Twilight Trail Runs 7.4 Miles

Overall Finish List

June 03, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Scott Mindel                      New London  CT        316    24   M       1 18-29               40:47.0      5:31/M
       2    Jeffery Wadecki                   Leylard  CT           382    27   M       2 18-29               41:04.0      5:33/M
       3    Stephen Herrera                   Waterford  CT         437    40   M       1 40-49               41:39.0      5:38/M
       4    Scott Bessette                    Mystic  CT            425    31   M       1 30-39               44:34.0      6:01/M
       5    Chadwick Brown                    Waterford  CT         349    35   M       2 30-39               45:26.0      6:08/M
       6    Stephen Dowsett                   Pittsfield  MA        365    23   M       3 18-29               45:37.0      6:10/M
       7    Todd Bennett                      Columbia  CT          417    40   M       2 40-49               46:35.0      6:18/M
       8    Dan Linkinhoker                   Oakdale  CT           357    15   M       1  1-17               46:36.0      6:18/M
       9    Stanley Mickus                    Mystic  CT            305    43   M       3 40-49               46:57.0      6:21/M
      10    Conner Gralton                    Mystic  CT            401    13   M       2  1-17               48:37.0      6:34/M
      11    John Paggioli                     Marlborough  CT       411    45   M       4 40-49               48:45.0      6:35/M
      12    Charlie Iselin                    Chester  CT           429    43   M       5 40-49               48:52.0      6:36/M
      13    Brian McConnell                   Centerbrook  CT       445    44   M       6 40-49               49:04.0      6:38/M
      14    Michael Campian                   Groton  CT            438    28   M       4 18-29               49:28.0      6:41/M
      15    Kevin Halvordson                  Mystic  CT            314    21   M       5 18-29               49:54.0      6:45/M
      16    Dana Award                        Waterford  CT         389    46   M       7 40-49               50:04.0      6:46/M
      17    Jesse Collins                     Salem  CT             432    31   M       3 30-39               51:00.0      6:54/M
      18    Ben Wheeler                       Groton  CT            458    0    M       1  0- 0               51:06.0      6:54/M
      19    Megan Raymond                     Branford  CT          421    38   F       1 30-39               51:09.0      6:55/M
      20    Jessamyn Cox                      Mystic  CT            439    23   F       1 18-29               51:25.0      6:57/M
      21    John Trahan                       Mystic  CT            341    55   M       1 50-59               51:33.0      6:58/M
      22    Michael Zegarzewski               Norwich  CT           339    38   M       4 30-39               52:06.0      7:02/M
      23    Richard Clapp                     New London  CT        322    30   M       5 30-39               52:14.0      7:04/M
      24    Dan Widlicka                      Gales Ferry  CT       338    35   M       6 30-39               52:16.0      7:04/M
      25    Eric Hansen                       Pawcatuck  CT         327    31   M       7 30-39               52:25.0      7:05/M
      26    Jason Barricklow                  New London  CT        320    33   M       8 30-39               53:14.0      7:12/M
      27    Scott Cote                        Ledyard  CT           415    25   M       6 18-29               53:43.0      7:16/M
      28    James Jensen                      Middletown  CT        329    36   M       9 30-39               53:52.0      7:17/M
      29    Jennifer Massengale               Groton  CT            448    31   F       2 30-39               53:53.0      7:17/M
      30    Lori Gatheral                     Waterford  CT         361    49   F       1 40-49               54:18.0      7:20/M
      31    Gregory Hester                    Marlborough  CT       328    38   M      10 30-39               54:44.0      7:24/M
      32    David Tess                        Mystic  CT            345    40   M       8 40-49               54:55.0      7:25/M
      33    Dominic Wilson                    Somers  CT            436    40   M       9 40-49               55:13.0      7:28/M
      34    Brian Bronk                       East Lyme  CT          83    43   M      10 40-49               55:14.0      7:28/M
      35    Jeff Lyon                         Mystic  CT            443    20   M       7 18-29               55:16.0      7:28/M
      36    Scot Mente                        Mystic  CT            408    39   M      11 30-39               55:23.0      7:29/M
      37    Bob Gralton                       Ledyard  CT           402    43   M      11 40-49               55:33.0      7:30/M
      38    Becky Iselin                      Chester  CT           428    35   F       3 30-39               55:43.0      7:32/M
      39    Lawrence Agbayani                 Waterford  CT         298    44   M      12 40-49               56:00.0      7:34/M
      40    Russell Hammond                   Killingworth  CT      392    51   M       2 50-59               56:05.0      7:35/M
      41    Richard Najar                     Groton  CT            332    36   M      12 30-39               56:06.0      7:35/M
