MxCC Scholarship 5K

Overall Finish List

October 29, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Brian Nelson                      Vernon Rockville  C   138    31   M   ***** 30-39               16:32.0      5:20/M
       2    Brody Secore                      Middletown  CT        130    19   M       1 15-19               18:25.0      5:56/M
       3    Liam Regula                       Cromwell  CT           96    16   M       2 15-19               18:30.0      5:58/M
       4    Rigo Zoltan                       Berlin  CT             70    20   M       1 20-29               18:41.0      6:02/M
       5    Tim Goric                         East Hartford  CT     121    25   M       2 20-29               18:52.0      6:05/M
       6    Cody Annino                       East Haddam  CT       108    19   M       3 15-19               19:16.0      6:13/M
       7    Timothy Beach                     Prospect  CT           84    50   M       1 50-59               20:40.0      6:40/M
       8    Javian Dawson                     New Britain  CT        95    16   M       4 15-19               21:12.0      6:50/M
       9    David Radcliff                    Meriden  CT           115    43   M       1 40-49               21:14.0      6:51/M
      10    Tim Hawley                        Middletown  CT         73    58   M       2 50-59               21:27.0      6:55/M
      11    Brian Stefanowicz                 Southington  CT        74    54   M       3 50-59               21:28.0      6:55/M
      12    Chris Cosma                       Suffield  CT          135    33   M       1 30-39               21:40.0      6:59/M
      13    Casey O'Brien                     West Hartford  CT      43    25   M       3 20-29               21:49.0      7:02/M
      14    James Taft                        Middletown  CT        137    39   M       2 30-39               21:55.0      7:04/M
      15    Robert Schaff                     Middletown  CT        101    46   M       2 40-49               21:59.0      7:05/M
      16    Laura Nelson                      Vernon Rockville  C   139    30   F   ***** 30-39               22:04.0      7:07/M
      17    Robert Hurd                       Higganum  CT          111    50   M       4 50-59               22:06.0      7:08/M
      18    Art Dutra                         Meriden  CT           123    49   M       3 40-49               22:07.0      7:08/M
      19    Steven Youmatz                    Middletown  CT        132    49   M       4 40-49               22:12.0      7:10/M
      20    Matthew Weber                     Unionville  CT          7    36   M       3 30-39               22:45.0      7:20/M
      21    Miguel Castro                     Meriden  CT           117    42   M       5 40-49               23:07.0      7:27/M
      22    John Bauer                        Deep River  CT         45    44   M       6 40-49               23:11.0      7:29/M
      23    Rebecca Skinner                   East Haddam  CT       109    19   F       1 15-19               23:25.0      7:33/M
      24    Audrey Devaux                     Mystic  CT              9    19   M       5 15-19               23:27.0      7:34/M
      25    Darrell Netto                     Colchester  CT         19    50   M       5 50-59               23:32.0      7:35/M
      26    William Hurd                      South Windsor  CT     112    47   M       7 40-49               23:32.0      7:35/M
      27    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      126    56   M       6 50-59               23:35.0      7:36/M
      28    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        133    29   F       1 20-29               23:42.0      7:39/M
      29    Molly Mendez                      Bristol  CT            21    20   F       2 20-29               23:51.0      7:42/M
      30    Kiana Eaton                       Agawam  MA             69    13   F       1  1-14               24:01.0      7:45/M
      31    Chris Romeo                       Cheshire  CT           91    16   M       6 15-19               24:08.0      7:47/M
      32    Mark Harris                       Berlin  CT             53    45   M       8 40-49               24:23.0      7:52/M
      33    David Gordon                      Rocky Hill  CT        103    57   M       7 50-59               24:25.0      7:53/M
      34    Kevin Lamkins                     Hartford  CT           68    30   M       4 30-39               24:30.0      7:54/M
      35    Kevin Larson                      Meriden  CT           136    54   M       8 50-59               24:32.0      7:55/M
      36    Joe Medeiros                      Middletown  CT         35    50   M       9 50-59               24:33.0      7:55/M
      37    Garrett Tucker                    Middletown  CT         71    30   M       5 30-39               24:39.0      7:57/M
      38    Shawn Harrinton                   Rocky Hill  CT         98    58   M      10 50-59               25:01.0      8:04/M
      39    Sherri Condon                     Middletown  CT          1    46   F       1 40-49               25:02.0      8:05/M
      40    Steven Rutledge                   Bristol  CT            67    30   M       6 30-39               25:10.0      8:07/M
      41    Johanna Mascola                   Avon  CT               61    30   F       1 30-39               25:10.0      8:07/M
