MxCC Scholarship 5K

Age Group Results

October 30, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 2 3-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 2 3-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Manya Swick                       Niantic  CT           100   18        7      19:41.0    6:21/M             
Top

Stroller

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rebecca Skinner                   East Haddam  CT        71            37      24:19.0    7:51/M             
       2    Anne Cassady                                            152    0      125      47:14.0   15:14/M             
Top

Female 3 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kieran Haug                       Seymour  CT            99   8        24      22:59.0    7:25/M             
       2    Samantha Cannon                   Middletown  CT          7   16       57      27:03.0    8:44/M             
       3    Gretchen Kron                     Hebron  CT             35   10       62      27:54.0    9:00/M             
       4    Hanna Kron                                               34   11       67      28:13.0    9:06/M             
       5    Kristen Hawley                    Middletown  CT        106   16       84      30:46.0    9:55/M             
       6    Olivia Solecki                    Middletown  CT         94   7       104      36:46.0   11:52/M             
       7    Katrina Andersn                   Durham  CT            145   10      109      37:42.0   12:10/M             
       8    Rachel Hansen                     Middletown  CT         20   14      127      47:21.0   15:16/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lindsay Krysiak                   Coventry  CT          150   21       13      21:10.0    6:50/M             
       2    Rebecca Webber                    Cheshire  CT           83   23       17      21:44.0    7:01/M             
       3    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        138   28       28      23:18.0    7:31/M             
       4    Hannah Robinson                   Middletown  CT        107   21       36      24:05.0    7:46/M             
       5    Erin Fleming                      Brooklyn  NY          120   23       48      26:15.0    8:28/M             
       6    Ashley Fleming                    Higganum  CT          118   25       49      26:16.0    8:28/M             
       7    Amanda Augeri                     Middletown  CT        144   27       76      29:27.0    9:30/M             
       8    Shannon Jezek                     Moodus  CT             30   25       81      30:28.0    9:50/M             
       9    Patricia Morin                    Wethersfield  CT       45   23       96      32:57.0   10:38/M             
      10    Kyleen Cascio                     Wethersfield  CT        8   29       97      33:06.0   10:41/M             
      11    Upasna Sharma                     Middletown  CT        108   28      115      39:06.0   12:37/M             
      12    Nicole Brewer                     Rockfall  CT            5   28      121      46:29.0   15:00/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Amina Hussein                     Newington  CT         149   33       41      25:06.0    8:06/M             
       2    Ericka Gallagher                  Farmington  CT        113   38       43      25:08.0    8:06/M             
       3    Jodi Roderick                     New Britain  CT        95   39       65      28:06.0    9:04/M             
       4    Kathy Kuhar                       Milford  CT           122   39       79      29:35.0    9:33/M             
       5    Kate Zarro                        Seymour  CT            75   33       92      32:06.0   10:21/M             
       6    Julia Eisenhaur                   Rocky Hill  CT         15   39       93      32:07.0   10:22/M             
       7    Yu-Cheung Cheng-Milano            Essex  CT              10   31      106      37:14.0   12:01/M             
       8    Amy Ingalls                       Norwich  CT            26   32      107      37:22.0   12:03/M             
       9    Rustan Gilbert                                          153   30      126      47:14.0   15:14/M             
      10    Melinda Smith                     Portland  CT           60   34      129      48:16.0   15:34/M             
      11    Tracy Indomenico                  Rocky Hill  CT         25   32      130      48:39.0   15:42/M             
      12    Kelsey Solecki                    Middletown  CT        133   32      135      52:40.0   16:59/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eileen Lawrence                   Killingworth  CT      111   43       14      21:15.0    6:51/M             
