Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Age Group Results

May 29, 2010


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brittany Heninger                 Bristol  CT           591   21       21      23:49.0    5:57/M             
Top

Female 1 to 12

Record: Ashley Garcia - Year: 2010 - Time: 32:30.1- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ashley Garcia                     Deep River  CT        577   12      188      32:31.0    8:08/M             
       2    Caroline Booth                    Milford  CT           731   12      208      33:24.0    8:21/M             
       3    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT      551   12      263      36:51.0    9:13/M             
       4    Jennifer Mydosh                   Rockfall  CT          639   11      294      39:24.0    9:51/M             
       5    Zoe Bly                           Ann Arbor  MI         827   10      315      43:50.0   10:58/M             
       6    Samatha Donahue                   Bedford  NH           810   7       316      43:51.0   10:58/M             
       7    Siena Schaller                    Ivoryton  CT          723   4       323      48:09.0   12:02/M             
       8    Shelly Delaney                    Old Saybrook  CT      554   11      324      48:11.0   12:03/M             
Top

Female 13 to 19

Record: Kimberly Shepherd - Year: 2010 - Time: 29:43.2- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kimberly Shepherd                 Essex  CT             674   19      132      29:44.0    7:26/M             
       2    Lauren Cyr                        Westbrook  CT         543   13      179      32:15.0    8:04/M             
       3    Keanna Chang                      Old Saybrook  CT      526   13      215      33:44.0    8:26/M             
       4    Katheryn Kay                      East Haddam  CT       608   14      283      38:32.0    9:38/M             
       5    Jessica Dombroski                 Moodus  CT            768   14      284      38:33.0    9:38/M             
       6    Eileen Mayleigh                   Rockfall  CT          638   14      328      51:54.0   12:59/M             
       7    Cashay Poudrier                   Chaplin  CT           727   13      329      52:00.0   13:00/M             
Top

Female 20 to 29

Record: Brittany Heninger - Year: 2010 - Time: 23:48.4- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Neel Baird                        New York  NY          804   27      104      28:52.0    7:13/M             
       2    Siusi Power                       East Lyme  CT         785   20      107      29:02.0    7:16/M             
       3    Amanda Arnio                      East Lyme  CT         850   29      159      30:50.0    7:43/M             
       4    Diane Keenan                      Wallingford  CT       983   29      164      31:07.0    7:47/M             
       5    Kate Fitzpatrick                  New York  NY          568   28      234      34:38.0    8:40/M             
       6    Kate Saunders                     Old Saybrook  CT      670   21      237      34:49.0    8:42/M             
       7    Erin Depot                        Gales Ferry  CT       556   28      249      35:50.0    8:58/M             
       8    Maureen Koskelowski               Hamden  CT            771   29      253      36:06.0    9:02/M             
       9    Lyndsay Zotian                    Charleston  SC        974   27      259      36:39.0    9:10/M             
      10    Sarah Haynes                      Norwich  CT           854   29      298      39:48.0    9:57/M             
      11    Cyndi Frank                       Wallingford  CT       572   22      301      40:32.0   10:08/M             
      12    Jan Marniski                      Middletown  CT        852   28      307      41:41.0   10:25/M             
      13    Alison Simons                     Guilford  CT          847   24      312      42:29.0   10:37/M             
      14    Lindsay Merola                    Cromwell  CT          632   26      333    1:03:27.0   15:52/M             
Top

