    8:47/M             
      38    Neil Hastings           Canterbury  CT        215   37      263    1:43:29.2    8:55/M             
      39    Erik Flaucher           New London  CT        825   32      272    1:44:26.3    9:00/M             
      40    Evan Cartell            Trumbull  CT          291   32      279    1:45:05.7    9:04/M             
      41    Frank Dworak            Cromwell  CT          365   39      281    1:45:24.0    9:05/M             
      42    John Unland             Quaker Hill  CT       262   39      296    1:48:12.8    9:20/M             
      43    Jay Neer                Norwich  CT           388   35      307    1:49:14.6    9:25/M             
      44    Benjamin Ladd           Quaker Hill  CT       441   37      320    1:51:37.5    9:37/M             
      45    Devon Thornton          Norwich  CT           203   36      332    1:54:01.1    9:50/M             
      46    Carol Myers             New London  CT        211   34      344    1:55:56.2   10:00/M             
      47    Nick Darling            Groton  CT            818   30      355    1:57:50.4   10:09/M             
      48    Ed Sullivan             Colchester  CT        193   39      387    2:03:52.0   10:41/M             
      49    Shaun Gallagher         Plantsville  CT       187   35      409    2:13:33.5   11:31/M             
      50    Fred Wilcox             New London  CT         99   37      412    2:14:32.1   11:36/M             
      51    Greg Grimaldi           New York  NY          246   35      414    2:15:27.6   11:41/M             
      52    Christopher Nichols     West Haven  CT        131   38      415    2:15:29.7   11:41/M             
      53    Jason Oreilly           Hampden  ME           436   31      418    2:18:43.6   11:58/M             
      54    William Clark           Suffield  CT          398   37      420    2:19:48.6   12:03/M             
      55    Matthew Suarez          Uncasville  CT        195   38      422    2:21:20.0   12:11/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Peter Schouw            Avon  CT              400   44        7    1:07:28.2    5:49/M             
       2    Keiron Tumbleton        Hopkinton  MA         248   43        9    1:07:58.6    5:52/M             
       3    Michael Tammaro         Kingston  RI            1   40       12    1:09:59.9    6:02/M             
       4    Mike Early              Huntington  VT        126   45       18    1:11:58.5    6:12/M             
       5    Stanley Mickus          Mystic  CT            457   41       20    1:12:39.0    6:16/M             
       6    Christopher Batt        Scranton  PA          369   44       24    1:13:33.5    6:20/M             
       7    Clay Howland            Providence  RI        391   43       26    1:14:02.7    6:23/M             
       8    Jeffrey Vuono           Westerly  RI           63   46       27    1:14:16.4    6:24/M             
       9    Jeff Kotecki            Niantic  CT           399   49       28    1:14:23.0    6:25/M             
      10    Jon Fearnley            Farmington  CT        405   42       36    1:15:30.1    6:31/M             
      11    Rob Speers              Rocky Hill  CT        109   41       37    1:15:32.4    6:31/M             
      12    Charlie Iselin          Madison  CT            12   46       38    1:15:34.9    6:31/M             
      13    Hiran Cantu             New York  NY          452   42       41    1:15:49.8    6:32/M             
      14    Gregory Bonaiuto        South Glastonbury     495   43       42    1:15:50.3    6:32/M             
      15    Donald Tyszkiewicz      Oakdale  CT           137   47       45    1:16:14.0    6:34/M             
      16    Bryan Feitel            Haddam  CT            404   41       48    1:16:43.7    6:37/M             
      17    Jim Roy                 Stonington  CT        401   48       57    1:18:22.9    6:45/M             
      18    Keith Purrier           Mansfield  MA         105   46       60    1:18:59.1    6:49/M             
      19    Erik Saszik             Evanston  IL           74   41       66    1:19:47.2    6:53/M             
      20    John Collins            Tolland  CT           414   43       73    1:20:44.5    6:58/M             
      21    Todd Fishe              Norwich  CT            15   40       74    1:20:48.5    6:58/M             
      22    Joseph Cerniglia        Somerville  MA        361   42       86    1:22:28.1    7:07/M             
      23    Jeff Walker             Westerly  RI          462   45       87    1:22:33.4    7:07/M             
      24    Kevin Grant             Norwich  CT           410   43       89    1:22:58.8    7:09/M             
