EBAC Fall Challenge

4.75 mi Race

Overall Finish List

November 10, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Nicholas Miganti                  Griswold  CT          815    23   M       1 20-29               26:04.0      5:29/M
       2    Luke Albertson                    New Britain  CT       801    23   M       2 20-29               26:08.0      5:30/M
       3    Robert Buttermore                 Waterford             711    25   M       3 20-29               28:32.0      6:00/M
       4    Jeff Oplca                        Groton  CT            762    25   M       4 20-29               29:45.0      6:16/M
       5    Bobby Clark                       Mystic  CT            714    56   M       1 50-59               29:48.0      6:16/M
       6    Kevin Fitzgerald                  Uncasville  CT        805    17   M       1 13-19               30:30.0      6:25/M
       7    Jordan Leach                      New London  CT        746    26   M       5 20-29               30:50.0      6:29/M
       8    Sarah Ports                       Lebanon  CT           824    23   F       1 20-29               30:53.0      6:30/M
       9    Andrew Taylor                     Westerly  RI          781    24   M       6 20-29               30:54.0      6:30/M
      10    John Trahan                       Mystic  CT            809    56   M       2 50-59               30:59.0      6:31/M
      11    Michael Fusaro                    Norwich  CT           795    46   M       1 40-49               31:04.0      6:32/M
      12    Brennan Downes                    Gales Ferry  CT       821    34   M       1 30-39               31:08.0      6:33/M
      13    Andrew Skelly                     Mystic  CT            774    27   M       7 20-29               31:11.0      6:34/M
      14    Tim Smith                         Norwich  CT           775    64   M       1 60-69               31:19.0      6:36/M
      15    Josh Harwell                      Mystic  CT            733    39   M       2 30-39               31:24.0      6:37/M
      16    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          796    61   M       2 60-69               31:34.0      6:39/M
      17    Richard Rice                      Uncasville  CT        837    52   M       3 50-59               31:42.0      6:40/M
      18    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         847    30   F       1 30-39               32:05.0      6:45/M
      19    Rick Konon                        Colchester  CT        823    56   M       4 50-59               32:05.0      6:45/M
      20    Bob Buckingham                    New London  CT        794    52   M       5 50-59               32:53.0      6:55/M
      21    Michael Kornacki                  Darien  CT            798    44   M       2 40-49               32:56.0      6:56/M
      22    Chelsey Elliott                   New London  CT        721    31   F       2 30-39               33:09.0      6:59/M
      23    John Brown                        Oakdale  CT           822    53   M       6 50-59               33:32.0      7:04/M
      24    Jacob Hanley                      Groton  CT            840    28   M       8 20-29               33:41.0      7:05/M
      25    Brian Lundie                                            753    58   M       7 50-59               33:52.0      7:08/M
      26    Kristen Lincoln                   Groton  CT            751    27   F       2 20-29               34:00.0      7:09/M
      27    Mac Ordonio                       Mystic  CT            857    48   M       3 40-49               34:07.0      7:11/M
      28    John Kendall                      Preston  CT           740    48   M       4 40-49               34:11.0      7:12/M
      29    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT       730    45   M       5 40-49               34:23.0      7:14/M
      30    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         799    49   M       6 40-49               34:27.0      7:15/M
      31    Annette Barbay                    Uncasville  CT        818    42   F       1 40-49               34:33.0      7:16/M
      32    Jessica Wood                      New London  CT        791    25   F       3 20-29               34:43.0      7:19/M
      33    John Sacrey                       Preston  CT           769    61   M       3 60-69               34:44.0      7:19/M
      34    Joe Balavender                    Salem  CT             825    59   M       8 50-59               34:53.0      7:21/M
      35    Jeff Williams                     Waterford             790    42   M       7 40-49               35:07.0      7:24/M
