MxCC Scholarship 5K

Age Group Results

October 29, 2011


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Nelson                      Vernon Rockville  C   139   30       16        22:04.0      7:07/M
Top

Female 1 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kiana Eaton                       Agawam  MA             69   13       30        24:01.0      7:45/M
       2    Tremaine Hall                     New Haven  CT          55   13       86        33:17.0     10:44/M
       3    Saniya Rain Boone                 New Haven  CT          76   14       87        33:18.0     10:45/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Skinner                   East Haddam  CT       109   19       23        23:25.0      7:33/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Dubiel                       Rocky Hill  CT        133   29       28        23:42.0      7:39/M
       2    Molly Mendez                      Bristol  CT            21   20       29        23:51.0      7:42/M
       3    Michele Lavoie                    Old Saybrook  CT       90   24       43        25:44.0      8:18/M
       4    Erin Fleming                      Brooklyn  NY           63   20       44        25:54.0      8:21/M
       5    Hilary Felton-Reid                Middletown  CT         32   28       50        27:16.0      8:48/M
       6    Jillian McKenzie                  New Britain  CT        93   24       62        28:56.0      9:20/M
       7    Yajahira Delgado                  Meriden  CT            94   26       67        29:51.0      9:38/M
       8    Kathy Ferreira                    Bethel  CT             16   20       70        30:11.0      9:44/M
       9    Lauren Cermola                    Plantsville  CT        97   22       92        35:18.0     11:23/M
      10    Patricia Morin                    Wethersfield  CT       25   20       96        36:06.0     11:39/M
      11    Christine Cummings                Hamden  CT            124   26      101        39:08.0     12:37/M
      12    Melissa Rhone                     North Haven  CT       122   26      109        41:36.0     13:25/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Johanna Mascola                   Avon  CT               61   30       41        25:10.0      8:07/M
       2    Samantha Klein                    Middletown  CT         27   36       54        27:39.0      8:55/M
       3    Jaime Sasso                       Waterbury  CT          77   30       56        27:50.0      8:59/M
       4    Sarah Claffey                     Moodus  CT             89   30       61        28:55.0      9:20/M
       5    Giovanna Baker                    Hamden  CT             66   30       69        30:10.0      9:44/M
       6    Jill Hawksley                     Middletown  CT         14   37       74        30:44.0      9:55/M
       7    Kendra Dickinson                  East Hampton  CT       56   30       78        30:57.0      9:59/M
       8    Celeste Fong                      Middletown  CT         65   30       81        31:31.0     10:10/M
       9    Lauren Mohr                       Wallingford  CT        88   31       84        32:35.0     10:31/M
      10    Lauren Germain                    Wallingford  CT        87   30       85        32:35.0     10:31/M
      11    Kyleen Cascio                     Wethersfield  CT       24   30       95        36:05.0     11:38/M
      12    Ann Cosma                         Suffield  CT          134   36      103        40:22.0     13:01/M
      13    Tasha Brooks-Boone                New Haven  CT          72   30      108        41:34.0     13:25/M
      14    Charnaie Gordon                   Middletown  CT         29   34      110        41:43.0     13:27/M
      15    Jennifer Coyle                    Cromwell  CT           51   35      118        48:49.0     15:45/M
      16    Melinda Smith                     Portland  CT           39   35      119        48:49.0     15:45/M
      17    Rebecca Curlew                    Middletown  CT         52   35      120        48:50.0     15:45/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherri Condon                     Middletown  CT          1   46       39        25:02.0      8:05/M
       2    Julie Lulo-Medeiros               Middletown  CT         36   49       48        26:30.0      8:33/M
       3    Susan Cassidy                     Durham  CT             22   40       55        27:49.0      8:58/M
       4    Paula Perras                      Haddam  CT             30   41       63        29:08.0      9:24/M
       5    Joy Dutra                         Meriden  CT            18   40       88        33:42.0     10:52/M
       6    April Gallon Roberts              Meriden  CT            82   40      104        40:34.0     13:05/M
       7    Linda Carlo                       Middletown  CT         23   40      106        41:03.0     13:15/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chaucey Perreault                 Meriden  CT           116   53       51        27:23.0      8:50/M
       2    Linda Fleming                     Higganum  CT           64   50       65        29:20.0      9:28/M
       3    Doreen Vetro                      Northford  CT          11   50       68        30:03.0      9:42/M
       4    Raymond Monaco                    East Haven  CT         28   59       76        30:51.0      9:57/M
       5    Patricia Montgomery               Wolcott  CT             5   54       80        31:23.0     10:07/M
       6    Christina McLean                  Old Lyme  CT          105   54       82        31:34.0     10:11/M
       7    Melanie Champion                  Meriden  CT           114   53       89        34:03.0     10:59/M
       8    Janet Thompson                    Durham  CT             26   50       90        34:16.0     11:03/M
       9    Judith Felton                     Middletown  CT         34   59       91        34:52.0     11:15/M
      10    Adrienne Maslin                   Middletown  CT         78   58       99        37:41.0     12:09/M
      11    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             127   56      105        40:38.0     13:06/M
      12    Maureen Page                      Middletown  CT        104   58      113        46:00.0     14:50/M
      13    Linda Rouleau                     Berlin  CT             46   52      115        46:03.0     14:51/M
      14    Payao Perritt                     Middletown  CT        118   51      117        48:23.0     15:36/M
      15    Pam Frost                         Middletown  CT         37   56      121        50:04.0     16:09/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Phillips                 Niantic  CT            99   64       79        31:06.0     10:02/M
       2    Smidgie MacPhail                  Niantic  CT            54   64       94        35:37.0     11:29/M
       3    Sandy Wade                        Durham  CT             15   63      102        39:55.0     12:53/M
       4    Janet Heizman                     Portland  CT           42   61      114        46:02.0     14:51/M
Top