Female 30 to 39

Record: Katrina Gustafson - Year: 2010 - Time: 26:03.0- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         760   36       49      26:04.0    6:31/M             
       2    Heather Delaurettis               Haddam  CT            821   34       57      26:30.0    6:38/M             
       3    Becky Iselin                      Chester  CT           729   34       73      27:25.0    6:51/M             
       4    Leah Samson                       New Haven  CT         667   31       75      27:29.0    6:52/M             
       5    Cindy Ouillette                   Central Village  CT   743   34       80      27:50.0    6:58/M             
       6    Anne Campbell                     Niantic  CT           979   37       84      28:01.0    7:00/M             
       7    Leslie Stratton                   Old Saybrook  CT      752   36       96      28:33.0    7:08/M             
       8    Christine Kopck                   Old Saybrook  CT      862   35      136      29:54.0    7:29/M             
       9    Kerry Potts                       Old Saybrook  CT      787   38      141      30:10.0    7:33/M             
      10    Meghan Gometz                     Old Saybrook  CT      818   34      155      30:26.0    7:37/M             
      11    Joelle Constantino                Orange  CT            534   30      166      31:08.0    7:47/M             
      12    Michelle Sagristano               Old Lyme  CT          753   38      172      31:31.0    7:53/M             
      13    Carrie Wager                      New London  CT        693   37      173      31:32.0    7:53/M             
      14    Karen Decorletto                  Marlborough  CT       767   32      174      31:34.0    7:54/M             
      15    Erin Neviaser                     Essex  CT             645   38      177      31:52.0    7:58/M             
      16    Jen Mozzi                         Old Saybrook  CT      635   36      180      32:16.0    8:04/M             
      17    Amy Maynard                       Norwich  CT           791   33      196      32:42.0    8:11/M             
      18    Anne Chekal                       Niantic  CT           780   33      203      33:03.0    8:16/M             
      19    Dawn Clark                        Milford  CT           530   30      209      33:26.0    8:22/M             
      20    Cindy Cody                        Old Saybrook  CT      788   39      211      33:30.0    8:23/M             
      21    Stacy Votto                       Branford  CT          851   30      222      33:59.0    8:30/M             
      22    Jen Lima                          Colchester  CT        841   36      225      34:04.0    8:31/M             
      23    Kristin Battistoni                Haddam  CT            512   33      226      34:10.0    8:33/M             
      24    Tricia Metsack                    Old Saybrook  CT      742   33      239      34:59.0    8:45/M             
      25    Sarah Martin                      Hope Valley  RI       623   32      262      36:49.0    9:12/M             
      26    April M Phillips                  Groton  CT            659   38      274      37:27.0    9:22/M             
      27    Karyn Hester                      Old Saybrook  CT      794   36      277      37:48.0    9:27/M             
      28    Jennifer MacAluso                 Killingworth  CT      622   34      282      38:30.0    9:38/M             
      29    Katherine Conte                   Higganum  CT          536   38      285      38:39.0    9:40/M             
      30    Carlye Kohs                       Higganum  CT          611   36      286      38:39.0    9:40/M             
      31    Shanna Custer                     Vernon Rockville  C   795   32      295      39:25.0    9:51/M             
      32    Kristenn Drapala                  Middletown  CT        783   32      296      39:27.0    9:52/M             
      33    Solen Gauvrit                     Old Saybrook  CT      763   39      305      41:18.0   10:20/M             
      34    Nicole Gelston                    Moodus  CT            860   39      313      42:34.0   10:39/M             
      35    Kristen Landen                    East Haddam  CT       616   36      314      43:32.0   10:53/M             
      36    Denise Wojick                     East Hampton  CT      707   37      318      43:57.0   10:59/M             
      37    Jill Billian                      Old Saybrook  CT      796   37      320      46:26.0   11:37/M             
      38    Tracy Bacon                       Colchester  CT        508   35      331      52:56.0   13:14/M             
      39    Tana Jolley                       Brooklyn  CT          604   31      334    1:14:03.0   18:31/M             
      40    Nicole Jolley                     Brooklyn  CT          995   32      335    1:14:04.0   18:31/M             
Top