      36    Dave Lincoln                      Groton  CT            849    32   M       3 30-39               35:11.0      7:24/M
      37    Zachary Rogers                    Norwich  CT           767    13   M       2 13-19               35:13.0      7:25/M
      38    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           804    53   M       9 50-59               35:13.0      7:25/M
      39    Anthony Good Jr                   Preston  CT           854    27   M       9 20-29               35:14.0      7:25/M
      40    Scott Partonsan                   Mystic  CT            844    47   M       8 40-49               35:32.0      7:29/M
      41    Michael Bouillard                 Sterling  CT          813    46   M       9 40-49               35:49.0      7:32/M
      42    Joseph Cerniglia                  Somerville  MA        819    45   M      10 40-49               36:08.0      7:36/M
      43    Karen Kelly                       Rocky Hill  CT        739    36   F       3 30-39               36:11.0      7:37/M
      44    Kate Kelliher                     Westerly  RI          841    36   F       4 30-39               36:26.0      7:40/M
      45    Dino Festa                        Oakdale  CT           803    59   M      10 50-59               36:29.0      7:41/M
      46    Bill Marshall                     Yantic  CT            800    67   M       4 60-69               36:34.0      7:42/M
      47    Laurence Potter                   Waterford             765    54   M      11 50-59               36:37.0      7:43/M
      48    Doug Hall                         Plainfield  CT        812    41   M      11 40-49               36:50.0      7:45/M
      49    Scott Todd                        Uncasville  CT        784    56   M      12 50-59               36:54.0      7:46/M
      50    Robert Petersen                   Mystic  CT            852    48   M      12 40-49               36:58.0      7:47/M
      51    Matthew Watroba                   North Stonington  C   789    24   M      10 20-29               37:05.0      7:48/M
      52    Erin O'Leary                      Mystic  CT            761    27   F       4 20-29               37:26.0      7:53/M
      53    Nancy Alletto                     Jewett City  CT       706    44   F       2 40-49               37:40.0      7:56/M
      54    Brian Andstrom                    Plainfield  CT        811    56   M      13 50-59               37:52.0      7:58/M
      55    Jan Teves                         New London  CT        782    26   M      11 20-29               38:28.0      8:06/M
      56    Kyle Mallene                      Groton  CT            755    26   M      12 20-29               38:34.0      8:07/M
      57    Lori Looney                       Uncasville  CT        752    44   F       3 40-49               38:35.0      8:07/M
      58    Richard Conant                    Mystic  CT            826    57   M      14 50-59               38:43.0      8:09/M
      59    Elizabeth Alina                   Groton  CT            704    38   F       5 30-39               38:59.0      8:12/M
      60    Tyler Riddle                      Norwich  CT           831    13   M       3 13-19               39:02.0      8:13/M
      61    Joshua Ainscough                  Mystic  CT            703    35   M       4 30-39               39:04.0      8:13/M
      62    Guy Pulino                        Moodus  CT            802    67   M       5 60-69               39:08.0      8:14/M
      63    Joel Lee                          Groton  CT            846    13   M       4 13-19               39:11.0      8:15/M
      64    Jea Hur                           Norwich  CT           737    49   M      13 40-49               39:11.0      8:15/M
      65    Katie Esposito                    Hamden  CT            816    21   F       5 20-29               39:12.0      8:15/M
      66    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       732    31   M       5 30-39               39:17.0      8:16/M
      67    Karen Short                       New London  CT        772    52   F       1 50-59               39:43.0      8:22/M
      68    Pat Swim                          Groton  CT            836    58   F       2 50-59               39:55.0      8:24/M
      69    Ronald Lewis                      Quaker Hill  CT       749    44   M      14 40-49               40:07.0      8:27/M
      70    Peter Dlubac                      Clinton  CT           719    61   M       6 60-69               40:15.0      8:28/M
      71    Bob Fiore                         Mystic  CT            722    63   M       7 60-69               40:18.0      8:29/M
