Charter Oak Sailfest 5K Road Race

Age Group Results

July 10, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Overall Male & Femal Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandy Leclair                    Groton  CT            192   16       20        18:50.0      6:05/M
       2    Brianne Mirecki                   Niantic  CT           265   19       21        18:51.0      6:05/M
Top

Overall Male Overall Male & Femal Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Pretak                    New London  CT        204   26        1        15:56.0      5:08/M
       2    Michael Leduc                     Canton  CT             99   19        2        16:11.0      5:13/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Hartman                      Oakdale  CT           349   0       191        28:18.0      9:08/M
       2    Doesnt Follow   Instruction       Bib 318               373    0      290        33:50.0     10:55/M
Top

Female 1 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ellen Wei                         East Lyme  CT          74   12      190        28:18.0      9:08/M
       2    Grace Lauson                      Niantic  CT           343   10      261        31:58.0     10:19/M
       3    Victoria Chung                    East Lyme  CT         164   11      267        32:24.0     10:27/M
       4    Chloe Sherman Watson              New London  CT        211   12      272        32:47.0     10:35/M
       5    Katrina Schleggelman              Niantic  CT           169   10      294        34:14.0     11:03/M
       6    Kaylin Hatcher                    Waterford  CT         206   9       304        34:51.0     11:15/M
       7    Enna Pierce                       New London  CT        178   12      306        34:53.0     11:15/M
       8    Kailyn Lambrt                     Groton  CT            219   11      318        36:15.0     11:42/M
       9    Ashely Brandt                     Waterford  CT         215   10      347        41:40.0     13:26/M
Top

Male 1-12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spencer Tess                      Ledyard  CT           103   11      106        24:51.0      8:01/M
       2    Drew Bishop                       Cheshire  CT          357   9       127        25:47.0      8:19/M
       3    Ryan Wei                          East Lyme  CT          75    7      155        26:40.0      8:36/M
       4    Sam Lambert                       Groton  CT            220   9       237        30:16.0      9:46/M
       5    Patrick Rumberger                 Marlborough  CT       107    7      301        34:42.0     11:12/M
       6    Jack MacDonald                    Mystic  CT             64   11      303        34:51.0     11:15/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Beland                       Woodbridge  CT        258   16       43        21:08.0      6:49/M
       2    Katie Beland                      Woodbridge  CT        256   16       46        21:18.0      6:52/M
       3    Emily Maruo                       Northborough  MA      226   16       89        23:46.0      7:40/M
       4    Serena Shafner                    New London  CT        151   16      120        25:27.0      8:13/M
       5    Tasha Bull                        Bristow  VA           176   17      146        26:19.0      8:29/M
       6    Hannah Lauson                     Niantic  CT           344   13      154        26:36.0      8:35/M
       7    Alexandria Kinder                 Uncasville  CT         19   19      159        26:48.0      8:39/M
       8    Ashante Mikolayczyk               Plainfield  CT        262   18      171        27:25.0      8:51/M
       9    Morgan Tess                       Ledyard  CT           104   14      220        29:35.0      9:33/M
      10    Samantha Mauro                    Northborough  MA      224   14      239        30:35.0      9:52/M
      11    Lydia Miller                      Naugatuck  CT          66   15      263        32:05.0     10:21/M
      12    Alyssa Hunt                       Norwich  CT           134   16      323        36:57.0     11:55/M
      13    Patience Miller                   Naugatuck  CT          65   13      338        39:45.0     12:49/M
Top

Male 13-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Duarte                     Rocky Hill  CT        181   15        5        16:35.0      5:21/M
       2    Daniel Linkinhoker                Oakdale  CT           110   15        8        17:24.0      5:37/M
       3    Jesse Joseph                      Oakdale  CT           111   15       13        18:19.0      5:55/M
       4    Peter Leduc                       Canton  CT            100   17       15        18:26.0      5:57/M
       5    Anthony Farrell                   Waterford  CT         222   18       17        18:33.0      5:59/M
       6    Jeff Arensosn                     East Lyme  CT         193   19       18        18:47.0      6:04/M
       7    Noah Hallisey                     Niantic  CT           156   14       24        19:26.0      6:16/M
