St. Joseph School 3 Mile Race

Overall Finish List

March 26, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
       1    Jeff Wadecki                      Niantic  CT            49    27   M   ***** 20-29                          15:27.0      5:09/M
       2    Aaron Croteau                     Willimantic  CT       137    35   M       1 30-39               1:12.0     16:39.0      5:33/M
       3    Dustin Plourde                    Norwich  CT            42    15   M       1 15-19               1:41.0     17:08.0      5:43/M
       4    Brian Oikle                       Greenville  ME         97    34   M       2 30-39               1:48.0     17:15.0      5:45/M
       5    Matt Snydal                       Tolland  CT           115    17   M       2 15-19               1:50.0     17:17.0      5:46/M
       6    Michael Stadolnik                 Plainfield  CT        125    37   M       3 30-39               2:13.0     17:40.0      5:53/M
       7    Todd Fisher                       Norwich  CT           140    42   M       1 40-49               2:24.0     17:51.0      5:57/M
       8    Eric Oilkle                       Freeport  ME           96    28   M       1 20-29               2:25.0     17:52.0      5:57/M
       9    Keith Pellerin                    Northborough  MA      107    46   M       2 40-49               2:39.0     18:06.0      6:02/M
      10    Kyle Schriever                    Norwich  CT           148    24   M       2 20-29               3:05.0     18:32.0      6:11/M
      11    Jill Vollweiler                   Pomfret Center  CT     80    42   F   ***** 40-49                          18:34.0      6:11/M
      12    Michael Fusaro                    Norwich  CT            21    45   M       3 40-49               3:22.0     18:49.0      6:16/M
      13    John Trahan                       Mystic  CT            304    55   M       1 50-59               3:30.0     18:57.0      6:19/M
      14    Jesse Collins                     Salem  CT             106    31   M       4 30-39               3:33.0     19:00.0      6:20/M
      15    Tim Smith                         Norwich  CT            37    62   M       1 60-69               3:42.0     19:09.0      6:23/M
      16    Josh Harwell                      Mystic  CT            412    37   M       5 30-39               3:44.0     19:11.0      6:24/M
      17    Trevor Dominy                     East Haddam  CT       112    12   M       1 10-14               3:46.0     19:13.0      6:24/M
      18    David Stygar                      Lebanon  CT            86    54   M       2 50-59               3:51.0     19:18.0      6:26/M
      19    Ned Smith                         Vernon Rockville  C   101    25   M       3 20-29               3:54.0     19:21.0      6:27/M
      20    Michael Zegarzewski               Norwich  CT            77    38   M       6 30-39               3:57.0     19:24.0      6:28/M
      21    Steve Turner                      Mystic  CT            413    44   M       4 40-49               3:59.0     19:26.0      6:29/M
      22    Bruce Christensen                 Bolton  CT            138    43   M       5 40-49               4:03.0     19:30.0      6:30/M
      23    Cindy Ouilllette                  Central Village  CT   146    35   F       1 30-39               0:57.0     19:31.0      6:30/M
      24    Paul Dominy                       East Haddam  CT       113    50   M       3 50-59               4:25.0     19:52.0      6:37/M
      25    Nicholas Aubin                    New London  CT         66    26   M       4 20-29               4:30.0     19:57.0      6:39/M
      26    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           149    45   F       1 40-49               1:37.0     20:11.0      6:44/M
      27    Brian Lundie                      Gales Ferry  CT        63    56   M       4 50-59               4:50.0     20:17.0      6:46/M
      28    Ray Guillet                       New London  CT        421    35   M       7 30-39               5:02.0     20:29.0      6:50/M
      29    Participant   150                                       150     0   M       1  0- 0               5:05.0     20:32.0      6:51/M
      30    Matt Pulse                        Colchester  CT         64    43   M       6 40-49               5:15.0     20:42.0      6:54/M
      31    Michael Hoover                    Manchester  CT         84    38   M       8 30-39               5:30.0     20:57.0      6:59/M