      42    Robert McKay                      Simsbury  CT          107    41   M       9 40-49               25:16.0      8:09/M
      43    Michele Lavoie                    Old Saybrook  CT       90    24   F       3 20-29               25:44.0      8:18/M
      44    Erin Fleming                      Brooklyn  NY           63    20   F       4 20-29               25:54.0      8:21/M
      45    Participant   999                                       999     0   M       1  0- 0               26:06.0      8:25/M
      46    Rigby Conyers                     Branford  CT           83    14   M       1  1-14               26:26.0      8:32/M
      47    Enai Citalan                      Bridgeport  CT        110    31   M       7 30-39               26:26.0      8:32/M
      48    Julie Lulo-Medeiros               Middletown  CT         36    49   F       2 40-49               26:30.0      8:33/M
      49    Jeff Ferreira                     Bethel  CT             17    20   M       4 20-29               26:41.0      8:36/M
      50    Hilary Felton-Reid                Middletown  CT         32    28   F       5 20-29               27:16.0      8:48/M
      51    Chaucey Perreault                 Meriden  CT           116    53   F       1 50-59               27:23.0      8:50/M
      52    Cleon Francis                     Middletown  CT        129    41   M      10 40-49               27:29.0      8:52/M
      53    Adam Osmond                       Farmington  CT        119    44   M      11 40-49               27:36.0      8:54/M
      54    Samantha Klein                    Middletown  CT         27    36   F       2 30-39               27:39.0      8:55/M
      55    Susan Cassidy                     Durham  CT             22    40   F       3 40-49               27:49.0      8:58/M
      56    Jaime Sasso                       Waterbury  CT          77    30   F       3 30-39               27:50.0      8:59/M
      57    Michael Rood                      Suffield  CT           75    59   M      11 50-59               27:54.0      9:00/M
      58    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            125    64   M       1 60-69               28:25.0      9:10/M
      59    Andrew Kenyon                     Cromwell  CT          106    37   M       8 30-39               28:39.0      9:15/M
      60    Greg Borbas                       Durham  CT            131    50   M      12 50-59               28:49.0      9:18/M
      61    Sarah Claffey                     Moodus  CT             89    30   F       4 30-39               28:55.0      9:20/M
      62    Jillian McKenzie                  New Britain  CT        93    24   F       6 20-29               28:56.0      9:20/M
      63    Paula Perras                      Haddam  CT             30    41   F       4 40-49               29:08.0      9:24/M
      64    Thomas Roberts                    Meriden  CT            81    40   M      12 40-49               29:18.0      9:27/M
      65    Linda Fleming                     Higganum  CT           64    50   F       2 50-59               29:20.0      9:28/M
      66    Ted Phillips                      Niantic  CT           100    70   M       1 70-99               29:40.0      9:34/M
      67    Yajahira Delgado                  Meriden  CT            94    26   F       7 20-29               29:51.0      9:38/M
      68    Doreen Vetro                      Northford  CT          11    50   F       3 50-59               30:03.0      9:42/M
      69    Giovanna Baker                    Hamden  CT             66    30   F       5 30-39               30:10.0      9:44/M
      70    Kathy Ferreira                    Bethel  CT             16    20   F       8 20-29               30:11.0      9:44/M
      71    Montana Roberts                   Meriden  CT            80    14   M       2  1-14               30:17.0      9:46/M
      72    Drew Kron                         Hebron  CT             49     7   M       3  1-14               30:30.0      9:50/M
      73    Ken Kron                          Hebron  CT             47    45   M      13 40-49               30:31.0      9:51/M
      74    Jill Hawksley                     Middletown  CT         14    37   F       6 30-39               30:44.0      9:55/M
      75    Jerry Shimoda Peterson            West Hartford  CT      79    79   M       2 70-99               30:49.0      9:56/M
      76    Raymond Monaco                    East Haven  CT         28    59   F       4 50-59               30:51.0      9:57/M
      77    Jeffry Carlson                    East Hampton  CT       59    30   M       9 30-39               30:57.0      9:59/M
      78    Kendra Dickinson                  East Hampton  CT       56    30   F       7 30-39               30:57.0      9:59/M
      79    Patricia Phillips                 Niantic  CT            99    64   F       1 60-69               31:06.0     10:02/M
      80    Patricia Montgomery               Wolcott  CT             5    54   F       5 50-59               31:23.0     10:07/M
      81    Celeste Fong                      Middletown  CT         65    30   F       8 30-39               31:31.0     10:10/M
      82    Christina McLean                  Old Lyme  CT          105    54   F       6 50-59               31:34.0     10:11/M