       8    Gavin Schliever                   Norwich  CT           284   17       29        19:44.0      6:22/M
       9    Aaron Sheldon                     Oakdale  CT           354   16       31        19:58.0      6:26/M
      10    Patrick Halloran                  Oakdale  CT           331   15       32        20:06.0      6:29/M
      11    Tom Merz                          Mystic  CT            273   18       47        21:21.0      6:53/M
      12    Bryan Fitzpatrick                 Canton  CT            345   17       57        21:56.0      7:05/M
      13    Karl Bishop                       Cheshire  CT          358   13       62        22:07.0      7:08/M
      14    Russell Vute                      Waterford  CT         180   17       84        23:23.0      7:33/M
      15    Matthew Labrecque                 New London  CT        123   15       93        24:04.0      7:46/M
      16    Connor Heap                       New London  CT        149   13      103        24:46.0      7:59/M
      17    Jacob Covey                       Forked River  NJ      281   19      183        28:11.0      9:05/M
      18    Ryan Brandt                       Waterford  CT         214   13      243        30:44.0      9:55/M
      19    Aaron Grigg                       Uncasville  CT         20   17      293        34:00.0     10:58/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Megan Papp                        Niantic  CT           153   20       27        19:41.0      6:21/M
       2    Stephanie Contreas                Ledyard  CT           167   20       90        23:49.0      7:41/M
       3    Analisse Rios                     Waterford  CT         346   25       98        24:35.0      7:56/M
       4    Stacey Rfaimondi                  Waterford  CT         307   28       99        24:36.0      7:56/M
       5    Courtney Stewart                  Oakdale  CT            38   20      109        25:02.0      8:05/M
       6    Kristyn Wujtewicz                 Bozrah  CT            166   27      111        25:06.0      8:06/M
       7    Jessica Wolchesky                 Norwich  CT           350   29      112        25:13.0      8:08/M
       8    Emily Clark                       New Haven  CT         140   23      114        25:19.0      8:10/M
       9    Kathleen Buckingham               New London  CT        138   21      117        25:21.0      8:11/M
      10    Jennifer Brown                    Groton  CT            143   27      147        26:20.0      8:30/M
      11    Miah Medeiros                     Ledyard  CT            80   24      148        26:22.0      8:30/M
      12    Heather Landry                    Norwich  CT            12   25      174        27:40.0      8:55/M
      13    Rebecca Warren                    Norwich  CT           235   24      186        28:15.0      9:07/M
      14    Stephanie Twe4dt                  Colchester  CT        229   21      196        28:38.0      9:14/M
      15    Ross Erin Martinuea               Brooklyn  NY          328   28      201        28:44.0      9:16/M
      16    Beth Melanson                     New London  CT        152   25      202        28:45.0      9:16/M
      17    Jessica Merise                    New London  CT         58   27      204        28:47.0      9:17/M
      18    Samantha Bean                     Ledyard  CT            70   29      211        29:00.0      9:21/M
      19    Heather-Renae Powers              Niantic  CT           101   22      213        29:20.0      9:28/M
      20    Chatherine Ickes                  New London  CT        292   29      219        29:33.0      9:32/M
      21    Jill Esernia                      Groton  CT             36   26      224        29:50.0      9:37/M
      22    Sylvie Papageorge                 Fairfield  CT         184   26      231        30:08.0      9:43/M
      23    Laurne Woodmansee                 Norwich  CT           317   25      250        31:14.0     10:05/M
      24    Sarah Ford                        Waterford  CT          25   29      251        31:21.0     10:07/M
      25    Sara Gadson                       Jewett City  CT        24   28      262        32:00.0     10:19/M
      26    Lindsey Wood                      Niantic  CT           306   21      266        32:21.0     10:26/M
      27    Julie Morgan                      Washington  DC        221   29      269        32:44.0     10:34/M
      28    Karla Masis                       New London  CT        360   27      281        33:20.0     10:45/M
      29    Kelly Grigg                       Uncasville  CT         21   22      291        34:00.0     10:58/M
      30    Sarah Miller                      Naugatuck  CT          51   24      320        36:16.0     11:42/M
      31    Ashley Hampton                    Norwich  CT           355   21      327        37:12.0     12:00/M
      32    Chelsea Ennis                     Preston  CT            32   26      334        38:09.0     12:18/M
