Kelley's Pace Hare Hop 5k

Overall Finish List

March 02, 2008


Results By: SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen Herrera         Waterford             306   37     1 M 30-39      16:16.0    5:15/M
       2    James Tommey IV         Wichita  KS           251   22     1 M 20-29      16:29.0    5:19/M
       3    John Babcock            Niantic  CT           246   20     2 M 20-29      16:38.0    5:22/M
       4    Scott Ellis             Gales Ferry  CT       268   26     3 M 20-29      17:19.0    5:35/M
       5    John Bigouette          Pawcatuck  CT         240   17     1 M  0-19      18:10.0    5:52/M
       6    Matthew Edwards         North Stonington  C   244   17     2 M  0-19      18:17.0    5:54/M
       7    Dave Tetlow Jr          Mystic  CT            254   26     4 M 20-29      18:41.0    6:02/M
       8    Bob Stack               Gales Ferry  CT       308   51     1 M 50-59      18:46.0    6:03/M
       9    Bill Harriman           Portland  CT          252   49     1 M 40-49      19:08.0    6:10/M
      10    Charlie Iselin          Chester  CT           303   44     2 M 40-49      19:15.0    6:13/M
      11    John Tomasso            Narragansett  RI      247   54     2 M 50-59      19:19.0    6:14/M
      12    Charlie Shafer          Ledyard  CT           277   17     3 M  0-19      19:59.0    6:27/M
      13    Henry Kaczman           Stonington  CT        339   11     4 M  0-19      20:02.0    6:28/M
      14    Douglas Delay           Mystic  CT            319   37     2 M 30-39      20:26.0    6:35/M
      15    Brian Lundie            Gales Ferry  CT       314   53     3 M 50-59      20:30.0    6:37/M
      16    Dave Jacobs             Niantic  CT           258   62     1 M 60-69      20:38.0    6:39/M
      17    Kerri Ruffo             Plainfield  CT        245   11     1 F  0-19      20:52.0    6:44/M
      18    Dave Chameides          Oxford  CT            348   49     3 M 40-49      21:04.0    6:48/M
      19    Eddie Eckard            Canterbury  CT        266   43     4 M 40-49      21:13.0    6:51/M
      20    Bob Handfield           East Lyme  CT         285   47     5 M 40-49      21:16.0    6:52/M
      21    Tim Donahue             Gales Ferry  CT       347   38     3 M 30-39      21:26.0    6:55/M
      22    Eddie Hogan             Lisbon  CT            301   38     4 M 30-39      21:34.0    6:57/M
      23    Lindsay Fisher          Norwich  CT           272   13     2 F  0-19      21:44.0    7:01/M
      24    Todd Fisher             Norwich  CT           271   39     5 M 30-39      21:45.0    7:01/M
      25    Rob Dahmer              Oakdale  CT           312   41     6 M 40-49      21:47.0    7:02/M
      26    Way Hedding             Niantic  CT           283   58     4 M 50-59      21:57.0    7:05/M
      27    Ethan Andstrom          Plainfield  CT        257   15     5 M  0-19      22:07.0    7:08/M
      28    Jeremy Susco            Mystic  CT            356   28     5 M 20-29      22:08.0    7:08/M
      29    Brandy Leclair          Groton  CT            276   13     3 F  0-19      22:11.0    7:09/M
      30    Claire Millous          Wyoming  RI           336   38     1 F 30-39      22:16.0    7:11/M
      31    Robert Davis            Naugatuck  CT         241   56     5 M 50-59      22:19.0    7:12/M
      32    Lisa Rodman             New London  CT        284   27     1 F 20-29      22:20.0    7:12/M
      33    Michael Cruise          Wyoming  RI           264   60     2 M 60-69      22:26.0    7:14/M
      34    Polly Snurkowski        Mystic  CT            333   42     1 F 40-49      22:28.0    7:15/M
      35    Eddie Edwards           Ledyard  CT           302   33     6 M 30-39      22:43.0    7:20/M
      36    Tracey Richard          Deep River  CT        353   39     2 F 30-39      22:44.0    7:20/M
      37    Connor Gralton          Gales Ferry  CT       338   10     6 M  0-19      22:56.0    7:24/M
      38    Gerah Ventresca         Westerly  RI          329   33     3 F 30-39      22:57.0    7:24/M