      72    Ron Dombrowski                    Norwich  CT           793    69   M       8 60-69               40:22.0      8:30/M
      73    Gregory Carver                    Columbia  CT          832    51   M      15 50-59               40:26.0      8:31/M
      74    Erin Depot                        Gales Ferry  CT       718    30   F       6 30-39               40:27.0      8:31/M
      75    Sandy Collins                     Wauregan  CT          814    57   F       3 50-59               40:32.0      8:32/M
      76    Dawn Holmes                       Essex  CT             820    49   F       4 40-49               40:44.0      8:35/M
      77    Edward Duffy                      Groton  CT            720    47   M      15 40-49               40:50.0      8:36/M
      78    Albert Kirwan                     Clinton  CT           742    49   M      16 40-49               40:59.0      8:38/M
      79    Stacey Holmes                     north franklin  CT    736    34   F       7 30-39               41:22.0      8:43/M
      80    Amanda Chen                       Groton  CT            712    23   F       6 20-29               41:24.0      8:43/M
      81    Barry Sheckley                    Niantic  CT           839    65   M       9 60-69               41:28.0      8:44/M
      82    Tom Neilan                        Griswold  CT          808    45   M      17 40-49               41:31.0      8:44/M
      83    Tom Baker                         Oakdale  CT           708    69   M      10 60-69               41:50.0      8:48/M
      84    Norma Vivar                       Jewett City  CT       787    49   F       5 40-49               41:56.0      8:50/M
      85    Jeanne Potter                     Old Lyme              764    62   F       1 60-69               42:04.0      8:51/M
      86    Way Hedding                       Niantic  CT           735    63   M      11 60-69               42:09.0      8:52/M
      87    Joe Adams                         Pawcatuck  CT         807    56   M      16 50-59               42:10.0      8:53/M
      88    Dick Walsh                        Old Lyme              830    71   M       1 70-99               42:10.0      8:53/M
      89    Joseph Behm                       Carolina  RI          710    22   M      13 20-29               42:18.0      8:54/M
      90    Clem McGrath                      Colchester  CT        757    73   M       2 70-99               42:29.0      8:57/M
      91    Jennifer Aiello                   Gales Ferry  CT       702    32   F       8 30-39               42:38.0      8:59/M
      92    Gary Stephenson                   Quaker Hill  CT       856    33   M       6 30-39               42:51.0      9:01/M
      93    Adam Sprecace                     New London  CT        776    42   M      18 40-49               43:11.0      9:05/M
      94    Amy Stephenson                    Norwich  CT           779    34   F       9 30-39               43:14.0      9:06/M
      95    Ben Stockwell                     Groton  CT            780    29   M      14 20-29               43:26.0      9:09/M
      96    Richard MacDonald                 Niantic  CT           754    71   M       3 70-99               43:26.0      9:09/M
      97    Ray Krause                        Hope Valley  RI       743    54   M      17 50-59               43:29.0      9:09/M
      98    William Vidal                     Ledyard  CT           786    36   M       7 30-39               43:33.0      9:10/M
      99    Leah Gallen                       South Windham  CT     727    17   F       1 13-19               43:39.0      9:11/M
     100    Salvatore Lanzofano               Meriden  CT           745    55   M      18 50-59               43:45.0      9:13/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Christopher Jenkins               Groton  CT            842    40   M      19 40-49               43:55.0      9:15/M
     102    Susan Sheckley                    Niantic  CT           838    64   F       2 60-69               44:21.0      9:20/M
     103    Ronald Gale                       Norwich  CT           726    77   M       4 70-99               44:22.0      9:20/M
     104    Alvin Lewis                       New London  CT        748    61   M      12 60-69               44:30.0      9:22/M
     105    Katrina Singer                    Groton  CT            773    36   F      10 30-39               44:37.0      9:24/M
     106    Carly Eisley                      Norwich  CT           817    32   F      11 30-39               44:38.0      9:24/M
     107    Bruce Grisafe                     Salem  CT             845    59   M      19 50-59               44:49.0      9:26/M