      33    Lisa Stailing                     Plainfield  CT        314   27      344        41:22.0     13:21/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Lazarus                       Waterford  CT          72   21        3        16:18.0      5:15/M
       2    Brendon Atkins                    Old Lyme  CT          353   25        6        16:44.0      5:24/M
       3    Oaty Frye                         Waterford  CT         309   20        9        17:36.0      5:41/M
       4     Brenner Green                    Jewett City  CT       210   21       10        17:39.0      5:42/M
       5    Ian King                          New London  CT        369   21       12        18:06.0      5:50/M
       6    Kyle Schriever                    Norwich  CT             7   25       14        18:21.0      5:55/M
       7    Scott Cote                        Ledyard  CT           356   26       23        19:11.0      6:11/M
       8    Michael Cernusca                  New London  CT        302   23       37        20:35.0      6:38/M
       9    Brennan Clark                     New London  CT        367   22       41        20:56.0      6:45/M
      10    Andrew Taylor                     Plymouth  CT           82   22       42        21:06.0      6:48/M
      11    Alexander Melesko                 East Lyme  CT         238   24       53        21:41.0      7:00/M
      12    John Minzy                        New London  CT        277   24       56        21:47.0      7:02/M
      13    Daniel Oreilly                    Niantic  CT           183   25       59        21:59.0      7:05/M
      14    Brian Hicks                       Clinton  CT           174   20       71        22:36.0      7:17/M
      15    Thesabra Simos                    New London  CT        323   25       72        22:37.0      7:18/M
      16    Albert Caluab                     New London  CT        336   29       73        22:39.0      7:18/M
      17    David Huoppi                      Northfield  MA        266   29       88        23:44.0      7:39/M
      18    Aaron Nicel                       Groton  CT            244   22       91        23:50.0      7:41/M
      19    Brent Collins                     Groton  CT             81   24      113        25:17.0      8:09/M
      20    Greg Storer                       Ledyard  CT           165   29      136        26:03.0      8:24/M
      21    Brennan Clark                     New London  CT        366   22      143        26:17.0      8:29/M
      22    Edmond Cheung                     Norwich  CT            55   24      158        26:47.0      8:38/M
      23    Jon Stewart                       Norwich  CT           236   29      187        28:15.0      9:07/M
      24    David Martineau                   New London  CT        324   23      200        28:44.0      9:16/M
      25    Jonathan Miller                   Naugatuck  CT          68   21      339        39:48.0     12:50/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Denise Scott                      Putnam  CT             44   31       52        21:37.0      6:58/M
       2    Cliora Rosa                       New London  CT        348   36       67        22:26.0      7:14/M
       3    Meghan Flynn Olynciw              Waterford  CT         150   36       70        22:30.0      7:15/M
       4    Melanie Diamanti                  Pawcatuck  CT         347   38       76        22:46.0      7:21/M
       5    Heather Connell                   Uncasville  CT        291   31      122        25:35.0      8:15/M
       6    Heather Millbach                  Uncasville  CT        129   35      123        25:39.0      8:16/M
       7    Carol Myers                       Waterford  CT         332   36      138        26:08.0      8:26/M
       8    Gina Serluca                      Waterford  CT         132   34      141        26:11.0      8:27/M
       9    Gretchen Sonjie                   Canton  CT            182   39      156        26:43.0      8:37/M
      10    Holly Sena                        West Hartford  CT     294   37      160        26:52.0      8:40/M
      11    Mary Oreilly                      Ridgewood  NF         368   39      162        26:59.0      8:42/M
      12    Lisa Tess                         Ledyard  CT           105   39      164        27:05.0      8:44/M
      13    Melissa Russell                   Houston  TX           248   37      172        27:25.0      8:51/M
      14    Elizbeth Alina                    Groton  CT            370   36      173        27:39.0      8:55/M
      15    Holly Carighan                    Norwich  CT           325   38      177        27:52.0      8:59/M
      16    Carly Nasser                      Waterford  CT          89   39      184        28:12.0      9:06/M
      17    Angela Gaudette                   Canterbury  CT        251   35      189        28:17.0      9:07/M
      18    Wendy Michaud                     Windham  CT           335   37      195        28:37.0      9:14/M
      19    Rachel Mikalajczyk                Plainfield  CT        261   34      197        28:39.0      9:15/M