       2    Sherry Schwarm                    Marlborough  CT        76   44       22      22:36.0    7:17/M             
       3    Anne Manning                      Middletown  CT        147   43       23      22:53.0    7:23/M             
       4    Sherri Condon                     Middletown  CT         13   45       55      26:46.0    8:38/M             
       5    Jennifer Clark                    Wallingford  CT        12   40       74      29:08.0    9:24/M             
       6    Paula Perras                      Haddam  CT             51   40       78      29:34.0    9:32/M             
       7    Anne Reilly                       Berlin  CT            102   48       82      30:28.0    9:50/M             
       8    Christy Billings                  Wallingford  CT         2   40       83      30:44.0    9:55/M             
       9    Augusta Mueller                   Middletown  CT        110   40       95      32:41.0   10:33/M             
      10    Alice Veseskis                    Moodus  CT             63   49      101      35:20.0   11:24/M             
      11    Susan Cassidy                     Durham  CT            146   47      108      37:32.0   12:06/M             
      12    Rene Karas-Johnson                Higganum  CT           31   41      110      37:42.0   12:10/M             
      13    Linda Carlo                       Middletown  CT         81   41      119      43:09.0   13:55/M             
      14    Joy Hansen                        Middletown  CT         21   49      128      48:15.0   15:34/M             
      15    Lisa Civitillo                    Ivoryton  CT           11   47      134      52:39.0   16:59/M             
      16    Linda Martinez                    Hartford  CT           37   46      141      55:38.0   17:57/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maria Kalmar                      Cheshire  CT          141   55       60      27:46.0    8:57/M             
       2    Joan Chiari                       Durham  CT             68   51       68      28:20.0    9:08/M             
       3    Linda Fleming                     Higganum  CT           17   56       73      29:07.0    9:24/M             
       4    Christina McLean                  Old Lyme  CT           86   53       77      29:28.0    9:30/M             
       5    Joan Jakiela                      Rocky Hill  CT         28   56       80      30:12.0    9:45/M             
       6    Virginia Peterson                 East Haddam  CT        52   51       85      30:47.0    9:56/M             
       7    Patricia Montgomery               Wolcott  CT            44   53       87      30:50.0    9:57/M             
       8    Shea Jegek                        East Haddam  CT        84   59       88      31:25.0   10:08/M             
       9    Andrea Kinj                       Glastonbury  CT       124   50       89      31:56.0   10:18/M             
      10    Katherine Karlson                 Binghamton  NY         89   58      114      38:56.0   12:34/M             
      11    Mary Leuenberger                  Plainville  CT        103   51      116      39:32.0   12:45/M             
      12    Jayne Cluett                      Southington  CT       104   55      117      40:53.0   13:11/M             
      13    Sharon Roundtree-Brewer           Rockfall  CT           57   59      120      43:51.0   14:09/M             
      14    Kathleen Gilbert                  Berlin  CT            151   53      123      46:31.0   15:00/M             
      15    Marianne Chamberlain              Haddam  CT              9   50      131      48:39.0   15:42/M             
      16    Jean Nolet                        Higganum  CT          129   55      132      48:39.0   15:42/M             
      17    Noreen Glaski                     West Hartford  CT      19   56      133      49:19.0   15:55/M             
      18    Pam Frost                         East Haddam  CT        18   55      138      55:26.0   17:53/M             
      19    Adrienne Maslin                   West Hartford  CT      40   57      140      55:27.0   17:53/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            73   62       53      26:37.0    8:35/M             
       2    Janet Romayko                     East Hartford  CT      53   65       70      28:28.0    9:11/M             
       3    Pat Phillips                      Niantic  CT            87   63       75      29:24.0    9:29/M             
       4    Smidgie MacPhail                  Niantic  CT           143   63       98      33:16.0   10:44/M             
Top

