Brendan's Challenge 5K

Overall Finish List

June 03, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
       1    Jesse Joseph                      Oakdale  CT           229    16   M       1 Top Fin                        17:16.0      5:34/M
       2    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           252    31   M       1 30-39               0:01.0     17:17.0      5:35/M
       3    Dan Linkinhoker                   Oakdale  CT           228    16   M       1 15-18               0:18.0     17:34.0      5:40/M
       4    Ronald Torres                     New London  CT        268    45   M       1 40-49               0:24.0     17:40.0      5:42/M
       5    Liam Scott                        New London  CT        459    30   M       2 30-39               2:09.0     19:25.0      6:16/M
       6    David Crowley                     Uncasville  CT        222    33   M       3 30-39               3:19.0     20:35.0      6:38/M
       7    Chris Ouellette                   Uncasville  CT        438    26   M       1 19-29               3:35.0     20:51.0      6:44/M
       8    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT        286    57   M       1 50-59               3:43.0     20:59.0      6:46/M
       9    Sam Todd                          Uncasville  CT        448    19   M       2 19-29               3:52.0     21:08.0      6:49/M
      10    John Dodd                         New London  CT        492    30   M       4 30-39               4:12.0     21:28.0      6:55/M
      11    Mark Tschopp                      Uncasville  CT        447    43   M       2 40-49               4:16.0     21:32.0      6:57/M
      12    Abby McAdams                      Oakdale  CT           259    16   F       1 Top Fin                        21:42.0      7:00/M
      13    Annette Barbay                    Uncasville  CT        275    41   F       1 40-49               0:22.0     22:04.0      7:07/M
      14    Ray Bigalbal                      Oakdale  CT           498    48   M       3 40-49               4:52.0     22:08.0      7:08/M
      15    Steven Skinner                    Uncasville  CT        457    53   M       2 50-59               4:58.0     22:14.0      7:10/M
      16    Bradley King                      East Lyme  CT         213    16   M       2 15-18               5:09.0     22:25.0      7:14/M
      17    Morgane Butler                    Oakdale  CT           260    14   F       1  1-14               0:58.0     22:40.0      7:19/M
      18    Chris Dodge                       North Attleboro  MA   490    24   M       3 19-29               5:32.0     22:48.0      7:21/M
      19    Mike Lopez                        Oakdale  CT           239    46   M       4 40-49               5:36.0     22:52.0      7:23/M
      20    Dayvon Wynn                       Uncasville  CT        444    18   M       3 15-18               6:15.0     23:31.0      7:35/M
      21    Lisa Zablonski                    Colchester  CT        262    45   F       2 40-49               1:58.0     23:40.0      7:38/M
      22    Allison Gallerani                 Uncasville  CT        285    45   F       3 40-49               2:11.0     23:53.0      7:42/M
      23    Rachael Skinner                   Uncasville  CT        458    19   F       1 19-29               2:11.0     23:53.0      7:42/M
      24    Alex Ganoe                        Uncasville  CT        485    13   M       1  1-14               6:43.0     23:59.0      7:44/M
      25    Ben Ellis                         Wilmington  VT        227    34   M       5 30-39               6:48.0     24:04.0      7:46/M
      26    David King                        East Lyme  CT         214    44   M       5 40-49               7:04.0     24:20.0      7:51/M
      27    John Crowley                      Uncasville  CT        223    26   M       4 19-29               7:16.0     24:32.0      7:55/M
      28    Dean Berardi                      Jewett City  CT       254    51   M       3 50-59               7:20.0     24:36.0      7:56/M
      29    Will Huntington                   Oakdale  CT           441    27   M       5 19-29               7:29.0     24:45.0      7:59/M
      30    Todd Swim                         Wilmington  VT        226    42   M       6 40-49               7:34.0     24:50.0      8:01/M
      31    Chip McAdams                      Oakdale  CT           258    45   M       7 40-49               7:37.0     24:53.0      8:02/M
      32    Doug Parulis                      New London  CT        465    35   M       6 30-39               7:39.0     24:55.0      8:02/M
      33    Way Hedding                       Niantic  CT           257    62   M       1 60-69               7:48.0     25:04.0      8:05/M
      34    Laura Commons                     Uncasville  CT        246    15   F       1 15-18               3:28.0     25:10.0      8:07/M
      35    Scott Conn                        Stamford  CT          442    26   M       6 19-29               8:03.0     25:19.0      8:10/M