      20    Katie Klevecz                     East Lyme  CT          93   33      210        28:53.0      9:19/M
      21    Kristin Pezzolesi                 New London  CT        121   38      214        29:22.0      9:28/M
      22    Helga Tolles                      Ledyard  CT           237   37      215        29:23.0      9:29/M
      23    Jennifer Apes                     Mystic  CT            364   39      221        29:36.0      9:33/M
      24    Jaquelyn Ross                     Bozrah  CT             61   30      222        29:47.0      9:36/M
      25    Sonja Smilincih                   Oakdale  CT           186   31      230        29:58.0      9:40/M
      26    Lucy Rogers                       Branford  CT          280   30      242        30:43.0      9:55/M
      27    Cassidy Bancroft                  East Lyme  CT          79   34      248        31:01.0     10:00/M
      28    Dori Muldowney                    Arlington  VA         233   36      256        31:38.0     10:12/M
      29    Tatyana Makarova                  South Windsor  CT     230   39      257        31:47.0     10:15/M
      30    Kristin Neilson                   Washington  DC        154   34      260        31:54.0     10:17/M
      31    Angela Wolchesky                  Norwich  CT           351   34      268        32:27.0     10:28/M
      32    Heather Thompson                  Aldie  VA             234   36      275        32:58.0     10:38/M
      33    Larrisa Chevalier                 Mystic  CT            232   36      276        33:01.0     10:39/M
      34    Colleen Caulfield                 Baltic  CT             48   33      277        33:06.0     10:41/M
      35    Michelle Chaffee                  Norwich  CT            88   35      279        33:12.0     10:43/M
      36    Sarah Miller                      Westerly  RI           67   31      284        33:22.0     10:46/M
      37    Kelly Piper                       Jewett City  CT       122   34      288        33:48.0     10:54/M
      38    Heathr Shipley                    Ledyard  CT           320   33      289        33:50.0     10:55/M
      39    Dawn Ellsworth                    Moosup  CT            114   32      297        34:26.0     11:06/M
      40    Pleasence Downs                   Norwich  CT           144   35      299        34:29.0     11:07/M
      41    Michelle Cochran                  Taftville  CT          52   38      300        34:31.0     11:08/M
      42    Melissa Somers                    Waterford  CT         207   32      305        34:53.0     11:15/M
      43    Beth Holmes                       Groton  CT            319   35      315        35:59.0     11:36/M
      44    Lisa Lambert                      Groton  CT            217   37      319        36:15.0     11:42/M
      45    Pamela Villano                    Uncasville  CT        287   30      322        36:53.0     11:54/M
      46    Hanna Caluab                      New London  CT        337   30      325        37:06.0     11:58/M
      47    Aimee Beauvais                    Woodstock  CT          53   31      331        37:28.0     12:05/M
      48    Margaret Fellows                  Jewett City  CT        49   38      332        37:44.0     12:10/M
      49    Kim Barlett                       Norwich  CT           163   31      335        38:14.0     12:20/M
      50    Allison Hamilton                  Charles Town  WV      231   35      336        38:57.0     12:34/M
      51    Heather Oconnor                   New London  CT        321   31      342        41:11.0     13:17/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luis Velazquez                    New London  CT        172   34       22        19:11.0      6:11/M
       2    Jason Barricklow                  New London  CT        139   33       25        19:36.0      6:19/M
       3    Mitchell Kundel                   Westbrook  CT         301   32       28        19:42.0      6:21/M
       4    Nicholas Barner                   New London  CT        240   32       33        20:15.0      6:32/M
       5    Josh Harwell                      Mystic  CT            330   37       35        20:20.0      6:34/M
       6    Ryan Gieleghem                    Norwich  CT           200   34       36        20:33.0      6:38/M
       7    Joseph Soper                      Moosup  CT             13   31       51        21:36.0      6:58/M
       8    Peter Huoppi                      Uncasville  CT         56   32       54        21:44.0      7:01/M
       9    Robert Buckley                    Norwich  CT           201   32       58        21:57.0      7:05/M
      10    Mike Rouns                        Mystic  CT            299   34       60        22:02.0      7:06/M
      11    Robert Wilkinson                  Niantic  CT            87   33       61        22:06.0      7:08/M
      12    Shawn Stebbins                    Niantic  CT            86   32       69        22:28.0      7:15/M