      32    Sean Hanrahan                     Chaplin  CT            69    17   M       3 15-19               5:35.0     21:02.0      7:01/M
      33    Albert Phillips                   Groton  CT             18    50   M       5 50-59               5:36.0     21:03.0      7:01/M
      34    Larry James                       Preston  CT           411    47   M       7 40-49               5:41.0     21:08.0      7:03/M
      35    David Flagg                       East Haddam  CT        61    37   M       9 30-39               5:43.0     21:10.0      7:03/M
      36    Manual Velasquez                  Canterbury  CT         73    21   M       5 20-29               5:44.0     21:11.0      7:04/M
      37    Michael Marrero                   Baltic  CT            414    45   M       8 40-49               5:49.0     21:16.0      7:05/M
      38    John Sacrey                       Preston  CT            78    59   M       6 50-59               5:54.0     21:21.0      7:07/M
      39    Chris Berube                      Plainfield  CT        347    31   M      10 30-39               6:00.0     21:27.0      7:09/M
      40    Stella Britos                                           145    32   F       2 30-39               3:11.0     21:45.0      7:15/M
      41    Paul Hanrahan                     Oakdale  CT            70    15   M       4 15-19               6:28.0     21:55.0      7:18/M
      42    Brad Rizer                        Canterbury  CT        105    31   M      11 30-39               6:29.0     21:56.0      7:19/M
      43    Mark Turkington                   Bolton  CT            119    66   M       2 60-69               6:32.0     21:59.0      7:20/M
      44    Sean McGee                        Lebanon  CT           307    17   M       5 15-19               6:34.0     22:01.0      7:20/M
      45    Robert Oickle                     Norwich  CT            26    59   M       7 50-59               6:40.0     22:07.0      7:22/M
      46    David Allen                       Baltic  CT             40    35   M      12 30-39               6:42.0     22:09.0      7:23/M
      47    Vidal Paz                         Baltic  CT            419    49   M       9 40-49               6:56.0     22:23.0      7:28/M
      48    Aruio Gibinski                    East Haddam  CT       343    27   M       6 20-29               6:57.0     22:24.0      7:28/M
      49    Nancy Davis                       Griswold  CT            9    43   F       2 40-49               4:00.0     22:34.0      7:31/M
      50    Doug Barlow                       Norwich  CT           111    55   M       8 50-59               7:08.0     22:35.0      7:32/M
      51    Dean Berardi                      Griswold  CT          123    50   M       9 50-59               7:17.0     22:44.0      7:35/M
      52    Tom Curry                         Hampton  CT           142    47   M      10 40-49               7:28.0     22:55.0      7:38/M
      53    Mary Reif                         Griswold  CT          126    42   F       3 40-49               4:25.0     22:59.0      7:40/M
      54    Mary Sharkey                      Grosvenor Dale  CT     53    61   F       1 60-69               4:28.0     23:02.0      7:41/M
      55    Peter Ballsieper                  Lebanon  CT           318    44   M      11 40-49               7:38.0     23:05.0      7:42/M
      56    Ben Burkey                        Colchester  CT         79    36   M      13 30-39               7:38.0     23:05.0      7:42/M
      57    Francis Santa Lucia               Windham  CT           118    56   M      10 50-59               7:39.0     23:06.0      7:42/M
      58    Brant Thomas                      Paterson  NJ          116    42   M      12 40-49               7:56.0     23:23.0      7:48/M
      59    Scott Spilman                                           133    35   M      14 30-39               8:17.0     23:44.0      7:55/M
      60    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         31    55   M      11 50-59               8:24.0     23:51.0      7:57/M
      61    Jeremy Armstrong                  Voluntown  CT          38    30   M      15 30-39               8:26.0     23:53.0      7:58/M
      62    Jeff Messina                      Groton  CT            410    50   M      12 50-59               8:35.0     24:02.0      8:01/M
      63    Eric Gilchrist                    Tolland  CT           114    44   M      13 40-49               8:54.0     24:21.0      8:07/M
      64    David Podziewski                  Norwich  CT           117    37   M      16 30-39               9:12.0     24:39.0      8:13/M
