MxCC Scholarship 5K

Overall Finish List

October 30, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
       1    Scott Holmes                      Middletown  CT        105    48   M   ***** 40-49      18:04.0    5:50/M             
       2    Nate Pawelek                      Clinton  CT           119    42   M       1 40-49      18:16.0    5:54/M             
       3    Cody Annino                       East Haddam  CT        72    18   M       1  3-19      18:33.0    5:59/M             
       4    Jim Drummond                      Wallingford  CT        69    47   M       1 40-49      18:40.0    6:01/M             
       5    Steve Delaronde                   Portland  CT          132    45   M       2 40-49      19:31.0    6:18/M             
       6    Bill Harriman                     Portland  CT           22    52   M       1 50-59      19:32.0    6:18/M             
       7    Manya Swick                       Niantic  CT           100    18   F   *****  3-19      19:41.0    6:21/M             
       8    Kurt Weseman                      Middletown  CT        137    36   M       1 30-39      19:43.0    6:22/M             
       9    Chris Romeo                       Cheshire  CT           54    15   M       2  3-19      19:45.0    6:22/M             
      10    Ed Drew                           Middletown  CT        140    55   M       2 50-59      20:01.0    6:27/M             
      11    Fred Jones                        Middletown  CT         97    48   M       3 40-49      20:33.0    6:38/M             
      12    Christopher Lawrence              Killingworth  CT      112    44   M       4 40-49      20:58.0    6:46/M             
      13    Lindsay Krysiak                   Coventry  CT          150    21   F       1 20-29      21:10.0    6:50/M             
      14    Eileen Lawrence                   Killingworth  CT      111    43   F       1 40-49      21:15.0    6:51/M             
      15    Joseph Nolet                      Higganum  CT          128    19   M       3  3-19      21:20.0    6:53/M             
      16    Will Rondini                      Cobalt  CT             85    49   M       2 40-49      21:36.0    6:58/M             
      17    Rebecca Webber                    Cheshire  CT           83    23   F       2 20-29      21:44.0    7:01/M             
      18    Jim Mahoney                       Berlin  CT            134    56   M       3 50-59      22:02.0    7:06/M             
      19    Timothy Beach                     Prospect  CT          101    50   M       4 50-59      22:02.0    7:06/M             
      20    Ken Rice                          Chester  CT           125    33   M       2 30-39      22:22.0    7:13/M             
      21    John Coppola                      Middletown  CT        114    37   M       3 30-39      22:30.0    7:15/M             
      22    Sherry Schwarm                    Marlborough  CT        76    44   F       3 40-49      22:36.0    7:17/M             
      23    Anne Manning                      Middletown  CT        147    43   F       4 40-49      22:53.0    7:23/M             
      24    Kieran Haug                       Seymour  CT            99    8    F       1  3-19      22:59.0    7:25/M             
      25    Ryan Haug                         Seymour  CT            98    37   M       4 30-39      23:00.0    7:25/M             
      26    Chirs Zduniak                     New Britain  CT        96    40   M       5 40-49      23:06.0    7:27/M             
      27    Matthew Coronella                 Middletown  CT        136    29   M       1 20-29      23:10.0    7:28/M             
      28    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        138    28   F       3 20-29      23:18.0    7:31/M             
      29    Ned Shanahan                      Farmington  CT         79    58   M       5 50-59      23:26.0    7:34/M             
      30    Mike Enright                      Portland  CT          142    53   M       6 50-59      23:32.0    7:35/M             
      31    William Ferguson                  Berlin  CT             16    28   M       2 20-29      23:37.0    7:37/M             
      32    Spencer Maslin                    West Hartford  CT      38    13   M       4  3-19      23:47.0    7:40/M             
      33    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      131    55   M       7 50-59      23:52.0    7:42/M             
      34    Casey O'Brien                     West Hartford  CT      49    24   M       3 20-29      23:55.0    7:43/M             
      35    Darrell Netto                     Colchester  CT         48    58   M       8 50-59      23:57.0    7:44/M             