      25    Edward Coleman          Auburn  MA            102   46       91    1:23:00.7    7:09/M             
      26    Richard Rice            Uncasville  CT        458   49       96    1:23:31.8    7:12/M             
      27    Kevin Piacich           Hebron  CT            363   43       99    1:23:54.4    7:14/M             
      28    Mark Staveski           Taunton  MA           276   47      105    1:24:21.8    7:16/M             
      29    Roger Davis             Eastford  CT          352   48      107    1:24:44.4    7:18/M             
      30    Kiar Searle             Waterford  CT         423   41      119    1:26:36.2    7:28/M             
      31    Scott Freeman           Marlborough  CT       330   49      126    1:27:21.9    7:32/M             
      32    Steve Turner            Mystic  CT            443   43      130    1:27:42.7    7:34/M             
      33    James Lyons             South Windsor  CT     479   44      131    1:27:56.2    7:35/M             
      34    Eric Arvidson           New London  CT        199   42      132    1:27:59.4    7:35/M             
      35    Chris Vezeau            Brighton  MA          136   42      135    1:28:20.7    7:37/M             
      36    Raymond Labonte         Portsmouth  RI        329   42      140    1:29:09.6    7:41/M             
      37    Robert Lamothe          Groton  CT            372   48      142    1:29:18.0    7:42/M             
      38    Christopher Ahlberg     Fairfield  CT         429   47      145    1:29:47.3    7:44/M             
      39    Ray Bigalba             Oakdale  CT           260   46      147    1:30:01.5    7:46/M             
      40    Michael Quinn           Arlington  MA         184   45      150    1:30:09.6    7:46/M             
      41    Joe Rainville           Uncasville  CT        412   46      151    1:30:14.4    7:47/M             
      42    Williams Peters         Manchester  NH        181   46      154    1:30:36.9    7:49/M             
      43    Seth Cohen              Bethany  CT            49   46      162    1:31:12.6    7:52/M             
      44    Les Bellis              Jewett City  CT        38   45      170    1:32:46.4    8:00/M             
      45    David Martin            Sharon  MA            160   49      173    1:33:15.7    8:02/M             
      46    Michael Reilly          Manchester  CT        803   40      177    1:33:36.9    8:04/M             
      47    Byram Popado            Glastonbury  CT       311   45      188    1:35:10.0    8:12/M             
      48    Bob Gralton             Gales Ferry  CT       817   41      191    1:35:30.1    8:14/M             
      49    John McGourty           Dedham  MA            158   49      195    1:35:57.8    8:16/M             
      50    Michael Didato          Waterford  CT          73   47      199    1:36:53.8    8:21/M             
      51    Neil Goldman            Mystic  CT            376   45      201    1:36:57.9    8:21/M             
      52    Mark Fader              Old Lyme  CT           42   43      202    1:37:00.8    8:22/M             
      53    David Healea            New London  CT        139   40      212    1:38:33.1    8:30/M             
      54    Jim Tiernan             Pawcatuck  CT         319   45      218    1:39:13.1    8:33/M             
      55    Erik Leeming            Guilford  CT          261   46      220    1:39:20.6    8:34/M             
      56    Kevin Hanrahan          New London  CT        366   45      222    1:39:30.1    8:35/M             
      57    Andrew Zyrek            Manchester  CT        142   41      231    1:40:17.2    8:39/M             
      58    Stephan Lance           Waterford  CT         130   46      239    1:41:18.7    8:44/M             
      59    Christian Morrison      Shelton  CT           500   45      241    1:41:43.3    8:46/M             
      60    John Pickering          Quaker Hill  CT       419   41      242    1:41:44.0    8:46/M             
      61    Steven Barrett          East Hartford  CT     194   45      251    1:42:07.0    8:48/M             
      62    Ron Lewis               Quaker Hill  CT       450   40      252    1:42:16.4    8:49/M             
      63    Bean Berardi            Jewett City  CT        59   48      260    1:43:00.1    8:53/M             
      64    Bob Myers               New London  CT        210   47      267    1:43:55.2    8:58/M             
      65    Tom Berl                Mystic  CT            173   42      274    1:44:42.4    9:02/M             
      66    Paul Gray               Pawcatuck  CT         360   42      288    1:47:11.1    9:14/M             
      67    Paresh Soni             Mystic  CT            188   49      292    1:47:52.0    9:18/M             