      65    Participant   346                                       346     0   M       2  0- 0               9:19.0     24:46.0      8:15/M
      66    Bruce Grisafe                     Salem  CT             407    57   M      13 50-59               9:26.0     24:53.0      8:18/M
      67    David Huskins                     Mystic  CT            127    46   M      14 40-49               9:29.0     24:56.0      8:19/M
      68    Jason Brown                       New London  CT        134    31   M      17 30-39               9:33.0     25:00.0      8:20/M
      69    Donald Pothier                    Plainfield  CT         98    35   M      18 30-39               9:36.0     25:03.0      8:21/M
      70    Sandy Collins                     Voluntown  CT         147    55   F       1 50-59               6:38.0     25:12.0      8:24/M
      71    Molly Silva                       Waterford  CT         143    34   F       3 30-39               6:40.0     25:14.0      8:25/M
      72    Michaela Rouillard                Plainfield  CT         15    12   F       1 10-14               6:41.0     25:15.0      8:25/M
      73    Tom Butterfield                   Windsor  CT            54    74   M       1 70-99               9:49.0     25:16.0      8:25/M
      74    Michael Rouillard                 Sterling  CT          109    44   M      15 40-49               9:50.0     25:17.0      8:26/M
      75    Ron Dombrowski                    Uncasville  CT        408    67   M       3 60-69               9:50.0     25:17.0      8:26/M
      76    Kendra Allen                      Baltic  CT             39    36   F       4 30-39               6:45.0     25:19.0      8:26/M
      77    Paul Tardiff                      Norwich  CT            11    36   M      19 30-39              10:00.0     25:27.0      8:29/M
      78    Alan Schaeffer                    Central Village  CT   110    51   M      14 50-59              10:05.0     25:32.0      8:31/M
      79    Aoife McCarthy                    Storrs Mansfield  C   128    23   F       1 20-29               7:00.0     25:34.0      8:31/M
      80    Angela St. George                 Brooklyn  CT          102    31   F       5 30-39               7:01.0     25:35.0      8:32/M
      81    Olivia Shabenas                   Dayville  CT          100    13   F       2 10-14               7:03.0     25:37.0      8:32/M
      82    Todd Pike                         Oakdale  CT           122    48   M      16 40-49              10:10.0     25:37.0      8:32/M
      83    Rose Buckingham                   Norwich  CT           329    63   F       2 60-69               7:05.0     25:39.0      8:33/M
      84    Bob Mondani                       Norwich  CT            58    55   M      15 50-59              10:37.0     26:04.0      8:41/M
      85    Mike Aldridge                     Baltic  CT             43    39   M      20 30-39              10:44.0     26:11.0      8:44/M
      86    Mary Harrison                     Windham  CT            72    15   F       1 15-19               7:46.0     26:20.0      8:47/M
      87    Thomas Neilan                     Taftville  CT          23    43   M      17 40-49              10:55.0     26:22.0      8:47/M
      88    Hanna Rouillard                   Plainfield  CT         16    12   F       3 10-14               7:49.0     26:23.0      8:48/M
      89    Jennifer Apes                     Mstic  CT             326    30   F       6 30-39               7:50.0     26:24.0      8:48/M
      90    Douglas Hall                      Plainfield  CT         14    40   M      18 40-49              10:59.0     26:26.0      8:49/M
      91    Stephen Karpi                     Niantic  CT            29    40   M      19 40-49              11:02.0     26:29.0      8:50/M
      92    Savanna Griffin                   New London  CT         65    24   F       2 20-29               7:56.0     26:30.0      8:50/M
      93    Randy Tarasevich                  Norwich  CT            95    33   M      21 30-39              11:04.0     26:31.0      8:50/M
      94    Steve Mele                        Hamden  CT            124    56   M      16 50-59              11:06.0     26:33.0      8:51/M
      95    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            108    26   F       3 20-29               8:03.0     26:37.0      8:52/M
      96    William Gagnon                    Old Saybrook  CT       24    74   M       2 70-99              11:13.0     26:40.0      8:53/M