      42    Kun Song                          Waterford  CT         395    34   M      13 30-39               56:17.0      7:36/M
      43    Frank Fiala                       East Haddam  CT       292    51   M       3 50-59               56:19.0      7:37/M
      44    Gregory Hunter                    Mystic  CT            348    38   M      14 30-39               56:41.0      7:40/M
      45    Rich Engel                        Middlebury  CT        313    29   M       8 18-29               56:43.0      7:40/M
      46    Shaun Odea                        Niantic  CT           400    41   M      13 40-49               56:49.0      7:41/M
      47    Jeffrey Van Deusen                East Lyme  CT         447    43   M      14 40-49               56:58.0      7:42/M
      48    Ken Cassar                        Norwich  CT           441    50   M       4 50-59               57:25.0      7:46/M
      49    David Flagg                       Norwich  CT           388    37   M      15 30-39               57:44.0      7:48/M
      50    John Sacrey                       Preston  CT           394    58   M       5 50-59               57:51.0      7:49/M
      51    Patrick McLoughlin                Groton  CT            434    37   M      16 30-39               57:59.0      7:50/M
      52    Jon Peterson                      Baltic  CT            333    35   M      17 30-39               58:06.0      7:51/M
      53    Paul Gressly                      Uncasville  CT        358    33   M      18 30-39               58:07.0      7:51/M
      54    Pete Raymond                      Waterbury  CT         422    39   M      19 30-39               58:09.0      7:51/M
      55    Abe Bloom                         Westerly  RI          412    12   M       3  1-17               58:09.0      7:51/M
      56    Karina Montoya                    Groton  CT            449    26   F       2 18-29               58:12.0      7:52/M
      57    Philip Plouffe                    Mystic  CT            359    53   M       6 50-59               58:29.0      7:54/M
      58    Joe Altiere                       Simsbury  CT          311    29   M       9 18-29               58:59.0      7:58/M
      59    Carly Eisley                      Norwich  CT           276    31   F       4 30-39               59:03.0      7:59/M
      60    Elizabeth Moreno                  Colchester  CT        347    25   F       3 18-29               59:07.0      7:59/M
      61    Mark Kirschblum                   Salem  CT             353    52   M       7 50-59               59:08.0      7:59/M
      62    Jeanne Tucker                     Essex  CT             407    63   F       1 60-99               59:19.0      8:01/M
      63    Gregory Preston                   Salem  CT             294    50   M       8 50-59               59:22.0      8:01/M
      64    Suzin Webb                        Stonington  CT        354    41   F       2 40-49               59:49.0      8:05/M
      65    Pam Award                         Waterford  CT         390    45   F       3 40-49               59:56.0      8:06/M
      66    Jeremy Griffin                    Jewett City  CT       326    31   M      20 30-39             1:00:14.0      8:08/M
      67    Josh Harwell                      Mystic  CT            426    37   M      21 30-39             1:00:17.0      8:09/M
      68    Michele Hammond                   Killingworth  CT      391    52   F       1 50-59             1:00:18.0      8:09/M
      69    Matt Kelbe                        Groton  CT            459    0    M       2  0- 0             1:00:32.0      8:11/M
      70    Jonathan Rubin                    Guilford  CT          295    52   M       9 50-59             1:00:35.0      8:11/M
      71    James Stuart                      Pawcatuck  CT         360    46   M      15 40-49             1:00:52.0      8:14/M
      72    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         409    44   M      16 40-49             1:00:55.0      8:14/M
      73    Caitlin Street                    North Stonington  C   266    24   F       4 18-29             1:01:10.0      8:16/M
      74    Nicholas Aubin                    New London  CT        312    26   M      10 18-29             1:01:24.0      8:18/M
      75    Erin Merz                         Willimantic  CT       263    27   F       5 18-29             1:01:27.0      8:18/M
      76    Brad Rizer                        Canterbury  CT        334    31   M      22 30-39             1:01:29.0      8:19/M
      77    Meghan Olynciw                    Waterford  CT         283    35   F       5 30-39             1:01:45.0      8:21/M
      78    Wayne Gineo                       South Windsor  CT     293    59   M      10 50-59             1:02:01.0      8:23/M
      79    Ted Simon                         Groton  CT            296    54   M      11 50-59             1:02:21.0      8:26/M
      80    Erik Flaucher                     Norwich  CT           433    34   M      23 30-39             1:02:29.0      8:27/M
      81    Winnie Edmed                      Old Lyme  CT          393    38   F       6 30-39             1:03:56.0      8:38/M
      82    Amy D'Amico                       Ledyard  CT           259    28   F       6 18-29             1:03:57.0      8:39/M
      83    Thea Olari                        Stonington  CT        431    17   F       1  1-17             1:03:58.0      8:39/M