      68    William Varhue          Middletown  CT        307   45      306    1:49:05.3    9:24/M             
      69    Chris Pates             East Haven  CT        338   43      312    1:49:52.9    9:28/M             
      70    Gerald Ricketson        Waterford  CT         124   41      319    1:51:35.9    9:37/M             
      71    Jim Moody               Mystic  CT            392   48      322    1:51:50.9    9:38/M             
      72    Michael Palmieri        North Haven  CT       406   43      323    1:51:51.6    9:39/M             
      73    Greg Menounos           Watertown  MA         196   43      327    1:52:57.1    9:44/M             
      74    Daniel Potts            Hope Valley  RI       808   41      329    1:53:23.0    9:46/M             
      75    David Rivera            Holyoke  MA           453   43      331    1:53:26.5    9:47/M             
      76    Bryan Lockett           Mystic  CT            339   44      334    1:54:26.4    9:52/M             
      77    Daniel Champagne        Middletown  CT        315   44      339    1:54:38.6    9:53/M             
      78    Norm Diggs              Gales Ferry  CT       474   47      341    1:54:51.4    9:54/M             
      79    Mike Crowley            Bath  ME              454   43      370    2:00:22.9   10:23/M             
      80    Phil Schneider          East Lyme  CT         475   45      386    2:03:35.0   10:39/M             
      81    Michael Gilliland       Middletown  CT        226   46      403    2:12:23.3   11:25/M             
      82    Nathan Aycock           Deep River  CT        440   42      406    2:12:56.2   11:28/M             
      83    Jose Sanchez            Yonkers  NY           163   44      428    2:23:20.5   12:21/M             
Top

Male 50 tp 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Robert Chasen           South Weymouth  MA    206   54       30    1:14:26.1    6:25/M             
       2    Joe Banas               Norwich  CT             6   52       49    1:16:55.4    6:38/M             
       3    Donald Burke            Mansfield  MA         155   52       51    1:17:31.1    6:41/M             
       4    Mark Leonard            Waltham  MA           218   58       55    1:18:15.2    6:45/M             
       5    Daniel Lavoie           Watertown  CT         411   57       56    1:18:20.4    6:45/M             
       6    John Fichers            New Milford  CT       289   54       58    1:18:44.0    6:47/M             
       7    Bob Stack               Gales Ferry  CT        10   52       63    1:19:36.3    6:52/M             
       8    Mark Novotny            East Lyme  CT          41   52       69    1:20:06.9    6:54/M             
       9    Kevin Glenn             Bolton  CT            427   51       75    1:20:58.4    6:59/M             
      10    Richard Clark           Feeding Hills  MA     166   55       80    1:21:55.6    7:04/M             
      11    Wayne Jolley            Brooklyn  CT           69   58       81    1:22:00.1    7:04/M             
      12    Alan Roudeau            Putnam  CT            325   58       88    1:22:39.4    7:08/M             
      13    Harold Jarvis           Hopedale  MA          357   53       97    1:23:44.2    7:13/M             
      14    Jim Murphy              Mystic  CT            460   50      104    1:24:18.9    7:16/M             
      15    Mitch Bielenda          South Windsor  CT     487   52      111    1:25:14.7    7:21/M             
      16    Kevin Markowski         Middletown  CT        422   52      120    1:26:43.8    7:29/M             
      17    Jim Boss                Keene  NH             430   52      123    1:26:56.6    7:30/M             
      18    Michael Tirrell         Tolland  CT           810   54      125    1:27:18.0    7:32/M             
      19    Jeff Miller             Middletown  CT        373   54      127    1:27:26.7    7:32/M             
      20    Bill Finlayson          Higganum  CT          250   55      136    1:28:22.6    7:37/M             
      21    Walter Smolenski        Colchester  CT         35   53      138    1:28:49.2    7:39/M             
      22    Bob Tumiski             Wallingford  CT       446   54      144    1:29:34.5    7:43/M             
      23    Mike Parullis           East Lyme  CT         444   51      146    1:29:52.4    7:45/M             
      24    Bob Hefflefinger        Niantic  CT           800   50      152    1:30:27.0    7:48/M             
      25    Jim Richard             Bolton  CT            302   52      155    1:30:38.9    7:49/M             
      26    Paul Collette           Pawcatuck  CT         383   52      156    1:30:40.0    7:49/M             
