Kelley's Pace Hare Hop 3mi

Overall Finish List

March 07, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    David Hurley            Ashaway  RI            27   18     1 M  0-19      16:25.0    5:28/M             
       2    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT         2   23     1 M 20-29      17:19.0    5:46/M             
       3    Tim Calcagni            Bradford  RI           61   19     2 M  0-19      17:31.0    5:50/M             
       4    Spencer Rogers          Oakdale  CT            98   33     1 M 30-39      17:43.0    5:54/M             
       5    Jeff Duda               Portsmouth  RI         91   30     2 M 30-39      19:08.0    6:23/M             
       6    Jeffrey Vuono           Westerly  RI           82   47     1 M 40-49      19:11.0    6:24/M             
       7    Steve Finton            Mystic  CT             23   50     1 M 50-59      19:30.0    6:30/M             
       8    Daniel Linkinhoker      Oakdale  CT            31   14     3 M  0-19      19:35.0    6:32/M             
       9    Joe Falcon              South Windsor  CT      63   43     2 M 40-49      19:41.0    6:34/M             
      10    Brandy Leclair          Groton  CT             78   15     1 F  0-19      19:49.0    6:36/M             
      11    Bob Lane                Westerly  RI           30   50     2 M 50-59      19:52.0    6:37/M             
      12    Kevin Gallagher         Salem  CT              24   30     3 M 30-39      20:02.0    6:41/M             
      13    Jim Ferns               Cranston  RI           22   57     3 M 50-59      20:10.0    6:43/M             
      14    Kerri Ruffo             Plainfield  CT         53   13     2 F  0-19      20:11.0    6:44/M             
      15    Jackie Burr             Westerly  RI           81   13     3 F  0-19      20:19.0    6:46/M             
      16    Stephen Schonning       Westerly  RI           88   46     3 M 40-49      20:21.0    6:47/M             
      17    Robert Buttermore       Waterford  CT          71   22     2 M 20-29      20:51.0    6:57/M             
      18    Kurt Hansen             Mstic  CT             106   55     4 M 50-59      21:07.0    7:02/M             
      19    Dave Jacobs             Niantic  CT            28   64     1 M 60-69      21:10.0    7:03/M             
      20    Josh Harwell            Mstic  CT              73   36     4 M 30-39      21:17.0    7:06/M             
      21    Alex Griffin            Narragansett  RI       77   24     3 M 20-29      21:38.0    7:13/M             
      22    Richard Lorenson        Hope Valley  RI        70   51     5 M 50-59      21:44.0    7:15/M             
      23    Paul Dominy             East Haddam  CT        69   49     4 M 40-49      21:46.0    7:15/M             
      24    Erica Stein             Uncasville  CT         55   33     5 M 30-39      21:52.0    7:17/M             
      25    Ken Conforto            Essex  CT              86   63     2 M 60-69      22:20.0    7:27/M             
      26    Way Hedding             Niantic  CT            56   60     3 M 60-69      23:03.0    7:41/M             
      27    Nick Grimaldi           Oakdale  CT            68   32     6 M 30-39      23:26.0    7:49/M             
      28    Linda Spooner           Sturbridge  MA         83   35     1 F 30-39      23:37.0    7:52/M             
      29    Polly Chorlton          Westerly  RI          107   44     1 F 40-49      23:47.0    7:56/M             
      30    Anthony Scotti          Bristol  CT            42   43     5 M 40-49      23:56.0    7:59/M             
      31    Diane Ballek            East Haddam  CT        12   48     2 F 40-49      24:03.0    8:01/M             
      32    Pat Lachance            Warwick  RI            29   52     1 F 50-59      24:05.0    8:02/M             
      33    Russ Dipallina          Waterford  CT          18   47     6 M 40-49      24:21.0    8:07/M             
      34    Samuel Ballek           East Haddam  CT        13   15     4 M  0-19      24:25.0    8:08/M             