     108    Richard Slack                     Uncasville  CT        777    41   M      20 40-49               44:54.0      9:27/M
     109    Patricia Phillips                 Niantic  CT           828    65   F       3 60-69               44:57.0      9:28/M
     110    Zakariah Ziegler                  Groton  CT            792    22   M      15 20-29               45:05.0      9:29/M
     111    Huan Lin                          New London  CT        750    26   M      16 20-29               45:17.0      9:32/M
     112    Gia Walka                         Norwich  CT           788    47   F       6 40-49               45:21.0      9:33/M
     113    Brian B                           Oakdale  CT           858    29   M      17 20-29               45:58.0      9:41/M
     114    Jonathan Woyasz                   Norwich  CT           850    45   M      21 40-49               46:02.0      9:41/M
     115    Jen Russell                       New London  CT        768    46   F       7 40-49               46:31.0      9:48/M
     116    Julie Parrette                    Norwich  CT           763    47   F       8 40-49               46:34.0      9:48/M
     117    Kevin Kriegbaum                   Groton  CT            744    32   M       8 30-39               46:36.0      9:49/M
     118    Kevin Moore                       Narragansett  RI      759    28   M      18 20-29               46:41.0      9:50/M
     119    Amanda Lester                     New London  CT        747    30   F      12 30-39               46:45.0      9:51/M
     120    Jim McCabe                        Waterford             756    49   M      22 40-49               47:03.0      9:54/M
     121    Ted Phillips                      Niantic  CT           829    71   M       5 70-99               47:20.0      9:58/M
     122    Corrina Ferguson                  Oakdale  CT           835    41   F       9 40-49               47:34.0     10:01/M
     123    Sianna Ferguson                                         834    11   F       1  1-12               47:35.0     10:01/M
     124    Elsa Woyasz                       Norwich  CT           851    50   F       4 50-59               47:39.0     10:02/M
     125    Holly Salegna                     Norwich  CT           843    42   F      10 40-49               47:44.0     10:03/M
     126    Nancy Gillis                      Taftville  CT         810    43   F      11 40-49               47:55.0     10:05/M
     127    Adriana Stefon                    Hanover  CT           778    31   F      13 30-39               48:19.0     10:10/M
     128    Sherri Clarke                     Mystic  CT            715    42   F      12 40-49               48:38.0     10:14/M
     129    Beth Lyon                         Mystic  CT            827    49   F      13 40-49               49:04.0     10:20/M
     130    Robert Lohmann                    North Stonington  C   766    68   M      13 60-69               50:04.0     10:32/M
     131    Pat Baker                         Oakdale  CT           707    67   F       4 60-69               50:15.0     10:35/M
     132    Judy McGrath                      Colchester  CT        758    70   F       1 70-99               50:58.0     10:44/M
     133    Danielle Fontaine                 Plainfield  CT        723    22   F       7 20-29               52:15.0     11:00/M
     134    Kenneth Barton                    Canterbury  CT        709    23   M      19 20-29               52:16.0     11:00/M
     135    Anita Kaiser                      Groton  CT            738    51   F       5 50-59               53:42.0     11:18/M
     136    Julie Shafer                      Quaker Hill  CT       771    40   F      14 40-49               53:45.0     11:19/M
     137    Jack Valone                       North Windham  CT     806    71   M       6 70-99               54:09.0     11:24/M
     138    Melissa Wooten                    Griswold  CT          848    32   F      14 30-39               55:44.0     11:44/M
     139    Caroline Zyla                     Meriden  CT           855    30   F      15 30-39               55:59.0     11:47/M
     140    Charles Underwood                 East Greenwich  RI    785    55   M      20 50-59               57:36.0     12:08/M
     141    M Steve Hill                      Uncasville  CT        797    62   M      14 60-69               57:37.0     12:08/M
     142    Julia Chase-Brano                 New London  CT        853    70   F       2 70-99               57:41.0     12:09/M
     143    Peter Demarco                     New London  CT        717    62   M      15 60-69             1:04:33.0     13:35/M