      13    Nicholas Miller                   Waterford  CT         142   30      101        24:43.0      7:58/M
      14    Tim Thomson                       Waterford  CT         274   34      105        24:50.0      8:01/M
      15    Adam Sorensen                     Uncasville  CT        288   31      108        25:00.0      8:04/M
      16    Jake Stevens                      Branford  CT          279   33      115        25:19.0      8:10/M
      17    Timothy Phillips                  Norwich  CT            29   35      116        25:20.0      8:10/M
      18    Chris Soto                        New London  CT        120   30      118        25:25.0      8:12/M
      19    David Warner                      New London  CT        126   35      121        25:27.0      8:13/M
      20    Jeffrey Valliere                  Springfield  VA       112   36      128        25:48.0      8:19/M
      21    Daniel Jutila                     Uncasville  CT         45   33      130        25:56.0      8:22/M
      22    Patrick Holbert                   Brooklyn  NY          329   30      135        26:01.0      8:24/M
      23    Mica Millbach                     Uncasville  CT        130   34      149        26:23.0      8:31/M
      24    Jake Bean                         Ledyard  CT            71   35      179        28:01.0      9:02/M
      25    Chris Jenkins                     Groton  CT            127   38      181        28:08.0      9:05/M
      26    Mark Shipay                       Ledyard  CT           318   31      182        28:10.0      9:05/M
      27    William Meehan                    Oakdale  CT           285   36      192        28:21.0      9:09/M
      28    Max Merise                        New London  CT         57   37      205        28:49.0      9:18/M
      29    Joshua Kieth                      Middletown  CT        242   35      208        28:52.0      9:19/M
      30    Joe Sullivan                      East Lyme  CT         203   32      223        29:50.0      9:37/M
      31    Brian Majeski                     Waterford  CT         205   38      229        29:58.0      9:40/M
      32    Jonathan Lambert                  Groton  CT            218   37      236        30:16.0      9:46/M
      33    Gene Daily                        Harwinton  CT         187   38      238        30:25.0      9:49/M
      34    Adam Sahyouni                     Washington  DC        155   39      259        31:54.0     10:17/M
      35    Chris Morgan                      Washington  DC        216   32      270        32:44.0     10:34/M
      36    Jason O'Reilly                    Hampden  ME           146   33      314        35:59.0     11:36/M
      37    Edward Gadson                     Jewett City  CT        23   30      317        36:11.0     11:40/M
      38    Matthew Smith                     East Lyme  CT         322   32      343        41:12.0     13:17/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Merz                       Mystic  CT            275   48       30        19:53.0      6:25/M
       2    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          352   41       44        21:09.0      6:49/M
       3    Holly Courville                   Jewett City  CT       195   41       68        22:27.0      7:15/M
       4    Mary Liz Williams                 West Hartford  CT     340   49       82        23:06.0      7:27/M
       5    Claire Leatham                    Wyoming  RI           316   42       92        23:58.0      7:44/M
       6    Sharon Fisher                     Norwich  CT           263   42      129        25:51.0      8:20/M
       7    Kerri Dewallace                   Waterford  CT         300   44      132        25:59.0      8:23/M
       8    Renee Shamsideen                  Groton  CT             54   48      133        25:59.0      8:23/M
       9    Mary Heap                         New London  CT        148   43      161        26:57.0      8:42/M
      10    Karen Garner                      Old Greenwich  CT     250   49      167        27:14.0      8:47/M
      11    Kathy Pocock                      Uncasville  CT        290   48      168        27:16.0      8:48/M
      12    Michelle Wynne                    Hebron  CT             50   47      180        28:02.0      9:03/M
      13    Heidi Preston                     Salem  CT             271   40      203        28:46.0      9:17/M
      14    Paula Aecher                      Oakdale  CT           268   48      216        29:24.0      9:29/M
      15    Pam Kinder                        Norwich  CT            18   45      218        29:29.0      9:31/M
      16    Linda Smedberg                    Groton  CT             83   40      225        29:51.0      9:38/M
      17    Kim MacDonald                     Mystic  CT             63   41      226        29:52.0      9:38/M
      18    Ed Muenzner                       Norwich  CT             4   46      227        29:52.0      9:38/M
      19    Joanne Myszkowski                 Groton  CT            199   46      232        30:09.0      9:44/M