Female 40 to 49

Record: Maureen Terwilliger - Year: 2010 - Time: 24:03.3- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maureen Terwilliger               Guilford  CT          772   42       24      24:04.0    6:01/M             
       2    Amy Fredericks                    Norwalk  CT           970   44       43      25:52.0    6:28/M             
       3    Lori Gatheral                     Waterford  CT         579   48       55      26:29.0    6:37/M             
       4    Alison Hiten                      Cheshire  CT          964   47       65      26:46.0    6:42/M             
       5    Maryann Babcock                   Lisbon  CT            980   43       89      28:19.0    7:05/M             
       6    Allison Gallerani                 Uncasville  CT        575   43       94      28:30.0    7:08/M             
       7    Bekkie Wright                     East Hartford  CT     708   47       99      28:37.0    7:09/M             
       8    Kris Anne Kane                    Preston  CT           958   46      105      28:55.0    7:14/M             
       9    Elizabeth Mainiero                Southbury  CT         960   49      106      28:58.0    7:15/M             
      10    Maureen Sousa                     Middletown  CT        677   46      108      29:03.0    7:16/M             
      11    Julia Brosnan                     Old Saybrook  CT      521   46      113      29:08.0    7:17/M             
      12    Karen Cole                        Chester  CT           531   43      122      29:24.0    7:21/M             
      13    Susan Forster                     West Hartford  CT     570   45      135      29:52.0    7:28/M             
      14    Judy Jendrucek                    Essex  CT             735   49      140      30:01.0    7:30/M             
      15    Jennifer Hallowell                Old Saybrook  CT      834   44      144      30:13.0    7:33/M             
      16    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT     615   48      152      30:24.0    7:36/M             
      17    Dawn McCarthy                     Old Lyme  CT          740   40      170      31:25.0    7:51/M             
      18    Deborah Valin                     Woodbridge  CT        689   42      181      32:16.0    8:04/M             
      19    Lori Looney                       Uncasville  CT        621   41      185      32:23.0    8:06/M             
      20    Maureen Coppes                    Old Saybrook  CT      538   45      189      32:31.0    8:08/M             
      21    Jennifer Glass                    Branford  CT          963   44      190      32:32.0    8:08/M             
      22    Tammy Jone                        Groton  CT            607   44      193      32:38.0    8:10/M             
      23    Karen Alsante                     Old Saybrook  CT      505   42      194      32:39.0    8:10/M             
      24    Sarah Kay                         East Haddam  CT       609   40      197      32:49.0    8:12/M             
      25    Susan Natale                      East Haddam  CT       746   49      218      33:47.0    8:27/M             
      26    Andrea Birmingham                 Rocky Hill  CT        769   45      223      34:00.0    8:30/M             
      27    Karina Julius                     Old Saybrook  CT      721   43      229      34:24.0    8:36/M             
      28    Kathleen Brown                    White Plains  NY      758   41      230      34:29.0    8:37/M             
      29    Shirley Louise May                Guilford  CT          761   44      232      34:35.0    8:39/M             
      30    Gigi Booth                        Milford  CT           732   48      238      34:58.0    8:45/M             
      31    Elizabeth Perry                   Niantic  CT           801   47      243      35:26.0    8:52/M             
      32    Michelle Wiley                    Old Saybrook  CT      704   40      244      35:40.0    8:55/M             
      33    Jane Wisialowski                  Old Saybrook  CT      706   44      246      35:44.0    8:56/M             
      34    Norma Vivar                       Griswald  CT          766   47      256      36:17.0    9:04/M             
      35    Marie Baumiller                   Old Saybrook  CT      514   47      257      36:29.0    9:07/M             
      36    Karen Santacroce                  Groton  CT            668   41      261      36:49.0    9:12/M             
      37    Jennifer Gurnell                  Old Saybrook  CT      718   48      266      36:57.0    9:14/M             
      38    Sue Noack                         Old Saybrook  CT      646   40      271      37:14.0    9:19/M             
      39    Michelle Wynne                    Hebron  CT            709   46      287      38:39.0    9:40/M             
      40    Desiree Conover                   Norwich  CT           872   40      292      39:06.0    9:47/M             
      41    Sheila Delaney                    Old Saybrook  CT      553   47      303      40:49.0   10:12/M             
      42    Trish Nelson                      West Hartford  CT     644   44      306      41:21.0   10:20/M             
      43    Lucy Walter                       Niantic  CT           696   48      319      45:20.0   11:20/M             
      44    Eileen Mydosh                     Rockfall  CT          637   48      325      48:23.0   12:06/M             
      45    Rhonda Dillon                     Old Saybrook  CT      558   47      327      48:57.0   12:14/M             
      46    Cathy Cunningham                  Framingham  MA        539   49      330      52:43.0   13:11/M             
Top

Female 50 to 59

Record: Leah Vogel - Year: 2010 - Time: 26:25.3- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Leah Vogel                        New Haven  CT         692   52       54      26:26.0    6:37/M             
       2    Kathy Lundin                      Granby  CT            738   51       81      27:51.0    6:58/M             
       3    Susan Gold                        Fairfield  CT         582   55       93      28:28.0    7:07/M             
       4    Janis Grant                       Milford  CT           583   54       97      28:35.0    7:09/M             
       5    Barbara Pgarce                    Guilford  CT          981   55      114      29:10.0    7:18/M             
       6    Dea Collins                       East Hartford  CT     976   55      167      31:10.0    7:48/M             
       7    Kathy Schultz                     Simsbury  CT          737   51      178      32:05.0    8:01/M             
       8    Amanda Berard                     Plainfield  CT        745   54      241      35:05.0    8:46/M             
       9    Mary Boy                          Mystic  CT            516   52      252      36:05.0    9:01/M             
      10    Cindy Oneill                      Haddam  CT            799   52      268      37:03.0    9:16/M             
      11    Pricilla Flynn                    Killingworth  CT      822   52      300      40:12.0   10:03/M             
      12    Christine Sacrey                  Preston  CT           666   56      311      42:09.0   10:32/M             
      13    Rose Grant                        Cromwell  CT          584   55      332    1:03:17.0   15:49/M             
Top