      36    Hannah Robinson                   Middletown  CT        107    21   F       4 20-29      24:05.0    7:46/M             
      37    Rebecca Skinner                   East Haddam  CT        71         F       1  0- 2      24:19.0    7:51/M             
      38    Donald Webb                       Old Saybrook  CT       70    49   M       6 40-49      24:28.0    7:54/M             
      39    Clifford Lombardo                 Cromwell  CT           36    57   M       9 50-59      24:40.0    7:57/M             
      40    Garrett Tucker                    Middletown  CT         65    32   M       5 30-39      24:47.0    8:00/M             
      41    Amina Hussein                     Newington  CT         149    33   F       1 30-39      25:06.0    8:06/M             
      42    John Bauer                        Deep River  CT          1    43   M       7 40-49      25:07.0    8:06/M             
      43    Ericka Gallagher                  Farmington  CT        113    38   F       2 30-39      25:08.0    8:06/M             
      44    Matthew Weber                     Unionville  CT        123    35   M       6 30-39      25:29.0    8:13/M             
      45    Stephen Mirabella                 North Haven  CT        43    54   M      10 50-59      25:46.0    8:19/M             
      46    Edward McCarver                   Wallingford  CT        77    60   M       1 60-69      25:58.0    8:23/M             
      47    Zofia Turosz                      Manchester  CT         62    72   F       1 70-99      26:13.0    8:27/M             
      48    Erin Fleming                      Brooklyn  NY          120    23   F       5 20-29      26:15.0    8:28/M             
      49    Ashley Fleming                    Higganum  CT          118    25   F       6 20-29      26:16.0    8:28/M             
      50    Buster Nelson                     Middletown  CT         82    33   M       7 30-39      26:21.0    8:30/M             
      51    Ezra Manjon                       Middletown  CT         91    9    M       2  3-19      26:21.0    8:30/M             
      52    Greg Borbas                       Durham  CT            139    49   M       8 40-49      26:31.0    8:33/M             
      53    Rose Buckingham                   Norwich  CT            73    62   F       1 60-69      26:37.0    8:35/M             
      54    Eric Rahn                         Harwinton  CT          67    57   M      11 50-59      26:43.0    8:37/M             
      55    Sherri Condon                     Middletown  CT         13    45   F       5 40-49      26:46.0    8:38/M             
      56    Ted Phillips                      Niantic  CT            88    69   M       2 60-69      26:55.0    8:41/M             
      57    Samantha Cannon                   Middletown  CT          7    16   F       3  3-19      27:03.0    8:44/M             
      58    Darin Cannon                      Middletown  CT          6    41   M       9 40-49      27:03.0    8:44/M             
      59    Richard Lenoce                    Middletown  CT         64    51   M      12 50-59      27:07.0    8:45/M             
      60    Maria Kalmar                      Cheshire  CT          141    55   F       1 50-59      27:46.0    8:57/M             
      61    Michael Rood                      Suffield  CT           55    59   M      13 50-59      27:51.0    8:59/M             
      62    Gretchen Kron                     Hebron  CT             35    10   F       4  3-19      27:54.0    9:00/M             
      63    Scott Smallshaw                   Clinton  CT            59    42   M      10 40-49      28:02.0    9:03/M             
      64    Jack Marshall                     Middletown  CT        117    61   M       3 60-69      28:04.0    9:03/M             
      65    Jodi Roderick                     New Britain  CT        95    39   F       3 30-39      28:06.0    9:04/M             
      66    Ken Kron                          Hebron  CT             32    44   M      11 40-49      28:13.0    9:06/M             
      67    Hanna Kron                                               34    11   F       5  3-19      28:13.0    9:06/M             
      68    Joan Chiari                       Durham  CT             68    51   F       2 50-59      28:20.0    9:08/M             
      69    Bruce Grisafe                     Salem  CT             116    57   M      14 50-59      28:27.0    9:11/M             
      70    Janet Romayko                     East Hartford  CT      53    65   F       2 60-69      28:28.0    9:11/M             
      71    Richard Zbaozek                   Berlin  CT            127    63   M       4 60-69      28:41.0    9:15/M             