      83    Bruce Grisafe                     Salem  CT             128    58   M      13 50-59               32:30.0     10:29/M
      84    Lauren Mohr                       Wallingford  CT        88    31   F       9 30-39               32:35.0     10:31/M
      85    Lauren Germain                    Wallingford  CT        87    30   F      10 30-39               32:35.0     10:31/M
      86    Tremaine Hall                     New Haven  CT          55    13   F       2  1-14               33:17.0     10:44/M
      87    Saniya Rain Boone                 New Haven  CT          76    14   F       3  1-14               33:18.0     10:45/M
      88    Joy Dutra                         Meriden  CT            18    40   F       5 40-49               33:42.0     10:52/M
      89    Melanie Champion                  Meriden  CT           114    53   F       7 50-59               34:03.0     10:59/M
      90    Janet Thompson                    Durham  CT             26    50   F       8 50-59               34:16.0     11:03/M
      91    Judith Felton                     Middletown  CT         34    59   F       9 50-59               34:52.0     11:15/M
      92    Lauren Cermola                    Plantsville  CT        97    22   F       9 20-29               35:18.0     11:23/M
      93    Kevin Chase                       Glastonbury  CT        62    50   M      14 50-59               35:25.0     11:25/M
      94    Smidgie MacPhail                  Niantic  CT            54    64   F       2 60-69               35:37.0     11:29/M
      95    Kyleen Cascio                     Wethersfield  CT       24    30   F      11 30-39               36:05.0     11:38/M
      96    Patricia Morin                    Wethersfield  CT       25    20   F      10 20-29               36:06.0     11:39/M
      97    Kevin McMillon                    Bristol  CT            40    24   M       5 20-29               36:35.0     11:48/M
      98    Edward Snyder                     Wallingford  CT       113    65   M       2 60-69               36:54.0     11:54/M
      99    Adrienne Maslin                   Middletown  CT         78    58   F      10 50-59               37:41.0     12:09/M
     100    Charles Merlis                    West Hartford  CT     120    71   M       3 70-99               38:38.0     12:28/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Christine Cummings                Hamden  CT            124    26   F      11 20-29               39:08.0     12:37/M
     102    Sandy Wade                        Durham  CT             15    63   F       3 60-69               39:55.0     12:53/M
     103    Ann Cosma                         Suffield  CT          134    36   F      12 30-39               40:22.0     13:01/M
     104    April Gallon Roberts              Meriden  CT            82    40   F       6 40-49               40:34.0     13:05/M
     105    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             127    56   F      11 50-59               40:38.0     13:06/M
     106    Linda Carlo                       Middletown  CT         23    40   F       7 40-49               41:03.0     13:15/M
     107    Kenroy Woodhouse                  Branford  CT           85    30   M      10 30-39               41:34.0     13:25/M
     108    Tasha Brooks-Boone                New Haven  CT          72    30   F      13 30-39               41:34.0     13:25/M
     109    Melissa Rhone                     North Haven  CT       122    26   F      12 20-29               41:36.0     13:25/M
     110    Charnaie Gordon                   Middletown  CT         29    34   F      14 30-39               41:43.0     13:27/M
     111    Smalley Reid                      Middletown  CT          8    56   M      15 50-59               41:48.0     13:29/M
     112    Robert Montgomery                 Wolcott  CT             6    65   M       3 60-69               45:56.0     14:49/M
     113    Maureen Page                      Middletown  CT        104    58   F      12 50-59               46:00.0     14:50/M
     114    Janet Heizman                     Portland  CT           42    61   F       4 60-69               46:02.0     14:51/M
     115    Linda Rouleau                     Berlin  CT             46    52   F      13 50-59               46:03.0     14:51/M
     116    Gary Gomola                       Portland  CT           41    57   M      16 50-59               47:09.0     15:13/M
     117    Payao Perritt                     Middletown  CT        118    51   F      14 50-59               48:23.0     15:36/M
     118    Jennifer Coyle                    Cromwell  CT           51    35   F      15 30-39               48:49.0     15:45/M
     119    Melinda Smith                     Portland  CT           39    35   F      16 30-39               48:49.0     15:45/M
     120    Rebecca Curlew                    Middletown  CT         52    35   F      17 30-39               48:50.0     15:45/M
     121    Pam Frost                         Middletown  CT         37    56   F      15 50-59               50:04.0     16:09/M
     122    Gregory Horne                     Middletown  CT         33    64   M       4 60-69               50:04.0     16:09/M
     123    Wayne Sasso                       Meriden  CT            57    50   M      17 50-59             1:17:26.0     24:59/M