      36    Jim Fillion                       Waterford  CT         237    52   M       4 50-59               8:05.0     25:21.0      8:11/M
      37    Katlyn Gerrish                    North Stonington  C   433    21   F       2 19-29               3:44.0     25:26.0      8:12/M
      38    Jonathan Perry                    Uncasville  CT        464    21   M       7 19-29               8:11.0     25:27.0      8:13/M
      39    Ryan Wrobel                       Uncasville  CT        445    14   M       2  1-14               8:15.0     25:31.0      8:14/M
      40    Matt Weelkly                      Groton  CT            283    41   M       8 40-49               8:30.0     25:46.0      8:19/M
      41    Ron Dombrowski                    Uncasville  CT        249    68   M       2 60-69               8:32.0     25:48.0      8:19/M
      42    Tim Johnson                       New London  CT        476    35   M       7 30-39               8:41.0     25:57.0      8:22/M
      43    Rickie Geiler                     Uncasville  CT        432    22   M       8 19-29               8:47.0     26:03.0      8:24/M
      44    C J Bourne                        Uncasville  CT        264    33   M       8 30-39               8:50.0     26:06.0      8:25/M
      45    Michael Lopez                     Oakdale  CT           238    15   M       4 15-18               8:53.0     26:09.0      8:26/M
      46    Sierra Baker                      Uncasville  CT        253    15   F       2 15-18               4:35.0     26:17.0      8:29/M
      47    Ted Satiasky                      Niantic  CT           212    29   M       9 19-29               9:05.0     26:21.0      8:30/M
      48    Dawnyell Hatchett                 Oakdale  CT           481    38   F       1 30-39               4:47.0     26:29.0      8:33/M
      49    Amanda Fisher                     Jewett City  CT       430    25   F       3 19-29               4:54.0     26:36.0      8:35/M
      50    Brendan Benway                    Uncasville  CT        240    25   M      10 19-29               9:22.0     26:38.0      8:35/M
      51    Allison Delaney                   East Lyme  CT         293    35   F       2 30-39               5:02.0     26:44.0      8:37/M
      52    Ben Buehler                       New London  CT        494    25   M      11 19-29              10:09.0     27:25.0      8:51/M
      53    Eileen Benway                     Uncasville  CT        241    22   F       4 19-29               5:43.0     27:25.0      8:51/M
      54    Nora Liskowsky                    Norwich  CT           251    24   F       5 19-29               5:48.0     27:30.0      8:52/M
      55    Nikolas Strickland                Uncasville  CT        288    13   M       3  1-14              10:23.0     27:39.0      8:55/M
      56    Betty Brown                       Groton  CT            233    45   F       4 40-49               6:03.0     27:45.0      8:57/M
      57    Joshua Miller                     Marlborough  CT       230    25   M      12 19-29              10:34.0     27:50.0      8:59/M
      58    Colin Delaney                     East Lyme  CT         284    33   M       9 30-39              10:35.0     27:51.0      8:59/M
      59    Daniel Kobyluck                   Oakdale  CT           473    12   M       4  1-14              10:42.0     27:58.0      9:01/M
      60    Greg Smith                        Niantic  CT           455    29   M      13 19-29              10:44.0     28:00.0      9:02/M
      61    Scott Tupper                      Uncasville  CT        221    43   M       9 40-49              10:45.0     28:01.0      9:02/M
      62    Olivia Hugo                       Waterford  CT         272    10   F       2  1-14               6:21.0     28:03.0      9:03/M
      63    Jillian Buckingham                Stamford  CT          439    25   F       6 19-29               6:43.0     28:25.0      9:10/M
      64    Ted Phillips                      Niantic  CT           247    71   M       1 70-99              11:16.0     28:32.0      9:12/M
      65    Eleanor Gustavel                  Gales Ferry  CT       217    10   F       3  1-14               6:56.0     28:38.0      9:14/M
      66    Colleen Rix                       Uncasville  CT        232    30   F       3 30-39               7:15.0     28:57.0      9:20/M
      67    Julie Kelly                       Oakdale  CT           431    51   F       1 50-59               7:19.0     29:01.0      9:22/M
      68    Michael Griffin                   Groton  CT            265    24   M      14 19-29              11:48.0     29:04.0      9:23/M
      69    Ronald Gale                       Norwich  CT           486    76   M       2 70-99              11:59.0     29:15.0      9:26/M
      70    Ivanna Hugo                       Waterford  CT         269    14   F       4  1-14               7:35.0     29:17.0      9:27/M
      71    Craig Thibeau                     Oakdale  CT           450    43   M      10 40-49              12:23.0     29:39.0      9:34/M
      72    Kathleen Malloy                   Mystic  CT            242    43   F       5 40-49               7:59.0     29:41.0      9:35/M