      72    Cleen Francis                     Middletown  CT        148    40   M      12 40-49      29:06.0    9:23/M             
      73    Linda Fleming                     Higganum  CT           17    56   F       3 50-59      29:07.0    9:24/M             
      74    Jennifer Clark                    Wallingford  CT        12    40   F       6 40-49      29:08.0    9:24/M             
      75    Pat Phillips                      Niantic  CT            87    63   F       3 60-69      29:24.0    9:29/M             
      76    Amanda Augeri                     Middletown  CT        144    27   F       7 20-29      29:27.0    9:30/M             
      77    Christina McLean                  Old Lyme  CT           86    53   F       4 50-59      29:28.0    9:30/M             
      78    Paula Perras                      Haddam  CT             51    40   F       7 40-49      29:34.0    9:32/M             
      79    Kathy Kuhar                       Milford  CT           122    39   F       4 30-39      29:35.0    9:33/M             
      80    Joan Jakiela                      Rocky Hill  CT         28    56   F       5 50-59      30:12.0    9:45/M             
      81    Shannon Jezek                     Moodus  CT             30    25   F       8 20-29      30:28.0    9:50/M             
      82    Anne Reilly                       Berlin  CT            102    48   F       8 40-49      30:28.0    9:50/M             
      83    Christy Billings                  Wallingford  CT         2    40   F       9 40-49      30:44.0    9:55/M             
      84    Kristen Hawley                    Middletown  CT        106    16   F       6  3-19      30:46.0    9:55/M             
      85    Virginia Peterson                 East Haddam  CT        52    51   F       6 50-59      30:47.0    9:56/M             
      86    Scott Jezek                       East Haddam  CT        29    58   M      15 50-59      30:48.0    9:56/M             
      87    Patricia Montgomery               Wolcott  CT            44    53   F       7 50-59      30:50.0    9:57/M             
      88    Shea Jegek                        East Haddam  CT        84    59   F       8 50-59      31:25.0   10:08/M             
      89    Andrea Kinj                       Glastonbury  CT       124    50   F       9 50-59      31:56.0   10:18/M             
      90    Richard Winjard                   Glastonbury  CT       126    52   M      16 50-59      31:58.0   10:19/M             
      91    Mike Levandowski                  Plainville  CT         74    22   M       4 20-29      31:59.0   10:19/M             
      92    Kate Zarro                        Seymour  CT            75    33   F       5 30-39      32:06.0   10:21/M             
      93    Julia Eisenhaur                   Rocky Hill  CT         15    39   F       6 30-39      32:07.0   10:22/M             
      94    Stephen Schomaker                 Cromwell  CT          135    50   M      17 50-59      32:25.0   10:27/M             
      95    Augusta Mueller                   Middletown  CT        110    40   F      10 40-49      32:41.0   10:33/M             
      96    Patricia Morin                    Wethersfield  CT       45    23   F       9 20-29      32:57.0   10:38/M             
      97    Kyleen Cascio                     Wethersfield  CT        8    29   F      10 20-29      33:06.0   10:41/M             
      98    Smidgie MacPhail                  Niantic  CT           143    63   F       4 60-69      33:16.0   10:44/M             
      99    Robert Farrell                    Hamden  CT            121    59   M      18 50-59      33:47.0   10:54/M             
     100    James Fusco                       Meriden  CT            80    26   M       5 20-29      33:57.0   10:57/M             

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace              
     101    Alice Veseskis                    Moodus  CT             63    49   F      11 40-49      35:20.0   11:24/M             
     102    Maurice Brackett                  Middletown  CT         92    9    M       5  3-19      35:26.0   11:26/M             
     103    Matthew Candler                   Norwich  CT           115    7    M       6  3-19      36:46.0   11:52/M             
     104    Olivia Solecki                    Middletown  CT         94    7    F       7  3-19      36:46.0   11:52/M             
     105    Sean Brackett                     Middletown  CT         93    8    M       7  3-19      36:53.0   11:54/M             
     106    Yu-Cheung Cheng-Milano            Essex  CT              10    31   F       7 30-39      37:14.0   12:01/M             
     107    Amy Ingalls                       Norwich  CT            26    32   F       8 30-39      37:22.0   12:03/M             