      84    Carolann Gray                     Pawcatuck  CT         410    42   F       4 40-49             1:04:11.0      8:40/M
      85    Stephen Hancock                   Bozrah  CT            315    28   M      11 18-29             1:04:26.0      8:42/M
      86    Michael Raymond                   Norwich  CT           386    31   M      24 30-39             1:04:31.0      8:43/M
      87    Michael McJunkins                 Gales Ferry  CT       304    42   M      17 40-49             1:04:35.0      8:44/M
      88    Jessica Clark                     Newtown  CT           258    28   F       7 18-29             1:04:36.0      8:44/M
      89    Cathy Shea                        Colchester  CT        252    53   F       2 50-59             1:05:00.0      8:47/M
      90    Michael Schlesselman              Niantic  CT           309    47   M      18 40-49             1:05:00.0      8:47/M
      91    Paul Beriam                       Pawcatuck  CT         423    51   M      12 50-59             1:05:00.0      8:47/M
      92    Gary Hebert                       Norwich  CT           301    46   M      19 40-49             1:05:06.0      8:48/M
      93    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         251    50   F       3 50-59             1:05:08.0      8:48/M
      94    Michael Dupre                     Moosup  CT            398    32   M      25 30-39             1:05:42.0      8:53/M
      95    Jenna Anderson                    Niantic  CT           424    27   F       8 18-29             1:06:03.0      8:56/M
      96    Pat Swim                          Groton  CT            457    57   F       4 50-59             1:06:05.0      8:56/M
      97    Chris Bellucci                    Uncasville  CT        366    31   M      26 30-39             1:06:10.0      8:56/M
      98    Melissa Jankowski                 Mystic  CT            383    38   F       7 30-39             1:06:15.0      8:57/M
      99    Maggie Ferron                     Storrs Mansfield  C   277    30   F       8 30-39             1:06:20.0      8:58/M
     100    Aimee Wickless                    Norwich  CT           288    35   F       9 30-39             1:06:28.0      8:59/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Hans Veltheim                     New London  CT        337    37   M      27 30-39             1:06:42.0      9:01/M
     102    Gregg Nunn                        Oakdale  CT           397    56   M      13 50-59             1:07:04.0      9:04/M
     103    Bethany McGill                    Westerly  RI          446    41   F       5 40-49             1:07:20.0      9:06/M
     104    Susan Rzenuski                    Colchester  CT        430    49   F       6 40-49             1:07:20.0      9:06/M
     105    Nancy Muenzner                    Norwich  CT           342    46   F       7 40-49             1:07:30.0      9:07/M
     106    Armand Minutillo                  Farmington  CT        456    53   M      14 50-59             1:07:40.0      9:09/M
     107    Matthew Maxwell                   Mystic  CT            331    38   M      28 30-39             1:07:41.0      9:09/M
     108    Josh Clark                        North Franklin  CT    418    20   M      12 18-29             1:07:52.0      9:10/M
     109    Jen Marshall                      New London  CT        377    22   F       9 18-29             1:08:04.0      9:12/M
     110    Stephanie Croughwell              Griswold  CT          274    36   F      10 30-39             1:08:19.0      9:14/M
     111    Stephen Montafia                  Groton  CT            413    43   M      20 40-49             1:08:19.0      9:14/M
     112    Stephen Edwards                   Ledyard  CT           324    34   M      29 30-39             1:08:20.0      9:14/M
     113    Spencer Tess                      Mystic  CT            344    11   M       4  1-17             1:09:16.0      9:22/M
     114    Courtney Fiala                    East Haddam  CT       290    15   F       2  1-17             1:09:31.0      9:24/M
     115    Anne Chekal                       Niantic  CT           273    34   F      11 30-39             1:09:38.0      9:25/M
     116    David Scavage                     Stonington  CT        419    52   M      15 50-59             1:09:41.0      9:25/M
     117    Tim Quackenbush                   Middle Haddam  CT     427    52   M      16 50-59             1:09:42.0      9:25/M
     118    Jonathan Hiller                   Mystic  CT            450    52   M      17 50-59             1:09:42.0      9:25/M
     119    Tye Frazer                        Leylard  CT           325    35   M      30 30-39             1:09:58.0      9:27/M
     120    Ctel Wehosmr                      Stonington  CT        444    47   F       8 40-49             1:10:01.0      9:28/M
     121    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            269    27   F      10 18-29             1:10:05.0      9:28/M
     122    Nikki Lamonica                    North Kingstown  RI   255    43   F       9 40-49             1:10:28.0      9:31/M
     123    Madeline Sayet                    Norwich  CT           265    21   F      11 18-29             1:10:32.0      9:32/M
     124    Pete Nichter                      Groton  CT            380    29   M      13 18-29             1:10:49.0      9:34/M
     125    Dean Berardi                      Griswold  CT          291    50   M      18 50-59             1:11:06.0      9:36/M