      97    Anne Keefe-Forbotnick             East Haddam  CT       135    44   F       4 40-49               8:38.0     27:12.0      9:04/M
      98    Amanda Johnson                    Ledyard  CT           136    24   F       4 20-29               8:55.0     27:29.0      9:10/M
      99    Linda Nott                        Oakdale  CT            22    51   F       2 50-59               8:55.0     27:29.0      9:10/M
     100    Shylo Howlett                     Willimantic  CT        67    12   M       2 10-14              12:11.0     27:38.0      9:13/M

                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
     101    Ronald Gale                       Norwich  CT            46    75   M       3 70-99              12:19.0     27:46.0      9:15/M
     102    Christina Stadolnik               Plainfield  CT         59    35   F       7 30-39               9:16.0     27:50.0      9:17/M
     103    Konrap Gibinski                   East Haddam  CT       331    29   M       7 20-29              12:26.0     27:53.0      9:18/M
     104    Joshua Ainscough                  Mystic  CT            320    33   M      22 30-39              12:33.0     28:00.0      9:20/M
     105    Michael Irons                     Groton  CT             19    15   M       6 15-19              12:35.0     28:02.0      9:21/M
     106    Caron Smith                                              12    31   F       8 30-39               9:29.0     28:03.0      9:21/M
     107    Mark Chartier                     Baltic  CT              4    40   M      20 40-49              12:40.0     28:07.0      9:22/M
     108    Richard Zbaozek                   Berlin  CT            129    64   M       4 60-69              12:41.0     28:08.0      9:23/M
     109    Bernard Davis                     Grosvenor Dale  CT     52    61   M       5 60-69              12:49.0     28:16.0      9:25/M
     110    Amanda Marshall                   Oakdale  CT            56    24   F       5 20-29               9:54.0     28:28.0      9:29/M
     111    Shania Ballsieper                 Lebanon  CT           313    13   F       4 10-14              10:12.0     28:46.0      9:35/M
     112    Bill Bentley                      Jewett City  CT         3    45   M      21 40-49              13:20.0     28:47.0      9:36/M
     113    Leah Dennis                       Norwich  CT           333    26   F       6 20-29              10:28.0     29:02.0      9:41/M
     114    Carrie Ouillette                  North Franklin  CT    121    35   F       9 30-39              10:30.0     29:04.0      9:41/M
     115    Matthew Cander                    Norwich  CT           406    8    M       1  1- 9              13:41.0     29:08.0      9:43/M
     116    Michael Feeney                    Colchester  CT         90    14   M       3 10-14              13:47.0     29:14.0      9:45/M
     117    Stephanie Dennis                  Norwich  CT           334    20   F       7 20-29              10:50.0     29:24.0      9:48/M
     118    Gabriella Velasquez               Canterbury  CT         75    17   F       2 15-19              11:28.0     30:02.0     10:01/M
     119    Jessica Taylor                    Danielson  CT          25    32   F      10 30-39              12:33.0     31:07.0     10:22/M
     120    Steven Tarasevich                 Voluntown  CT          93    55   M      17 50-59              15:42.0     31:09.0     10:23/M
     121    Jeremy Brothers                   Lebanon  CT            27    35   M      23 30-39              16:04.0     31:31.0     10:30/M
     122    Francisco Velasquez               Canterbury  CT         76    44   M      22 40-49              16:07.0     31:34.0     10:31/M
     123    Katie Clark                       Norwich  CT            35    23   F       8 20-29              13:12.0     31:46.0     10:35/M
     124    Jennifer Clark                    Vernon Rockville  C    34    27   F       9 20-29              13:18.0     31:52.0     10:37/M
     125    April Phillips                    Groton  CT             17    39   F      11 30-39              13:19.0     31:53.0     10:38/M
     126    Spring Cole                       Danielson  CT          99    45   F       5 40-49              13:23.0     31:57.0     10:39/M
     127    Donald Armstrong                  Baltic  CT             62    56   M      18 50-59              16:35.0     32:02.0     10:41/M
     128    Geoffrey Lamarche                 Manchester  CT         33    29   M       8 20-29              16:36.0     32:03.0     10:41/M