      39    Larry Bagast            Gales Ferry  CT       296   50     6 M 50-59      23:01.0    7:25/M
      40    Eric Benevides          Johnston  RI          323   37     7 M 30-39      23:04.0    7:26/M
      41    Jill Torrey             Westerly  RI          260   15     4 F  0-19      23:05.0    7:27/M
      42    Gary Dean               Oakdale  CT           286   50     7 M 50-59      23:07.0    7:27/M
      43    Brian Andstrom          Plainfield  CT        256   52     8 M 50-59      23:21.0    7:32/M
      44    Jenny Brown             Westerly  RI          288   28     2 F 20-29      23:26.0    7:34/M
      45    Todd Cambio             Pawcatuck  CT         315   34     8 M 30-39      23:30.0    7:35/M
      46    Ali Peters              Mystic  CT            311   17     5 F  0-19      23:35.0    7:36/M
      47    Thomas Hare             Chester  CT           278   33     9 M 30-39      23:40.0    7:38/M
      48    Nick Grimadi            Quaker Hill  CT       263   30    10 M 30-39      23:58.0    7:44/M
      49    Josh Sheppard           Niantic  CT           325   28     6 M 20-29      23:58.0    7:44/M
      50    Scott McIntyre          Stonington  CT        294   43     7 M 40-49      24:16.0    7:50/M
      51    Jim Ellis               Gales Ferry  CT       279   49     8 M 40-49      24:37.0    7:56/M
      52    Haley Smith             Mystic  CT            295   15     6 F  0-19      24:41.0    7:58/M
      53    Stephen Avery           Voluntown  CT         322   52     9 M 50-59      24:52.0    8:01/M
      54    Wayne Pencock           Greenwich  RI         354   69     3 M 60-69      24:55.0    8:02/M
      55    Ron Dombrowski          Uncasville  CT        265   64     4 M 60-69      25:05.0    8:05/M
      56    Sarah Susco             Mystic  CT            355   29     3 F 20-29      25:25.0    8:12/M
      57    Diane Sweet             Coventry  RI          293   36     4 F 30-39      25:33.0    8:15/M
      58    Robert Niedbala         Norwich  CT           242   60     5 M 60-69      25:42.0    8:17/M
      59    Tom Swim                Groton  CT            282   63     6 M 60-69      25:47.0    8:19/M
      60    Brian Bbitner           Mystic  CT            342   36    11 M 30-39      25:50.0    8:20/M
      61    Sandy Collins           Wauregan  CT          267   52     1 F 50-59      25:57.0    8:22/M
      62    Ronald Gale             Norwich  CT           253   72     1 M 70-99      25:58.0    8:23/M
      63    Kathleen Hoffman        Bristol  RI           281   28     4 F 20-29      26:07.0    8:25/M
      64    Erie Collins            Westerly  RI          316   33    12 M 30-39      26:15.0    8:28/M
      65    Bill Billing            Mystic  CT            350   56    10 M 50-59      26:43.0    8:37/M
      66    Michael Brouillette     Westerly  RI          324   38    13 M 30-39      26:46.0    8:38/M
      67    Lia Kennedy             Gales Ferry  CT       309   36     5 F 30-39      26:54.0    8:41/M
      68    Jim Lawton              Groton  CT            307   48     9 M 40-49      27:05.0    8:44/M
      69    Kris Talar              Waterford             297   31    14 M 30-39      27:06.0    8:45/M
      70    Tami Jones              Groton  CT            273   41     2 F 40-49      27:14.0    8:47/M
      71    John Kelly              Colchester  CT        304   40    10 M 40-49      27:22.0    8:50/M
      72    P J Hancock             Mystic  CT            299   48    11 M 40-49      27:45.0    8:57/M
      73    Josh Lovitz             East Greenwich  RI    292   30    15 M 30-39      27:48.0    8:58/M
      74    Norma Vivar-Orum        Lisbon  CT            287   44     3 F 40-49      27:57.0    9:01/M
      75    Denise Avery            Voluntown  CT         321   48     4 F 40-49      28:10.0    9:05/M
      76    Peg Byram               Glastonbury  CT       335   50     2 F 50-59      28:26.0    9:10/M
      77    Bruce Grisafe           Salem  CT             337   54    11 M 50-59      28:47.0    9:17/M