     126    Darryell Hatchett                 Oakdale  CT           406    37   F      12 30-39             1:11:06.0      9:36/M
     127    Sharon Mendes                     North Windham  CT     453    56   F       5 50-59             1:11:19.0      9:38/M
     128    Noel Cyr                          West Hartford  CT     323    30   M      31 30-39             1:11:25.0      9:39/M
     129    Lisa Tess                         Mstic  CT             343    39   F      13 30-39             1:11:57.0      9:43/M
     130    Gabrielle Robinson                Mystic  CT            375         F       1  0- 0             1:12:08.0      9:45/M
     131    Michael Minutillo                 Waterbury  CT         306    44   M      21 40-49             1:12:15.0      9:46/M
     132    Lloyd Lynchammer                  New London  CT        387    49   M      22 40-49             1:12:19.0      9:46/M
     133    Tom Baker                         Oakdale  CT           346    67   M       1 60-99             1:12:22.0      9:47/M
     134    Bruce Grisafe                     Salem  CT             416    57   M      19 50-59             1:12:23.0      9:47/M
     135    Sandy Collins                     Wauregan  CT          403    55   F       6 50-59             1:12:35.0      9:49/M
     136    Cindy Ouillette                   Central Village  CT   404    35   F      14 30-39             1:12:35.0      9:49/M
     137    Brian Clinton                     Groton  CT            451    32   M      32 30-39             1:12:41.0      9:49/M
     138    Erin Daniels                      Groton  CT            378    37   F      15 30-39             1:12:43.0      9:50/M
     139    Stephanie Craven                  Truckee  CA           379    34   F      16 30-39             1:12:44.0      9:50/M
     140    Deb Corcoran                      Mansfield Center  C   454    47   F      10 40-49             1:12:46.0      9:50/M
     141    Paul Hanlon                       Norwich               300    45   M      23 40-49             1:12:54.0      9:51/M
     142    Jane Patterson                    Burlington  CT        257    40   F      11 40-49             1:13:14.0      9:54/M
     143    Anastasia Robichaud               Leylard  CT           286    36   F      17 30-39             1:14:13.0     10:02/M
     144    Amanda Marshall                   Oakdale  CT           262    24   F      12 18-29             1:14:29.0     10:04/M
     145    Colleen Doshna                    Waterford  CT         399    44   F      12 40-49             1:14:44.0     10:06/M
     146    April Holtinger                   Groton  CT            452    28   F      13 18-29             1:14:52.0     10:07/M
     147    Lori Holmgren                     East Haddam  CT       254    45   F      13 40-49             1:14:52.0     10:07/M
     148    James Lovering                    Mystic  CT            405    35   M      33 30-39             1:14:58.0     10:08/M
     149    Robert Niedbala                   Norwich  CT           319    63   M       2 60-99             1:15:11.0     10:10/M
     150    Kris Wraight                      New London  CT        289    30   F      18 30-39             1:16:29.0     10:20/M
     151    Patrick Sheehan-Gaumer            New London  CT        317    29   M      14 18-29             1:16:29.0     10:20/M
     152    Frida Berrigan                    New London  CT        271    37   F      19 30-39             1:16:30.0     10:20/M
     153    Yoav Stuller                      Greenwich  CT         335    37   M      34 30-39             1:17:25.0     10:28/M
     154    Elizabeth Zessman                 Greenwich  CT         270    29   F      14 18-29             1:17:26.0     10:28/M
     155    Richard White                     East Lyme  CT         396    39   M      35 30-39             1:18:27.0     10:36/M
     156    Karen Waggoner                    Mystic  CT            287    36   F      20 30-39             1:19:36.0     10:45/M
     157    Kim Hui                           Groton  CT            440    27   F      15 18-29             1:19:51.0     10:47/M
     158    Kristina Goldbach                 Oakdale  CT           261    27   F      16 18-29             1:19:59.0     10:49/M
     159    Jason Lyons                       Plainfield  CT        330    32   M      36 30-39             1:20:14.0     10:51/M
     160    Michelle Lyons                    Plainfield  CT        278    32   F      21 30-39             1:20:15.0     10:51/M
     161    Amanda Trothier                   Terryville  CT        267    23   F      17 18-29             1:20:26.0     10:52/M
     162    Patricia Phillips                 Niantic  CT           420    63   F       2 60-99             1:20:47.0     10:55/M
     163    Kimberly Noto                     Norwich  CT           264    25   F      18 18-29             1:23:12.0     11:15/M
     164    John McGrath                      Windham  CT           303    43   M      24 40-49             1:24:27.0     11:25/M
     165    Beth Lyon                         Mystic  CT            442    48   F      14 40-49             1:25:46.0     11:35/M
     166    Zoe Pike                          Old Lyme  CT          284    35   F      22 30-39             1:25:58.0     11:37/M
     167    Peggy Sullivan                    Clinton  CT           435    37   F      23 30-39             1:31:48.0     12:24/M