Earth Day 3-Mile Trail Race

Overall Finish List

April 14, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Luke Albertson                    Norwich  CT            13    23   M       1 20-29               15:27.8      5:09/M
       2    Nick Miller                       Norwich  CT            14    21   M       2 20-29               16:39.6      5:33/M
       3    Robert Buttermore                 Waterford  CT          10    24   M       3 20-29               17:27.9      5:49/M
       4    Chrisopher Collins                Norwich  CT           178    26   M       4 20-29               17:33.8      5:51/M
       5    Todd Bennett                      Columbia  CT           26    41   M       1 40-49               17:37.9      5:52/M
       6    Taylor Vann                       Coventry  CT          191    17   M       1 13-19               17:56.7      5:59/M
       7    Chris Hansen                      Hope Valley  RI       177    46   M       2 40-49               17:59.4      6:00/M
       8    Scott Cote                        Gales Ferry  CT        27    27   M       5 20-29               18:20.5      6:07/M
       9    Ken Clark                         Somers  CT            179    49   M       3 40-49               18:38.3      6:13/M
      10    Tim Smith                         Norwich  CT           176    64   M       1 60-69               19:05.3      6:22/M
      11    Donald Jakoboski                  Tolland  CT           194    61   M       2 60-69               19:52.7      6:37/M
      12    Charles Nelson                    Shrewsbury  MA        163    25   M       6 20-29               20:07.5      6:42/M
      13    Austen Metsack                    Ashford  CT           153    13   M       2 13-19               21:06.3      7:02/M
      14    Marlies Thomen                    Hampton  CT           189    40   F       1 40-49               21:15.3      7:05/M
      15    Matthew Haley                     Willimantic  CT        36    35   M       1 30-39               21:26.3      7:09/M
      16    Christopher Babcock               Jewett City  CT       167    14   M       3 13-19               21:30.8      7:10/M
      17    Jeff Lafleur                      Hebron  CT            184    44   M       4 40-49               21:41.0      7:14/M
      18    Thomas Orcutt                     Vernon Rockville  C   172    23   M       7 20-29               21:54.0      7:18/M
      19    Nelson Dugger                     Willimantic  CT       147    23   M       8 20-29               21:58.9      7:19/M
      20    Daniel Fields                     Lebanon  CT           199    18   M       4 13-19               22:11.6      7:24/M
      21    Kyle Shaw                         Lebanon  CT            21    18   M       5 13-19               22:12.1      7:24/M
      22    Will Ballard                      Wakefield  RI          25    7    M       1  1-12               22:15.4      7:25/M
      23    Paul Asndruskiewicz               Preston  CT           175    53   M       1 50-59               22:19.4      7:26/M
      24    Marcus Oneal                      South Windsor  CT       6    21   M       9 20-29               22:21.1      7:27/M
      25    Lynn Mardon                       Ivoryton  CT           24    56   F       1 50-59               22:29.2      7:30/M
      26    Bill Marshall                     Yantic  CT             15    67   M       3 60-69               22:45.7      7:35/M
      27    Michael King                      Warwick  RI            35    26   M      10 20-29               22:55.2      7:38/M
      28    Calvin Underwood                  Woodstock  CT         166    20   M      11 20-29               23:06.4      7:42/M
      29    Albert J Phillips Jr.             Groton  CT            150    51   M       2 50-59               23:09.6      7:43/M
      30    Andrew McHugh                     Norwich  CT           186    48   M       5 40-49               23:15.2      7:45/M
      31    Melissa Ellis                     Norwich  CT           196    31   F       1 30-39               23:16.3      7:45/M
      32    Amber Buske                       Coventry               30    12   F       1  1-12               23:18.3      7:46/M
      33    Logan Maneri                      Canterbury  CT        198    10   M       2  1-12               23:33.2      7:51/M
      34    Eric Parent                       Ashford  CT           185    38   M       2 30-39               23:42.2      7:54/M
      35    Cole Salegna                      Norwich  CT             3    13   M       6 13-19               23:54.4      7:58/M
      36    Zoe Cashmore-Everton              Ivoryton  CT          155     9   F       2  1-12               24:03.1      8:01/M
      37    Paul Metsack                      Ashford  CT           152    47   M       6 40-49               24:10.9      8:03/M
      38    Jacqueline Maneri                 Canterbury  CT        197    46   F       2 40-49               24:12.4      8:04/M
      39    Alex Moshier                      Hampton  CT            11    21   M      12 20-29               24:15.5      8:05/M
      40    Michael Bosworth                  Tolland  CT            38    37   M       3 30-39               24:23.0      8:08/M
      41    Way Hedding                       Niantic  CT           183    62   M       4 60-69               24:24.5      8:08/M
      42    Cassidy Kendall                   Preston  CT            31    12   F       3  1-12               25:01.0      8:20/M