Female 60 to 69

Record: Stephanie Wiecks - Year: 2010 - Time: 30:19.1- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Stephanie Wiecks                  Palmer Lake  CO       703   63      151      30:20.0    7:35/M             
       2    Dawn Werneck                      Bristol  CT           744   64      221      33:53.0    8:28/M             
       3    Barbara Kream                     Avon  CT              982   62      227      34:13.0    8:33/M             
       4    Rosie Famiglietti                 Wethersfield  CT      567   61      248      35:48.0    8:57/M             
       5    Jane Sable                        Deep River  CT        720   63      260      36:46.0    9:12/M             
       6    Patricia Phillips                 Niantic  CT           750   62      265      36:56.0    9:14/M             
       7    Judy McGrath                      Colchester  CT        997   68      289      38:42.0    9:41/M             
       8    Judith Anderson                   Old Saybrook  CT      726   69      308      41:53.0   10:28/M             
       9    Kathleen Scotti                   West Hartford  CT     672   68      321      47:18.0   11:50/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Marc Robaczyoski                  New Hartford  CT      972   35        1      20:13.0    5:03/M             
Top

Male 0 and under

Record: I Am Dumb - Year: 2010 - Time: 37:30.4- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    I Am Dumb                                              1001    0      275      37:31.0    9:23/M             
Top

Male 1-12

Record: David Stephenson - Year: 2010 - Time: 29:38.3- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    David Stephenson                  Unionville  CT        808   10      130      29:39.0    7:25/M             
       2    Jason Ray                         South Windsor  CT     775   10      145      30:14.0    7:34/M             
       3    Joshua Chang                      Old Saybrook  CT      525   11      156      30:37.0    7:39/M             
       4    Mac Coppes                        Old Saybrook  CT      537   11      157      30:39.0    7:40/M             
       5    Bailey Noack                      Old Saybrook  CT      839   11      198      32:53.0    8:13/M             
       6    Jack Olivieri                     Coventry  CT          986   11      201      32:57.0    8:14/M             
       7    Gordon Gurnell                    Old Saybrook  CT      717   11      216      33:45.0    8:26/M             
       8    Riley Delaney                     Old Saybrook  CT      552   10      220      33:52.0    8:28/M             
       9    Timothy Stephenson                Unionville  CT        809   7       236      34:48.0    8:42/M             
      10    Alex Adamson                      Ivoryton  CT          725   10      322      47:32.0   11:53/M             
Top

Male 13-19

Record: Dustin Plourde - Year: 2010 - Time: 24:29.6- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dustin Plourde                    Norwich  CT           661   14       29      24:30.0    6:08/M             
       2    Dan Ray                           South Windsor  CT     773   14       42      25:49.0    6:27/M             
       3    Matthew Kanizaj                   Old Saybrook  CT      959   15       50      26:06.0    6:32/M             
       4    Patrick Lathrop                   Colchester  CT        992   18       72      27:22.0    6:51/M             
       5    Tanguy Gauvrit                    Old Saybrook  CT      762   15      129      29:38.0    7:25/M             
       6    Kevin Cole                        Chester  CT           532   13      146      30:14.0    7:34/M             
       7    Devin Delaney                     Old Saybrook  CT      549   15      191      32:34.0    8:09/M             
       8    Bradley King                      East Lyme  CT         816   14      199      32:55.0    8:14/M             
       9    James Nettleton                   Ivoryton  CT          987   13      235      34:45.0    8:41/M             
      10    Kevin Shepherd                    Essex  CT             988   13      276      37:43.0    9:26/M             
      11    Michael Irons                     Groton  CT            596   15      278      37:48.0    9:27/M             
      12    Aj Birmingham                     Rocky Hill  CT        770   18      288      38:40.0    9:40/M             
Top