      78    Bob Kerwin              Uncasville  CT        298   33    16 M 30-39      29:01.0    9:22/M
      79    Jim Quinn               Stonington  CT        328   72     2 M 70-99      29:02.0    9:22/M
      80    Joshua Ainslough        Mystic  CT            351   30    17 M 30-39      29:03.0    9:22/M
      81    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT        289   61     1 F 60-69      29:07.0    9:24/M
      82    Karen Rollins           Waterford  CT         320   36     6 F 30-39      29:09.0    9:24/M
      83    Cynthia Wills           Mystic  CT            262   43     5 F 40-49      29:13.0    9:25/M
      84    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT        255   53     3 F 50-59      29:20.0    9:28/M
      85    Jennifer Apes           Mystic  CT            327   36     7 F 30-39      29:30.0    9:31/M
      86    Gillian Lawrence        Wakefield  RI         340   25     5 F 20-29      29:33.0    9:32/M
      87    Tom Weissmuller         Old Mystic  CT        349   42    12 M 40-49      29:40.0    9:34/M
      88    Gary Depolito           Canterbury  CT        291   48    13 M 40-49      30:08.0    9:43/M
      89    Tiffany Belz            Stonington  CT        290   33     8 F 30-39      30:35.0    9:52/M
      90    Bernie Murray           Waterford             317   72     3 M 70-99      30:53.0    9:58/M
      91    Christopher Bourque     Saunderstown  RI      248   53    12 M 50-59      31:19.0   10:06/M
      92    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT       259   43     6 F 40-49      31:23.0   10:07/M
      93    Tiffany Hovey           Westbrook  CT         330   37     9 F 30-39      31:38.0   10:12/M
      94    Cashay Poudrier         Chaplin  CT           243   10     7 F  0-19      32:03.0   10:20/M
      95    Bob Smith               Bristol  CT           305   43    14 M 40-49      32:21.0   10:26/M
      96    Edwina Callaghan        Salem  CT             326   58     4 F 50-59      32:35.0   10:31/M
      97    Phillip Ludlow          Preston  CT           270   37    10 F 30-39      32:56.0   10:37/M
      98    Jenna Bednarek          Groton  CT            334   24     6 F 20-29      33:09.0   10:42/M
      99    Jim Lawrence            Wakefield  RI         341   64     7 M 60-69      33:51.0   10:55/M
     100    Stephanie Grimaldi      Quaker Hill  CT       261   31    11 F 30-39      34:45.0   11:13/M

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Tom Sullivan            Gales Ferry  CT       300   68     8 M 60-69      35:23.0   11:25/M
     102    Katherine Karlson       Binghamton  NY        313   55     5 F 50-59      36:23.0   11:44/M
     103    Colburn Graves          North Stonington  C   249   74     4 M 70-99      36:40.0   11:50/M
     104    Elizabeth Quint         Coventry  RI          269   37    12 F 30-39      36:54.0   11:54/M
     105    Jan Paster              Wakefield  RI         275   52    13 M 50-59      37:50.0   12:12/M
     106    Andrew Chaney           Old Mystic  CT        331   38    18 M 30-39      37:51.0   12:13/M
     107    Madison Chaney          Old Mystic  CT        332   11     8 F  0-19      37:52.0   12:13/M
     108    Robert Whipple Sr       Grosvenor Dale  CT    239   70     5 M 70-99      38:00.0   12:15/M
     109    Cathy Dwyer             Mystic  CT            352   56     6 F 50-59      38:30.0   12:25/M
     110    Lynne Wood              Sutton  MA            274   44     7 F 40-49      39:17.0   12:40/M
     111    Suellen Adams           Kingston  RI          280   51     7 F 50-59      39:49.0   12:51/M
     112    Deb Jaccarino           Pawcatuck  CT         310   46     8 F 40-49      39:50.0   12:51/M
     113    Tiffay Fournier         Mashantucket  CT      343   23     7 F 20-29      40:30.0   13:04/M
     114    Brian Schrelba          Mashantucket  CT      357   49    15 M 40-49      52:40.0   16:59/M
     115    Frank Abate Jr          Westerly  RI          318   32    19 M 30-39      52:40.0   16:59/M