      73    Tom Swim                          Groton  CT            225    67   M       3 60-69              12:28.0     29:44.0      9:35/M
      74    Patricia Phillips                 Niantic  CT           248    65   F       1 60-69               8:15.0     29:57.0      9:40/M
      75    Nick Donnell                      Uncasville  CT        489    12   M       5  1-14              12:46.0     30:02.0      9:41/M
      76    Andrew Bakoledis                  Oakdale  CT           291    42   M      11 40-49              12:50.0     30:06.0      9:43/M
      77    Yvonne Keegan                     Oakdale  CT           234    42   F       6 40-49               8:31.0     30:13.0      9:45/M
      78    Kiah Strickland                   Uncasville  CT        287    14   F       5  1-14               8:41.0     30:23.0      9:48/M
      79    Ken Strickland                    Uncasville  CT        290    40   M      12 40-49              13:10.0     30:26.0      9:49/M
      80    Angela Gardega                    Groton  CT            277    29   F       7 19-29               8:46.0     30:28.0      9:50/M
      81    Abby Barrera                      Uncasville  CT        292    30   F       4 30-39               8:55.0     30:37.0      9:53/M
      82    Tracey Zurowski                   Jewett City  CT       443    36   F       5 30-39               9:05.0     30:47.0      9:56/M
      83    Rob Rahusen                       Uncasville  CT        435    23   M      15 19-29              13:34.0     30:50.0      9:57/M
      84    Steven Blais                      Woonsocket  RI        495    32   M      10 30-39              13:39.0     30:55.0      9:58/M
      85    Michele Drexler                   Norwich  CT           281    37   F       6 30-39               9:14.0     30:56.0      9:59/M
      86    Teresa Tufares                    Uncasville  CT        261    36   F       7 30-39               9:21.0     31:03.0     10:01/M
      87    Mary Cho                          Norwich  CT           274    37   F       8 30-39               9:50.0     31:32.0     10:10/M
      88    Mike Kelley                       Niantic  CT           245    40   M      13 40-49              14:17.0     31:33.0     10:11/M
      89    Raymundo Bigalbal                 Oakdale  CT           497    11   M       6  1-14              14:19.0     31:35.0     10:11/M
      90    Nate Stewart                      New London  CT        453    26   M      16 19-29              14:46.0     32:02.0     10:20/M
      91    Mike Rix                          Uncasville  CT        231    33   M      11 30-39              15:05.0     32:21.0     10:26/M
      92    Karen Moorehead                   Oakdale  CT           294    36   F       9 30-39              10:40.0     32:22.0     10:26/M
      93    Brady Moorehead                   Gales Ferry  CT       215    6    M       7  1-14              15:07.0     32:23.0     10:27/M
      94    Jen Miller                        Marlborough  CT       436    26   F       8 19-29              10:43.0     32:25.0     10:27/M
      95    Maureen Benway                    Uncasville  CT        243    52   F       2 50-59              10:44.0     32:26.0     10:28/M
      96    Don Welsh                         Quaker Hill  CT       446    57   M       5 50-59              15:23.0     32:39.0     10:32/M
      97    Joshua Therrien                   Waterford  CT         273    29   M      17 19-29              15:30.0     32:46.0     10:34/M
      98    Kevin Ganoe                       Uncasville  CT        484    37   M      12 30-39              15:35.0     32:51.0     10:36/M
      99    Misty Dawn Cermak-Ganoe           Uncasville  CT        483    34   F      10 30-39              11:10.0     32:52.0     10:36/M
     100    Chanda-Jean Therrien              Waterford  CT         270    36   F      11 30-39              11:15.0     32:57.0     10:38/M

                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
     101    Eric Litvinoff                    Norwich  CT           220    25   M      18 19-29              15:43.0     32:59.0     10:38/M
     102    Kim Thibeau                       Oakdale  CT           449    40   F       7 40-49              11:43.0     33:25.0     10:47/M
     103    John Keegan                       Oakdale  CT           236    42   M      14 40-49              16:10.0     33:26.0     10:47/M
     104    Jalen Aledia                      Quaker Hill  CT       298    19   M      19 19-29              16:19.0     33:35.0     10:50/M
     105    Lauren Ross                       Uncasville  CT        461    10   F       6  1-14              11:57.0     33:39.0     10:51/M
     106    Catherine Dodge                   North Attleboro  MA   491    25   F       9 19-29              11:57.0     33:39.0     10:51/M
     107    Antonio Iaconiello                Oakdale  CT           280    43   M      15 40-49              16:32.0     33:48.0     10:54/M
     108    Diane Kolnaski                    Mystic  CT            250    57   F       3 50-59              12:46.0     34:28.0     11:07/M