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Nelson                      Vernon Rockville  C   138   31        1        16:32.0      5:20/M
Top

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Participant   999                                       999    0       45        26:06.0      8:25/M
Top

Male 1 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rigby Conyers                     Branford  CT           83   14       46        26:26.0      8:32/M
       2    Montana Roberts                   Meriden  CT            80   14       71        30:17.0      9:46/M
       3    Drew Kron                         Hebron  CT             49    7       72        30:30.0      9:50/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brody Secore                      Middletown  CT        130   19        2        18:25.0      5:56/M
       2    Liam Regula                       Cromwell  CT           96   16        3        18:30.0      5:58/M
       3    Cody Annino                       East Haddam  CT       108   19        6        19:16.0      6:13/M
       4    Javian Dawson                     New Britain  CT        95   16        8        21:12.0      6:50/M
       5    Audrey Devaux                     Mystic  CT              9   19       24        23:27.0      7:34/M
       6    Chris Romeo                       Cheshire  CT           91   16       31        24:08.0      7:47/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rigo Zoltan                       Berlin  CT             70   20        4        18:41.0      6:02/M
       2    Tim Goric                         East Hartford  CT     121   25        5        18:52.0      6:05/M
       3    Casey O'Brien                     West Hartford  CT      43   25       13        21:49.0      7:02/M
       4    Jeff Ferreira                     Bethel  CT             17   20       49        26:41.0      8:36/M
       5    Kevin McMillon                    Bristol  CT            40   24       97        36:35.0     11:48/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Cosma                       Suffield  CT          135   33       12        21:40.0      6:59/M
       2    James Taft                        Middletown  CT        137   39       14        21:55.0      7:04/M
       3    Matthew Weber                     Unionville  CT          7   36       20        22:45.0      7:20/M
       4    Kevin Lamkins                     Hartford  CT           68   30       34        24:30.0      7:54/M
       5    Garrett Tucker                    Middletown  CT         71   30       37        24:39.0      7:57/M
       6    Steven Rutledge                   Bristol  CT            67   30       40        25:10.0      8:07/M
       7    Enai Citalan                      Bridgeport  CT        110   31       47        26:26.0      8:32/M
       8    Andrew Kenyon                     Cromwell  CT          106   37       59        28:39.0      9:15/M
       9    Jeffry Carlson                    East Hampton  CT       59   30       77        30:57.0      9:59/M
      10    Kenroy Woodhouse                  Branford  CT           85   30      107        41:34.0     13:25/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Radcliff                    Meriden  CT           115   43        9        21:14.0      6:51/M
       2    Robert Schaff                     Middletown  CT        101   46       15        21:59.0      7:05/M
       3    Art Dutra                         Meriden  CT           123   49       18        22:07.0      7:08/M
       4    Steven Youmatz                    Middletown  CT        132   49       19        22:12.0      7:10/M
       5    Miguel Castro                     Meriden  CT           117   42       21        23:07.0      7:27/M