      43    Rebecca Buske                     Coventry  CT           32    11   F       4  1-12               25:05.7      8:22/M
      44    Tulani Gant                       Lisbon  CT              9    36   F       2 30-39               25:19.0      8:26/M
      45    Chantal Fauteux                   Lebanon  CT           200    19   F       1 13-19               25:36.8      8:32/M
      46    Melissa Symolon                   Bristol  CT           162    20   F       1 20-29               25:51.2      8:37/M
      47    Leonard Vann                      Coventry  CT          190    60   M       5 60-69               26:02.7      8:41/M
      48    Rose Buckingham                   Norwich  CT           157    64   F       1 60-69               26:08.6      8:43/M
      49    Laure Buckner                     Bolton  CT             28    15   M       7 13-19               26:46.9      8:55/M
      50    Bob Massaro                       Chicopee  MA          180    68   M       6 60-69               26:55.0      8:58/M
      51    Farrah Hussy                      Mansfield Center  C    22    36   F       3 30-39               27:04.8      9:01/M
      52    Warren Church                     Chaplin  CT            29    71   M       1 70-99               27:12.6      9:04/M
      53    Susan McDevitt                    Ivoryton  CT           18    39   F       4 30-39               27:34.4      9:11/M
      54    Lori Riley                        Ivoryton  CT           19    47   F       3 40-49               27:35.0      9:12/M
      55    Olivia Provey                     Sandy Hook  CT         12    21   F       2 20-29               27:35.5      9:12/M
      56    Juliette Hogan                    Jewett City  CT       170    10   F       5  1-12               28:00.5      9:20/M
      57    Eddie Hogan                       Jewett City  CT       171    42   M       7 40-49               28:03.3      9:21/M
      58    Ronald Gale                       Norwich  CT           156    76   M       2 70-99               28:27.0      9:29/M
      59    Chris Ramm                        Columbia  CT          158    54   M       3 50-59               28:43.4      9:34/M
      60    Patrice Ramm                      Columbia  CT          160    53   F       2 50-59               28:43.9      9:34/M
      61    Zoe Kendall                       Preston  CT            34    10   F       6  1-12               28:44.4      9:35/M
      62    John Kendall                      Preston  CT            33    47   M       8 40-49               28:44.7      9:35/M
      63    Peter Salegna                     Norwich  CT             2    48   M       9 40-49               29:01.4      9:40/M
      64    Trisha Underwood                  Woodstock  CT         192    54   F       3 50-59               29:18.0      9:46/M
      65    Brian Cardona                     Columbia  CT            7    39   M       3 30-39               29:49.2      9:56/M
      66    Arthur Jenkins                    Niantic  CT            17    43   M      10 40-49               30:05.0     10:02/M
      67    Ashley McCullough                 Foster  RI             23    25   F       3 20-29               30:24.1     10:08/M
      68    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT        161    65   F       2 60-69               30:46.2     10:15/M
      69    Richard Zbrozek                   Berlin  CT             37    65   M       7 60-69               31:00.4     10:20/M
      70    Gary Depolito                     Canterbury  CT         16    52   M       4 50-59               31:12.5     10:24/M
      71    John Beck                         Willimantic  CT         1    28   M      13 20-29               31:23.1     10:28/M
      72    Holly Salegna                     Norwich  CT             5    41   F       4 40-49               31:45.2     10:35/M
      73    Ken Rawn                          Ivoryton  CT           20    69   M       8 60-69               32:44.1     10:55/M
      74    Jack Salegna                      Norwich  CT             4    9    M       4  1-12               33:00.9     11:00/M
      75    Ashley Van Dyke                   Columbia  CT            8    14   F       2 13-19               33:07.4     11:02/M
      76    April Phillips                    Groton  CT            151    40   F       5 40-49               33:53.5     11:18/M
      77    Edgar Poudrier                    Chaplin  CT           181    12   M       5  1-12               36:31.4     12:10/M
      78    Cashay Poudrier                   Chaplin  CT           182    14   F       3 13-19               36:36.6     12:12/M
      79    Renata Hollander                  Brooklyn  CT          188    14   F       4 13-19               37:03.2     12:21/M
      80    Wendi Everton                     Ivoryton  CT          154    48   F       6 40-49               38:11.0     12:44/M
      81    Crystal Fauteux                   Lebanon  CT           195    22   F       4 20-29               39:19.0     13:06/M
      82    Sally Fauteux                     Lebanon  CT           193    44   F       7 40-49               39:19.4     13:06/M
      83    Claire Nelson                     Vernon Rockville  C   148    27   F       5 20-29               39:53.9     13:18/M
      84    Beniker Kefenille                 Willimantic  CT       187    21   M      14 20-29               40:54.0     13:38/M