     108    Susan Cassidy                     Durham  CT            146    47   F      12 40-49      37:32.0   12:06/M             
     109    Katrina Andersn                   Durham  CT            145    10   F       8  3-19      37:42.0   12:10/M             
     110    Rene Karas-Johnson                Higganum  CT           31    41   F      13 40-49      37:42.0   12:10/M             
     111    Marie McDonald                    Salisbury  MA          41    71   F       2 70-99      37:46.0   12:11/M             
     112    Hugh Murphy                       Farmington  CT         66    38   M       8 30-39      38:00.0   12:15/M             
     113    Ursula Roldan                     Wallingford  CT       130    74   F       3 70-99      38:25.0   12:24/M             
     114    Katherine Karlson                 Binghamton  NY         89    58   F      10 50-59      38:56.0   12:34/M             
     115    Upasna Sharma                     Middletown  CT        108    28   F      11 20-29      39:06.0   12:37/M             
     116    Mary Leuenberger                  Plainville  CT        103    51   F      11 50-59      39:32.0   12:45/M             
     117    Jayne Cluett                      Southington  CT       104    55   F      12 50-59      40:53.0   13:11/M             
     118    Reid Smalley                      Middletown  CT         58    55   M      19 50-59      41:10.0   13:17/M             
     119    Linda Carlo                       Middletown  CT         81    41   F      14 40-49      43:09.0   13:55/M             
     120    Sharon Roundtree-Brewer           Rockfall  CT           57    59   F      13 50-59      43:51.0   14:09/M             
     121    Nicole Brewer                     Rockfall  CT            5    28   F      12 20-29      46:29.0   15:00/M             
     122    Roger Brewer                      Middletown  CT          4    64   M       5 60-69      46:30.0   15:00/M             
     123    Kathleen Gilbert                  Berlin  CT            151    53   F       2 50-59      46:31.0   15:00/M             
     124    Jacob Werblow                     New Britain  CT       154    34   M       3 30-39      46:53.0   15:07/M             
     125    Anne Cassady                                            152     0   F       4  0- 2      47:14.0   15:14/M             
     126    Rustan Gilbert                                          153    30   F       5 30-39      47:14.0   15:14/M             
     127    Rachel Hansen                     Middletown  CT         20    14   F       9  3-19      47:21.0   15:16/M             
     128    Joy Hansen                        Middletown  CT         21    49   F      15 40-49      48:15.0   15:34/M             
     129    Melinda Smith                     Portland  CT           60    34   F       9 30-39      48:16.0   15:34/M             
     130    Tracy Indomenico                  Rocky Hill  CT         25    32   F      10 30-39      48:39.0   15:42/M             
     131    Marianne Chamberlain              Haddam  CT              9    50   F      14 50-59      48:39.0   15:42/M             
     132    Jean Nolet                        Higganum  CT          129    55   F      15 50-59      48:39.0   15:42/M             
     133    Noreen Glaski                     West Hartford  CT      19    56   F      16 50-59      49:19.0   15:55/M             
     134    Lisa Civitillo                    Ivoryton  CT           11    47   F      16 40-49      52:39.0   16:59/M             
     135    Kelsey Solecki                    Middletown  CT        133    32   F      11 30-39      52:40.0   16:59/M             
     136    Thomas Solecki                    Middletown  CT         90    5    M       8  3-19      53:55.0   17:24/M             
     137    Jon Morris                        East Haddam  CT        46    55   M      20 50-59      53:56.0   17:24/M             
     138    Pam Frost                         East Haddam  CT        18    55   F      17 50-59      55:26.0   17:53/M             
     139    Eddie McDonald                    Salisbury  MA          42    75   M       1 70-99      55:26.0   17:53/M             
     140    Adrienne Maslin                   West Hartford  CT      40    57   F      18 50-59      55:27.0   17:53/M             
     141    Linda Martinez                    Hartford  CT           37    46   F      17 40-49      55:38.0   17:57/M             
     142    Twice Finished                                          999     0   M       6  0- 2      55:47.0   18:00/M             
     143    Data 109 No                                             109     1   M       7  0- 2      55:48.0   18:00/M