      27    Richard Baber           Glastonbury  CT       379   59      157    1:30:50.4    7:50/M             
      28    Gianni Ficarra          Westerly  RI          415   58      164    1:31:42.9    7:54/M             
      29    Nick Renzulli           Needham  MA           112   50      165    1:31:44.4    7:54/M             
      30    Joe Balavender          Salem  CT             811   55      166    1:31:50.9    7:55/M             
      31    Don Cuddy               New London  CT        312   57      171    1:33:10.2    8:02/M             
      32    Dale Eckert             Newburyport  MA       208   53      172    1:33:13.5    8:02/M             
      33    John Sloan              Manchester  CT        120   52      176    1:33:26.4    8:03/M             
      34    Dan Ravenelle           Exeter  RI            345   56      178    1:33:38.4    8:04/M             
      35    Bob McColgan            Dedham  MA            168   52      179    1:33:40.8    8:04/M             
      36    Craig Pettit            Norwich  CT           238   51      181    1:33:57.6    8:06/M             
      37    Joseph Poliquin         East Hartford  CT     337   57      187    1:35:09.6    8:12/M             
      38    Mohsen Safari           Groton  CT            464   58      200    1:36:54.8    8:21/M             
      39    Bill McGugan            Manchester  CT        348   54      203    1:37:04.6    8:22/M             
      40    David Brady             Niantic  CT            13   56      208    1:37:58.9    8:27/M             
      41    John Curran             Carolina  RI           18   59      214    1:38:47.5    8:31/M             
      42    Richard Chromik         East Hartford  CT     459   51      215    1:38:58.0    8:32/M             
      43    Robert Bissell          Northampton  MA       178   59      228    1:40:08.0    8:38/M             
      44    Don Weller              Niantic  CT           346   56      232    1:40:24.0    8:39/M             
      45    Douglas Mitteness       Quaker Hill  CT       244   50      235    1:40:51.1    8:42/M             
      46    Lester Ahern            Westerly  RI          229   51      244    1:41:50.0    8:47/M             
      47    Ric Villarreal          Waterbury  CT         485   52      248    1:41:57.2    8:47/M             
      48    Chris Zingus            Mystic  CT            472   50      255    1:42:30.5    8:50/M             
      49    Victor Dowling          West Hartford  CT     205   52      271    1:44:25.3    9:00/M             
      50    Brian Andstrom          Plainfield  CT         53   53      276    1:44:51.1    9:02/M             
      51    Jose Gomez              New York  NY          162   59      283    1:45:40.8    9:07/M             
      52    Edward Dowling          Milton  MA            183   53      293    1:47:53.6    9:18/M             
      53    Mike Darigan            Coventry  RI          420   57      299    1:48:16.9    9:20/M             
      54    David Thomas            Winter Park  FL        39   57      303    1:48:37.9    9:22/M             
      55    David Aronsen           Monson  MA            456   54      304    1:48:43.0    9:22/M             
      56    Jack O'Connor           Dedham  MA            204   53      325    1:52:30.7    9:42/M             
      57    Bruce Grisafe           Salem  CT              55   55      352    1:57:08.5   10:06/M             
      58    David Malliaros         Milton  MA            328   53      354    1:57:23.1   10:07/M             
      59    John Halverson          New Britain  CT       251   59      360    1:58:45.8   10:14/M             
      60    Allen Horner            Southington  CT       254   56      368    2:00:08.7   10:21/M             
      61    Bill Billing            Mystic  CT             58   58      369    2:00:14.7   10:22/M             
      62    Mike Chemeryaski        Marlborough  CT       824   53      379    2:02:04.2   10:31/M             
      63    Alan Glass              West Hartford  CT     125   53      384    2:03:26.0   10:38/M             
      64    Joseph Liguore          Ledyard  CT           384   51      390    2:06:10.9   10:53/M             
      65    Richard Jones           Carlisle  MA          491   51      400    2:09:49.2   11:11/M             
      66    Gerald Boisvert         South Windsor  CT     320   50      423    2:21:53.6   12:14/M             
      67    Stephen Dowling         Kearsarge  NH         132   59      425    2:22:03.1   12:15/M             
      68    David Olivier           Groton  CT            375   50      430    2:24:14.8   12:26/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Laurence Olsen          Hopedale  MA          333   62       62    1:19:24.8    6:51/M             