      20    Yona Gregory                      New London  CT         76   40      240        30:37.0      9:53/M
      21    Laurie Kotfer                     Mystic  CT            202   45      244        30:45.0      9:55/M
      22    Brenda Gentile                    Hebron  CT            270   42      246        30:52.0      9:57/M
      23    Denise Dunning                    Quaker Hill  CT       342   43      247        30:53.0      9:58/M
      24    Pamela Hixon                      Groton  CT             30   47      249        31:09.0     10:03/M
      25    Terry McDowell                    New London  CT        253   43      252        31:25.0     10:08/M
      26    Corinne Rivera                    East Lyme  CT         246   40      253        31:35.0     10:11/M
      27    Ashley Orefice                    Niantic  CT            31   40      254        31:36.0     10:12/M
      28    Judith Flemming                   Ledyard  CT           157   47      255        31:37.0     10:12/M
      29    Tina Patenio                      South Windsor  CT     185   40      258        31:47.0     10:15/M
      30    Karen Cote                        Jewett City  CT       333   48      265        32:17.0     10:25/M
      31    Kathy McCarthy                    Waterford  CT         133   43      273        32:50.0     10:35/M
      32    Sotan Mauro                       Northborough  MA      267   49      280        33:14.0     10:43/M
      33    Julie Gallo                       East Lyme  CT          77   40      282        33:20.0     10:45/M
      34    Ali Coley                         Preston  CT            27   40      283        33:21.0     10:45/M
      35    Dawn Martin                       Groton  CT             35   49      286        33:46.0     10:54/M
      36    Lori Pippa                        Middlebury  CT        125   40      287        33:48.0     10:54/M
      37    Lauren Schleggelman               Niantic  CT           168   40      296        34:20.0     11:05/M
      38    Jennifer Duke                     Hebron  CT            272   41      298        34:28.0     11:07/M
      39    Yevette Lehn                      Ledyard  CT           209   48      311        35:14.0     11:22/M
      40    Anne-Marie Brown                  Hampden  ME           147   43      313        35:58.0     11:36/M
      41    Evelyn Spinnato                   Old Lyme  CT           85   44      316        36:05.0     11:38/M
      42    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT        78   47      330        37:23.0     12:04/M
      43    Mary Lewis Rivera                 Uncasville  CT        188   49      333        37:44.0     12:10/M
      44    Carolyn Ryan                      Groton  CT             98   42      340        40:05.0     12:56/M
      45    Lisa Leen                         East Stroudsburg  P   295   45      346        41:39.0     13:26/M
      46    Kimberly Brandt                   Waterford  CT         213   42      348        41:44.0     13:28/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Herrera                   Waterford  CT         359   40        4        16:25.0      5:18/M
       2    Spyros Barres                     Mystic  CT            239   48        7        17:14.0      5:34/M
       3    Todd Bennett                      Columbia  CT          371   40       11        17:42.0      5:43/M
       4    Todd Fisher                       Norwich  CT           264   42       16        18:29.0      5:58/M
       5    Stephen Bessette                  Mystic  CT            255   48       19        18:48.0      6:04/M
       6    Joe Wojtas                        Stonington  CT        289   48       34        20:18.0      6:33/M
       7    Rob Jordan                        Groton  CT            198   45       38        20:36.0      6:39/M
       8    David Tess                        Ledyard  CT           102   40       39        20:45.0      6:42/M
       9    Glenn Coughliun                   Jewett City  CT       190   42       40        20:48.0      6:43/M
      10    Steve McAuliffe                   Groton  CT            283   48       48        21:21.0      6:53/M
      11    Patrick Day                       New London  CT        145   41       65        22:23.0      7:13/M
      12    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            293   47       66        22:25.0      7:14/M
      13    Mark McConkey                     Old Lyme  CT          308   43       74        22:42.0      7:19/M
      14    Eric Arvidson                     New London  CT        365   44       75        22:43.0      7:20/M
      15    Art Cost                          Ledyard  CT           304   40       77        22:49.0      7:22/M
      16    John Strecker                     Waterford  CT         305   48       81        23:05.0      7:27/M
      17    Ken Jarika                        New London  CT        245   40       86        23:35.0      7:36/M