       6    John Bauer                        Deep River  CT         45   44       22        23:11.0      7:29/M
       7    William Hurd                      South Windsor  CT     112   47       26        23:32.0      7:35/M
       8    Mark Harris                       Berlin  CT             53   45       32        24:23.0      7:52/M
       9    Robert McKay                      Simsbury  CT          107   41       42        25:16.0      8:09/M
      10    Cleon Francis                     Middletown  CT        129   41       52        27:29.0      8:52/M
      11    Adam Osmond                       Farmington  CT        119   44       53        27:36.0      8:54/M
      12    Thomas Roberts                    Meriden  CT            81   40       64        29:18.0      9:27/M
      13    Ken Kron                          Hebron  CT             47   45       73        30:31.0      9:51/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Timothy Beach                     Prospect  CT           84   50        7        20:40.0      6:40/M
       2    Tim Hawley                        Middletown  CT         73   58       10        21:27.0      6:55/M
       3    Brian Stefanowicz                 Southington  CT        74   54       11        21:28.0      6:55/M
       4    Robert Hurd                       Higganum  CT          111   50       17        22:06.0      7:08/M
       5    Darrell Netto                     Colchester  CT         19   50       25        23:32.0      7:35/M
       6    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      126   56       27        23:35.0      7:36/M
       7    David Gordon                      Rocky Hill  CT        103   57       33        24:25.0      7:53/M
       8    Kevin Larson                      Meriden  CT           136   54       35        24:32.0      7:55/M
       9    Joe Medeiros                      Middletown  CT         35   50       36        24:33.0      7:55/M
      10    Shawn Harrinton                   Rocky Hill  CT         98   58       38        25:01.0      8:04/M
      11    Michael Rood                      Suffield  CT           75   59       57        27:54.0      9:00/M
      12    Greg Borbas                       Durham  CT            131   50       60        28:49.0      9:18/M
      13    Bruce Grisafe                     Salem  CT             128   58       83        32:30.0     10:29/M
      14    Kevin Chase                       Glastonbury  CT        62   50       93        35:25.0     11:25/M
      15    Smalley Reid                      Middletown  CT          8   56      111        41:48.0     13:29/M
      16    Gary Gomola                       Portland  CT           41   57      116        47:09.0     15:13/M
      17    Wayne Sasso                       Meriden  CT            57   50      123      1:17:26.0     24:59/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            125   64       58        28:25.0      9:10/M
       2    Edward Snyder                     Wallingford  CT       113   65       98        36:54.0     11:54/M
       3    Robert Montgomery                 Wolcott  CT             6   65      112        45:56.0     14:49/M
       4    Gregory Horne                     Middletown  CT         33   64      122        50:04.0     16:09/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ted Phillips                      Niantic  CT           100   70       66        29:40.0      9:34/M
       2    Jerry Shimoda Peterson            West Hartford  CT      79   79       75        30:49.0      9:56/M
       3    Charles Merlis                    West Hartford  CT     120   71      100        38:38.0     12:28/M