       2    James Imprescia         Leominster  MA        192   61       77    1:21:19.0    7:01/M             
       3    John Martino            Attleboro  MA         116   61      116    1:26:07.4    7:25/M             
       4    Hank Gediman            Tiverton  RI          326   62      139    1:29:09.0    7:41/M             
       5    Gary Burfoot            Mystic  CT            382   60      143    1:29:29.3    7:43/M             
       6    Bob Brady               Worcester  MA         263   60      148    1:30:03.2    7:46/M             
       7    Bob Sullivan            Brookline  MA         103   67      169    1:32:42.5    7:59/M             
       8    Lee Bradley             Newington  CT         241   67      182    1:34:21.4    8:08/M             
       9    Guy Pulino              Moodus  CT             64   64      184    1:34:53.2    8:11/M             
      10    Peter Orni              Ashburnham  MA        219   66      189    1:35:19.3    8:13/M             
      11    Tom Abbott              Natick  MA             82   66      193    1:35:50.4    8:16/M             
      12    Phillip Pierce          Falmouth  ME           67   67      211    1:38:25.4    8:29/M             
      13    John Hammett            Charlestown  RI       230   66      221    1:39:24.5    8:34/M             
      14    Stephen Cook            Danielson  CT         425   62      227    1:40:02.0    8:37/M             
      15    Patrick Flyn            Norwich  CT            60   60      253    1:42:16.9    8:49/M             
      16    Ted Ridout              Wayland  MA           172   66      256    1:42:38.3    8:51/M             
      17    Rich Paulsen            Woburn  MA            323   66      278    1:45:04.3    9:03/M             
      18    Peter Wallan            Sharon  MA             66   66      282    1:45:30.3    9:06/M             
      19    Robert Niedbala         Norwich  CT            62   62      286    1:46:59.8    9:13/M             
      20    Jim Blake               Old Greenwich  CT     313   62      297    1:48:13.8    9:20/M             
      21    John Cietanno           Westbrook  CT         471   66      308    1:49:20.2    9:26/M             
      22    Dick Doran              Newton  MA            107   60      316    1:50:56.0    9:34/M             
      23    Larry Morris            Leominster  MA        129   62      318    1:51:12.2    9:35/M             
      24    Raymond Boutotte        Pepperell  MA         223   63      333    1:54:17.2    9:51/M             
      25    Robert Najarian         Meriden  CT           353   64      347    1:56:27.4   10:02/M             
      26    Bill Schwarz            Manchester  CT        110   65      350    1:56:56.3   10:05/M             
      27    Larry Wood              Wallingford  CT       451   63      351    1:57:00.7   10:05/M             
      28    Dick Hoch               Fishers Island  NY     40   69      361    1:59:16.2   10:17/M             
      29    Richard Bellicchi       Longmeadow  MA        802   61      364    1:59:41.6   10:19/M             
      30    Peter Colonis           Waterford  CT          68   68      373    2:01:20.5   10:28/M             
      31    Craig Dobrindt          Cromwell  CT          362   66      374    2:01:24.3   10:28/M             
      32    Barry Stoner            Glastonbury  CT       349   69      389    2:04:34.9   10:44/M             
      33    Jim Raymond             Enfield  CT            90   61      394    2:08:04.7   11:02/M             
      34    Daniel Dodson           Methuen  MA           179   64      408    2:13:15.8   11:29/M             
      35    Fred Gladu              Woonsocket  RI        327   69      424    2:22:02.4   12:15/M             
      36    Stephen Lombardo        Maynard  MA           212   61      426    2:23:01.5   12:20/M             
      37    George Russo            Waltham  MA           237   60      427    2:23:04.9   12:20/M             
      38    Peter Buhl              North Easton  MA      216   69      436    2:40:34.7   13:51/M             
Top

Male 70 to 79

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Henry Grills            Westerly  RI           72   72      321    1:51:42.9    9:38/M             
       2    Joe Riccio              Branford  CT           75   75      383    2:03:20.7   10:38/M             
       3    Paul McDermott          Fitchburg  MA         350   74      402    2:11:37.9   11:21/M             
       4    Victor Haddad           Somerset  MA           77   77      437    2:42:37.3   14:01/M