      18    Jeff Mazzabufi                    Middlebury  CT        124   49       87        23:38.0      7:37/M
      19    Nancy Muenzner                    Norwich  CT             3   45      100        24:37.0      7:56/M
      20    Michael St. Pierre                Voluntown  CT          28   45      102        24:45.0      7:59/M
      21    Benito Martinez                   Oakdale  CT            14   40      107        24:52.0      8:01/M
      22    James Ilch                        Mystic  CT             60   40      119        25:26.0      8:12/M
      23    Dan Arenson                       East Lyme  CT         194   48      125        25:45.0      8:18/M
      24    Jim McCabe                        Waterford  CT         108   47      126        25:46.0      8:19/M
      25    Dave Blance                       New London  CT        191   40      142        26:16.0      8:28/M
      26    Marcos Aluanrdo                   Groton  CT            313   41      150        26:28.0      8:32/M
      27    Joe Bondarenla                    New York  NY          298   44      151        26:30.0      8:33/M
      28    Steven Wei                        East Lyme  CT          73   42      152        26:31.0      8:33/M
      29    George Butts                      West Warwick  RI      173   47      157        26:47.0      8:38/M
      30    Bob Myers                         Waterford  CT         334   49      163        27:00.0      8:43/M
      31    Doug MacDonald                    Mystic  CT             62   43      165        27:07.0      8:45/M
      32    Tom Pachler                       Farmington  CT        312   45      175        27:49.0      8:58/M
      33    Ken McNeil                        Niantic  CT           161   42      176        27:52.0      8:59/M
      34    Joseph Spinnato                   Waterford  CT         310   45      188        28:15.0      9:07/M
      35    John Bence                        Groton  CT             94   43      198        28:39.0      9:15/M
      36    Roger Gray                        East Lyme  CT          46   42      207        28:51.0      9:18/M
      37    Tony Mauro                        Northborough  MA      225   49      212        29:18.0      9:27/M
      38    Brad Watkins                      Woodbury  CT          269   49      217        29:25.0      9:29/M
      39    Daniel Bartolucci                 Seymour  CT           109   40      228        29:57.0      9:40/M
      40    Marty Hausberger                  Norwich  CT           227   45      234        30:14.0      9:45/M
      41    Len Prokopets                     New London  CT        341   41      241        30:39.0      9:53/M
      42    Chris Sherman Watson              New London  CT        212   42      271        32:46.0     10:34/M
      43    Steven Alexander                  Ledyard  CT           162   48      278        33:09.0     10:42/M
      44    Frank Ellsworth                   Moosup  CT            113   49      295        34:17.0     11:04/M
      45    John Rumberger                    Marlborough  CT       106   40      302        34:42.0     11:12/M
      46    Cornelius Pierce                  New London  CT        177   41      307        34:54.0     11:15/M
      47    Patrick Keating                   New London  CT         97   41      321        36:24.0     11:45/M
      48    George Hunt                       Norwich  CT           135   41      324        36:57.0     11:55/M
      49    James Lesoine                     East Stroudsburg  P   296   47      345        41:37.0     13:25/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Blitz                        Princeton  NJ         278   51       83        23:13.0      7:29/M
       2    Rosann Diroma                     Groton  CT              6   52       85        23:33.0      7:36/M
       3    Ellen Scala                       New London  CT        315   57       97        24:21.0      7:51/M
       4    Karen Short                       New London  CT        286   50      110        25:05.0      8:05/M
       5    Susan Smith                       New London  CT         96   52      124        25:42.0      8:17/M
       6    Diane Adams                       North Kingstown  RI   327   52      144        26:18.0      8:29/M
       7    Beth Shluger                      Glastonbury  CT       363   55      235        30:15.0      9:45/M
       8    Arlyn Doherty                     Gaithersburg  MD       40   59      274        32:50.0     10:35/M
       9    Alisha Bishop                     Groton  CT            158   51      308        34:55.0     11:16/M
      10    Diane Cain                        North Stonington  C    91   52      326        37:08.0     11:59/M
      11    Susan Mercado                     Oakdale  CT            84   52      341        40:07.0     12:56/M
      12    Claudia Wiersch                   Oakdale  CT            43   57      350        45:54.0     14:48/M