     129    Milagro Velasquez                 Canterbury  CT         74    18   F       3 15-19              13:37.0     32:11.0     10:44/M
     130    Michael Starling                  Gales Ferry  CT        88    38   M      24 30-39              17:02.0     32:29.0     10:50/M
     131      Pat Baker                       Oakdale  CT           120    66   F       3 60-69              14:07.0     32:41.0     10:54/M
     132    Morgan Miller                     New London  CT          5    27   F      10 20-29              14:11.0     32:45.0     10:55/M
     133    Suzanne Dedominicis               Salem  CT              82    27   F      11 20-29              14:15.0     32:49.0     10:56/M
     134    Lori Fenner                       Salem  CT               6    32   F      12 30-39              14:16.0     32:50.0     10:57/M
     135    Pamela Carleson                   Canterbury  CT        103    39   F      13 30-39              14:16.0     32:50.0     10:57/M
     136    Richard Carleson                  Canterbury  CT        104    39   M      25 30-39              17:32.0     32:59.0     11:00/M
     137    Michelle Chaffee                                       141     35   M       3  30-35              17:33.0     33:00.0     11:00/M
     138    Angela Karpi                      Niantic  CT            28    39   F      14 30-39              14:43.0     33:17.0     11:06/M
     139    Nadine Kean                       Griswold  CT          139    56   F       3 50-59              15:06.0     33:40.0     11:13/M
     140    Elizabeth Andstrom                Plainfield  CT         32    56   F       4 50-59              15:46.0     34:20.0     11:27/M
     141    Robert Whipple Sr.                Grosvenor Dale  CT     51    73   M       4 70-99              19:18.0     34:45.0     11:35/M
     142    Tom Richards                      Mystic  CT            416    62   M       6 60-69              19:38.0     35:05.0     11:42/M
     143    Tana Jolley                       Brooklyn  CT           85    32   F      15 30-39              16:39.0     35:13.0     11:44/M
     144    Taavi Veltheim                    New London  CT        144    7    M       2  1- 9              20:02.0     35:29.0     11:50/M
     145    Jennifer Stone                    Niantic  CT           409    36   F      16 30-39              17:17.0     35:51.0     11:57/M
     146    Ceceila Grisafe                   Salem  CT             352    55   F       5 50-59              17:32.0     36:06.0     12:02/M
     147    Melissa Wooten                    Jewett City  CT       415    30   F      17 30-39              18:09.0     36:43.0     12:14/M
     148    Anita Wooten                      Riverhead  NY          55    45   F       6 40-49              18:20.0     36:54.0     12:18/M
     149    Jeff Anderson                     Mystic  CT             47    49   M      23 40-49              21:43.0     37:10.0     12:23/M
     150    Kong Tarasevich                   Norwich  CT            94    40   F       7 40-49              18:50.0     37:24.0     12:28/M
     151    Kashia Lewkowitz                  Newington  CT          83    16   F       4 15-19              21:39.0     40:13.0     13:24/M
     152    Lauren Gagnon                     Baltic  CT             92    16   F       5 15-19              23:30.0     42:04.0     14:01/M
     153    Heather Avery                     Norwich  CT           132    37   F      18 30-39              23:33.0     42:07.0     14:02/M
     154    Thomas Kelley                     Griswold  CT          130    66   M       7 60-69              26:49.0     42:16.0     14:05/M
     155    Irene Burke                       Storrs Mansfield  C    81    78   F       1 70-99              23:43.0     42:17.0     14:06/M
     156    Andrew Anderson                   Plainfield  CT         41     9   M       3  1- 9              27:24.0     42:51.0     14:17/M
     157    Chris Kelley                      Griswold  CT          131    66   F       4 60-69              25:55.0     44:29.0     14:50/M
     158    Dera Kalasknikona                 Willimantic  CT       417    23   F      12 20-29              26:15.0     44:49.0     14:56/M
     159    Colburn Graves                     Stonington  CT         7    77   M       5 70-99              29:51.0     45:18.0     15:06/M
     160    Nikole Winkelman                  New London  CT        418    25   F      13 20-29              26:46.0     45:20.0     15:07/M