Male 20-29

Record: Chris McCormack - Year: 2010 - Time: 20:43.2- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chris McCormack                   New London  CT        625   27        2      20:44.0    5:11/M             
       2    Garrett Ash                       Manchester  CT        507   26        3      20:57.0    5:14/M             
       3    Jessee Efron                      Guilford  CT          564   26        5      21:04.0    5:16/M             
       4    Jeffery McDermott                 Avon  CT              626   26        9      22:24.0    5:36/M             
       5    Chris Stonier                     Hamden  CT            681   25       14      22:56.0    5:44/M             
       6    Jeff Ocoin                        Plainville  CT        961   28       46      25:58.0    6:30/M             
       7    Jacob Rota                        Old Lyme  CT          805   28      124      29:26.0    7:22/M             
       8    Michael Schneider                 Old Saybrook  CT      671   23      126      29:28.0    7:22/M             
       9    Sean Maginess                     Waterford  CT         749   24      127      29:30.0    7:23/M             
      10    Mike Remandi                      Oakdale  CT           786   20      163      31:05.0    7:46/M             
      11    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       589   29      279      37:54.0    9:29/M             
Top

Male 30 to 39

Record: Marc Robaczyoski - Year: 2010 - Time: 20:12.3- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jeff Paterno                      Malden  MA            655   36        6      21:07.0    5:17/M             
       2    Stephen Swift                     Cromwell  CT          993   39       11      22:34.0    5:39/M             
       3    Jeffrey Townsend                  Hamden  CT            871   38       13      22:55.0    5:44/M             
       4    Matt Santillo                     New Haven  CT         669   35       16      23:08.0    5:47/M             
       5    Shawn Keenan                      Wallingford  CT       610   32       18      23:29.0    5:52/M             
       6    Brian Williams                    Cheshire  CT          991   31       19      23:32.0    5:53/M             
       7    Adam Kovalski                     Manchester  CT        613   37       36      25:09.0    6:17/M             
       8    Christopher Jolley                Brooklyn  CT          996   31       52      26:21.0    6:35/M             
       9    Paul Thomas                       Essex  CT             685   32       53      26:24.0    6:36/M             
      10    Keith Jenci                       Derby  CT             598   33       60      26:37.0    6:39/M             
      11    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT      520   36       62      26:44.0    6:41/M             
      12    Josh Harwell                      Mystic  CT            756   36       71      27:15.0    6:49/M             
      13    Jon Smedley                       Norwich  CT           675   39       92      28:25.0    7:06/M             
      14    Mike Battistoni                   Haddam  CT            513   35      112      29:07.0    7:17/M             
      15    Jermaine Wright                   Stratford  CT         734   31      116      29:13.0    7:18/M             
      16    Dan Welch                         Meriden  CT           759   37      117      29:14.0    7:19/M             
      17    David Flagg                       East Haddam  CT       569   36      147      30:14.0    7:34/M             
      18    Michael Coutant                   Groton  CT            833   36      148      30:16.0    7:34/M             
      19    John Merchant                     Brooklyn  NY          631   39      149      30:17.0    7:34/M             
      20    Jon Peterson                      Baltic  CT            657   34      158      30:45.0    7:41/M             
      21    Aaron Jones                       New Haven  CT         855   31      160      30:53.0    7:43/M             
      22    Robert Pascale                    Guilford  CT          654   34      171      31:30.0    7:53/M             
      23    Todd Richardson                   Meriden  CT           824   35      206      33:21.0    8:20/M             
      24    Ivan Alexander                    Bronx Ny  NY          504   38      213      33:38.0    8:25/M             
      25    Simon Phillips                    Niantic  CT           741   34      247      35:45.0    8:56/M             
      26    John McInerney                    Stratford  CT         806   36      254      36:09.0    9:02/M             
      27    Thomas Jolley                     Brooklyn  CT          605   34      264      36:52.0    9:13/M             
      28    Liz Teft                          Norwich  CT           684   35      280      38:01.0    9:30/M             
      29    Adam Delmolino                    Arlington  MA         555   35      302      40:49.0   10:12/M             
      30    Christopher Brady                 Milford  CT           519   33      304      41:12.0   10:18/M             
      31    Robert Hester                     Old Saybrook  CT      846   39      310      41:55.0   10:29/M             
Top