      13    Tamar Grigg                       Uncasville  CT         22   52      351        47:22.0     15:17/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rick Boyle                        Ringoes  NJ           282   59       26        19:39.0      6:20/M
       2    Bob Buckingham                    New London  CT        137   51       45        21:10.0      6:50/M
       3    Vince McCurdy                     Waterford  CT         254   54       49        21:24.0      6:54/M
       4    Rich Werkheiser                   Dublin  PA            175   58       55        21:45.0      7:01/M
       5    John Brown                        Oakdale  CT           361   52       64        22:12.0      7:10/M
       6    Tim Wilbur                        East Lyme  CT           5   52       78        22:52.0      7:23/M
       7    Ben Stone                         Niantic  CT           311   51       79        22:54.0      7:23/M
       8    Don Weller                        Niantic  CT           257   58       95        24:17.0      7:50/M
       9    Scott Todd                        Uncasville  CT         59   54       96        24:19.0      7:51/M
      10    Luke Varanko                      Groton  CT            372   53      104        24:49.0      8:00/M
      11    David Sorensen                    Jewett City  CT        16   51      131        25:58.0      8:23/M
      12    Jim Brown                         Waterford  CT         303   52      134        26:01.0      8:24/M
      13    Michael Passero                   New London  CT         37   56      137        26:03.0      8:24/M
      14    Ed Lewis                          Mystic  CT            326   57      139        26:10.0      8:26/M
      15    David Williams                    West Hartford  CT     339   58      140        26:10.0      8:26/M
      16    Gayle Smith                       Groton  CT            171   52      145        26:18.0      8:29/M
      17    Tom Thurlow                       Waterford  CT         131   54      153        26:35.0      8:35/M
      18    Bob Mondani                       Uncasville  CT        259   55      166        27:08.0      8:45/M
      19    Michael Price                     Coventry  CT          189   53      169        27:16.0      8:48/M
      20    Craig Barnes                      North Stonington  C    90   55      178        27:56.0      9:01/M
      21    Dennis Waslenchuk                 New London  CT        247   59      194        28:30.0      9:12/M
      22    Kenny David                       Plainfield  CT        260   51      199        28:41.0      9:15/M
      23    Ken Shluger                       Waterford  CT         362   56      233        30:13.0      9:45/M
      24    Joe Adams                         Westerly  RI          228   55      245        30:51.0      9:57/M
      25    James Lehn                        Gales Ferry  CT       208   50      328        37:16.0     12:01/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Almeida Crocker             Waterford  CT          26   61      206        28:50.0      9:18/M
       2    Patricia Phillips                 Niantic  CT           338   64      209        28:52.0      9:19/M
       3    Cari Dominguez                    Gaithersburg  MD       42   62      329        37:17.0     12:02/M
       4    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        196   60      352        58:18.0     18:48/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Jacobs                       Niantic  CT           179   66       50        21:27.0      6:55/M
       2    Dexter Goyette                    Danielson  CT         197   65       63        22:09.0      7:09/M
       3    Way Hedding                       Niantic  CT           252   61       80        22:55.0      7:24/M
       4    Bert Dominguez                    Gaithersburg  MD       41   63       94        24:13.0      7:49/M
       5    Bill Doherty                      Gaithersburg  MD       39   64      264        32:10.0     10:23/M
       6    William Miller                    Fairfield  CT          69   61      285        33:27.0     10:47/M
       7    Peter Demarco                     New London  CT         95   60      309        35:07.0     11:20/M
       8    Lee Williams                      Glastonbury  CT       297   63      310        35:09.0     11:20/M
       9    Tom Richards                      Mystic  CT            249   63      337        39:14.0     12:39/M
Top

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            33   75      170        27:21.0      8:49/M
       2    Fred Zuleger                      Coventry  RI          136   73      185        28:13.0      9:06/M
       3    Jim Quinn                         Stonington  CT        276   75      193        28:26.0      9:10/M
       4    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           241   71      292        34:00.0     10:58/M
       5    Dick Miller                       Orange Park  FL       243   70      312        35:55.0     11:35/M
       6    Colburn Graves                    North Stonington  C    34   77      349        42:56.0     13:51/M