      35    Ric Villarreal          Essex  CT              66   52     6 M 50-59      24:35.0    8:12/M             
      36    Guy Pulino              Moodus  CT             50   65     4 M 60-69      24:48.0    8:16/M             
      37    Kate Leach              Westerly  RI          104   33     2 F 30-39      24:52.0    8:17/M             
      38    Ken Biega               Old Lyme  CT           57   44     7 M 40-49      25:09.0    8:23/M             
      39    Tom Baker               Oakdale  CT            58   66     5 M 60-69      25:11.0    8:24/M             
      40    Tanner Leclair          Groton  CT             79   10     5 M  0-19      25:13.0    8:24/M             
      41    Ted Phillips            Niantic  CT            95   68     6 M 60-69      25:14.0    8:25/M             
      42    Chuck Luther            Westerly  RI           32   42     8 M 40-49      25:17.0    8:26/M             
      43    Mary Sharkey            Grosvenor Dale  CT     43   60     1 F 60-69      25:27.0    8:29/M             
      44    Ron Lewis               Oakdale  CT            75   41     9 M 40-49      25:33.0    8:31/M             
      45    Tami Jones              Groton  CT             60   44     3 F 40-49      25:42.0    8:34/M             
      46    Alvin Lewis             New London  CT         76   59     7 M 50-59      25:45.0    8:35/M             
      47    Stephen Avery           Voluntown  CT          10   54     8 M 50-59      26:02.0    8:41/M             
      48    Heather Pancrea         Jewett City  CT        93   40     4 F 40-49      26:10.0    8:43/M             
      49    Jim Quinn               Ashford  CT            87   74     1 M 70-99      26:14.0    8:45/M             
      50    Vincent Dull            Salem  CT              20   46    10 M 40-49      26:15.0    8:45/M             
      51    Andrew Chuney           Stonington  CT         16   40    11 M 40-49      26:22.0    8:47/M             
      52    Chris May               Mstic  CT             108   36     7 M 30-39      26:25.0    8:48/M             
      53    Scott Potter            Pawcatuck  CT          38   41    12 M 40-49      26:30.0    8:50/M             
      54    Alexandra Cruttenden    Mstic  CT              64   40     5 F 40-49      26:38.0    8:53/M             
      55    Megan Nepshinsky        West Kingston  RI      35   19     4 F  0-19      26:40.0    8:53/M             
      56    Maureen Faella          East Providence  RI    21   43     6 F 40-49      26:43.0    8:54/M             
      57    Rose Buckingham         Norwich  CT            67   62     2 F 60-69      26:44.0    8:55/M             
      58    Robert Davis            Naugatuck  CT           3   58     9 M 50-59      26:45.0    8:55/M             
      59    Fred Zuleger            Coventry  RI           49   71     2 M 70-99      26:56.0    8:59/M             
      60    Ronald Gale             Norwich  CT             7   74     3 M 70-99      27:01.0    9:00/M             
      61    Todd Valentine          Mstic  CT              84   37     8 M 30-39      27:04.0    9:01/M             
      62    Alyssa Mattison         Uncasville  CT         65   13     5 F  0-19      27:08.0    9:03/M             
      63    Tim Hallican            Pawcatuck  CT          94   39     9 M 30-39      27:31.0    9:10/M             
      64    Maximillian Scotti      Bristol  CT            41   17     6 M  0-19      27:47.0    9:16/M             
      65    Brenda Hultgren         Pawcatuck  CT          99   34     3 F 30-39      27:59.0    9:20/M             
      66    Jordan Stakey           Cromwell  CT           51   12     7 M  0-19      28:01.0    9:20/M             
      67    Betty Brown             Groton  CT             80   43     7 F 40-49      28:03.0    9:21/M             
      68    Joshua Ainscough        Mstic  CT             103   32    10 M 30-39      28:13.0    9:24/M             
      69    Carl Fuller             East Haddam  CT        52   66     7 M 60-69      28:23.0    9:28/M             