     109    Bethany Bonner                    Quaker Hill  CT       266    49   F       8 40-49              13:24.0     35:06.0     11:19/M
     110    Justin Aspinwall                  Oakdale  CT           434    10   M       8  1-14              17:53.0     35:09.0     11:20/M
     111    Rayallen Bergman                  Oakdale  CT           278    27   M      20 19-29              18:04.0     35:20.0     11:24/M
     112    Phil Bennett                      Uncasville  CT        279    27   M      21 19-29              18:04.0     35:20.0     11:24/M
     113    Irene Cisneros                    Uncasville  CT        256    43   F       9 40-49              14:06.0     35:48.0     11:33/M
     114    Amanda Aspinwall                  Oakdale  CT           440    33   F      12 30-39              14:10.0     35:52.0     11:34/M
     115    Eddie Aledia                      Quaker Hill  CT       297    12   M       9  1-14              18:39.0     35:55.0     11:35/M
     116    Derek Strickland                  Uncasville  CT        289    11   M      10  1-14              18:42.0     35:58.0     11:36/M
     117    Sarah Bigalbal                    Oakdale  CT           496    13   F       7  1-14              14:37.0     36:19.0     11:43/M
     118    Alicia Hensley                    Waterford  CT         271    10   F       8  1-14              14:49.0     36:31.0     11:47/M
     119    Ashleigh Holmes                   Mystic  CT            479     7   F       9  1-14              14:54.0     36:36.0     11:48/M
     120    Andrew Holmes                     Mystic  CT            480    44   M      16 40-49              19:21.0     36:37.0     11:49/M
     121    Hoilly Haukins-Bourne             Uncasville  CT        263    30   F      13 30-39              14:56.0     36:38.0     11:49/M
     122    Mary Aledia                       Quaker Hill  CT       295    41   F      10 40-49              15:15.0     36:57.0     11:55/M
     123    Mary Hronko                       Berlin  CT            224    24   F      10 19-29              15:27.0     37:09.0     11:59/M
     124    Ashley Weekly                     Groton  CT            282    12   F      10  1-14              15:34.0     37:16.0     12:01/M
     125    Jennifer Sloan                    Oakdale  CT           456    47   F      11 40-49              16:13.0     37:55.0     12:14/M
     126    Jill Mazzaulyso                   Old Lyme  CT          235    38   F      14 30-39              16:17.0     37:59.0     12:15/M
     127    Jeremiah Ross                     Uncasville  CT        462    54   M       6 50-59              21:12.0     38:28.0     12:25/M
     128    Rylea Armad                       Waterford  CT         428    11   F      11  1-14              16:46.0     38:28.0     12:25/M
     129    Ainslee Moorehead                 Gales Ferry  CT       216    10   F      12  1-14              16:54.0     38:36.0     12:27/M
     130    Robert Whipple Sr                 Fabyan  CT            276    74   M       3 70-99              21:43.0     38:59.0     12:35/M
     131    Annette Sakidovitch               Oakdale  CT           460    30   F      15 30-39              17:23.0     39:05.0     12:36/M
     132    Annali Nelson                     Uncasville  CT        255    12   F      13  1-14              19:50.0     41:32.0     13:24/M
     133    Christopher Holmes                Mystic  CT            478    11   M      11  1-14              24:39.0     41:55.0     13:31/M
     134    Heather Holmes                    Mystic  CT            477    42   F      12 40-49              20:38.0     42:20.0     13:39/M
     135    Jen Llorens                       Hartford  CT          437    22   F      11 19-29              21:23.0     43:05.0     13:54/M
     136    Joan Smith                        East Lyme  CT         454    44   F      13 40-49              21:58.0     43:40.0     14:05/M
     137    Anna Martin                       Norwich  CT           219    24   F      12 19-29              22:13.0     43:55.0     14:10/M
     138    Emma Kelley                       Niantic  CT           244    10   F      14  1-14              24:14.0     45:56.0     14:49/M
     139    Michelle Cavarnos                 Oakdale  CT           493    60   F       2 60-69              24:27.0     46:09.0     14:53/M
     140    Heather Mathieu                   Colchester  CT        469    42   F      14 40-49              29:09.0     50:51.0     16:24/M
     141    Hollyann Pierce                   Waterford  CT         463    47   F      15 40-49              30:14.0     51:56.0     16:45/M
     142    Christian Aledia                  Quaker Hill  CT       299    11   M      12  1-14              36:35.0     53:51.0     17:22/M
     143    Eddie Aledia                      Quaker Hill  CT       296    48   M      17 40-49              36:35.0     53:51.0     17:22/M
     144    Kellie Gaston                     Bozrah  CT            218    26   F      13 19-29              33:36.0     55:18.0     17:50/M