Female 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Zofia Turosz                      Manchester  CT         62   72       47      26:13.0    8:27/M             
       2    Marie McDonald                    Salisbury  MA          41   71      111      37:46.0   12:11/M             
       3    Ursula Roldan                     Wallingford  CT       130   74      113      38:25.0   12:24/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Scott Holmes                      Middletown  CT        105   48        1      18:04.0    5:50/M             
Top

Stroller

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Twice Finished                                          999    0      142      55:47.0   18:00/M             
       2    Data 109 No                                             109    1      143      55:48.0   18:00/M             
Top

Male 3 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cody Annino                       East Haddam  CT        72   18        3      18:33.0    5:59/M             
       2    Chris Romeo                       Cheshire  CT           54   15        9      19:45.0    6:22/M             
       3    Joseph Nolet                      Higganum  CT          128   19       15      21:20.0    6:53/M             
       4    Spencer Maslin                    West Hartford  CT      38   13       32      23:47.0    7:40/M             
       5    Ezra Manjon                       Middletown  CT         91   9        51      26:21.0    8:30/M             
       6    Maurice Brackett                  Middletown  CT         92   9       102      35:26.0   11:26/M             
       7    Matthew Candler                   Norwich  CT           115   7       103      36:46.0   11:52/M             
       8    Sean Brackett                     Middletown  CT         93   8       105      36:53.0   11:54/M             
       9    Thomas Solecki                    Middletown  CT         90   5       136      53:55.0   17:24/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matthew Coronella                 Middletown  CT        136   29       27      23:10.0    7:28/M             
       2    William Ferguson                  Berlin  CT             16   28       31      23:37.0    7:37/M             
       3    Casey O'Brien                     West Hartford  CT      49   24       34      23:55.0    7:43/M             
       4    Mike Levandowski                  Plainville  CT         74   22       91      31:59.0   10:19/M             
       5    James Fusco                       Meriden  CT            80   26      100      33:57.0   10:57/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kurt Weseman                      Middletown  CT        137   36        8      19:43.0    6:22/M             
       2    Ken Rice                          Chester  CT           125   33       20      22:22.0    7:13/M             
       3    John Coppola                      Middletown  CT        114   37       21      22:30.0    7:15/M             
       4    Ryan Haug                         Seymour  CT            98   37       25      23:00.0    7:25/M             
       5    Garrett Tucker                    Middletown  CT         65   32       40      24:47.0    8:00/M             
       6    Matthew Weber                     Unionville  CT        123   35       44      25:29.0    8:13/M             
       7    Buster Nelson                     Middletown  CT         82   33       50      26:21.0    8:30/M             
       8    Hugh Murphy                       Farmington  CT         66   38      112      38:00.0   12:15/M             
       9    Jacob Werblow                     New Britain  CT       154   34      124      46:53.0   15:07/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Nate Pawelek                      Clinton  CT           119   42        2      18:16.0    5:54/M             
       2    Jim Drummond                      Wallingford  CT        69   47        4      18:40.0    6:01/M             
       3    Steve Delaronde                   Portland  CT          132   45        5      19:31.0    6:18/M             
       4    Fred Jones                        Middletown  CT         97   48       11      20:33.0    6:38/M             
       5    Christopher Lawrence              Killingworth  CT      112   44       12      20:58.0    6:46/M             
       6    Will Rondini                      Cobalt  CT             85   49       16      21:36.0    6:58/M             
       7    Chirs Zduniak                     New Britain  CT        96   40       26      23:06.0    7:27/M             
       8    Donald Webb                       Old Saybrook  CT       70   49       38      24:28.0    7:54/M             
       9    John Bauer                        Deep River  CT          1   43       42      25:07.0    8:06/M             
      10    Greg Borbas                       Durham  CT            139   49       52      26:31.0    8:33/M             
      11    Darin Cannon                      Middletown  CT          6   41       58      27:03.0    8:44/M             
      12    Scott Smallshaw                   Clinton  CT            59   42       63      28:02.0    9:03/M             
      13    Ken Kron                          Hebron  CT             32   44       66      28:13.0    9:06/M             
      14    Cleen Francis                     Middletown  CT        148   40       72      29:06.0    9:23/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bill Harriman                     Portland  CT           22   52        6      19:32.0    6:18/M             
       2    Ed Drew                           Middletown  CT        140   55       10      20:01.0    6:27/M             
       3    Jim Mahoney                       Berlin  CT            134   56       18      22:02.0    7:06/M             
       4    Timothy Beach                     Prospect  CT          101   50       19      22:02.0    7:06/M             
       5    Ned Shanahan                      Farmington  CT         79   58       29      23:26.0    7:34/M             
       6    Mike Enright                      Portland  CT          142   53       30      23:32.0    7:35/M             
       7    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      131   55       33      23:52.0    7:42/M             
       8    Darrell Netto                     Colchester  CT         48   58       35      23:57.0    7:44/M             
       9    Clifford Lombardo                 Cromwell  CT           36   57       39      24:40.0    7:57/M             
      10    Stephen Mirabella                 North Haven  CT        43   54       45      25:46.0    8:19/M             
      11    Eric Rahn                         Harwinton  CT          67   57       54      26:43.0    8:37/M             
      12    Richard Lenoce                    Middletown  CT         64   51       59      27:07.0    8:45/M             
      13    Michael Rood                      Suffield  CT           55   59       61      27:51.0    8:59/M             
      14    Bruce Grisafe                     Salem  CT             116   57       69      28:27.0    9:11/M             
      15    Scott Jezek                       East Haddam  CT        29   58       86      30:48.0    9:56/M             
      16    Richard Winjard                   Glastonbury  CT       126   52       90      31:58.0   10:19/M             
      17    Stephen Schomaker                 Cromwell  CT          135   50       94      32:25.0   10:27/M             
      18    Robert Farrell                    Hamden  CT            121   59       99      33:47.0   10:54/M             
      19    Reid Smalley                      Middletown  CT         58   55      118      41:10.0   13:17/M             
      20    Jon Morris                        East Haddam  CT        46   55      137      53:56.0   17:24/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Edward McCarver                   Wallingford  CT        77   60       46      25:58.0    8:23/M             
       2    Ted Phillips                      Niantic  CT            88   69       56      26:55.0    8:41/M             
       3    Jack Marshall                     Middletown  CT        117   61       64      28:04.0    9:03/M             
       4    Richard Zbaozek                   Berlin  CT            127   63       71      28:41.0    9:15/M             
       5    Roger Brewer                      Middletown  CT          4   64      122      46:30.0   15:00/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eddie McDonald                    Salisbury  MA          42   75      139      55:26.0   17:53/M