Male 40 to 49

Record: Chris Chisolm - Year: 2010 - Time: 21:01.2- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chris Chisolm                     Falls Village  CT     528   48        4      21:02.0    5:16/M             
       2    Oscar Conzalez Barreto            New Haven  CT         736   46        7      21:29.0    5:22/M             
       3    Bart Wasiolick                    Hamden  CT            698   41        8      21:33.0    5:23/M             
       4    Bill Thramann                     Avon  CT              686   49       10      22:28.0    5:37/M             
       5    Bob Davenport                     Litchfield  CT        748   42       12      22:38.0    5:40/M             
       6    Jon Dipippo                       Brooklyn  CT          559   40       15      22:59.0    5:45/M             
       7    Alan MacDougall                   Branford  CT          790   44       22      23:51.0    5:58/M             
       8    Michael Graziosi                  Glastonbury  CT       975   48       23      23:55.0    5:59/M             
       9    Robert McCarthy                   Old Lyme  CT          739   43       27      24:15.0    6:04/M             
      10    Charlie Iselin                    Chester  CT           728   47       28      24:21.0    6:05/M             
      11    Todd Juencer                      Irvington  NY         825   42       32      24:57.0    6:14/M             
      12    Ed Mokoski                        Clinton  CT           823   44       35      25:07.0    6:17/M             
      13    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT      571   47       41      25:44.0    6:26/M             
      14    Michael Didato                    Waterford  CT         957   48       45      25:56.0    6:29/M             
      15    Mike Fusaro                       Norwich  CT           573   44       48      26:00.0    6:30/M             
      16    Mark Berry                        Mystic  CT            515   48       56      26:30.0    6:38/M             
      17    Joseph Diaz                       Old Saybrook  CT      797   44       59      26:36.0    6:39/M             
      18    Steve Turner                      Mystic  CT            828   44       64      26:45.0    6:41/M             
      19    John Hayden                       Cheshire  CT          990   45       67      26:58.0    6:45/M             
      20    Joe Trask                         North Franklin  CT    688   48       83      28:00.0    7:00/M             
      21    John Walter                       Niantic  CT           695   44       86      28:02.0    7:01/M             
      22    Eddie Hogan                       Lisbon  CT            593   40       88      28:15.0    7:04/M             
      23    Kurt Strecker                     Old Saybrook  CT      998   42       91      28:22.0    7:06/M             
      24    Eugene Butts                      Ledyard  CT           523   40       98      28:36.0    7:09/M             
      25    Joseph Warzecha                   Salem  CT             697   40      109      29:03.0    7:16/M             
      26    David King                        East Lyme  CT         817   42      110      29:03.0    7:16/M             
      27    Joshua Kruger                     Framingham  MA        614   48      111      29:04.0    7:16/M             
      28    Albert J Phillips Jr              Groton  CT            660   49      115      29:13.0    7:18/M             
      29    Mark Drake                        Haddam  CT            985   40      119      29:17.0    7:19/M             
      30    Kris Cole                         Chester  CT           533   44      120      29:18.0    7:20/M             
      31    Donald Cyr                        Westbrook  CT         542   45      123      29:25.0    7:21/M             
      32    Stanley Chrzanowski               Haddam  CT            529   43      125      29:26.0    7:22/M             
      33    Chris Nelson                      West Hartford  CT     643   42      128      29:36.0    7:24/M             
      34    Manual Duval                      New London  CT        562   43      133      29:49.0    7:27/M             
      35    Aidan Power                       East Lyme  CT         784   49      134      29:50.0    7:28/M             
      36    Andreas Motolaner                 Old Saybrook  CT      793   43      137      29:55.0    7:29/M             
      37    Steve Johnston                    Oakdale  CT           776   49      138      29:56.0    7:29/M             
      38    John Strecker                     Waterford  CT         683   47      139      30:00.0    7:30/M             
      39    Steven Hansel                     Old Saybrook  CT      831   47      150      30:18.0    7:35/M             
      40    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      777   44      153      30:25.0    7:36/M             
      41    Shuan Odea                        Niantic  CT           838   40      154      30:25.0    7:36/M             
      42    Tony Buglione                     Niantic  CT           713   46      169      31:13.0    7:48/M             
      43    Robert Nordness                   Stonington  CT        802   47      182      32:17.0    8:04/M             
      44    John Natale                       East Haddam  CT       747   48      184      32:19.0    8:05/M             
      45    Clive Prior                       Norwich  CT           968   49      192      32:35.0    8:09/M             
      46    Simone Gladstone                  Waterford  CT         581   44      200      32:57.0    8:14/M             
      47    Mark Olivieri                     Coventry  CT          989   40      207      33:21.0    8:20/M             
      48    Jim Ray                           South Windsor  CT     774   47      210      33:27.0    8:22/M             
      49    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT      547   47      214      33:39.0    8:25/M             
      50    Steven Munzner                    North Haven  CT       636   44      219      33:47.0    8:27/M             
      51    Frederick Raudat                  Killingworth  CT      849   44      240      35:05.0    8:46/M             
      52    Steve McCarthy                    Andover  CT           815   41      255      36:16.0    9:04/M             
      53    Doug Kneeland                     Ivoryton  CT          800   46      299      39:55.0    9:59/M             
      54    Robert Donahue                    Bedford  NH           811   45      317      43:52.0   10:58/M             
Top