      70    Daniel Burden           Stonington  CT         14   30    11 M 30-39      28:39.0    9:33/M             
      71    Patricia Phillips       Niantic  CT            96   62     3 F 60-69      28:44.0    9:35/M             
      72    Denise Avery            Voluntown  CT           9   50     2 F 50-59      29:16.0    9:45/M             
      73    Jay Reed                Wilbraham  MA         105   51     3 M 50-59      29:17.0    9:46/M             
      74    Jennifer Apes           Mystic  CT              8   38     4 F 30-39      29:26.0    9:49/M             
      75    Mark Vallandingham      North Franklin  CT      1   30    12 M 30-39      29:30.0    9:50/M             
      76    Matthew Rogers          Mstic  CT              39   30    13 M 30-39      29:38.0    9:53/M             
      77    Owen Smith              Pawcatuck  CT          46   11     8 M  0-19      29:42.0    9:54/M             
      78    Tim Smith               Pawcatuck  CT          44   61     8 M 60-69      29:57.0    9:59/M             
      79    Michaeleen Haeseller    Canterbury  CT         74   63     4 F 60-69      30:24.0   10:08/M             
      80    Bernard Davis           Grosvenor Dale  CT     17   60     9 M 60-69      30:43.0   10:14/M             
      81    Cindy Roy               North Stonington  C    40   42     8 F 40-49      30:49.0   10:16/M             
      82    Beverly Schmidt         Wexford  PA             5   49     9 F 40-49      31:25.0   10:28/M             
      83    April Meyer             Mstic  CT              92   34     5 F 30-39      32:31.0   10:50/M             
      84    Bernie Murray           Waterford  CT          34   74     4 M 70-99      32:40.0   10:53/M             
      85    Debbie Wilson           Kingston  RI            4   44    10 F 40-49      32:44.0   10:55/M             
      86    Valerie Riley           Mstic  CT              59   42    11 F 40-49      33:15.0   11:05/M             
      87    Shirley Iselin          Essex  CT              62   66     5 F 60-69      33:19.0   11:06/M             
      88    Erin Smith              Pawcatuck  CT          45   41    12 F 40-49      33:35.0   11:12/M             
      89    Megan Boord             North Stonington  C    11   32     6 F 30-39      33:58.0   11:19/M             
      90    John McKeown            Prospect  CT           90   65    10 M 60-69      34:03.0   11:21/M             
      91    Matthew Candler         Norwich  CT           102   7      9 M  0-19      34:10.0   11:23/M             
      92    Bruce Grisface          Salem  CT             100   56    10 M 50-59      34:15.0   11:25/M             
      93    Tom Sullivan            Ledyard  CT            85   70     5 M 70-99      34:29.0   11:30/M             
      94    Noah Smith              Pawcatuck  CT          47   9     10 M  0-19      35:24.0   11:48/M             
      95    Diane O'Brien           Wakefield  RI          37   67     6 F 60-69      35:55.0   11:58/M             
      96    Thomas O'Brien          Wakefield  RI          36   67    11 M 60-69      36:05.0   12:02/M             
      97    Edwina Callaghan        Salem  CT              15   60     7 F 60-69      36:16.0   12:05/M             
      98    Denise Heuor            Groton  CT             26   45    13 F 40-49      36:51.0   12:17/M             
      99    Robert Whipple Sr       Grosvenor Dale  CT      6   71     6 M 70-99      39:29.0   13:10/M             
     100    Jan McKeown             Prospect  CT           89   63     8 F 60-69      41:25.0   13:48/M             

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
     101    Cecelia Grisafe         Salem  CT             101   56     4 F 50-59      41:29.0   13:50/M             
     102    Jon Przastek            Wakesfield  RI         72   55    11 M 50-59      43:37.0   14:32/M             
     103    Colburn Graves          North Stonington  C    25   76     7 M 70-99      47:55.0   15:58/M             
     104    Patty Vuylsteke         Uncasville  CT         54   58     5 F 50-59      51:06.0   17:02/M