Male 50 to 59

Record: George Buchanan - Year: 2010 - Time: 23:16.3- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    George Buchanan                   Shelton  CT           962   52       17      23:17.0    5:49/M             
       2    Peter Hohmeister                  Stamford  CT          594   52       20      23:42.0    5:56/M             
       3    Stephen Johnson                   Southbury  CT         599   59       25      24:11.0    6:03/M             
       4    Frank Tiroletto                   Orange  CT            967   50       26      24:13.0    6:03/M             
       5    John Shepherd                     Essex  CT             673   54       30      24:40.0    6:10/M             
       6    John Hadcock                      East Lyme  CT         588   51       31      24:44.0    6:11/M             
       7    John Trahan                       Mystic  CT            687   54       33      24:59.0    6:15/M             
       8    Richard Olmsted                   New Haven  CT         648   55       34      25:07.0    6:17/M             
       9    John Richers                      New Milford  CT       664   55       37      25:20.0    6:20/M             
      10    Kevin Markowski                   Middletown  CT        733   52       38      25:23.0    6:21/M             
      11    Gary Dubois                       Milford  CT           719   52       40      25:42.0    6:26/M             
      12    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          606   59       44      25:55.0    6:29/M             
      13    Ray Wise                          Hartford  CT          705   55       51      26:10.0    6:33/M             
      14    Donald Nuhn                       Westbrook  CT         803   57       58      26:33.0    6:38/M             
      15    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT        576   55       68      27:01.0    6:45/M             
      16    Jay Wilson                        Beacon Falls  CT      977   59       70      27:08.0    6:47/M             
      17    Jim Mydosh                        Derby  CT             640   51       74      27:28.0    6:52/M             
      18    Dave Chameides                    Ansonia  CT           524   51       78      27:38.0    6:55/M             
      19    John Tighe                        Milford  CT           730   53       79      27:48.0    6:57/M             
      20    Fred Miller                       Milford  CT           634   58       82      27:54.0    6:59/M             
      21    Gianni Ficarra                    Westerly  RI          764   59       87      28:12.0    7:03/M             
      22    Brent Stratton                    Middletown  CT        682   54       90      28:21.0    7:05/M             
      23    Peter Olsen                       Clinton  CT           650   59       95      28:33.0    7:08/M             
      24    Joseph Poliquin                   East Hartford  CT     662   57      100      28:38.0    7:10/M             
      25    Joe Lemieux                       Norwich  CT           619   58      103      28:52.0    7:13/M             
      26    David Lathrop                     Norwich  CT           984   56      143      30:13.0    7:33/M             
      27    Stephen Gardner                   Westerly  RI          578   56      161      30:56.0    7:44/M             
      28    Brian Anstrom                     Plainfield  CT        506   54      162      31:00.0    7:45/M             
      29    Jerry Meshell                     Orange  CT            633   54      165      31:08.0    7:47/M             
      30    Don Weller                        Niantic  CT           699   57      175      31:37.0    7:54/M             
      31    Ted Novakowski                    Old Saybrook  CT      853   52      183      32:18.0    8:05/M             
      32    Mark Dinello                      Hamden  CT            792   55      195      32:41.0    8:10/M             
      33    Douglas Patterson                 Old Saybrook  CT      656   53      205      33:15.0    8:19/M             
      34    Brian Delaney                     Northbridge  MA       546   53      217      33:46.0    8:27/M             
      35    Keith Bailey                      West Haven  CT        509   52      233      34:36.0    8:39/M             
      36    Ken Navarro                       Old Saybrook  CT      873   52      242      35:16.0    8:49/M             
      37    Gerard Nania                      Old Saybrook  CT      642   58      245      35:41.0    8:55/M             
      38    Brian Oneill                      Haddam  CT            798   54      267      37:02.0    9:16/M             
      39    Tony Savinelli                    Clinton  CT           714   55      269      37:11.0    9:18/M             
      40    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          722   53      270      37:11.0    9:18/M             
      41    Alan` Schwarz                     Old Saybrook  CT      843   59      281      38:15.0    9:34/M             
      42    Suzanne McLoughlin                Pawcatuck  CT         629   53      290      39:01.0    9:45/M             
      43    Jeff McLoughlin                   Pawcatuck  CT         628   53      291      39:01.0    9:45/M             
      44    Nancy Olsen                       Clinton  CT           649   57      297      39:34.0    9:54/M             
Top

Male 60 to 69

Record: Tim Smith - Year: 2010 - Time: 25:37.1- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tim Smith                         Norwich  CT           676   62       39      25:38.0    6:25/M             
       2    Charles Whynacht                  Niantic  CT           701   60       47      25:59.0    6:30/M             
       3    Thomas Hiten                      Cheshire  CT          592   60       61      26:42.0    6:41/M             
       4    Larry Spires                      Unionville  CT        678   62       63      26:45.0    6:41/M             
       5    Bob Dacey                         Vernon Rockville  C   544   61       66      26:57.0    6:44/M             
       6    Dave Jacobs                       Niantic  CT           597   65       69      27:04.0    6:46/M             
       7    John Courtmanche                  New Haven  CT         971   67       76      27:30.0    6:53/M             
       8    Peter Hawley                      New Hartford  CT      590   60       77      27:37.0    6:54/M             
       9    Rich Steeves                      Guilford  CT          679   60       85      28:01.0    7:00/M             
      10    David Condit                      Avon  CT             1000   62      101      28:48.0    7:12/M             
      11    Kerry Baruth                      Rowayton  CT          978   62      102      28:50.0    7:13/M             
      12    Guy Pulino                        Moodus  CT            663   65      118      29:16.0    7:19/M             
      13    Larry Chaves                      West Hartford  CT     527   65      121      29:20.0    7:20/M             
      14    Lee Bradley                       Newington  CT         518   68      131      29:41.0    7:25/M             
      15    Fred Hudak                        Torrington  CT        595   65      142      30:12.0    7:33/M             
      16    Tom Lee                           Essex  EX             617   61      168      31:11.0    7:48/M             
      17    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT        560   66      176      31:46.0    7:57/M             
      18    Mark Turkington                   Bolton  CT            966   66      187      32:24.0    8:06/M             
      19    Jerry Brown                       East Lyme  CT         522   68      202      33:01.0    8:15/M             
      20    George Gillespie                  Coventry  CT          580   68      204      33:09.0    8:17/M             
      21    Reid Wiecks                       Palmer Lake  CO       702   64      212      33:33.0    8:23/M             
      22    Dick Walsh                        Old Lyme  CT          835   69      224      34:03.0    8:31/M             
      23    Mike Falkenstein                  Sandy Hook  CT        566   60      228      34:14.0    8:34/M             
      24    Tom Shanahan                      Southington  CT       965   63      231      34:30.0    8:38/M             
      25    Joseph Smith                      Old Saybrook  CT      765   62      250      35:52.0    8:58/M             
      26    Richard Demarco                   Danbury  CT           956   68      251      35:59.0    9:00/M             
      27    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            969   63      258      36:30.0    9:08/M             
      28    Bob Marum                         Simsbury  CT          624   69      273      37:24.0    9:21/M             
      29    James Silkenat                    Guilford  CT          973   62      293      39:10.0    9:48/M             
      30    Ted Phillips                      Niantic  CT           751   69      309      41:54.0   10:29/M             
      31    Ed Root                           Old Saybrook  CT      665   64      326      48:54.0   12:14/M             
Top

Male 70 and over

Record: Clem McGrath - Year: 2010 - Time: 32:23.4- New Record!

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Clem McGrath                      Colchester  CT        627   70      186      32:24.0    8:06/M             
       2    William Gagnon                    Old Saybrook  CT      574   74      272      37:22.0    9:21/M